Περί του «χρόνου» του Δύναμις του Γεωργίου Κρητός

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αν γινόταν να άκουγε τη συγκεκριμένη εκτέλεση του Μ. Χατζημάρκου ο Ι. Ναυπλιώτης πώς θα αντιδρούσε; Για μένα η απάντηση είναι προφανής. Εικάζω ότι δε θα διέφερε (και πολύ) από αυτή που είχε ο διάδοχός του Κ. Πρίγγος....

Και ποια ειναι η απαντηση?
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών


{Αντιγραφή από τον σωλήνα}...

Η περιγραφή για τους 2 Άρχοντες είναι περιττή. Ας προστατεύει ο Θεός το έσω ους μας για να μπορούμε να ακούμε τέτοιους ύμνους.
Είναι 2 διαφορετικές ηχογραφήσεις, μία από κάθε 1. Πρώτος είναι ο Ναυπλιώτης και απ'το 2:54 είναι ο Πρίγγος.
Στην ηχογράφηση του Ναυπλιώτη έχει διαγραφεί το "Δύναμις" στην αρχή και λίγο από το 1ο "Άγιος".
Στην ηχογράφηση του Πρίγγου δεν υπάρχει καθόλου το "ελέησον ημάς".
Η ταχύτητα που ψέλνουν είναι διαφορετική, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Ο Ναυπλιώτης το λέει στην κανονική του ταχύτητα ενώ ο Πρίγγος το λέει πιο αργά σαν να παραδίδει μάθημα.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης


{Αντιγραφή από τον σωλήνα}...

Η περιγραφή για τους 2 Άρχοντες είναι περιττή. Ας προστατεύει ο Θεός το έσω ους μας για να μπορούμε να ακούμε τέτοιους ύμνους.
Είναι 2 διαφορετικές ηχογραφήσεις, μία από κάθε 1. Πρώτος είναι ο Ναυπλιώτης και απ'το 2:54 είναι ο Πρίγγος.
Στην ηχογράφηση του Ναυπλιώτη έχει διαγραφεί το "Δύναμις" στην αρχή και λίγο από το 1ο "Άγιος".
Στην ηχογράφηση του Πρίγγου δεν υπάρχει καθόλου το "ελέησον ημάς".
Η ταχύτητα που ψέλνουν είναι διαφορετική, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Ο Ναυπλιώτης το λέει στην κανονική του ταχύτητα ενώ ο Πρίγγος το λέει πιο αργά σαν να παραδίδει μάθημα.

Ετυχως που δεν ακουσε τον Πριγγο ο Ναυπλιωτης στο δυναμις...:D. Αγαπητοι μου μην κοροιδευομαστε...η τεχνη, οιουδηποτε ειδους, ειναι ''καταδικασμενη'' να εξελισσεται! Κανενας μα κανενας δεν μπορει να το ανακοψει αυτο, και οσο κι αν επιμενουμε σαν τον καβουρα να πηγαινουμε ολοενα προς τα πισω, ειναι ματαιος κοπος....η προοδος και η εξελιξη κοιτουν παντα μπροστα!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος


{Αντιγραφή από τον σωλήνα}...

Η περιγραφή για τους 2 Άρχοντες είναι περιττή. Ας προστατεύει ο Θεός το έσω ους μας για να μπορούμε να ακούμε τέτοιους ύμνους.
Είναι 2 διαφορετικές ηχογραφήσεις, μία από κάθε 1. Πρώτος είναι ο Ναυπλιώτης και απ'το 2:54 είναι ο Πρίγγος.
Στην ηχογράφηση του Ναυπλιώτη έχει διαγραφεί το "Δύναμις" στην αρχή και λίγο από το 1ο "Άγιος".
Στην ηχογράφηση του Πρίγγου δεν υπάρχει καθόλου το "ελέησον ημάς".
Η ταχύτητα που ψέλνουν είναι διαφορετική, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Ο Ναυπλιώτης το λέει στην κανονική του ταχύτητα ενώ ο Πρίγγος το λέει πιο αργά σαν να παραδίδει μάθημα.
Για την τελευταία φράση: Αυτό πίστευα τότε (25 Ιανουαρίου) και μάλλον συνεχίζω να το πιστεύω. Επίσης θα προσέθετα ότι η χρονική αγωγή που χρησιμοποιεί ο Πρίγγος (που ακουλουθείται και από άλλους, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο) νομίζω ότι είναι τέτοια λόγω καλοφωνικής μεταχείρισης αυτού του ύμνου (νομίζω έχει αναφερθεί σ'αυτό το θέμα σε προηγούμενα μηνύματα......το παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό, αλλά 400+ μηνύματα δεν θυμάμαι τί λένε :D). Έχοντας επιπλέον και στην κατοχή μου την Θεία Λειτουργία του Πρίγγου (έκδοση Αποστολικής Διακονίας) (όταν το αγοράσα δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται :rolleyes:), παρατήρησα ότι έχει 3 διαφορετικές εκδοχές (το αρχικό και 2 "έτερον"), που έχουν αναλυθεί με ποσοτικούς χαρακτήρες αρκετά και στην ταχύτητα που ακολουθεί ο Ναυπλιώτης δεν γίνεται να εκφραστούν τόσοι πολλοί λαρυγγισμοί. Άρα, απλώς έχουμε 2 διαφορετικές εκδοχές, εξ ίσου παραδοσιακές, μία σε κανονική ταχύτητα και μία σε ταχύτητα καλοφωνικού ειρμού, η οποία ποιος ξέρει πότε ξεκίνησε.....


Υ.Γ.: ευχαριστώ που πήρες το δικό μου βίντεο, αλλά έχω μία ερώτηση: πώς στο καλό το βρήκες; δεν έχει δα και ΤΙΣ προβολές για να το βγάζει απ'τα πρώτα!

Ετυχως που δεν ακουσε τον Πριγγο ο Ναυπλιωτης στο δυναμις...:D. Αγαπητοι μου μην κοροιδευομαστε...η τεχνη, οιουδηποτε ειδους, ειναι ''καταδικασμενη'' να εξελισσεται! Κανενας μα κανενας δεν μπορει να το ανακοψει αυτο, και οσο κι αν επιμενουμε σαν τον καβουρα να πηγαινουμε ολοενα προς τα πισω, ειναι ματαιος κοπος....η προοδος και η εξελιξη κοιτουν παντα μπροστα!

Ίσως το συγκεκριμένο να μην είναι "εξέλιξη" αλλά μια διαφορετική παράλληλη πορεία...
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... η προοδος και η εξελιξη κοιτουν παντα μπροστα!
... Ίσως το συγκεκριμένο να μην είναι "εξέλιξη" αλλά μια διαφορετική παράλληλη πορεία...

Το μόνο σίγουρο που διαπιστώνεται αντικειμενικά είναι η διαφοροποίηση. Μια διαφοροποίηση μπορεί να είναι εξέλιξη (που απ' όσο καταλαβαίνω προϋποθέτει να βρίσκονται στο παλιό τα σπέρματα του καινούργιου, και τέτοια είναι αυτή η περίπτωση) μπορεί και να είναι κάτι καινοφανές. Από κει και πέρα η εξέλιξη μπορεί να αποτελεί πρόοδο (με την έννοια της βελτίωσης γιατί κυριολεκτικά είναι όντως "ένα βήμα πιο μπροστά") ή οπισθοδρόμηση ή και παρέκκλιση. Αυτές όμως είναι αξιολογικές κρίσεις που προϋποθέτουν κοινής αποδοχής αξιολογικά κριτήρια. Αυτά είναι που μας λείπουν σήμερα, γι' αυτό και οι διχογνωμίες και σ' αυτή την περίπτωση και σε άλλες.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το μόνο σίγουρο που διαπιστώνεται αντικειμενικά είναι η διαφοροποίηση. Μια διαφοροποίηση μπορεί να είναι εξέλιξη (που απ' όσο καταλαβαίνω προϋποθέτει να βρίσκονται στο παλιό τα σπέρματα του καινούργιου, και τέτοια είναι αυτή η περίπτωση) μπορεί και να είναι κάτι καινοφανές. Από κει και πέρα η εξέλιξη μπορεί να αποτελεί πρόοδο (με την έννοια της βελτίωσης γιατί κυριολεκτικά είναι όντως "ένα βήμα πιο μπροστά") ή οπισθοδρόμηση ή και παρέκκλιση. Αυτές όμως είναι αξιολογικές κρίσεις που προϋποθέτουν κοινής αποδοχής αξιολογικά κριτήρια. Αυτά είναι που μας λείπουν σήμερα, γι' αυτό και οι διχογνωμίες και σ' αυτή την περίπτωση και σε άλλες.

1000 "Thanks"!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Υ.Γ.: ευχαριστώ που πήρες το δικό μου βίντεο, αλλά έχω μία ερώτηση: πώς στο καλό το βρήκες; δεν έχει δα και ΤΙΣ προβολές για να το βγάζει απ'τα πρώτα!

Έχω λαγωνικό σπίθα και τα ξετρυπώνει!!! :D:D:D
 
Μετά από 426 μηνύματα και 25083 "χτυπήματα" , το θέμα κούρασε , κουράστηκε , εξαντλήθηκε και μας εξάντλησε ...
 
Top