Δοξολογία Μπαλασίου Ιερέως Ήχος δ΄

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ψάχνω την αργή δοξολογία του Μπαλασίου ιερέως και νομοφύλακος σε ήχο Δ Άγια. Αν κάποιος την έχει και μπορεί, ας την ανεβάσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Ψάχνω την αργή δοξολογία του Μπαλασίου ιερέως και νομοφύλακος σε ήχο Δ Άγια. Αν κάποιος την έχει και μπορεί, ας την ανεβάσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ακομα κανεις τιποτα?

Δυστυχώς δεν δουλεύει το σκάνερ μου. Αν την θέλει όμως κάποιος μπορώ να την φωτοτυπήσω και να την στείλω ταχυδρομικώς.
 
E

emakris

Guest
Τον πρώτο στίχο αυτής της δοξολογίας τον είχε καταγράψει "εξ αυτηκοΐας" στη Μολδοβλαχία ένας Αυστριακός ιστοριοδίφης και μουσικοδίφης, τη δεκαετία του 1770, και μάλιστα σε σύντομο ειρμολογικό μέλος (στο πεντάγραμμο)! Μα ψάλλονταν οι αργές δοξολογίες σε σύντομο ειρμολογικό μέλος; Να που ψάλλονταν... Έχω γράψει ένα άρθρο σχετικά. Θα προσπαθήσω να το βρω και να το ανεβάσω.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἰδιόχειρη ἐξήγηση Χουρμουζίου, χφ. Ε. Β. Ε. / Μ. Π. Τ. 704 φ. 244r-246r. Ἰσοκρατήματα δικά μου.
 

Attachments

  • Δοξολογία Μπαλασίου δ' 1.jpg
    800.7 KB · Views: 234
  • Δοξολογία Μπαλασίου δ' 2.jpg
    805.1 KB · Views: 101
  • Δοξολογία Μπαλασίου δ' 3jpg.jpg
    842.4 KB · Views: 75
Last edited:
Η Δοξολογία μου δόθηκε από τον Παπαδόπουλο Ηλία για να την σκανάρω και να την ανεβάσω...
οπότε τα thanks βάλτε τα εδώ
...τον ευχαριστούμε πολύ.
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ (στίχοι) - ΑΓΙΑ - ΜΠΑΛΑΣΙΟΥ.pdf
    354 KB · Views: 603

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιωργος Καραγιαννακης;120065 said:
Η Δοξολογία μου δόθηκε από τον Παπαδόπουλο Ηλία για να την σκανάρω και να την ανεβάσω...
οπότε τα thanks βάλτε τα εδώ
...τον ευχαριστούμε πολύ.

Μάλλον στον Καθηγητή Γρ. Θ. Στάθη, και στον αντιγραφέα-καλλιγράφο Ευάγγελο Ζουρναντζή
αξίζουν οι αρχικές ευχαριστίες, εκτός από τον κάτοχο του κειμένου.

Δ.
 
Μια πρώτη απόπειρα με το πρόγραμμα ΜΚ

Κάθε κριτική δεκτή

Αν κάποιος είναι ποιο γνώστης του προγράμματός και θέλει να βάλει και αλλά πράγματα ακόμα καλλίτερα

πχ Αρχικές μαρτυρίες κτλπ
 

Attachments

  • Αργή Δοξολογία Βαλάσίου Ιερέως ήχος Άγια.pdf
    92.8 KB · Views: 244
Last edited:
Top