Πάτρα (κ όχι μόνο) αυθαίρετη ΜΗ καταβολή δώρου Πάσχα.

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν το θεωρώ ακραίο να διαμαρτυρηθείς έξω...
μην λες ποτέ,ποτέ και όπου δεν πίπτη λόγος πίπτη ''ράβδος''...

μπορείτε να το κάνετε πιο "λιανά", διότι δεν σας καταλαβαίνω;;;;;;;;;;
ευχαριστω.
ειδικά την πρώτη σειρα.......
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τι σημαίνει ρε Χρήστο αποφασίζει κ πράττει όπως γουστάρει;

Ότι έχει τη δυνατότητα νομικά (κρατικά) να το κάνει και ότι απλά εάν θα κάνει χρήση αυτής της δυνατότητας ή όχι, δεν έχει να κάνει με καμία ψαλτική ενέργεια, ιδιαιτέρως εφόσον αναφερόμαστε σε έναν ψαλτικό κλάδο απόλυτα διαιρεμμένο και κατ' επέκταση αποδυναμωμένο. Εάν αυτό δεν ίσχυε, θα υπήρχαν επίσημοι διορισμοί και όχι εσωτερικές συμφωνίες, οι οποίες ούτως ή άλλως στηρίζονται σε ένα κλίμα εμπιστοσύνης, η ευαισθησία της οποίας γίνεται φανερή στα δύσκολα όπως η σημερινή κατάσταση.

Αυτό διδάσκει το Ευαγγέλιο; Να συνεχίζεται το τροπάρι των
Φαρισαίων;
Εγώ αναφερόμουν στην πραγματικότητα, η οποία απέχει παρασάγγας από τις διδαχές Αυτού που αναφέρεται το Ευαγγέλιο. Ούτως ή άλλως η ενσάρκωση μίας τέτοιας πορείας ζωής δεν γίνεται εκ των πραγμάτων από μία δημιουργία ενός νέου εκκλησιαστικού οργανισμού, με τις ίδιες ριζικές δομές με την τάξη των Φαρισαίων, διότι απλά δεν χωράει σε καταστατικά και νομοκανονικές διατάξεις, αλλά αυτό είναι μία άλλη, πολλή μεγάλη και άσχετη με το παρόν θέμα κουβέντα, στην οποία λόγω της ελευθερίας έκφρασης των προσωπικών απόψεων σε τέτοιους τομείς, φοβάμαι και να πάρω μέρος...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Όταν υπάρχει επίσημος διορισμός με ασφάλιση στο ΙΚΑ, πράγμα που σημαίνει ότι ο ψάλτης είναι ιδιωτικός υπάλληλος πλέον, ότι εγκυκλείους και να στείλει ο κάθε ποιμενάρχης, απλά δεν ισχύουν, διότι εάν το δώρο όχι μόνο δεν καταβληθεί, αλλά εάν δεν καταβληλεί και μέχρι την ημέρα που ορίζει ο νόμος, μπορεί άνετα να γίνει καταγγελία, μιας και η κρατική νομοθεσία προς το παρόν προβλέπει την καταβολή του δώρου του Πάσχα στον ιδιωτικό τομέα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η εκκλησιαστική αρχή δεν υποχρεούται και μπορεί να αποφασίζει και να πράττει κατά το δοκούν...

Αγαπητέ Χρήστο
Οι Ναοί είναι ΝΠΔΔ και όχι ιδιωτικός τομέας.
Τό μόνο που μπορεί να γίνει,κατά κάποιο τρόπο, μιάς και οι περισσότεροι από μας "αμείβονται ",ὁπως "αμείβονται",χωρίς εργασιακή υπόσταση, (νομίζω, άτυπη συμφωνία λέγεται), το λέει η σχετική εγκύκλιος στο τέλος. Δυνατότητα ενσωμάτωσης των λεγόμενων επιδομάτων στην "αμοιβή". Τρέχα γύρευε, δηλαδή. Τό θέμα (μπαλάκι) πάει στήν καλή ἠ όχι πρόθεση των Εκκλησιαστικών συμβουλίων, για να είμαστε ειλικρινείς.
Πάντως, αν η δ. Εκκλησία αποφασίσει και σε ἐκδοση και άλλων οδηγιών και εγκυκλίων(απογραφή, τράπεζες κ.α) για να φανεί η "συμμόρφωση" με τη Νομοθεσία, Θα βρεθεί(ούμε) προ εκπλήξεων και αδιεξόδων καταστάσεων.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητέ Χρήστο
Οι Ναοί είναι ΝΠΔΔ και όχι ιδιωτικός τομέας.
Τό μόνο που μπορεί να γίνει,κατά κάποιο τρόπο, μιάς και οι περισσότεροι από μας "αμείβονται ",ὁπως "αμείβονται",χωρίς εργασιακή υπόσταση, (νομίζω, άτυπη συμφωνία λέγεται), το λέει η σχετική εγκύκλιος στο τέλος. Δυνατότητα ενσωμάτωσης των λεγόμενων επιδομάτων στην "αμοιβή". Τρέχα γύρευε, δηλαδή. Τό θέμα (μπαλάκι) πάει στήν καλή ἠ όχι πρόθεση των Εκκλησιαστικών συμβουλίων, για να είμαστε ειλικρινείς.
Πάντως, αν η δ. Εκκλησία αποφασίσει και σε ἐκδοση και άλλων οδηγιών και εγκυκλίων(απογραφή, τράπεζες κ.α) για να φανεί η "συμμόρφωση" με τη Νομοθεσία, Θα βρεθεί(ούμε) προ εκπλήξεων και αδιεξόδων καταστάσεων.

Συμφωνώ.
 
P

PANROUST

Guest
μπορείτε να το κάνετε πιο "λιανά", διότι δεν σας καταλαβαίνω;;;;;;;;;;
ευχαριστω.
ειδικά την πρώτη σειρα.......
Θεωρώ ακραίο εμείς οι ιεροψάλτες,να βγούμε έξω στον δρόμο για να διαμαρτυρηθούμε,γιατί υποτίθεται ότι είμαστε όλοι ένα σώμα Χριστού...το να πάμε στην κάθε Μητρόπολη μέσα δεν λέω όχι...
Πόσοι θα συμμετέχουν;;;
αν θέλετε πάμε κ ένα στοίχημα....
οι βολεμένοι θα συμμετέχουν;; αυτοί που πήραν δώρο θα συμμετέχουν;;
δεν υπάρχει αλληλεγγύη στον κλάδο μας....
και σαν διαμαρτυρηθείς μαζί με το σύλλογο, θα σου δοθεί το δώρο;;;
τέλος πάντων, αρκετά είπα....
μας διαβάζουν περισσότεροι απ' όσους (όσοι) παίρνουμε μέρος στις συζητήσεις........
Όσο για την ''ράβδο'' δεν εννοώ να πλακωθούμε στο ξύλο...
Αλλά επειδή μας διαβάζουν περισσότεροι...αφού δεν πίπτει λόγος,αφήστε τα περαιτέρω στα νομικά πρόσωπα να πράξουν όπως νομίζουν και εφόσον υπάρξει και συνεργασία με τους αδικημένους...
Και αυτά όπου λέω δεν έχει να κάνει μόνο με τα επιδόματα...
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θεωρώ ακραίο εμείς οι ιεροψάλτες,να βγούμε έξω στον δρόμο για να διαμαρτυρηθούμε,γιατί υποτίθεται ότι είμαστε όλοι ένα σώμα Χριστού...το να πάμε στην κάθε Μητρόπολη μέσα δεν λέω όχι....

Μαζί σου κ με σοβαρότητα.

Όσο για την ''ράβδο'' δεν εννοώ να πλακωθούμε στο ξύλο...
Αλλά επειδή μας διαβάζουν περισσότεροι...αφού δεν πίπτει λόγος,αφήστε τα περαιτέρω στα νομικά πρόσωπα να πράξουν όπως νομίζουν και εφόσον υπάρξει και συνεργασία με τους αδικημένους...
Και αυτά όπου λέω δεν έχει να κάνει μόνο με τα επιδόματα..

Παναγιώτη για "κάντο λιανά" σε παρακαλώ δεν το κατάλαβα.
 
P

PANROUST

Guest
Αναμονή...
Παύλο τι ''λιανά'';
Αυτά αντί να καθίσουμε να τα κουβεντιάσουμε μεταξύ μας,καθόμαστε εδώ (στις ιστοσελίδες και χωρίς να υποτιμώ το ψαλτολόγιο) και περιμένουμε απαντήσεις και έργα από τους άλλους όπου κάποια πράγματα δεν λέγονται δημοσίως...πάλι τα ίδια να ξανά λέω;Τα έχω ξανά γράψει στο παρελθόν.Όλα μπορούν να γίνουν φτάνει να υπάρξει θέληση και ενδιαφέρον και από τις δύο μεριές.
Και σας βεβαιώνω εγώ ο Παναγιώτης όπου αυτήν την στιγμή ανήκω μέσα ( και ίσως την άλλη θητεία μπορεί να μην είμαι η μπορεί να μην ζω) στο Δ.Σ του Πανελληνίου Συνδέσμου....ότι υπάρχει θέληση από τον πρόεδρο και από το Δ.Σ. του Συνδέσμου.
Θέλεις να σου πω δύο ονόματα μόνο,επειδή είναι γνωστά όπου τιμούν (Γ.Συνελεύσεις εκλογές,ταμειακός εντάξει και με το παραπάνω...) κάθε χρόνο το Σύλλογο στην Αθήνα;Οι κκ.Α.Παπαδόπουλος πρωτοψάλτης της Μητροπόλεως Αθηνών και ο Λ.Αγγελόπουλος πρωτοψάλτης της Αγίας Ειρήνης Αιόλου Αθηνών και πάρα πολύ άλλοι γνωστοί όπου μπορώ να σου τους πω.Και δεν έρχονται μόνο στις εκλογές...(ο νοών νοείτω)
Αυτά τα δύο ονόματα τα δημοσιεύω μόνο και μόνο για παραδειγματισμό προς όλους μας!!!

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει ένας νόμος (έστω με τις ατέλειες του) όπου μπορεί να βρει ο καθένα μας το δίκιο του και τονίζω ότι στο παρελθόν συνάδελφοι έχουν κερδίσει................τώρα κατάλαβες;;
Από κει και πέρα τα υπόλοιπα στους συλλόγους όπου ανήκει ο καθένα μας...
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Παύλο τι ''λιανά'';
Αυτά αντί να καθίσουμε να τα κουβεντιάσουμε μεταξύ μας,καθόμαστε εδώ (στις ιστοσελίδες και χωρίς να υποτιμώ το ψαλτολόγιο) και περιμένουμε απαντήσεις και έργα από τους άλλους όπου κάποια πράγματα δεν λέγονται δημοσίως...πάλι τα ίδια να ξανά λέω;Τα έχω ξανά γράψει στο παρελθόν.Όλα μπορούν να γίνουν φτάνει να υπάρξει θέληση και ενδιαφέρον και από τις δύο μεριές.
Και σας βεβαιώνω εγώ ο Παναγιώτης όπου αυτήν την στιγμή ανήκω μέσα ( και ίσως την άλλη θητεία μπορεί να μην είμαι η μπορεί να μην ζω) στο Δ.Σ του Πανελληνίου Συνδέσμου....ότι υπάρχει θέληση από τον πρόεδρο και από το Δ.Σ. του Συνδέσμου.
Θέλεις να σου πω δύο ονόματα μόνο,επειδή είναι γνωστά όπου τιμούν (Γ.Συνελεύσεις εκλογές,ταμειακός εντάξει και με το παραπάνω...) κάθε χρόνο το Σύλλογο στην Αθήνα;Οι κκ.Α.Παπαδόπουλος πρωτοψάλτης της Μητροπόλεως Αθηνών και ο Λ.Αγγελόπουλος πρωτοψάλτης της Αγίας Ειρήνης Αιόλου Αθηνών και πάρα πολύ άλλοι γνωστοί όπου μπορώ να σου τους πω.Και δεν έρχονται μόνο στις εκλογές...(ο νοών νοείτω)
Αυτά τα δύο ονόματα τα δημοσιεύω μόνο και μόνο για παραδειγματισμό προς όλους μας!!!

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει ένας νόμος (έστω με τις ατέλειες του) όπου μπορεί να βρει ο καθένα μας το δίκιο του και τονίζω ότι στο παρελθόν συνάδελφοι έχουν κερδίσει................τώρα κατάλαβες;;
Από κει και πέρα τα υπόλοιπα στους συλλόγους όπου ανήκει ο καθένα μας...

Ναι ναι κατανοητόν.:wink:
 
μιάς και οι περισσότεροι από μας "αμείβονται ",ὁπως "αμείβονται",χωρίς εργασιακή υπόσταση, (νομίζω, άτυπη συμφωνία λέγεται), .

Εγώ το λέω σκέτο. Συμφωνία. Και μάλιστα συμφωνία μεταξύ ανδρών. Όταν δίνονται χέρια και, μονομερώς, παραβιάζεται η συμφωνία, τότε...
Μαλιστα....περαστικα μας!!!
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Εγώ το λέω σκέτο. Συμφωνία. Και μάλιστα συμφωνία μεταξύ ανδρών. Όταν δίνονται χέρια και, μονομερώς, παραβιάζεται η συμφωνία, τότε...

Θα προσέθετα μεταξύ εκκλησιαστικών ανδρών...δυστυχώς Ηλία.
 
Top