Αγιορείτικα Κεκραγάρια

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μήπως κανείς διαθέτει τη σειρά αργών κεκραγαρίων που επονομάζονται «Αγιορείτικα» (εξήγησις Χουρμουζίου); Γνωρίζω ότι έχουν δημοσιευθεί στον εσπερινό του Ιερομονάχου Ιεροθέου (πρώην Φιλοθεΐτου). Δυστυχώς όμως η μονή Φιλοθέου διέκοψε την κυκλοφορία αυτής της μουσικής σειράς και τώρα υπάρχουν σκόρπιοι μερικοί τόμοι στα διάφορα βιβλιοπωλεία. Τον τόμο του εσπερινού όμως δεν μπόρεσα να τον βρω. Θα ήμουν ευγνώμων αν κανείς τα ανέβαζε στο forum.

ΥΓ Καλό θα ήταν να ανέβαινε, ει δυνατόν, και ολόκληρος ο τόμος μιας και η μονή δεν εκδίδει πλέον τα βιβλία του π. Ιεροθέου και δεν υπάρχει, νομίζω, θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.
 

Στράτος

Μέλος
Μήπως κανείς διαθέτει τη σειρά αργών κεκραγαρίων που επονομάζονται «Αγιορείτικα» (εξήγησις Χουρμουζίου); Γνωρίζω ότι έχουν δημοσιευθεί στον εσπερινό του Ιερομονάχου Ιεροθέου (πρώην Φιλοθεΐτου). Δυστυχώς όμως η μονή Φιλοθέου διέκοψε την κυκλοφορία αυτής της μουσικής σειράς και τώρα υπάρχουν σκόρπιοι μερικοί τόμοι στα διάφορα βιβλιοπωλεία. Τον τόμο του εσπερινού όμως δεν μπόρεσα να τον βρω. Θα ήμουν ευγνώμων αν κανείς τα ανέβαζε στο forum.

ΥΓ Καλό θα ήταν να ανέβαινε, ει δυνατόν, και ολόκληρος ο τόμος μιας και η μονή δεν εκδίδει πλέον τα βιβλία του π. Ιεροθέου και δεν υπάρχει, νομίζω, θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

Μπορείς να προμηθευτείς απ τον ίδιο τον π. Ιερόθεο - μένει στην Αθήνα- όποιο βιβλίο θέλεις. Το τηλ. μπορώ να στο στείλω με e-mail
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Δεν είναι πια Φιλοθεϊτης;

Δυστυχώς όχι και μάλον αυτός είναι και ο λόγος που η μονή σταμάτησε τηνέκδοση των βιβλίων του. Ήξερα ότι για μια περίοδο βρισκόταν και έψαλε στα Ιεροσόλυμα. Τώρα, όπως είδες σε προηγούμενο μήνυμα μένει στην Αθήνα.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μπορῶ νὰ στὸν δανείσω

Μπορείς να προμηθευτείς απ τον ίδιο τον π. Ιερόθεο - μένει στην Αθήνα- όποιο βιβλίο θέλεις. Το τηλ. μπορώ να στο στείλω με e-mail

Ευχαριστώ πολύ για τις προσφορές και την καλή σας διάθεση. Δεν είναι όμως ανάγκη. Εγώ αναζητώ κυρίως τα συγκεκριμένα κεκραγάρια οπότε αρκεί κάποιος να τα σαρώσει και να τα ανεβάσει.
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Εδω το ηχητικο.

Ψάλλουν οι "Μαστορες της Ψαλτικής Τέχνης" υπό την χοραρχία του καθηγητου κ. Γρηγορίου Στάθη. Από το cd «Μετέωρα τα ιερά - Ακολουθία Αγίων Αθανασίου και Ιωάσαφ». Οι Μαΐστορες από τη σειρά αυτών των Κεκραγαρίων έχουν ηχογραφήσει και αυτά του πρώτου ήχου στο cd "Αγιορείτες μελουργοί Α΄".
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ψάλλουν οι "Μαστορες της Ψαλτικής Τέχνης" υπό την χοραρχία του καθηγητου κ. Γρηγορίου Στάθη. Από το cd «Μετέωρα τα ιερά - Ακολουθία Αγίων Αθανασίου και Ιωάσαφ». Οι Μαΐστορες από τη σειρά αυτών των Κεκραγαρίων έχουν ηχογραφήσει και αυτά του πρώτου ήχου στο cd "Αγιορείτες μελουργοί Α΄".

Το δικο μου προερχεται απο ενα Σιντι που εχει τυπωθει και πωλειται στην Σερβια, χωρις αλλες λεπτομερειες. Υπαρχει και ελευθερο στο διαδυκτιο αλλα δεν θυμαμαι την ακριβη διευθυνση.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Α, ρε Χρήστο - και όλοι οι απλόχερα προσφέροντες - θα μεγαλώσουμε (τουλάχιστον εμείς οι μικροί:D) και θα λέμε ότι ένας απ' τους πιο σημαντικούς δασκάλους μας ήταν (ή είναι:wink:) το "Ψαλτολόγιον"!!!

Θερμότατες ευχαριστίες!:wink:
 
Έχει κανείς σε νότες τα Αγιορείτικα Κεκραγάρια και τα "Θου Κύριε"(πρωτος);
Επίσης νομίζω είναι αυτα που ψέλνουν οι μοναχες της Νταού Πεντέλης στο cd "Πάτερ Παντοκράτορ".
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Περί των Κεκραγαρίων αυτών, γνωρίζετε αν είναι μέλη ζωντανά στην παράδοση ή αν επανήλθαν τα τελευταία χρόνια;
Πριν από τις ηχογραφήσεις του Στάθη (Μαΐστορες αλλά και Ακολουθία του Αγ. Σίμωνος) δεν έχω ακούσει να είναι κάπου ηχογραφημένα. Τα έχω δει σε χειρόγραφα του Χουρμουζίου, μια εκλογή από τον ΜΠΤ 703, από τον οποίο πρέπει να τα εξέδωσε και ο Ιερόθεος στον Εσπερινό του (γιατί όλα τα ανέκδοτα μέχρι τότε μέλη περιέχονται και στην εκλογή αυτή). Άραγε πρόκειται για μέλη από έρευνα σε χειρόγραφα ή υπάρχει ζώσα παράδοση;
 
Πω πω!!!!!!!!! Κ.Παναγιωτη ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!τέλεια είναι!!
Τωρα για τις παραδοσιακες γραμμες εγω δεν ξερω απο τετοια, αλλα μ'αρεσουν παρα πολυ!!!Σας ευχαριστω όλους!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πω πω!!!!!!!!! Κ.Παναγιωτη ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!τέλεια είναι!!
Τωρα για τις παραδοσιακες γραμμες εγω δεν ξερω απο τετοια, αλλα μ'αρεσουν παρα πολυ!!!Σας ευχαριστω όλους!
Πρόκειται για παραδοσιακά μέλη, απλά το ερωτηματικό μου είναι αν διακόπηκε κάποια στιγμή η παράδοση και τα επαναφέραμε στις μέρες μας ή αν υπάρχει προφορική παράδοση των μελών αυτών.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μπορει καποιος να ανεβασει τα αγιορειτικα κεκραγαρια σε παλαια γραφη;
Ευχαριστω
 

agionoros_94

Μέλος
Τα κείμενα από το εν λόγω βιβλίο.
Προσπαθώ να κατεβάσω τα εν λόγω αρχεία, αλλά δεν ανοίγουν.
Και γενικά το εχω παρατηρήσει και σε άλλες περιπτώσεις αρχείων, μετά την επαναλειτουργία του φόρουμ.

Φταίει μηπως κάτι?
 
Top