[Ανακοίνωση] Μουσική Συλλογή μελών Θ. Λειτουργίας Ήχος Α'

Basdos

Παλαιό Μέλος
Με χαρά παρουσιάζω μια συλλογή χερουβικών και λειτουργικών σε Πρώτο ήχο. Πρόκειται για μια συλλογή μελών της Θείας Λειτουργίας, που ευελπιστώ να φτάσει τους 12 ή 13 τόμους. Ξεκινώ, λοιπόν, με μια συλλογή χερουβικών και λειτουργικών σε Πρώτο ήχο.

Η συλλογή αυτή περιέχει : 28 σύντομα χερουβικά, 38 αργοσύντομα, 16 αργά, 25 σειρές λειτουργικών, καθώς και 11 '' Ἂξιον ἐστὶν''. Ελπίζω αυτή η συλλογή να φανεί χρήσιμη σε όλη την ιεροψαλτική κοινότητα.

Και, φυσικά, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις εμπλουτισμού αυτής της συλλογής!

http://www.4shared.com/get/BFRmKOYr/___.html
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
συγνώμη τι πρέπει να πατήσουμε για να κατεβάσουμε το αρχείο?
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Επειδή ζητάει να γραφτούμε για να το κατεβάσουμε, μήπως θα ήταν εύκολο να το ανεβάσετε κατευθείαν εδώ στο Ψαλτολόγιον, ή σε κάποιον άλλο χώρο, π.χ. mediafire;
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Επειδή ζητάει να γραφτούμε για να το κατεβάσουμε, μήπως θα ήταν εύκολο να το ανεβάσετε κατευθείαν εδώ στο Ψαλτολόγιον, ή σε κάποιον άλλο χώρο, π.χ. mediafire;

Στο Ψαλτολόγιον δεν μπορεί να ανέβει, γιατί είναι μεγάλο αρχείο. Το ανεβάζω τώρα στο rapidshare και στο filedropper.

Ο σύνδεσμος στο rapidshare :

http://rapidshare.com/files/628211340/Μουσική Συλλογή Ήχος Α'.rar
 
Last edited:

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Προσπάθησα τρεις φορές να το κατεβάσω και σταμάτησε στη μέση και τις τρεις φορές. Μπορεί με κάποιο άλλο τρόπο να ανεβεί, ή να μικράνει κάπως;
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Προσπάθησα τρεις φορές να το κατεβάσω και σταμάτησε στη μέση και τις τρεις φορές. Μπορεί με κάποιο άλλο τρόπο να ανεβεί, ή να μικράνει κάπως;

Παρότι εμείς ψάλλουμε συγκεκριμένα κομμάτια, ωστόσο πάντα τέτοιες συλλογές χρειάζεται να υπάρχουν. Τη βρήκα πολύτιμη όπως και άλλες που αναρτώνται εδώ κατά καιρούς, εύχομαι όμως να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια και σε όλους τους ήχους και γι αυτό το λόγο προστέθηκαν, στο παραπάνω αρχείο του πρώτου ήχου, bookmarks και μειώθηκε αισθητά το μέγεθος καθώς αφορά την προβολή σε κινητά τηλέφωνα.
Ο σύνδεσμος είναι αυτός:

http://www.mediafire.com/download/n...ogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks.pdf

το μέγεθός του είναι γύρω στα 43ΜΒ

Έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις στο συγκεκριμένο αρχείο. Υπήρχαν αρκετές διπλές σελίδες και επίσης τα περιεχόμενα και πριν την επεξεργασία αλλά και τώρα δεν ισχύουν. Γι' αυτό το λόγο βασιζόμαστε στα bookmarks. Και αν έχει γίνει κάποιο λάθος διορθώνεται αμέσως με τα bookmarks. Κάπου στα λειτουργικά ιδίως στην αρχή υπάρχει και λάθος στα περιεχόμενα και έτσι πιθανό να έγινε και κάποιο λάθος στα bookmarks. Από κει και πέρα στην κατηγορία Άξιον Εστίν, προστέθηκαν και τα υπόλοιπα που ακολουθούσαν τα λειτουργικά.
Σκοπός μας πλέον δεν είναι όπως πριν τρία - τέσσερα χρόνια ίσως και παραπάνω, να έχουμε τα βιβλία μας απλά σε ψηφιακή μορφή, αλλά να μπορούμε μέσα σε μισό λεπτό κυριολεκτικά από σβησμένη συσκευή, να βρίσκουμε το κομμάτι που μας ενδιαφέρει. Αυτό πέρα από την βοήθεια που προσφέρει εν ώρα ακολουθίας μπορεί να αποτελέσει και ιδιαίτερα σημαντικό κίνητρο στην περαιτέρω ενασχόλησή μας με την ψαλτική.
Τώρα τις τελευταίες μέρες δεν έχω καθόλου χρόνο και γι'αυτό υπάρχουν θέματα που δεν έχω προλάβει ακόμα να απαντήσω. Αυτά δηλαδή τώρα εδώ τα σχετικά με τα bookmarks θα μπορούσαν να συζητηθούν και στο άλλο θέμα με τα κινητά τηλέφωνα ή ακόμα και να ανοίξει νέα κατηγορία.

----
Προστέθηκαν και δύο εικόνες όπου στην αριστερή πλευρά βλέπουμε τη μία να δείχνει ανοιχτά όλα τα bookmarks και την άλλη κλειστά με τις βασικές κατηγορίες.
 

Attachments

  • Screenshots_of_Mousiki_Sillogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks_01.jpg
    Screenshots_of_Mousiki_Sillogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks_01.jpg
    430.1 KB · Views: 196
  • Screenshots_of_Mousiki_Sillogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks_02.jpg
    Screenshots_of_Mousiki_Sillogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks_02.jpg
    250.9 KB · Views: 101
Last edited:

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Παρότι εμείς ψάλλουμε συγκεκριμένα κομμάτια, ωστόσο πάντα τέτοιες συλλογές χρειάζεται να υπάρχουν. Τη βρήκα πολύτιμη όπως και άλλες που αναρτώνται εδώ κατά καιρούς, εύχομαι όμως να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια και σε όλους τους ήχους και γι αυτό το λόγο προστέθηκαν, στο παραπάνω αρχείο του πρώτου ήχου, bookmarks και μειώθηκε αισθητά το μέγεθος καθώς αφορά την προβολή σε κινητά τηλέφωνα.
Ο σύνδεσμος είναι αυτός:

http://www.mediafire.com/download/n...ogi_HxosProtos_MobileVersionwithBookmarks.pdf

το μέγεθός του είναι γύρω στα 43ΜΒ

Έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις στο συγκεκριμένο αρχείο. Υπήρχαν αρκετές διπλές σελίδες και επίσης τα περιεχόμενα και πριν την επεξεργασία αλλά και τώρα δεν ισχύουν. Γι' αυτό το λόγο βασιζόμαστε στα bookmarks. Και αν έχει γίνει κάποιο λάθος διορθώνεται αμέσως με τα bookmarks. Κάπου στα λειτουργικά ιδίως στην αρχή υπάρχει και λάθος στα περιεχόμενα και έτσι πιθανό να έγινε και κάποιο λάθος στα bookmarks. Από κει και πέρα στην κατηγορία Άξιον Εστίν, προστέθηκαν και τα υπόλοιπα που ακολουθούσαν τα λειτουργικά.
Σκοπός μας πλέον δεν είναι όπως πριν τρία - τέσσερα χρόνια ίσως και παραπάνω, να έχουμε τα βιβλία μας απλά σε ψηφιακή μορφή, αλλά να μπορούμε μέσα σε μισό λεπτό κυριολεκτικά από σβησμένη συσκευή, να βρίσκουμε το κομμάτι που μας ενδιαφέρει. Αυτό πέρα από την βοήθεια που προσφέρει εν ώρα ακολουθίας μπορεί να αποτελέσει και ιδιαίτερα σημαντικό κίνητρο στην περαιτέρω ενασχόλησή μας με την ψαλτική.
Τώρα τις τελευταίες μέρες δεν έχω καθόλου χρόνο και γι'αυτό υπάρχουν θέματα που δεν έχω προλάβει ακόμα να απαντήσω. Αυτά δηλαδή τώρα εδώ τα σχετικά με τα bookmarks θα μπορούσαν να συζητηθούν και στο άλλο θέμα με τα κινητά τηλέφωνα ή ακόμα και να ανοίξει νέα κατηγορία.

----
Προστέθηκαν και δύο εικόνες όπου στην αριστερή πλευρά βλέπουμε τη μία να δείχνει ανοιχτά όλα τα bookmarks και την άλλη κλειστά με τις βασικές κατηγορίες.

Ευχαριστούμε πολύ !!!:cool::cool::cool:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... προστέθηκαν, στο παραπάνω αρχείο του πρώτου ήχου, bookmarks και μειώθηκε αισθητά το μέγεθος καθώς αφορά την προβολή σε κινητά τηλέφωνα....[/SIZE]

Επειδή όμως η ποιότητα πέφτει αισθητά, και αυτό φαίνεται σε μεγαλύτερη οθόνη, μήπως μπορείς να ανεβάσεις και το μεγαλύτερου μεγέθους αρχείο, με τους σελιδοδείκτες;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μου αρέσει η επιλογή των μελών, από τα ωραιότερα κλασικά, μαζί με κάποιες αρχαιοπρεπείς εξηγήσεις. Να μη μιλήσω και για τον όγκο (440 σελίδες μόνο για μέλη ήχου α').

Συγνώμη αν μου χαρίζουν γαϊδαρο και τον κοιτάω στα δόντια....απλά λίγο η ποιότητα αν γινόταν να βελτιωθεί. Αρκετά πράγματα διόρθωσε όπως φαίνεται o EIRYK, και τον ευχαριστούμε, μένουν ακόμα ορισμένα προβλήματα, όπως σε ορισμένες σελίδες, όπου έχει "φαγωθεί" η πρώτη σειρά των μελών.

Επίσης, δεν μπορεί, θα υπάρχει τρόπος να μειωθεί το μέγεθος χωρίς να χάσουμε τόσο σε ποιότητα, ίδε και εδώ μήνυμα 20 και μετά.

(θα ζήταγα και κανα κοινωνικό.....ίσως κάποιος μου κλέψει την ιδέα και απαλλαγώ από το να το κάνω εγώ)
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Μου αρέσει η επιλογή των μελών, από τα ωραιότερα κλασικά, μαζί με κάποιες αρχαιοπρεπείς εξηγήσεις. Να μη μιλήσω και για τον όγκο (440 σελίδες μόνο για μέλη ήχου α').

Συγνώμη αν μου χαρίζουν γαϊδαρο και τον κοιτάω στα δόντια....απλά λίγο η ποιότητα αν γινόταν να βελτιωθεί. Αρκετά πράγματα διόρθωσε όπως φαίνεται o EIRYK, και τον ευχαριστούμε, μένουν ακόμα ορισμένα προβλήματα, όπως σε ορισμένες σελίδες, όπου έχει "φαγωθεί" η πρώτη σειρά των μελών.

Επίσης, δεν μπορεί, θα υπάρχει τρόπος να μειωθεί το μέγεθος χωρίς να χάσουμε τόσο σε ποιότητα, ίδε και εδώ μήνυμα 20 και μετά.

(θα ζήταγα και κανα κοινωνικό.....ίσως κάποιος μου κλέψει την ιδέα και απαλλαγώ από το να το κάνω εγώ)


Όσον αφορά τα κοινωνικά θα υπάρξει ιδιαίτερος τόμος!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Επειδή όμως η ποιότητα πέφτει αισθητά, και αυτό φαίνεται σε μεγαλύτερη οθόνη, μήπως μπορείς να ανεβάσεις και το μεγαλύτερου μεγέθους αρχείο, με τους σελιδοδείκτες;

Θα ήθελα να γράψω δυο λόγια πριν σου απαντήσω για να μη γίνει παρεξήγηση. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν εδώ στην κοινότητα άτομα τα οποία γνωρίζουν αρκετά περισσότερα σχετικά με την επεξεργασία pdf αρχείων την πρόσθεση περιεχομένων κτλ. Εδώ δημοσίευσα αυτό που έκανα για δική μου χρήση. Η ποιότητα σε μικρές συσκευές δε φαίνεται καθόλου ότι πέφτει. Σε μεγαλύτερες σίγουρα σε συγκεκριμένες μόνο σελίδες, αλλά επειδή δε τις χρησιμοποιώ δε με απασχολεί. Άλλωστε μη ξεχνάς ότι εάν όπως έγραψε ο κύριος Μπάσδος ολοκληρώσει τελικά την εργασία του, και το ευχόμαστε, σε περίπου 12 με 13 τόμους αυτό σημαίνει 350 περίπου επί 13 = 4.5GB μόνο για τη συγκεκριμένη συλλογή! Όταν αυτή τη στιγμή η ανώτερη κάρτα κινητού για μένα είναι μέχρι 32GB αυτή η συλλογή θα έμενε στο ράφι καθώς θα καταλάμβανε από μόνη της το 1/6 περίπου της συνολικής χωρητικότητας του κινητού. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν έκανα αυτή την επεξεργασία για προσωπική χρήση δηλαδή και με την ευκαιρία αυτή την ανέβασα και εδώ. Έτσι ας με συγχωρήσει ο δημιουργός της για τις όποιες επεμβάσεις, παρότι με ευχαρίστησε βέβαια ο άνθρωπος και είναι προς τιμή του, ωστόσο σίγουρα μπορεί να υπάρξουν κάποια στιγμή παρεξηγήσεις.

Τώρα σε αυτό που ρωτάς Νεοκλή, δε παίρνει ιδιαίτερο χρόνο. Αυτό που ζήτησες είναι εξαιρετικά απλό έτσι προστέθηκαν σελιδοδείκτες (bookmarks) και στο κανονικό αρχείο το οποίο δε το επεξεργάστηκα εκτός από μια δύο σελίδες που αφαιρέθηκαν.
Ενδεχομένως να γίνεται και με άλλους τρόπους όμως ο συγκεκριμένος που χρησιμοποιώ για την αντιγραφή σελιδοδεικτών ανάμεσα σε δύο σχετικά ίδια αρχείο pdf είναι με το AutoBookmak™ Plug-in. Σου δίνει πολλές δυνατότητες εκτός από την αντιγραφή και την επικόλληση, όπως να τους κατατάξεις με αλφαβητική σειρά, και πολλά άλλα που αναφέρονται με λεπτομέρεια εδώ: http://www.evermap.com/autobookmark.asp#StartBookmarks
Έτσι πιστεύω πως πιο σύντομο και πιο βολικό για σένα ίσως να είναι να κάνεις μόνος σου αυτή την αντιγραφή. Ωστόσο το ανέβασα το αρχείο και εδώ: http://dfiles.eu/files/wd391ejhg (το πιθανότερο, έως σίγουρο είναι πως μετά από μερικές μέρες θα διαγραφεί) αλλά επαναλαμβάνω πέρα από την πρόσθεση σελιδοδεικτών και την αφαίρεση μία ή δύο διπλών σελίδων δεν έχει υποστεί άλλη επεξεργασία έτσι το μέγεθός του είναι το ίδιο μεγάλο όπως το πρωτότυπο.
 
Last edited:
Top