Διαμαρτυρία

tomasn54

Μέλος
Προσωπικές απόψεις:
1. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ποσοστό (αν γνωρίζει κανείς) αξιοκρατικών προσλήψεων ιεροψαλτών έχουμε για να δούμε αν είναι μικρότερο η μεγαλύτερο των άδικων απολύσεων.
2.Αυτή την στιγμή δεν μου κάθεται και τόσο καλά η πλήρης επαγγελματο-ποίηση του ιεροψάλτη, κατανοώ τις δύσκολες στιγμές που περνάμε, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι μόνο επάγγελμα η ψαλμωδία,... μου έρχονται στο μυαλό άλλα πράγματα.
3. Το δίκαιο και το άδικο εξετάζεται, φαντάζομαι όταν υπάρχουν κανόνες πρόσληψης που επιβάλλονται με νόμο.
Υ.Γ. Ελπίζω και εύχομαι να μην χαρακτηρισθώ .. άσχετος και ανεπαρκής για το σχολιό μου
 
Προσωπικές απόψεις:
1. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ποσοστό (αν γνωρίζει κανείς) αξιοκρατικών προσλήψεων ιεροψαλτών έχουμε για να δούμε αν είναι μικρότερο η μεγαλύτερο των άδικων απολύσεων.
2.Αυτή την στιγμή δεν μου κάθεται και τόσο καλά η πλήρης επαγγελματο-ποίηση του ιεροψάλτη, κατανοώ τις δύσκολες στιγμές που περνάμε, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι μόνο επάγγελμα η ψαλμωδία,... μου έρχονται στο μυαλό άλλα πράγματα.
3. Το δίκαιο και το άδικο εξετάζεται, φαντάζομαι όταν υπάρχουν κανόνες πρόσληψης που επιβάλλονται με νόμο.
Υ.Γ. Ελπίζω και εύχομαι να μην χαρακτηρισθώ .. άσχετος και ανεπαρκής για το σχολιό μου
Θωμά ήταν ειλικρινής και από καρδίας η τοποθέτησή σου και έτσι δεν κινδυνεύεις να κακοχαρακτηριστείς .
Δεν νομίζω βέβαια να χουμε , επίσημα στοιχεία για αυτό που ρωτάς αλλά μόνο εικασίες να κάνουμε από την γενικότερη εικόνα που έχουμε .
Συμφωνώ μαζί σου και έχω τοποθετηθεί και παλιότερα αλλού , στο ότι ο ψάλτης πρώτα επιτελεί λειτούργημα και κατά δεύτερο επάγγελμα.
 
P

PANROUST

Guest
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τί γράφεις κ τί διαβάζεις απ' τα γραφόμενα των άλλων...
Τώρα σου φταίνε κ τα thanks....
και επειδή το παίζεις ειδήμων στις προσλήψεις και απολύσεις ιεροψαλτών, η συμβουλή μου είναι να ρωτάτε κ κανα δικηγόρο πριν αποπέμψετε ξανα στο μέλλον ψάλτες που δεν έχουν διορισμό......

όσο για τον χαιρετισμό σου... τα λέει όλα...

ΥΓ: και αν θεωρείτε ως υπέρτατο προσόν του ψάλτη το διορισμό, να κάνετε μια νύξη στον Αρχιεπίσκοπο να δοθούν διορισμοί και στον τελευταίο ψαλτάκο στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας..... ή μήπως δεν κάνει γιατί αποκτούν δικαιώματα;;;;
ΥΓ2: και επί τη ευκαιρία, να εφαρμοστεί και για τις απολύσεις ο κανονισμός.... 70 +5 = 75..... μετά .....:wink:
Κοιτα να δεις...εγω δεν το παιζω τιποτα.Οτι βλεπω και ακουω το λεω.
Απο κει κ περα δεν ειναι δουλεια μου...προσεξε πως μου μιλας και τις εξυπναδες πουλατες αλλου κ οχι σ εμενα μαζι με τους φιλου σου.Καταλαβες;;;;;
Οσο για τον τελευταιο ψαλτακο κοιτα τα παλαιοτερα μου μνμ μου για ναδεις τι γνωμη εχω...

Μοιζερια και κακομοιρα.
Μην με ξαναενοχλησει κανεις αλλος απο εδω κ περα μεσα στο ψαλτολογιο.Μονο αυτοι οπου εχουν αναγκη κ θεληση....
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ο καθένας μας, λέει την άποψή του και προτείνει λύσεις, όπως τον βολεύει!
Ο κανονισμός της Εκκλησίας της Ελλάδος 176/2006 είναι ξεκάθαρος όσον αφορά τον τρόπο πρόσληψης των Ιεροψαλτών καθώς και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το λειτούργημα αυτό!
Βέβαια, δεν προσδιορίζει το τι γίνεται με τους παλιότερους Ιεροψάλτες, οι οποίοι ψάλλουν χωρίς να έχει ακολουθηθεί η αυτονόητη & δίκαιη διαδικασία.
Δυστυχώς, αυτή η προβλεπόμενη διαδικασία, σε πολλές προσλήψεις δεν εφαρμόζεται...........................................................................................
Κατά τη γνώμη μου, εάν κρίνεται αναγκαίο, λόγω ανεπάρκειας κάποιου Ιεροψάλτη (βλ. περίπτωση Πρωτοψάλτη Μητροπολιτικού Ι. Ναού Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά Θεσ/νίκης, που ενώ έψαλλε για αρκετά χρόνια, κρίθηκε εκ των υστέρων ανεπαρκής) κι όχι μόνο, να επανεξεταστεί μια περίπτωση σε κάποιον Ι. Ναό, αυτό θα πρέπει να γίνει για όλους!
Με μεσοβέζικες λύσεις δεν προχωράμε μπροστά, αλλά θα υπάρχει πάντα, το αίσθημα της μη ικανοποίησης και της άδικης κρίσης!
Έχω ξανά προτείνει σε παρόμοια συζήτηση, ο διαγωνισμός για την πρόσληψη Ιεροψαλτών, σε μια συγκεκριμένη Ι. Μητρόπολη, να γίνεται κατά τα πρότυπα του ΑΣΕΠ. Δηλαδή να προκηρύσσονται οι κενές θέσεις, να διεξάγεται όλη η προβλεπόμενη διαδικασία και οι διαγωνιζόμενοι να κατατάσσονται, με βάση τη βαθμολογία τους, σε Αξιολογικό Πίνακα, απ' τον οποίο θα καλούνται να στελεχώσουν τις κενές θέσεις.
Όταν οι υπεύθυνοι για τις προσλήψεις Ιεροψαλτών, θεωρήσουν δίκαιη την αυτονόητη πιο πάνω διαδικασία και αρχίσουν δειλά - δειλά να την εφαρμοζουν, θα είναι σημάδι ανάκαμψης..................................................................
Μέχρι τότε, εφ' όσον ακολουθούνται οι παλιές "πτωχευμένες" και άδικες πρακτικές "του κακού χθες", δυστυχώς, θα είμαστε μόνο στα ευχολόγια, χωρίς ουσιαστική προσπάθεια ανάκαμψης!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Κοιτα να δεις...εγω δεν το παιζω τιποτα.Οτι βλεπω και ακουω το λεω.
Απο κει κ περα δεν ειναι δουλεια μου...προσεξε πως μου μιλας και τις εξυπναδες πουλατες αλλου κ οχι σ εμενα μαζι με τους φιλου σου.Καταλαβες;;;;;
Οσο για τον τελευταιο ψαλτακο κοιτα τα παλαιοτερα μου μνμ μου για ναδεις τι γνωμη εχω...

Μοιζερια και κακομοιρα.
Μην με ξαναενοχλησει κανεις αλλος απο εδω κ περα μεσα στο ψαλτολογιο.Μονο αυτοι οπου εχουν αναγκη κ θεληση....

όταν δεν έχεις τί να πείς καλύτερα να σιωπάς, παρά να εκχυδαϊζεις την κουβέντα...
δεν κατάλαβα, με απειλείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
σκέψου πρίν απαντήσεις, την είσοδο που έκανες στο θέμα.... και τον τρόπο που τα έχωσες σ' αυτόν που είπε ό,τι είπε στο πρώτο μήνυμα....


Α, και κάτι τελευταίο, ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ (ειδικά εδώ) για να μου βάλουν thanks... Αν δε μπορείς να αντιληφθείς τα όρια του διαλόγου, να πεις αλλού αυτά που θές.....
Όχι σε μένα....

ΥΓ: δεν είμαι από Αθήνα για να έχω γνωστούς για τις θέσεις στις ενορίες.....

άσε καλύτερα, γιατί θα ρωτήσω δημόσια κ άλλα πράγματα.

Κατανοητόν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Gorgonaos

Gorgonaos
Νὰ τὸ πεῖ τὸ παράπονό του καὶ καλὰ θὰ κάνει γιὰ τὸ πρόβλημά του.

Ἐπειδὴ ὅμως τὸ συγκεκριμένο πρόβλημα μπορει νὰ τὸ ἀντιμετωπίσουν κι ἄλλοι, καλὸ εἶναι νὰ ὑπάρχει σφαιρικὴ κι ἔγκυρη πληροφόρηση γιὰ τοὺς συναδέλφους.

Ἄλλο ἡ σκληροκαρδία ἄλλο ἡ παραπληροφόρηση.

Αν νομίζει ὁ συντονισμὸς ἄς διαχωρίσει τὰ σχόλια ἀπὸ τὸ παράπονο τοῦ συναδέλφου, ὥστε νὰ μὴν κατηγοροῦνται ὡς σκληρόκαρδοι ὅσοι περιγράφουν τὴν πεζὴ (δυστυχῶς) πραγματικότητα.

Εντάξει πεζή μεν, αλλά αρκετοί μίλησαν με επιθετικότητα που δεν χρειαζόταν νομίζω, ακόμη κι αν ο Κος Ρουμπέσης έχει άδικο!Να λέμε την αλήθεια κι αν είναι θλιβερή θα μας πονέσει από μόνη της αλλά δεν είναι ανάγκη να επιτεθούμε κιόλας!ειδικά για μια κατάσταση που δεν συντηρούμε μόνο εμείς..!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Έχει ανοίξει ολόκληρο θέμα στο Ψ για τα κριτήρια και τρόποι πρόσληψης ιεροψαλτών εδώ. Η τοποθέτηση μου ήταν αυτή.

Βέβαια εδώ μιλάμε για έναν ιεροψάλτη με πολύ μεγάλη προϋπηρεσία τον οποίον τον καθαιρούν. Τι να πω; Δύσκολες και θλιβερές καταστάσεις..

Αγαπητέ φίλε εύχομαι να βρεις ένα καλύτερο αναλόγιο απ' αυτό που είχες που θα σε αγαπάνε και θα σε εκτιμάνε, και πάνω απ'ολα να μπορεί ν' αναπαύεται η ψυχή σου για να μπορείς να υμνολογείς με τον σωστό τρόπο τον Θεό μας.
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κύριε Ρουστέμη νομίζω ό,τι έχει κορεσθεί ο διάλογος και καλύτερα να τον σταματήσετε με τον κ. Νίκο. Δε βγαίνει κάτι θετικό από την πορεία της συζήτησης.

Συναδελφικά και με αγάπη Χριστου.
 

Gorgonaos

Gorgonaos
Όπως είδαμε ο άνθρωπος (ο κ. Ρουμπεσης) δεν τόλμισε να ξαναγράψει κάτι με όλα αυτά που είπαμε εμείς οι "συνάδελφοι" από τους οποίους ζήτησε κάποιον να τον καταλάβει επειδή γνωρίζουμε την κατάσταση.. δεν τον δικαιώνω, και μπορεί και να φταίει με πολλούς τρόπους, δεν ξέρω και δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι πως κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του σαν συνάδελφος, ο ένας έκανε επίθεση στον άλλον και σε κάποια σημεία με άσχημο τρόπο λες και είμαστε μέλη καμιάς συμμορίας (του τύπου, "θα σε διαλύσω", "θα σε σκίσω",.. οι δικοί μου, οι δικοί σου.. κλπ) και επίσης επίθεση στον ίδιο (του τύπου "αν δεν ξέρεις κοίτα να μάθεις και μετά μίλα" ) .. νομίζω το ψαλτολόγιο πρέπει να φτιάξει σε κάποια ενότητα ψυχολογική υποστήριξη μήπως και μπαίνουμε να γράψουμε με άλλο πνεύμα εκεί..!!Όντως δεν έχουμε όλοι συνολική αλλά ούτε και σαφή (και δεν ξέρω αν μπορούμε να έχουμε σαφή) εικόνα του νομικού πλαισίου που αναφέρεται στον ψάλτη. Θα έπρεπε να γνωρίζουμε καλά τα πράγματα ειδικά αν έχουμε αυτό το λειτούργημα και σαν επάγγελμα (και για άλλους λόγους).. κατανοώ πως κάποιος που δείχνει πως δεν ξέρει τίποτα (και δεν εννοώ τον κύριο Ρουμπέση, γενικά μιλάω) μπορεί να εκνευρίσει κάποιους που γνωρίζουν και απορούν δικαίως με την άγνοια των συναδέλφων, αλλά το ψαλτολόγιο δεν είναι διακαστήριο!ούτε βέβαια και γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης αλλά αυτό που συμβαίνει πολλές φορές εδώ είναι πολύ άσχημο!Από το γιατί είναι απαλό ροζ μια μαρτυρία και δεν είναι πορφυρό κόκκινο μέχρι ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς!!..ήδη είπα πολλά και δεν είναι εύκολο να διαβαστούν.. ζητώ συγγνώμη!Καλή δύναμη στον συνάδελφο όπως και αν έφτασαν τα πράγματα ως την απομάκρυνσή του!.. Καλή δύναμη σε όλους.. όλοι λίγο ή πολύ συναντάμε πολυποίκιλα προβλήματα στην θητεία μας..
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εντάξει πεζή μεν, αλλά αρκετοί μίλησαν με επιθετικότητα που δεν χρειαζόταν νομίζω, ακόμη κι αν ο Κος Ρουμπέσης έχει άδικο!Να λέμε την αλήθεια κι αν είναι θλιβερή θα μας πονέσει από μόνη της αλλά δεν είναι ανάγκη να επιτεθούμε κιόλας!ειδικά για μια κατάσταση που δεν συντηρούμε μόνο εμείς..!

Μὴν ξεχνᾶς ὅμως πὼς ὁ κ. Ρουμπέσης στὸ συναισθηματικὰ φορτισμένο μνμ του χαρακτήρισε παράνομη τὴν διαδικασία καὶ παράνομη τὴν συμμετοχὴ τοῦ Προέδρου. Βαριὲς κουβέντες νομίζω ...

Λογικὸ δὲν ἦταν νὰ προσβληθεῖ ὁ Ρουστέμης ποὺ συνεργάζεται στενὰ μὲ τὸν Πρόεδρο;
 

groubesis

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι. ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
Aγαπητοί συνάδελφοι ,

Διάβασα με προσοχή τα σχόλια σας και ευχαριστώ από καρδιάς , αρχικά εκείνους πού συμμερίσθηκαν το παράπονό μου και προσπάθησαν να πουν δύο ανθρώπινα λόγια στήριξης και συμπαράστασης σε ένα συνάδελφό τους και μάλιστα εκδιωχθέντα με τον τρόπο πού ανέφερα στην αρχική μου τοποθέτηση. Όμως θα ευχαριστήσω και εκείνους πού με κριτίκαραν ή και με κάκισαν ακόμη , γιατί τουλάχιστον έδειξαν μια τοποθέτηση και είπαν τη γνώμη τους , άσχετα αν δεν είναι εκείνη πού ήθελα να ακούσω , όμως δεν αδιαφόρησαν και τοποθετήθηκαν ευθαρσώς .
Σε προσωπικό επίπεδο, δεν επιθυμώ να απαντήσω σε κανέναν , όμως θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια πράγματα , τα οποία και πιθανώς θα αποτελέσουν απάντηση σε κάποια ερωτήματα πού μού τέθηκαν.
1. Πριν 32 χρόνια που ξεκίνησα να ψάλλω σαν αριστερός ψάλτης και για μια μεγάλη περίοδο , διετέλεσα άμισθος ιεροψάλτης γιατί θεωρούσα ότι το λειτούργημα του ιεροψάλτη δεν είναι βιοποριστικό και αφού είχα την κυρία μου εργασία , θα το επιτελούσα αφιλοκερδώς, πράγμα το οποίο πρεσβεύω μέχρι και σήμερα. Όμως το 1994 το εκκλησιαστικό συμβούλιο του ναού πού υπηρετούσα με «υποχρέωσε» να δεχθώ να παίρνω το βοήθημα πού προβλέπετο για δεοντολογικούς λόγους. Το αν αυτό είναι» αλά ελληνικά» όπως το θέτει κάποιος συνάδελφος , το αφήνω στην κρίση σας…
2. Εάν είχα υποπέσει σε κάποιο παράπτωμα , θα είχα το θράσος να απευθύνω δημόσια καταγγελία , πού θα μπορούν να την διαβάσουν και να κρίνουν εκατοντάδες συνάδελφοί μου , πού γνωρίζουν πολύ καλά το πώς λειτουργούν τα πράγματα?? Θα ήταν τουλάχιστον ανεύθυνο εκ μέρους μου.
3. Σε όλα τα ευνομούμενα μέρη του κόσμου , εκτός από τα επίσημα γραπτά συμβόλαια, υπάρχουν και τα συμβόλαια «λόγου τιμής» , τα άτυπα , πού έχουν εκφρασθεί όχι πάνω σε μια κόλλα χαρτί , αλλά σε ατέλειωτες ώρες προσήλωσης στον καθήκον και τις θυσίες πού αυτό απαιτεί , πράγματα πού όλοι οι ιεροψάλτες γνωρίζουν. Έτσι λοιπόν θεωρώ ,ότι ένας άνθρωπος που παραμένει στη θέση του 32 χρόνια ακλόνητος , με ήλιο και βροχή , έχει καταξιωθεί στην συνείδηση του κόσμου και κατέχει αυτοδίκαια το διορισμό και κάθε επιτροπή αξιολόγησής του είναι άκυρη και άκαιρη και κάθε ενέργεια αποπομπής του παράτυπη και άδικη , εκτός αν αυτός κατηγορείται για παρεκτροπές , είτε ηθικές είτε άλλες!
4. Επιμένω στο ότι δεν θα κατονομάσω κανέναν , εγώ ήθελα απλά να θέσω το θέμα υπόψη των συναδέλφων , από εκεί και πέρα όποιος έχει ενεργήσει παράνομα ή έστω παράτυπα , το γνωρίζει ό ίδιος και είναι δικό του θέμα το πώς θα το διαχειρισθεί

Εύχομαι όλοι να είσθε πάντα καλά

ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
 
P

PANROUST

Guest
Aγαπητοί συνάδελφοι ,

Διάβασα με προσοχή τα σχόλια σας και ευχαριστώ από καρδιάς , αρχικά εκείνους πού συμμερίσθηκαν το παράπονό μου και προσπάθησαν να πουν δύο ανθρώπινα λόγια στήριξης και συμπαράστασης σε ένα συνάδελφό τους και μάλιστα εκδιωχθέντα με τον τρόπο πού ανέφερα στην αρχική μου τοποθέτηση. Όμως θα ευχαριστήσω και εκείνους πού με κριτίκαραν ή και με κάκισαν ακόμη , γιατί τουλάχιστον έδειξαν μια τοποθέτηση και είπαν τη γνώμη τους , άσχετα αν δεν είναι εκείνη πού ήθελα να ακούσω , όμως δεν αδιαφόρησαν και τοποθετήθηκαν ευθαρσώς .
Σε προσωπικό επίπεδο, δεν επιθυμώ να απαντήσω σε κανέναν , όμως θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια πράγματα , τα οποία και πιθανώς θα αποτελέσουν απάντηση σε κάποια ερωτήματα πού μού τέθηκαν.
1. Πριν 32 χρόνια που ξεκίνησα να ψάλλω σαν αριστερός ψάλτης και για μια μεγάλη περίοδο , διετέλεσα άμισθος ιεροψάλτης γιατί θεωρούσα ότι το λειτούργημα του ιεροψάλτη δεν είναι βιοποριστικό και αφού είχα την κυρία μου εργασία , θα το επιτελούσα αφιλοκερδώς, πράγμα το οποίο πρεσβεύω μέχρι και σήμερα. Όμως το 1994 το εκκλησιαστικό συμβούλιο του ναού πού υπηρετούσα με «υποχρέωσε» να δεχθώ να παίρνω το βοήθημα πού προβλέπετο για δεοντολογικούς λόγους. Το αν αυτό είναι» αλά ελληνικά» όπως το θέτει κάποιος συνάδελφος , το αφήνω στην κρίση σας…
2. Εάν είχα υποπέσει σε κάποιο παράπτωμα , θα είχα το θράσος να απευθύνω δημόσια καταγγελία , πού θα μπορούν να την διαβάσουν και να κρίνουν εκατοντάδες συνάδελφοί μου , πού γνωρίζουν πολύ καλά το πώς λειτουργούν τα πράγματα?? Θα ήταν τουλάχιστον ανεύθυνο εκ μέρους μου.
3. Σε όλα τα ευνομούμενα μέρη του κόσμου , εκτός από τα επίσημα γραπτά συμβόλαια, υπάρχουν και τα συμβόλαια «λόγου τιμής» , τα άτυπα , πού έχουν εκφρασθεί όχι πάνω σε μια κόλλα χαρτί , αλλά σε ατέλειωτες ώρες προσήλωσης στον καθήκον και τις θυσίες πού αυτό απαιτεί , πράγματα πού όλοι οι ιεροψάλτες γνωρίζουν. Έτσι λοιπόν θεωρώ ,ότι ένας άνθρωπος που παραμένει στη θέση του 32 χρόνια ακλόνητος , με ήλιο και βροχή , έχει καταξιωθεί στην συνείδηση του κόσμου και κατέχει αυτοδίκαια το διορισμό και κάθε επιτροπή αξιολόγησής του είναι άκυρη και άκαιρη και κάθε ενέργεια αποπομπής του παράτυπη και άδικη , εκτός αν αυτός κατηγορείται για παρεκτροπές , είτε ηθικές είτε άλλες!
4. Επιμένω στο ότι δεν θα κατονομάσω κανέναν , εγώ ήθελα απλά να θέσω το θέμα υπόψη των συναδέλφων , από εκεί και πέρα όποιος έχει ενεργήσει παράνομα ή έστω παράτυπα , το γνωρίζει ό ίδιος και είναι δικό του θέμα το πώς θα το διαχειρισθεί

Εύχομαι όλοι να είσθε πάντα καλά

ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
Να μιλησετε με τον Ι.Γ. και να ανακαλεσετε σε καποια συγκεκριμενα πραγματα μετα.
Αυτην την στιγμη δεν σας αδικο αλλα δεν ρωτησατε πρωτα .... γιαυτο μιληστε με τον Ι.Γ. πρωτοψαλτη ....και φιλο σας.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, προσωπικά ζητήματα σαν και αυτά είναι καλύτερα να αντιμετωπίζονται εκτός του φόρουμ. Παρακαλώ να μην συνεχιστεί το θέμα αυτό εδώ.
 
Top