Τυπικό ήχων μελών σε αγρυπνία

antonism

Παλαιό Μέλος
να ρωτήσω? σε μια αγρυπνια όταν το κεκραγαριο είναι π.χ. του α' ηχου ακολουθούν όλα τον α΄ηχο, πολυελεος, δοξολογια χερουβικό, αξιον εστι κοινωνικό? ή ότι είναι ο ηχος της εβδομάδας?
 
όχι δεν είναι έτσι . το κεκραγάριο θα είναι στον ήχο των ( προσομοίων , ιδιομέλων της τυχούσης ημέρας , πολυέλεος εάν ψαλλεί , θα ψαλλεί ο αρμόδιος ανάλογα την εορτή ( άλλος σε Δεσποτική , αλλος σε Θεομητορική , άλλος σε εορταζόμενο Άγιο , υπάρχουν και εκλογές πολυελέων ) , στους αίνους επίσης οι αίνοι ( πασαπνοάρια στον ήχο των τροπαρίων που θα ακολουθήσουν ) και στη λειτουργία δεν σε δεσμεύει κατι στον ήχο του κοινωνικού ( αρκεί να είναι το κατάλληλο ,το σωστό )
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κι ἄμα δὲν θέλουμε;


Ποτὲ δὲν κατάλαβα αὐτὸ μὲ τοὺς ἁρμόζοντες ἤχους, πῶς δημιουργήθηκε καὶ ἀπὸ ποῦ προῆλθε, ξέρουμε;
 
Συνήθως αὐτή ἡ τάξη ἰσχύει γιά τίς ἀγρυπνίες πού πέφτουν ἡμέρα Κυριακή πού ἔχουμε ἕνα συγκεκριμμένο ἤχο νά ἀκολουθήσουμε, στίς ἄλλες ἀγρυπνίες δέν μᾶς δεσμεύει ἥχος, τουλάχιστον αὐτή ἡ τάξη ἀκολουθεῖται στό Ὄρος. Στήν δέ λειτουργία ἀπό τό "Ἄξιόν ἐστι" ἤ τήν τυχόν καταβασία ἐξαρτᾶται ὁ ἥχος τοῦ χερουβικοῦ, ἀλλά καί πάλι χωρίς νά τό τηροῦμε αὐστηρά.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Περα απ το τι οριζει το τυπικο:
Προσωπικα, σε γενικες γραμμες στις αγρυπνιες ακουω 'Δουλοι Κυριον' σε α ηχο, 'Εξομολογεισθε' σε μια πληθωρα ηχων (αλλαζοντας ηχο ανα μερικους στιχους).
ΚΑΙ ΕΤΣΙ, φτανουμε στο δικο μου ερωτημα: 'Λογον αγαθον' σε τι ηχο λεμε συνηθως; [μην μου προτεινετε εκεινα απ την Πανδεκτη, αργο πολυελαιο δεν εχω ακουσει σε ναο :/ ]
 
Top