Συντονισμός πρώτου μηνύματος νέων μελών

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για να αποφύγουμε φαινόμενα Spam (ανεπιθύμητων διαφημιστικών μηνυμάτων) από εδώ και στο εξής το πρώτο μήνυμα κάθε νέου μέλους του φόρουμ δεν θα εμφανίζεται αμέσως, αλλά μόνο μετά από έγκριση της ομάδας των συντονιστών.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για να αποφύγουμε φαινόμενα Spam (ανεπιθύμητων διαφημιστικών μηνυμάτων) από εδώ και στο εξής το πρώτο μήνυμα κάθε νέου μέλους του φόρουμ δεν θα εμφανίζεται αμέσως, αλλά μόνο μετά από έγκριση της ομάδας των συντονιστών.

Σωστή απόφαση! Έτσι θα αποφύγουμε διαφημίσεις σκευασμάτων :D κλπ κλπ κλπ

Χριστός Ανέστη Δημήτρη! Χρόνια πολλά και καλή δύναμη!
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Σε πολλά forum, στα νέα μέλη, τους δίνετε αρχικά πρόσβαση μόνο στο θέμα "καλωσορίσματος" και αφού γράψουν ενα χαιρετισμό εκεί, μετά ανοίγουν και τα υπόλοιπα θέματα.
Ίσως θα μπορούσε να εφαρμοστεί κι εδώ κάτι τέτοιο...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σε πολλά forum, στα νέα μέλη, τους δίνετε αρχικά πρόσβαση μόνο στο θέμα "καλωσορίσματος" και αφού γράψουν ενα χαιρετισμό εκεί, μετά ανοίγουν και τα υπόλοιπα θέματα.
Ίσως θα μπορούσε να εφαρμοστεί κι εδώ κάτι τέτοιο...

Ναι, δεν είναι άσχημη ιδέα. Πάντως ας μην γελιόμαστε, άμα είναι ο άλλος να την κάνει την κατεργαριά θα την κάνει έστω και μετά από το 1ο - 2ο μήνυμα. Πάντως το παρόν μέτρο μας διασφαλίζει τουλάχιστον από την περίπτωση του αυτόματου spammer.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ λόγος τῆς μή ἐγκρίσεως/ἀποδοχῆς 1ου μηνύματος ἀναλύεται στά προηγούμενα. Κάθε ἄλλος λόγος λογοκρισίας δέν θά ἄρεσε σέ κανέναν. Ἀπό κεῖ καί μετά κάθε μήνυμα ἐκφράζει τόν συντάκτη του, κρίνεται, κατακρίνεται ἤ ἐπαινεῖται μέ τόν διάλογο. Μπορεῖ βέβαια καί νά ἐγκληθεῖ ὁ συντάκτης σέ τροποποίηση, μετά τή δημοσίευση ὅμως.

 

Ὁ λόγος τῆς μή ἐγκρίσεως/ἀποδοχῆς 1ου μηνύματος ἀναλύεται στά προηγούμενα. Κάθε ἄλλος λόγος λογοκρισίας δέν θά ἄρεσε σέ κανέναν. Ἀπό κεῖ καί μετά κάθε μήνυμα ἐκφράζει τόν συντάκτη του, κρίνεται, κατακρίνεται ἤ ἐπαινεῖται μέ τόν διάλογο. Μπορεῖ βέβαια καί νά ἐγκληθεῖ ὁ συντάκτης σέ τροποποίηση, μετά τή δημοσίευση ὅμως.


Συμφωνώ με τον συλλογισμό γενικότερα .
Η ένσταση μου ειναι συγκεκριμένη .
Οταν το πρώτο μήνυμα ενός νέου μέλους ,εχει υβριστικό και συκοφαντικό χαρακτηρα σε ένα θέμα (του τοποτηρητή γενικότερα εννοώ ) που χωλαίνει απο τον Απρίλιο σχεδόν ,κάτι ειναι λίαν ύποπτο .
Άρα δεν νομίζω ότι πρόκειται για λογοκρισία .
Βεβαια η συλλογιστική πως ο συντάκτης θα εκτεθεί (εκ των υστέρων ) στην κρίση των μελών και των επισκεπτών θα με έβρισκε απόλυτα σύμφωνο ,μόνο εάν ο συντάκτης ηταν επώνυμος .
Ο συντάκτης (και υβριστής ) ειναι ανώνυμος και άνανδρος .
Ο διαχειριστής και οι συντονιστές ,έχουν την εμπειρία και την διάκριση να το χειριστούν αρμοδίως .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
... σε ένα θέμα (του τοποτηρητή γενικότερα εννοώ ) που χωλαίνει απο τον Απρίλιο σχεδόν ...

Καθόλου δὲν χωλαίνει τὸ συγκεκριμένο θέμα, παρὰ καταγράφει ἀντίθετες ἀπόψεις, γιὰ ζήτημα καίριο πρὸς τὴν ψαλτική, ὅπου ἡ καταγραφὴ τῶν ἀντιρρήσεων εἶναι ἀπαραίτητη, ἑντὸς πάντα τῶν κανονικῶν πλαισίων τοῦ φορουμ.

Δὲν συμφωνῶ μὲ τὸν χαρακτηρισμό σου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Οταν το πρώτο μήνυμα ενός νέου μέλους ,εχει υβριστικό και συκοφαντικό χαρακτηρα σε ένα θέμα (του τοποτηρητή γενικότερα εννοώ ) που χωλαίνει απο τον Απρίλιο σχεδόν ,κάτι ειναι λίαν ύποπτο .
Άρα δεν νομίζω ότι πρόκειται για λογοκρισία .
Και τότε, τι είναι; Δεν μπορεί κάποιος να τοποθετηθεί όταν το αποφασίσει; Εφόσον μπορούν να εκφράζουν την όποια γνώμη τους, και με πικάντικο τρόπο μέχρι κάποιου ορίου, μέλη του forum, γιατί πρέπει να εμποδίζεται η ίδια ενέργεια από κάποιο νέο μέλος;
Βεβαια η συλλογιστική πως ο συντάκτης θα εκτεθεί (εκ των υστέρων ) στην κρίση των μελών και των επισκεπτών θα με έβρισκε απόλυτα σύμφωνο ,μόνο εάν ο συντάκτης ηταν επώνυμος .
Γιατί; Αφού σε αυτό το χώρο δεν απαγορεύεται η ανωνυμία. Ή είναι λίγες οι περιπτώσεις ανωνύμων με εμπρηστικό λόγο, που όμως ανεχόμαστε όλοι για χρόνια; Μόνος του εκθέτει το προφίλ του με το λόγο του, και όπου σφάλλει μπορεί ο άλλος να τον απαντήσει και να τον βάλει στη θέση του. Και, αν είναι σε μεγάλο βαθμό αποκλίνουσα η θέση του από την ευπρέπεια, και είναι κάτι που γίνεται κατ' επανάληψιν και χωρίς συμμόρφωση, τότε μετά πρώτην και δευτέραν νουθεσίαν γίνεται banned...
Ο συντάκτης (και υβριστής ) ειναι ανώνυμος και άνανδρος .
Ανώνυμος ναι. Το «άνανδρος» είναι υποκειμενικό και, προφανώς, δεν μπορεί να γίνει επίσημη θέση του forum ώστε να τον αποκλείσει...
Ο διαχειριστής και οι συντονιστές ,έχουν την εμπειρία και την διάκριση να το χειριστούν αρμοδίως .
Αυτό λέω κι εγώ, και το έπραξαν εγκρίνοντας το πρώτο μήνυμα. Από εκεί και πέρα, αν υπάρξει μήνυμα συντονιστή, δημόσιο ή προσωπικό, είναι μάλλον δικό τους θέμα.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ θά προτείνω στόν Διαχειριστή νά ἄρει αὐτό τό μέτρο, γιατί πλέον μέ τά μέτρα πού ἔχει λάβει στίς ἐγγραφές ἔχει μηδενιστεῖ ἡ πιθανότητα spam καί δέν ἔχει συμβεῖ ἐδῶ καί πολλά χρόνια.
Αὐτό πού τώρα συμβαίνει εἶναι ὅτι μέλη πού γράφουν γιά πρώτη φορά (ἄσχετα μέ τήν ἡμερομηνία ἐγγραφῆς τους) στέλνουν μέχρι καί 5 ἤ καί 6 ἤ καί παραπάνω μηνύματα, ἕως ὅτου συνδεθεῖ συντονιστής νά ἐγκρίνει, καί μετά νά σβήνει τά διπλά ἤ πολλαπλά μηνύματα.
Αὐτό τό μέτρο δέν εἶναι πειθαρχικό τῶν κανονικῶν μελῶν, ἀλλά τῶν ρομπότ. Τά «πειθαρχικά» ἔρχονται μετά τήν δημοσίευση. Καί δέν μπορεῖ νά ὑπάρχουν δύο μέτρα καί δύο σταθμά γιά μέλη πού ἔχουν γράψει ἔστω καί ἕνα μήνυμα μέ μέλη πού δέν ἔχουν γράψει κανένα. Σέ τί διαφέρουν;
Κι ἄν ἦταν «πειθαρχικό» δέν μπορεῖ κάποιος νά γράψει 1ο μήνυμα «ευχαριστώ» ἤ «τι ωραίο άκουσμα» καί μετά νά ἀρχίσει...;;; (αὐτό ἐννοεῖ καί πρό 8ετίας stapaman στά προηγούμενα).


 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δημήτρη, έγραψα και προσωπικό μήνυμα, αλλά δεν έλαβα απάντηση και το θέτω κι εδώ, επειδή είναι γενικότερου ενδιαφέροντος: πρόσφατα, με την ευκαιρία επαναλειτουργίας του Ψαλτολογίου, άλλαξα τον κωδικό μου στο forum. Όμως, αν και μου εμφανίζει ότι είμαι παλαιό μέλος και έχω στείλει αρκετά μηνύματα, δεν μου δημοσιεύονται απευθείας τα μηνύματα που γράφω, αλλά περνούν πρώτα από συντονισμό. Αυτό θα συμβαίνει κάθε φορά που θέλουμε ν' αλλάξουμε τον κωδικό; Αυτό είναι το 4ο μήνυμα που γράφω, από την περίοδο επαναλειτουργίας και καθένα από τα 3 προηγούμενα δεν δημοσιευόταν, ωσότου εγκριθεί. Μπορεί να διορθωθεί;
 
Top