Γ΄ Κατανυκτικός Εσπερινός 12/3/2017 : Δ. Παϊκόπουλος - Στ. Κίσσας

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο Γ΄ κατανυκτικός εσπερινός στον ιερό ναό Αναλήψεως Ηρακλείου. Ψάλλουν: ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Δημοσθένης Παϊκόπουλος και ο Άρχων Πρωτομαΐστωρ της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Σταμάτιος Κίσσας, προσκεκλημένοι στην Κρήτη από τον Παγκρήτιο Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής «Ο όσιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης». (Κυριακή 12 Μαρτίου 2017.)

https://www.youtube.com/watch?v=wFmBVEfQ9DI
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ο Γ΄ κατανυκτικός εσπερινός στον ιερό ναό Αναλήψεως Ηρακλείου. Ψάλλουν: ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Δημοσθένης Παϊκόπουλος και ο Άρχων Πρωτομαΐστωρ της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Σταμάτιος Κίσσας, προσκεκλημένοι στην Κρήτη από τον Παγκρήτιο Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής «Ο όσιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης». (Κυριακή 12 Μαρτίου 2017.)

https://www.youtube.com/watch?v=wFmBVEfQ9DI
Τι να πει κανεις ..πολυ ωραια!!!!!!!Ζηλευω με την καλη εννοια τον αρχοντα κ Παικοπουλο..Αντιληψη στο αναλογιο σαν εφηβος και φωνη ομορφη και ευακουστη..Συγχαρητηρια και στον κ Κισσα...Ο πρωτοψαλτης του ναου κ Θεοδωρου δεν εψαλλε κατι..Που ητανε???
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
...Ο πρωτοψαλτης του ναου κ Θεοδωρου δεν εψαλλε κατι..Που ητανε???

Πρώην πρωτοψάλτης πλέον! Εκεί ήμουν αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να σταθώ δίπλα στον Άρχοντα κ. Παικόπουλο. Εντυπωσιακός ο τρόπος και η στάση του κ. Παικόπουλου με τον οποίο είχα μια ένθερμη συνομιλία όπως και με τον κ. Κίσσα.

Προσωπικά με καθήλωσε ο χρόνος με τον οποίο ερμήνευε ο Άρχοντας κ. Παικόπουλος. Μοσχοβολούσε Πατριαρχείο και βιώματα μιας άλλης εποχής...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Πρώην πρωτοψάλτης πλέον! Εκεί ήμουν αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να σταθώ δίπλα στον Άρχοντα κ. Παικόπουλο. Εντυπωσιακός ο τρόπος και η στάση του κ. Παικόπουλου με τον οποίο είχα μια ένθερμη συνομιλία όπως και με τον κ. Κίσσα.

Προσωπικά με καθήλωσε ο χρόνος με τον οποίο ερμήνευε ο Άρχοντας κ. Παικόπουλος. Μοσχοβολούσε Πατριαρχείο και βιώματα μιας άλλης εποχής...

Για τον αρχοντα τι να πει κανεις αλλο??
Για το θεμα που δεν εψαλλες ...Δεν ειχες την ευκαιρια η δεν σ αφησαν???Αν ειναι ετσι Ενα θα πω για οποιον τα κανονησε:D
 

Attachments

  • lamogio_pissa_kai_poupoula.jpg
    lamogio_pissa_kai_poupoula.jpg
    4.4 KB · Views: 115

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Για τον αρχοντα τι να πει κανεις αλλο??
Για το θεμα που δεν εψαλλες ...Δεν ειχες την ευκαιρια η δεν σ αφησαν???Αν ειναι ετσι Ενα θα πω για οποιον τα κανονησε:D

Παίξε όλο το στίχο ντέ! :)

κ. Καραμπάση ότι δίνεις στη ζωή παίρνεις. Εγώ νέος άνθρωπος είμαι, μαθητής στα ψαλτικά και με διάθεση φιλική προς όλους τους συναδέλφους. Δεν απαίτησα να ψάλλω όπως δεν το έκανα ποτέ πουθενά και για κανένα λόγο. Τώρα το ότι στο ναό που είχα την πρώτη ψαλτική ευθύνη αγνοήθηκα επιδεικτικά και με αποχαιρέτησαν στο χαιρετισμό είναι ένα γεγονός που δεν προσβάλλει εμένα.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Παίξε όλο το στίχο ντέ! :)

κ. Καραμπάση ότι δίνεις στη ζωή παίρνεις. Εγώ νέος άνθρωπος είμαι, μαθητής στα ψαλτικά και με διάθεση φιλική προς όλους τους συναδέλφους. Δεν απαίτησα να ψάλλω όπως δεν το έκανα ποτέ πουθενά και για κανένα λόγο. Τώρα το ότι στο ναό που είχα την πρώτη ψαλτική ευθύνη αγνοήθηκα επιδεικτικά και με αποχαιρέτησαν στο χαιρετισμό είναι ένα γεγονός που δεν προσβάλλει εμένα.

Κοιταχτε αγαπητε Lakedaimonios εμαθα πηγατε προσφατα στον ναο..Τουλαχιστον βαλατε στο βιβλιαριο σας ενσημα 8 μηνων και αποκτησατε μια εμπειρια..χαλαλι ..Στην θεση σας πηγε ενας αρχων
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
...Τουλαχιστον βαλατε στο βιβλιαριο σας ενσημα 8 μηνων και αποκτησατε μια εμπειρια..χαλαλι ..Στην θεση σας πηγε ενας αρχων

Το αν έβαλα ή όχι τα συμφωνηθέντα ένσημα στο βιβλιάριο μου μένει να αποδειχθεί απο την φερεγγυότητα εκ μέρους του Ναού. Για την εμπειρία... 1000% να ήμουν ακόμα λαμπαδάριος του μεγάλου δάσκαλου μου κ. Τζανάκου Παναγιώτη. Όσον αφορά δε το ποιός πήγε στη θέση μου μετά, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Αλλά ας μην μειώνουμε άλλο το θέμα που αφορά τους άρχοντες κ.κ.Παικόπουλο και Κίσσα.
 
Last edited:
Top