Κανών Ακαθίστου - Ιωάννου Πρωτοψάλτου (πληκτρολόγηση με «Μουσικά Κείμενα»)

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Ο Κανόνας του Ακαθίστου, πληκτρολογημένος με το δωρεάν πρόγραμμα "MOYΣΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ" papline.gr του Δημήτρη Παπαδόπουλου.

Σε .pdf και .docx για δυνατότητα επεξεργασίας.

Διορθώσεις ευπρόσδεκτες.

--Η αντιγραφή έγινε από αυτό το pdf http://analogion.com/forum/showthread.php?t=4479 ή από το Αναστασιματάριο του Ιωάννου, εκδόση Πολυχρονάκη (δεν θυμάμαι)
--Τα διακοσμητικά σχέδια του αρχείου λήφθηκαν από την Εικονοθήκη τoυ www.porphyrios.gr

--H γραμματοσειρά των αρχιγραμμάτων είναι η MgKonstantinos UC και του ποιητικού κειμένου η GFS Neohellenic
 

Attachments

  • ΚΑΝΩΝ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ.docx
    3.8 MB · Views: 363
  • ΚΑΝΩΝ ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ.pdf
    2.4 MB · Views: 1,381
Last edited:

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Συγχαρητήρια! Με την πληκτρολόγηση αυτή καλύφθηκε ένα κενό. Πολύ χρήσιμη εργασία!
Παραθέτω κάποιες προτεινόμενες διορθωσούλες.

1. σελίδα 2: μετά τον ειρμό "Ἀνοίξω τό στόμα μου" μπορούμε να βάλουμε τη λέξη δίς.
2. σελίδα 4:το αυτό, μετά τον ειρμό "Τους σους υμνολόγους".
3.σελίδα 5:χαίρε του ζώντος ύδατος. Λείπει το τελικό σίγμα στη λέξη ύδατος.
4.σελίδα 7:"και στάμνα μάννα φέρουσα", να διορθωθεί σέ "και στάμνε μάννα φέρουσα".
5.σελίδα 14: μετά τον ειρμό "Την θείαν ταύτην", η λέξη δις.
6.σελίδα 15:"πόκος ο ένδροσον" να διορθωθεί σε "πόκος ο ένδροσος".
7.σελίδα 16: Στον ειρμό"ουκ ελάτρευσαν" τρίτη γραμμή, αν-δρείως αντί για απόστοφο στη συλλαβή αν, να μπεί ίσο.
8.σελίδα 18: στο τροπάριο "Ρητορεύουσα", στο τέλος του, η φράση "των πιστώς σε προσκυνούντων" να διορθωθεί σε " τους πιστώς σε προσκυνούντας".
9.σελίδα 19:Στην πρώτη γραμμή της σελίδας να προστεθεί τελικό σίγμα στη φράση "δούλους σου".
10.σελίδα 20: τέταρτη γραμμή, να μπει το ν στη λέξη "οικουμένην".
11.σελίδα 24: πρώτη γραμμή, να μπει το τελικό σίγμα στη λέξη "γηγενής".
12.σελίδα 27:τέταρτη γραμμή από κάτω, "Πάσας παραβλέπων νυν" αντί "πάσας παραβλέπων δε".
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
8.σελίδα 18: στο τροπάριο "Ρητορεύουσα", στο τέλος του, η φράση "των πιστώς σε προσκυνούντων" να διορθωθεί σε " τους πιστώς σε προσκυνούντας"
.................................................
12.σελίδα 27:τέταρτη γραμμή από κάτω, "Πάσας παραβλέπων νυν" αντί "πάσας παραβλέπων δε".

Αυτά βρίσκονται έτσι και στο πρωτότυπο μουσικό κείμενο (χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστά).
 
Η Ιστοσελίδα σας κύριε plapline είναι λίγο μπερδεμένη για μένα. Παρόλα ταύτα το πρόγραμμα δολεύη και το δικό σας μόνο στο word; εγώ δεν το έχω αγοράσει και έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα παρόμοιά πρόγραμμα η γραμματοσειρά.
 
Last edited:
Η Ιστοσελίδα σας κύριε plapline είναι λίγο μπερδεμένη για μένα. Παρόλα ταύτα το πρόγραμμα δολεύη και το δικό σας μόνο στο word; εγώ δεν το έχω αγοράσει και έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα παρόμοιά πρόγραμμα η γραμματοσειρά.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=33617

Δοκιμάστε εάν είναι αυτό το πρόγραμμα, το οποίο δουλεύει αυτόνομα.
 
Top