[Ερώτηση] Προτάσεις για μόνιτορ αυτοενισχυόμενο

gankostas

Νέο μέλος
Αναμενω καποιες προτάσεις για μόνιτορ αυτοενισχυόμενο με τις τιμές τους αν γίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Στο πανηγυρι ηρθε και μου εβαλε ενα ηχειο αυτοενισχυομενο jbl ο καλος φιλος ο Τασος ο Γιαβρογλου..Το συνδεσε σε σειρα με την κονσολα!!Τι να πω ρε παιδια!!η μερα με την νυχτα!!!η αγια Αικατερινη Πετραλωνων ειναι βασιλικη χωρις τρουλο και ουτε μια ουτε δυο αλλα 20 κολωνες μεσα και με εκατο ατομα το πολυ χανεται πασα ακουστικη και βαθος και δεν ακους τι λες!
..Ηταν η μοναδικη φορα που ακουγα την φωνη μου το σο καλα και με το βαθος που ηθελα και την ενταση που ηθελα ας ειχε μεσα και 700 ατομα!!!!!Ειχα διπλα μου τον Συμεωνιδη και τον Κοντοφρυδη...μιλαμε για ντεσιμπελ ....τους ευχαριστω και απ εδω καθως και ολους οσους ηρθαν!!!!Ολα καλα!!!!!και η πρωτη χρονια μετα απο ρυθμιση που δεν τριξανε τα μονιτορ!!!Τον ευχαριστω και απ εδω για την βοηθεια του!!!
 
Last edited by a moderator:
Στο πανηγυρι ηρθε και μου εβαλε ενα ηχειο αυτοενισχυομενο jbl ο καλος φιλος ο Τασος ο Γιαβρογλου..Το συνδεσε σε σειρα με την κονσολα!!Τι να πω ρε παιδια!!η μερα με την νυχτα!!!η αγια Αικατερινη Πετραλωνων ειναι βασιλικη χωρις τρουλο και ουτε μια ουτε δυο αλλα 20 κολωνες μεσα και με εκατο ατομα το πολυ χανεται πασα ακουστικη και βαθος και δεν ακους τι λες!
..Ηταν η μοναδικη φορα που ακουγα την φωνη μου το σο καλα και με το βαθος που ηθελα και την ενταση που ηθελα ας ειχε μεσα και 700 ατομα!!!!!Ειχα διπλα μου τον Συμεωνιδη και τον Κοντοφρυδη...μιλαμε για ντεσιμπελ ....τους ευχαριστω και απ εδω καθως και ολους οσους ηρθαν!!!!Ολα καλα!!!!!και η πρωτη χρονια μετα απο ρυθμιση που δεν τριξανε τα μονιτορ!!!Τον ευχαριστω και απ εδω για την βοηθεια του!!!

Ναι ωραια φιλε Δανιηλ!
ποσο κανει και ποιό μοντέλο ειναι;

---σκεψου να ταν δηλ. electrοvoice πως θα ακουγοτανε!---
 
Last edited:
Λοιπόν
η φτηνη λύση ειναι αυτή

http://www.thomann.de/gb/the_box_ma82cl.htm

Και ανεβαινουμε.....

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9298


http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=11119


http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=12087


http://www.soundlevel.gr/inner.php?...ct_cat1=1&products=1&menu_id=6&product_id=137




http://www.electrovoice.com/product.php?id=764

Απο αυτά βέβαια ΔΕΝ ειναι αυτοενισχυόμενα το jbl και το electrovoice .
Η τιμη τους ανεβαινει αρκετά σαν αυτοενισχυόμενα.

Παντως το πρώτο το thoman ειναι αρκετα μικρο σε διαστάσεις με 8'' μεγάφωνο και πολύ προσιτή τιμή
και ενας φίλος τραγουδιστής που το εχει σε μαγαζί λέει οτι ειναι αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του.

Τα επόμενα δυο berhniger και το tchelicon ειναι ακομα ποιό μικρά γιαυτό θελουν και μια μικρή βασούλα ορθοστάτη ειναι πολύ μικρά για τοποθέτηση κατευθείαν κάτω αλλά εχουν πολλες ηχητικές δυνατότητες και το σημαντικό ειναι ότι μπορεί κανείς να συνδέσει επανω τους κατευθείαν μικρόφωνο!
Μπορεί δηλαδή κάποιος να βαλει στο ψαλτηρι δευτερο μικρόφωνο -δεμένο με ταινία ας πούμε μαζί με το του ναού - και να το ρυθμίσει οπως θελει με να βάλει και το effe που θέλει κ.τ.λ.

Μετά πάμε σε ποιό μεγάλα μεγέθη με μεγάφωνα 12'' οπως τα JBL και τα Electrovoice και αλλα φυσικα
αλλά αφενός ειναι ποιό δύσκολο να προσαρμοστούν στον περιορισμένο χώρο ενός ψαλτηρίου
και αφετέρου ανεβαίνει κατακόρυφα και η τιμή-οτι δίνεις παίρνεις-...

Ιδανική λύση πάντως ανεξαρτήτως χρημάτων και χώρου θεωρείται το monitor με 12'' μεγάφωνο και ενεργό -οπως μας περιέγραψε και ποιό πάνω ο Δανιήλ-.


.

ελπίζω να βοήθησα.

Εν καιρώ θα προτείνω και την λύση του ακουστικού...:wink:
 

Attachments

  • thoman.jpg
    thoman.jpg
    69.7 KB · Views: 16
  • βερνιγερ.jpg
    29.6 KB · Views: 16
  • βερνιγερ 2.jpg
    36.2 KB · Views: 12
  • ενεργο 2.jpg
    64.8 KB · Views: 11
  • jbl.jpeg
    jbl.jpeg
    6.7 KB · Views: 150
  • ελεκτρο.png
    285.9 KB · Views: 11
Last edited:

gankostas

Νέο μέλος
Σπύρο μου σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου πρότεινες.όταν μπορέσεις θα με ενδιέφερε και το ακουστικό.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Συνάδελφοι συγχωρήστε μου την παρέμβαση αλλά επείδη το θέμα με το αυτοενισχυόμενο μονιτορ με είχε απασχολήσει παλαιότερα θα θελά να κανω την εξής ''αφελή'' ερώτηση:
Πόσο μόνιτορ είναι τα αυτονισχυόμενα μόνιτορ;
Συγκεκριμένα, αν δεν κάνω λάθος, ο σκοπός του μονιτορ είναι να ακούμε πως ακούγεται η φωνή μας μέσα απ' την ηχητική εγκατάσταση από ένα ηχείο το οποίο βρίσκεται κοντά μας και δεν χρωματίζει τον ήχο ώστε να ακούμε ακριβώς αυτό που παεί στην κονσόλα. Αν το ηχείο είναι αυτοενισχυόμενο σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις οι οποίες πιθανόν (αν δεν είναι ακριβείς, πράγμα που εύκολα συμβαίνει) να παράγουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα απ' ότι τα ηχεία της κονσόλας που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι παθητικά. Οπότε τελικά δεν ακούμε (απ' το μονιτορ) ακριβώς αυτό που ακούει το εκκλησίασμα σε ότι τουλάχιστον έχει να κάνει με την ένταση της φωνής μας, την ποιότητα του ήχου, το βάθος κτλ.
Μπορεί να κάνω και λάθος... :) αλλά κάπως έτσι το ΄χω καταλάβει.
 
Συνάδελφοι συγχωρήστε μου την παρέμβαση αλλά επείδη το θέμα με το αυτοενισχυόμενο μονιτορ με είχε απασχολήσει παλαιότερα θα θελά να κανω την εξής ''αφελή'' ερώτηση:
Πόσο μόνιτορ είναι τα αυτονισχυόμενα μόνιτορ;
Συγκεκριμένα, αν δεν κάνω λάθος, ο σκοπός του μονιτορ είναι να ακούμε πως ακούγεται η φωνή μας μέσα απ' την ηχητική εγκατάσταση από ένα ηχείο το οποίο βρίσκεται κοντά μας και δεν χρωματίζει τον ήχο ώστε να ακούμε ακριβώς αυτό που παεί στην κονσόλα. Αν το ηχείο είναι αυτοενισχυόμενο σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις οι οποίες πιθανόν (αν δεν είναι ακριβείς, πράγμα που εύκολα συμβαίνει) να παράγουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα απ' ότι τα ηχεία της κονσόλας που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι παθητικά. Οπότε τελικά δεν ακούμε (απ' το μονιτορ) ακριβώς αυτό που ακούει το εκκλησίασμα σε ότι τουλάχιστον έχει να κάνει με την ένταση της φωνής μας, την ποιότητα του ήχου, το βάθος κτλ.
Μπορεί να κάνω και λάθος... :) αλλά κάπως έτσι το ΄χω καταλάβει.
Φιλε μου ο βασικος σκοπος του monitor ειναι δυο πραγματα:
1) Να ακουμε τη φωνη μας σε ενα θορυβωδες περιβαλον
2) και να την ακουμε ενισχυμενη ωστε να την ελεγχουμε καλυτερα.

Αρα το τι ακουγεται στον κοσμο ειναι αλλο και αλλουνού θεμα.
Αν μας βοηθαει εμας προσωπικα να βαλουμε λιγα πριμα παραπανω η μπασα η και καποιο effe αυτο ειναι καθαρα προσωπικο μας θεμα.
Πολλοι το προτιμουν να ακουγεται "ξερο" και αυτο ειναι και το ποιο σωστο γιατι βοηθαει στην ταχυτητα της αντιληψης του αυτιου μας πανω στη φωνη μας.
Πως λοιπον θα ρυθμιζεις την ενταση που θελεις αν δεν ειναι αυτοενισχυομενο;
Και αν δεν σε ικανοποιει η ενταση θα πειραζεις καθε φορα την γενικη ενταση του ναου με ολα τα συναφη αποτελεσματα;
Δεν γινεται .Το αυτοενισχυομενο λοιπον ειναι μονοδρομος εκτος και προσθεσεις επιπλεον τελικο αλλα παμε ηδη σε πολυπλοκες και ισως ακριβες λυσεις χωρις ιδιαιτερο λόγο.

Αν καποιος τα ξερει καλυτερα ας μας πει τη γνωμη του
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Συνάδελφοι συγχωρήστε μου την παρέμβαση αλλά επείδη το θέμα με το αυτοενισχυόμενο μονιτορ με είχε απασχολήσει παλαιότερα θα θελά να κανω την εξής ''αφελή'' ερώτηση:
Πόσο μόνιτορ είναι τα αυτονισχυόμενα μόνιτορ;
Συγκεκριμένα, αν δεν κάνω λάθος, ο σκοπός του μονιτορ είναι να ακούμε πως ακούγεται η φωνή μας μέσα απ' την ηχητική εγκατάσταση από ένα ηχείο το οποίο βρίσκεται κοντά μας και δεν χρωματίζει τον ήχο ώστε να ακούμε ακριβώς αυτό που παεί στην κονσόλα. Αν το ηχείο είναι αυτοενισχυόμενο σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις οι οποίες πιθανόν (αν δεν είναι ακριβείς, πράγμα που εύκολα συμβαίνει) να παράγουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα απ' ότι τα ηχεία της κονσόλας που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι παθητικά. Οπότε τελικά δεν ακούμε (απ' το μονιτορ) ακριβώς αυτό που ακούει το εκκλησίασμα σε ότι τουλάχιστον έχει να κάνει με την ένταση της φωνής μας, την ποιότητα του ήχου, το βάθος κτλ.
Μπορεί να κάνω και λάθος... :) αλλά κάπως έτσι το ΄χω καταλάβει.
Επειδή και εγώ ήθελα ακούω τι ακούει το εκκλησίασμα το έκανα με τον παρακάτω τρόπο.
1. Πρόσθεσα ένα ακόμη μεγάφωνο, πολύ κοντά μας με κατάλληλη τοποθέτηση σε ύψος & κλίση, βάζοντας και ένα ποτισιόμετρο με το οποίο μειώνω την ένταση του πρόσθετου μεγαφώνου..
2. Έχοντας συνδεδεμένο κανονικά το μεγάφωνο αυτό, και ψάλλοντας από όλα τα μικρόφωνα που είναι κοντά κανονικά με ανοικτά όλα τα μικρόφωνα, προσδιόρισα την θέση, την κλίση και την ατομική του ένταση ώστε να ακούμε από τα μεγάφωνα την φωνή μας, οπότε δεν χρειάζεται να φωνάζουμε για να ακούμε τη φωνή μας, κάτι που είναι το ζητούμενο.
Από την 5 ετών εμπειρία είμαστε όλοι πολύ ικανοποιημένοι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω ως ακουστικό δείγμα το σημερινό δοξαστικό που είναι από την σημερινή ζωντανή ηχογράφηση στον ναό χωρίς καμμία επεξεργασία.
Το μαγνητόφωνο βρίσκεται στην πίσω πλευρά του αναλογίου, και η απόσταση από το κοντινό μεγάφωνο είναι 2,5 μέτρα περίπου.
Είναι και θέμα καλής ρύθμισης.
Η απόσταση του μικροφώνου από τον ψάλλοντα είναι μέχρι 10cm ώστε να μην παίρνει και τις φωνές των άλλων αλλά και να αποφεύγεται ο ''μικροφωνισμός''
Επίσης είναι και θέμα καλής χρήσης διότι σε μικρότερη απόσταση μπουκώνει.
 

Attachments

  • Δόξα των Αίνων Αγίου Ανδρέα Βασίλης Κιαμηλίδης.mp3
    2.8 MB · Views: 61
Top