«Λειτουργική-Τελετουργική» π. Κων/νου Παπαγιάννη

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Αγαπητοί φίλοι,
διαβάζοντας την βιβλιογραφία του π. Κων.νου Παπαγιάννη βρήκα το βιβλίο με τίτλο: "Λειτουργική-Τελετουργικὴ γιὰ τοὺς μαθητὲς τοῦ Ἐνιαίου Ἐκκλησιαστικοῦ Λυκείου, Θεσσαλονίκη 1998."
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τί εκδόσεις είναι ή γενικά πώς θα μπορούσα να το προμηθευτώ!
Το χρειάζομαι ως βοήθημα για την Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως.
Τέλος αν ξέρατε έστω το τηλ. του π. Κωνσταντίνου να απευθυνθώ στον ίδιο μήπως μπορώ να το προμηθευτώ θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση!
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
μπορεις να το ζητήσεις απο εκκλησιαστικό λύκειο να στο δώσουν, συνηθως εξυπηρετούν. επίσης ρωτα στο βιβλιοπωλείο του Πουρναρα, στην Καστριτσίου.
 
Το έψαχνα και εγώ πριν δυο χρόνια αυτό το βιβλίο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Επικοινώνησα με τον π.Κωνσταντίνο και για καλή μου τύχη του είχαν απομείνει 2 τέτοια βιβλία,οπότε και ευγενικά μου έδωσε το ένα μέσω του κ.Γιαννόπουλου. Νομίζω οτι ο ίδιος αν και θα το ήθελε δε θα μπορέσει να σε εξυπηρετήσει. Τώρα στα βιβλιοπωλεία είχα ψάξει και εγώ τότε, αλλά δε βρήκα τίποτα. Το πιο πιθανό να το βρεις είναι από κανένα παλαιό μαθητή (πιθανό γνωστό σου) Εκκλησιαστικού Λυκείου.
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Τελικά όπως βλέπω είναι δύσκολο να βρεθεί το βιβλίο που αναζητώ! Τέτοιες εργασίες βέβαια πιστεύω ότι πρέπει να επανεκδίδονται γιατί είναι απαραίτητα για σχολές Βυζαντινής Μουσικής κτλ. Εφόσον βλέπω ότι είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα θα παρακαλούσα εάν μπορεί κάποιο απο τα μέλη του φόρουμ να σκανάριζε το συγκεκριμένο βιβλίο και να το ανέβαζε ή αν είχε την καλοσύνη να το έβγαζε ένα αντίτυπο και να μου το έστελνε θα με βοηθούσε πάρα πολύ!
Τα στοιχεία μου είναι
Δημήτριος Παπάνης
Ιερά Μητρόπολις Παροναξίας
843 00 Νάξος
Και πάλι ευχαριστώ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Βρέθηκε τελικά τό βιβλίο τοῦ π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη «Λειτουργική-Τελετουργική για τους μαθητές του Ενιαίου Εκκλησιαστικού Λυκείου, Θεσσαλονίκη 1998» καί τό ἀναρτῶ ψηφιοποιημένο.
Εὐχαριστῶ θερμά τό φιλικό μου πρόσωπο ἀπό Θεσσαλονίκη πού ἐπιμελήθηκε τῆς ἀνευρέσεως καί τῆς ἀποστολῆς καί δέν χρειάστηκε νά ἐνοχλήσω τό πολυσέβαστο μας καί πολυτάλαντο Γέροντα. Πρόκειται γιά ἱερωμένο καί διάδοχο τοῦ π. Κωνσταντίνου στήν Ἐκκλησιαστική Ἐκπαίδευση.
Δυστυχῶς τό βιβλίο δέν ἐπανεκδίδεται καί οἱ καθηγητές καί οἱ σπουδαστές προσπαθοῦν μέ φωτοτυπίες...

Συγχαρητήρια στόν κ. Δημήτριο Παπάνη, πού θεωρεῖ τό συγκεκριμένο βιβλίο, ὡς ἀπαραίτητο γιά τήν κατάρτιση τῶν σπουδαζόντων στίς Σχολές Βυζαντινῆς Μουσικῆς. Καί ἔτσι εἶναι. Τά περισσότερα κεφάλαια αὐτοῦ τοῦ βιβλίου συνιστοῦν ἀπαραίτητη γνώση τῶν ψαλλόντων.

Θέτω καί αὐτό τό βιβλίο στήν διάθεση τῶν μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου, ὡς ἕνα νέο καί σημαντικό ἀπόκτημα τοῦ Ψαλτολογίου.

 

Attachments

  • LEITOURGIKI - TELETOURGIKI - correct.pdf
    10 MB · Views: 1,237
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Βρέθηκε τελικά τό βιβλίο τοῦ π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη «Λειτουργική-Τελετουργική για τους μαθητές του Ενιαίου Εκκλησιαστικού Λυκείου, Θεσσαλονίκη 1998» καί τό ἀναρτῶ ψηφιοποιημένο.
Εὐχαριστῶ θερμά τό φιλικό μου πρόσωπο ἀπό Θεσσαλονίκη πού ἐπιμελήθηκε τῆς ἀνευρέσεως καί τῆς ἀποστολῆς καί δέν χρειάστηκε νά ἐνοχλήσω τό πολυσέβαστο μας καί πολυτάλαντο Γέροντα. Πρόκειται γιά ἱερωμένο καί διάδοχο τοῦ π. Κωνσταντίνου στήν Ἐκκλησιαστική Ἐκπαίδευση.
Δυστυχῶς τό βιβλίο δέν ἐπανεκδίδεται καί οἱ καθηγητές καί οἱ σπουδαστές προσπαθοῦν μέ φωτοτυπίες...

Συγχαρητήρια στόν κ. Δημήτριο Παπάνη, πού θεωρεῖ τό συγκεκριμένο βιβλίο, ὡς ἀπαραίτητο γιά τήν κατάρτιση τῶν σπουδαζόντων στίς Σχολές Βυζαντινῆς Μουσικῆς. Καί ἔτσι εἶναι. Τά περισσότερα κεφάλαια αὐτοῦ τοῦ βιβλίου συνιστοῦν ἀπαραίτητη γνώση τῶν ψαλλόντων.

Θέτω καί αὐτό τό βιβλίο στήν διάθεση τῶν μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου, ὡς ἕνα νέο καί σημαντικό ἀπόκτημα τοῦ Ψαλτολογίου.


Πάτερ Μάξιμε,

Θερμότατες οι ευχαριστίες όλων. Η μορφή της γλώσσας και η ένδυσή της με μονοτονικό δε νομίζω ότι είναι του συγγραφέα, ο οποίος και μέχρι σήμερα αλλιώς γράφει! Μήπως πρόκειται για διασκευή της;

Ευχή,
Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε,

Θερμότατες οι ευχαριστίες όλων. Η μορφή της γλώσσας και η ένδυσή της με μονοτονικό δε νομίζω ότι είναι του συγγραφέα, ο οποίος και μέχρι σήμερα αλλιώς γράφει! Μήπως πρόκειται για διασκευή της;

Ευχή,
Δ.
Τί νά πῶ... ἐκδόσεις Ὑπουργείου...
Δέν γνωρίζω περισσότερα (οὔτε τό ἔχω διαβάσει καλά-καλά· χθές τό παρέλαβα καί τό ἄφησα γιά ψηφιοποίηση καί μόλις τό πῆρα)· ἄς ἀναλάβει νά ἀπαντήσει ὁ κ. Γιαννόπουλος ἤ θά ρωτήσω κι ἐγώ τόν Γέροντα.

ΥΓ. Βλέπω ὅμως στή βιβλιογραφία τοῦ π. Παπαγιάννη ὅτι πρόκειται περί δευτέρας ἐκδόσεως. Ἡ πρώτη ἔγινε στήν Ἀθήνα τό 1973 καί σαφῶς θά ἦταν γλωσσικῶς ἀλλοιώτικη.

 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάτερ Μάξιμε,
Θερμότατες οι ευχαριστίες όλων. Η μορφή της γλώσσας και η ένδυσή της με μονοτονικό δε νομίζω ότι είναι του συγγραφέα, ο οποίος και μέχρι σήμερα αλλιώς γράφει! Μήπως πρόκειται για διασκευή της;

Ευχή,
Δ.
Δεν ξέρω αν η προσαρμογή είναι από τον συγγραφέα ή -το πιθανότερο- από ομάδα επιμελητών, αλλά αφού είναι έκδοση του Υπουργείου Παιδείας λογικό είναι να είναι σε "δημοτική" και μονοτονικό.
Θερμές ευχαριστίες κι από μένα, πάτερ Μάξιμε, είναι ένα έργο πολύ σημαντικό για τους ψάλτες και για το φόρουμ ειδικότερα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

... ἤ θά ρωτήσω κι ἐγώ τόν Γέροντα.

ΥΓ. Βλέπω ὅμως στή βιβλιογραφία τοῦ π. Παπαγιάννη ὅτι πρόκειται περί δευτέρας ἐκδόσεως. Ἡ πρώτη ἔγινε στήν Ἀθήνα τό 1973 καί σαφῶς θά ἦταν γλωσσικῶς ἀλλοιώτικη.

Ἐπικοινώνησα μέ τόν π. Κωνσταντῖνο, ὁ ὁποῖος μοῦ εἶπε περί αὐτῆς τῆς ἐκδόσεως ὅτι πρόκειται γιά ἐπιτομή τῆς πρώτης ἐκδόσεως τοῦ 1973 (τό ἥμισυ τῶν σελίδων) καί ἐκεῖνος ἔκανε τήν ἐπιλογή τῆς περιλήψεως καί τήν "μεταγλώττιση" γιά τίς ἀνάγκες τῆς νέας ἐκδόσεως (1998) ἀφορώσης στή χρήση τῶν μαθητῶν τῶν Ἐνιαίων Ἐκκλησιαστικῶν Λυκείων.

Ἤδη ὅμως μοῦ ἀπεκάλυψε ὅτι εἶχε ἐπιδώσει στό πρόσωπο πού προανέφερα καί τήν ἔκδοση τοῦ 1973 σέ δακτυλογραφημένη μορφή, προκειμένου νά μοῦ τήν ἀποστείλει. Ὁ ἐν λόγω ἱερεύς ὅμως φρόντισε πρῶτα νά μοῦ ἀποστείλει τήν ἔκδοση τοῦ 1998 —πού ἦταν καί τό αἴτημα— καί ἀκολούθως (σέ νέα ἐπικοινωνία, μοῦ εἶπε ὅτι) θά μοῦ ἀποστείλει καί τό πρωταρχικό ἔργο, δακτυλογραφημένο καί φωτοτυπημένο, τό ὁποῖο ὅμως, νομίζω, δέν περιλαμβάνεται στό ὑποβληθέν αἴτημα ἐδῶ.

Ἡ ἔκδοση πού ἀναρτήθηκε, ἐκπληροῖ τούς λόγους γιά τούς ὁποίους ζητήθηκε καί εἶναι αὐτή πού ζητήθηκε.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ πάτερ Μάξιμε! Τώρα το είδα αυτό... Ευχαριστούμε και τον π. Κωνσταντίνο που παραχωρεί απλόχερα έργα του σε όλους μας.
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
π. Μάξιμος;50716 said:

Βρέθηκε τελικά τό βιβλίο τοῦ π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη «Λειτουργική-Τελετουργική για τους μαθητές του Ενιαίου Εκκλησιαστικού Λυκείου, Θεσσαλονίκη 1998» καί τό ἀναρτῶ ψηφιοποιημένο.
Εὐχαριστῶ θερμά τό φιλικό μου πρόσωπο ἀπό Θεσσαλονίκη πού ἐπιμελήθηκε τῆς ἀνευρέσεως καί τῆς ἀποστολῆς καί δέν χρειάστηκε νά ἐνοχλήσω τό πολυσέβαστο μας καί πολυτάλαντο Γέροντα. Πρόκειται γιά ἱερωμένο καί διάδοχο τοῦ π. Κωνσταντίνου στήν Ἐκκλησιαστική Ἐκπαίδευση.
Δυστυχῶς τό βιβλίο δέν ἐπανεκδίδεται καί οἱ καθηγητές καί οἱ σπουδαστές προσπαθοῦν μέ φωτοτυπίες...

Συγχαρητήρια στόν κ. Δημήτριο Παπάνη, πού θεωρεῖ τό συγκεκριμένο βιβλίο, ὡς ἀπαραίτητο γιά τήν κατάρτιση τῶν σπουδαζόντων στίς Σχολές Βυζαντινῆς Μουσικῆς. Καί ἔτσι εἶναι. Τά περισσότερα κεφάλαια αὐτοῦ τοῦ βιβλίου συνιστοῦν ἀπαραίτητη γνώση τῶν ψαλλόντων.


Ευχαριστούμε πάρα πολύ πάτερ μου για την ευγενική σας προσφορά και για τα κάλά σας λόγια προς το πρόσωπό μου! Απλά έχω αγωνία να μάθουν σωστά κι έγκυρα πράγματα οι μαθητές της Βυζαντινής Μουσικής και πιστεύω ότι ο π. Κωνσταντίνος είναι ένας απο αυτούς που προσφέρουν έγκυρη γνώση! Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ! Την ευχή σας
.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μετά ἀπό 5 χρόνια κάποιο μέλος (καί τό εὐχαριστῶ) διεπίστωσε ὅτι λείπει ἡ ὑπ᾿ ἀριθμ. 95 σελίδα. Τό μαγαζί πού εἶχα δώσει τότε τή δουλειά δέν ἔκανε σωστά τή δουλειά του. Τά λάθη ὅμως εἶναι ἀνθρώπινα. Σήμερα πῆγα σέ ἄλλο μαγαζί καί μοῦ σάρωσαν τήν σελίδα πού ἔλειπε, ἀπευθύνθηκα δέ στόν εὐγενέστατο ἐλλογιμ. καθηγητή κ. Μ. Λαγουδάκη, ὁ ὁποῖος (ἐπειδή ἀποδείχθηκε σέ ἄλλη ἀνάρτηση καλός «μάστορας») τήν ἐνσωμάτωσε, καί τό νέο ἀρχεῖο ἀναρτήθηκε στό προηγούμενο μήνυμά μου, σέ ἀντικατάσταση τοῦ παλαιοῦ, τό ὁποῖο σημειωτέον εἶχε μέχρι σήμερα «1394 εμφανίσεις». Μακάρι νά καταφορτώσουν ἐκ νέου τό νέο ἀρχεῖο ὅσοι εἶχαν τό ἐλλιπές.
Θερμές εὐχαριστίες στόν κ. Μιχάλη Λαγουδάκη!

Ὁ Θεός νά ἀναπαύσει μετά δικαίων τόν ἀξιομακάριστο πλέον καί ἀείμνηστο Γέροντα!


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημ. συντονιστή] Απέσυρα την ανάρτηση αρχείου με αυτόματο πολυτονισμό του κειμένου του βιβλίου κατόπιν διαμαρτυρίας περί πνευματικών δικαιωμάτων.
 
Top