Ευχαριστήρια στο Ψαλτολόγιο για όλ' αυτά που μας προσφέρει!

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic...

Θέλω να ευχαριστήσω θερμότατα το ψαλτολόγιο για όλ' αυτά που μας προσφέρει τόσο απλόχερα!

Το δεύτερο μεγαλύτερο πανηγύρι μας μετά του Αγίου Δημητρίου είναι αυτό του Αγίου Φανουρίου.

Εδώ στο Ψαλτολόγιο βρήκα αμέσως σε μουσικό κείμενο τόσο τα δοξαστικά του Εσπερινού όσο και του Όρθρου που θα ψάλλω αύριο και δε χρειάστηκε ούτε να ψάχνω, ούτε και να πληρώνω για να τα αποκτήσω...

Αυτό για μένα συνιστά εκπληκτική προσφορά όχι μόνο από πλευράς του Δημήτρη του Κουμπαρούλη αλλά κυρίως από όλους εκείνους του φίλους συναδέλφους που μοιράζονται μαζί μας όλο αυτό τον πλούτο της μουσικής μας...

Ευχαριστώ γι' ακόμη μία φορά,

Βασίλης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶναι πολλές οἱ εὐχαριστίες πρός τό Ψαλτολόγιον, ἀγαπητέ μου Βασίλη. Πολλάκις ἔχει ἐπισημανθεῖ αὐτό. Σέ πολλά ἐπίπεδα.

Σ᾿ ἐκεῖνο πού τώρα μετά ἀπό 3 καί πλέον χρόνια ἐπικεντρώνομαι καί μοῦ ἔχει γίνει συνείδηση εἶναι ὅτι μέσα μου ξεσκεπάστηκαν κάποιοι καί ἀποδείχθηκε ὅτι μέ τά ψέμματα τήν πέρασαν τόσα χρόνια, μή γνωρίζοντες τίποτε πέρα ἀπό κάποια βιβλία κάποιου ἐκδότη, θεωρώντας ὅτι αὐτά εἶναι ὅλη ἡ βυζαντινή μουσική παράδοση.

Κι ὅταν ἀκούω συζητήσεις ἤ διαβάζω κάποια πράγματα, εἴτε σέ μουσικά θέματα εἴτε σέ λειτουργικά, λέω ἀπό μέσα μου: — Ἄντε διαβᾶστε Ψαλτολόγιο νά μάθετε!

Ἔχω πεισθεῖ ὅτι ὅσοι εἶναι μακρυά ἀπό τό Ψαλτολόγιον, ἔχουν χάσει πολλά!


 

tb---

τσοπάνης
Περπατώντας το πρωί για τον εργασιακό χώρο, περνώ από κεντρικό ναό και μπαίνω να ανάψω ένα κεράκι.

Είχε Λειτουργία και λίγο κόσμο, απόλυτη ησυχία και στα αυτιά μου φθάνουν όμορφοι ήχοι, πλησιάζοντας στο αναλόγιο συνάντησα αγαπητό άτομο που είχα και πολύ καιρό να επισκεφτώ.

Η ακολουθία ήταν στο χερουβικό, που εκτελέστηκε εκ στήθους καθώς και όλη η ακολουθία ως είθισται. Πραγματικά οι γραμμές ήταν βγαλμένες από τα κλασικά μέλη. Απλές αλλά με μεγαλοπρέπεια αναλύσεων. Το ύφος κατανυκτικό. Το αποτέλεσμα αυτό που επιζητά κανείς.

Τα παραπάνω δεν τα λέω μόνο εγώ, αλλά και ο ιερεύς που στην απόλυση έκαμε ειδική μνεία στον ψάλλοντα .

Μπράβο λοιπόν και πάλι μπράβο στον κ Γιάννη Αχιλλιά για το μεράκι και την άψογη ψαλτική του εφαρμογή, αφού ψάλει σχεδόν πάντα εκ στήθους απομνημονεύοντας όλα τα μουσικά κείμενα. Είναι ένα παράδειγμα προς όλους εμάς τους τεμπέληδες.

Ευχαριστίες και στο φόρουμ που έγινε αφορμή να γνωρίσω τέτοια πρόσωπα. Μπράβο !


Υ.Γ : Εντελώς ενημερωτικά , ο ναός ήταν ο Αγιος Διονύσιος στο Κολωνάκι. Οπότε να ευχηθώ στον Γιάννη, σύντομα και πρωτοψάλτης ...
 
Last edited:
Μετά από τρία χρόνια παρουσίας ευχαριστώ το Ψαλτολόγιο:
1.Για την ευκαιρία να γνωρίσω πάρα πολλούς αξιόλογους ανθρώπους.
2.Για τον εμπλουτισμό των μουσικών γνώσεων μου και του αρχείου μου.
3.Για τη δυνατότητα να συζητήσω πολλά μουσικά θέματα που μας απασχολούν.
4.Για να κατανοήσω καλύτερα παροιμίες και γνωμικά, όπως "Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα" και "Ου με πείσεις καν με πείσεις".
5.Για να επιβεβαιώσω ότι οι αληθινές ψαλτικές φιλίες εξαρτώνται από τον χαρακτήρα και όχι από τη μουσική άποψη και ότι αν κάποιος δεν αποδέχεται το λάθος του, τότε πρέπει να τον απομακρύνεις, όχι γιατί διαφωνείς μουσικά μαζί του, αλλά για να μη χαλάσεις το χαρακτήρα σου από τη συναναστροφή σου μαζί του.
Μα πιο πολύ ευχαριστώ το Ψαλτολόγιο για το βήμα που μου παρέχει τόσο καιρό ώστε να μπορώ να αυτοπροβάλομαι και να ικανοποιώ το Εγώ μου.
Ευχαριστώ!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μα πιο πολύ ευχαριστώ το Ψαλτολόγιο για το βήμα που μου παρέχει τόσο καιρό ώστε να μπορώ να αυτοπροβάλομαι και να ικανοποιώ το Εγώ μου.
Ευχαριστώ!

Αὑτὸ μάλιστα, εἶναι τὸ καλύτερο, μαζί σου κι ἐγώ. Ξέρεις τὶ λέφτὰ ἔχω ἐγώ γλυτώσει ὰπὸ τὸν ψυχίατρο χάριν τοῦ Ψαλτολογίου;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
5.Για να επιβεβαιώσω ότι οι αληθινές ψαλτικές φιλίες εξαρτώνται από τον χαρακτήρα και όχι από τη μουσική άποψη και ότι αν κάποιος δεν αποδέχεται το λάθος του, τότε πρέπει να τον απομακρύνεις, όχι γιατί διαφωνείς μουσικά μαζί του, αλλά για να μη χαλάσεις το χαρακτήρα σου από τη συναναστροφή σου μαζί του.
Αὐτό δέν ἔχει κάποια ἀντίφαση;

ΥΓ. Γιά κάτι κρασία μάθαμε...


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αὐτό δέν ἔχει κάποια ἀντίφαση;

ΥΓ. Γιά κάτι κρασία μάθαμε...



Ἡ κρασοκατάνυξη ὡς γνωστὸν βοηθᾶ στὴν γνώση τοῦ ἄλλου, ὅταν «λύνονται» γλώσσες, «βίβλοι» ἀνοίγονται, «πράξεις» ἐλέγχονται κλπ. κλπ. κλπ. :p
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ κρασοκατάνυξη ὡς γνωστὸν βοηθᾶ στὴν γνώση τοῦ ἄλλου, ὅταν «λύνονται» γλώσσες, «βίβλοι» ἀνοίγονται, «πράξεις» ἐλέγχονται κλπ. κλπ. κλπ. :p
Μά αὐτοαναιρεῖται ὅμως...
Ἄφησε νά μᾶς πεῖ...

ΥΓ. Δέν ξέρω ἄν ξέρεις ὅ,τι ἐγώ ἔμαθα... (κάπου ἀπό ἄλλον γράφτηκε κάτι δημοσίᾳ ἐπί τούτου, ἀλλά δέν παραπέμπω).


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Ἡ κρασοκατάνυξη ὡς γνωστὸν βοηθᾶ στὴν γνώση τοῦ ἄλλου, ὅταν «λύνονται» γλώσσες, «βίβλοι» ἀνοίγονται, «πράξεις» ἐλέγχονται κλπ. κλπ. κλπ. :p
Υπενθυμίζω... περί κρασοκατανύξεως...
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=64744&postcount=36
πού είσαι Χάρη;;;

Υ.Γ. Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη αλκοόλ :D
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μπορεί καμιά φορά να "φωνάζουμε" ή να τσακωνόμαστε αλλά σίγουρα τα οφέλη από το Ψαλτολόγιο είναι πολλά.
Κάποια στιγμή μπορούν να γραφούν πολλά κι όχι μόνο ένα μήνυμα για το λόγο αυτό.
Επιγραμματικά λέω μόνο, πως η γνωριμία μου με πολλούς κληρικούς, ψάλτες, μαθητευόμενους, τυπικάρηδες κ.α. έγινε από το ψαλτολόγιον.
Δε θέλω να αναφερθώ σε ονόματα, για να μή ξεχωρίσω κανένα και ίσως δεν έχει και ιδιαίτερη (τώρα) σημασία.
Άλλοι είναι ακόμα μέλη και άλλοι αποχώρησαν, αλλά και αυτά είναι μέσα στους κανόνες της ζωής και ενός διαδικτυακού διαλόγου.
Αλλά και από θέματα βιβλίων ή κωδίκων, αλλά και ηχογραφήσεων είναι σημαντική πηγή το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ.
Ελπίζω με την ταπεινή συμμετοχή μου, να βάζω ένα μικρό λιθαράκι σε αυτό το οικοδόμημα, ιδιαίτερα για τους νέους που μαθαίνουν και βιώνουν την ψαλτική τέχνη.
Δ.
 
Last edited:
Αὑτὸ μάλιστα, εἶναι τὸ καλύτερο, μαζί σου κι ἐγώ. Ξέρεις τὶ λέφτὰ ἔχω ἐγώ γλυτώσει ὰπὸ τὸν ψυχίατρο χάριν τοῦ Ψαλτολογίου;

Εννοείται! Εγώ πριν μπω εδώ μέσα νόμιζα ότι ο Ναυπλιώτης, ο Πρίγγος, ο Στανίτσας, ο Παναγιωτίδης και όλοι αυτοί, ήταν γίγαντες κι εγώ νάνος. Με τόσους φωτισμένους όμως, απελευθερώθηκα. Τώρα θεωρώ κι εγώ τον εαυτό μου γίγαντα!
Πρωτοψάλτες αυτοί, Πρωτοψάλτες κι εμείς!(κατά το "Πατέρες αυτοί, πατέρες κι εμείς" γνωστού καινοτόμου οικουμενιστή αρχιερέως...)
 
Αὐτό δέν ἔχει κάποια ἀντίφαση;

ΥΓ. Γιά κάτι κρασία μάθαμε...



Δεν υπάρχει αντίφαση. Και με μια κοπέλα βγαίνει κάποιος για καφέ, δε σημαίνει ότι θα την παντρευτεί κιόλας!
Το ωφέλιμο με τα κρασιά είναι, ότι βλέπεις ως πρόσωπο πλέον τον άλλον και καταλαβαίνεις ότι είναι ψυχή και αυτός, πλησίον,συνάνθρωπος, με τα καλά και τα στραβά του, και δεν αξίζει να τσακώνεσαι μαζί του για κανένα λόγο!
 
Top