Τ96. Μουσικὰ Μεγάλης Παρασκευῆς (Παθῶν, Ἀποκαθηλώσεως)

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ἀκόμη μία "ἐναλλακτική" πρόταση τοῦ Δοξαστικοῦ τῶν Αἴνων τῆς Μ.Πέμπτης εἶναι καί τό παρόν.
Δέν εἶναι ὅπως τό ἔχουμε συνηθίσει ἀπό τόν ἀείμνηστο Ἄρχοντα Θρασύβουλο, ὁ ὁποῖος συνήθως ἔλεγε τό τοῦ Πρίγγου (ἐλαφρῶς διασκευασμένο).

Ζητήθηκε από μέλος του Ψ, οπότε ανεβάζω εις κοινήν ωφέλειαν το παραπάνω μέλος σε αρχείο PDF μετά από επεξεργασία των εικόνων για καθαρότερο κείμενο.
 

Attachments

  • Μεγάλη Παρασκευή - Όρθρος - Δοξαστικόν Αίνων - Θρασυβούλου Στανίτσα.pdf
    99 KB · Views: 373

agskepi

Μέλος
Ήδη βάπτεται κάλαμος
Στεφάνου Μωϋσιάδου του Κούτρα
από το Ημερολόγιο 2016 του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ

ευχαριστούμε πολύ για τις ωραίες ανρτήσεις σας
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
"Εξέδυσαν με" Δοξαστικόν Αίνων Όρθρος Μ Παρασκευής.
Η Μεγάλη Εβδομάς Α. Βουδούρη σελ. 264
Διασκευή (ελαφρώς, andreasgon) για δική μου χρήση.
Γραμμένο με το "μουσικά κείμενα" για χρήση σε tablet.
 

Attachments

  • ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ By andreasgon.pdf
    411.8 KB · Views: 181

ixadin

Ηχάδιν
Ήδη βάπτεται κάλαμος
Στεφάνου Μωϋσιάδου του Κούτρα
από το Ημερολόγιο 2016 του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ
Ἤδη βάπτεται κάλαμος Στεφάνου Μωϋσιάδου τοῦ Κούτρα
Από χειρόγραφο του Κ. Ψάχου, όπως εκδόθηκε από τον καθ. Αχ. Χαλδαιάκη.
 

Attachments

  • Ήδη βάπτεται ΣΜΚ.pdf
    634.8 KB · Views: 146

g.theo81

Γεώργιος Θεοδωρίδης
Αγαπητοί φίλοι ψάχνω να βρω το δοξαστικό των αίνων της Μεγάλης Παρασκευής «Εξέδυσάν με» του αείμνηστου Εμμανουήλ Χατζημάρκου σε μουσικό κείμενο. Μήπως γνωρίζει κανεις που μπορώ να το βρω;
 

romios1

Active member
Μήπως υπάρχουν τα αντίφωνα σε στιχηραρικό μέλος;
νομίζω, αν θυμάμαι Καλά οι Βατοπαιδινοί ψάλλουν αυτά στο δίσκο της Μεγάλης Παρασκευής. Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Θεία συνεργία, αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, αποπεράτωσα ένα από τα σημαντικότερα για εμένα πονήματά μου, το οποίο επιθυμούσα να λάβει μορφή εδώ και αρκετά έτη.
Δυστυχώς οι συγκυρίες εξελίχθηκαν πολύ διαφορετικά από ότι το υπολογίζαμε και μία μερίδα συναδέλφων να μη μπορέσει καν να παραστεί στα αναλόγια για λόγους ανωτέρας βίας!
Εν πάσει περιπτώσει, αποφάσισα να προχωρήσω όπως είχα προγραμματίσει σ' αυτά που σκόπευα να αναρτήσω, συνεχίζοντας με το παρόν πόνημα, το οποίο είναι μια προσωπική επιθυμία ετών "επιβεβλημμένη", τρόπον τινά, από τις ιδιαίτερες ανάγκες στις οποίες εκκλήθην κατά καιρούς να διακονήσω!!! Περισσότερα περί του βιβλίου αυτού, το οποίο αγγίζει τις 165 σελίδες, έχω αναφέρει αναλυτικά στο προλογικό σημείωμά του και δε κρίνω αναγκαίον να επαναληφθώ!
Αγαπητοί μου αδερφοί, το παρόν το κοινοποιώ στην αγάπη σας και στην ανοχή σας για τις ιδιοτροπίες μου, με απόλυτο σεβασμό προς τους δημιουργούς των πονημάτων επί των οποίων διαμορφώθηκε!!
Ελπίζω να συνεισφέρω κατά τι στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε!
Καλή προεργασία για τη Μ. Εβδομάδα σε όλους!
Ο πονήσας.
 

Attachments

  • Ἡ Ἀκολουθία τῶν Παθῶν - Θεοδώρου Γ. Τσατσαρώνη.pdf
    17 MB · Views: 463
Έκανα μία καταγραφή της τάξεως των κανόνων με τις καταβασίες, όπως τις ψάλλουμε σε πανηγύρεις ιερών μονών εντός αλλά και εκτός Αγίου Όρους με την χορωδία μας.

Η πληκτρολόγηση έγινε με το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου «Μουσικά Κείμενα». Το αρχικό μουσικό κείμενο το έχω δανειστεί από την βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Τα ελλείποντα τροπάρια στους κανόνες έχουν τονισθεί από εμένα με βάση φυσικά τον ειρμό.

Οι ειρμοί και οι καταβασίες είναι από το ειρμολόγιον του Ιωάννου πρωτ. 1903 (πατριαρχική έκδοση).

Οι διορθώσεις στην ποίηση έγιναν από την τελευταία έκδοση (Δ΄ 2014) του Τριωδίου της Α.Δ.

https://www.chorosaggelikos.com/mousika-keimena
 

romios1

Active member
Γνωρίζει κανεὶς ἐὰν ὑπάρχουν οἱ εἱρμοὶ τοῦ Κανόνος σὲ ἀργὸ μέλος; (Ἀντὶ τοῦ εἱρμολογικοῦ, δηλ.)
 

romios1

Active member
Ευχαριστώ. Άρα είχαν γραφτεί για όλες τις ημέρες της μεγάλης εβδομάδος αργά στιχαραρικά/αργές καταβασίες;
 

kgiann25

Κωνσταντίνος Γιαννακός
Σήμερον κρεμάται, παλαιού στιχηραρίου. Ηχογράφηση εδώ. Από το «Εν Άνθος της καθ᾿ ημάς Εκκλησιαστικής Μουσικής», του Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου
 

Attachments

  • Σήμερον κρεμάται παλαιού στιχηραρίου.pdf
    482.4 KB · Views: 42
Last edited:

Chris_21

New member
Υπάρχει «Σε τον αναβαλλόμενον» σε πιο καθαρό κείμενο του Κ. Πρίγγου; Ευχαριστώ
 
Top