Γρηγοριανό μέλος

frouxi

Παλαιό Μέλος
χαιρετε μουσικοφιλοι...
οποιος παρακαλω εχει κομματια απο γρηγοριανα μελη ας μας τα προσφερει,ειναι κατι βιαστικο!ευχαριστω
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
χαιρετε μουσικοφιλοι...
οποιος παρακαλω εχει κομματια απο γρηγοριανα μελη ας μας τα προσφερει,ειναι κατι βιαστικο!ευχαριστω

Ρίξε μια ματιά εδώ.
 

Polymnia

Μέλος
Γνωρίζει κανείς ποιές κλίμακες χρησιμοποιεί το Γρηγοριανό μέλος;
 

prenumele

Παλαιό Μέλος
Όσο για το γρηγοριανό, βρίσκομαι παρουσία ιερωμένου, και υποτίθεται γνώστη μουσικής, και όταν ακούγεται ένα τέτοιο μου λέει: Τι αιρετικά είναι αυτά;

Υποτίθεται "γνώστη" μουσικής, Γρηγοριανής, λατινικής, με περιεχόμενο πολλούς κοινούς ύμνους μεταφρασμένους από τα Ελληνικά, κτλ.


Το Γρηγοριανό μέλος μέχρι το 1200 ήταν Χριστιανικώτατο -

αντιστοιχεί με τις μελωδιες εκφωνήσεων κλήρου
και δείχνη με ακρίβεια τι είναι αποδεκτό και τι όχι στη ψαλτική,

δηλαδή το 95% των φασματογραφήσεων των λαρυγγισμών και πατημάτων του Ιακώβου είναι σημειωμένα στη Γρηοριανή,
ενώ τα λαϊκά, δημοτικά, τούρκικα, εκθυληκισμένα, τσιφτετέλικα, σαμπάχικα, σβαρνίσματα, μπεκρυδίστηκα, κτλ δεν είναι σημειωμένα.

Καλό θα ήταν η γνώμη και από άλλο "γνώστη" .


Από παλιά χειρόγραγα Γρηγοριανής για το Λατινικό κείμενο
και η προσάρμωση του Ελληνικού κειμένου
για να καταλάβει κανείς το
μεγαλείο της "Γρηγοριανής" μουσικής
που δεν είναι άλλο πράγμα παρά
μία πολύ έντεχνη
και με ακρίβεια καταγραμμένη
ψαλτική μελωδία.
(http://graeca.mrezha.net/upload/Mon..._CD_IOT_007_Dicit_Andreas_Home_Choir_RVRB.mp3)


Πηγή

(http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/GKM_CD/GKM_tribute_Nov_2006.htm)
 

Attachments

  • dicit andreas 001b 147v.jpg
    dicit andreas 001b 147v.jpg
    408.4 KB · Views: 24
  • Dicit Andreas 003 communion.jpg
    Dicit Andreas 003 communion.jpg
    98.8 KB · Views: 16
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Το Γρηγοριανό μέλος μέχρι το 1200 ήταν Χριστιανικώτατο -
αντιστοιχεί με τις μελωδιες εκφωνήσεων κλήρου
και δείχνη με ακρίβεια τι είναι αποδεκτό και τι όχι στη ψαλτική.
Τα ηχητικά τα οποία παρέθεσες και τα οποία πραγματικά μου άρεσαν, ειναι απο τον κ. Μιχαλάκη? Ρωτώ διότι δεν εχω ακούσει solo εκτέλεση της μουσικής αυτής απο άτομο μή γνώστη της Βυζ. Μουσικής κατ'αυτο το τρόπο. Δηλ, μήπως ο κ.Μιχαλάκης -εαν όντως είναι αυτος διότι διαφορετικά θεώρησε άκυρη την τοποθέτηση μου- διανθίζει με επιπλέον (Βυζαντινα) στοιχεία τη μελωδία με αποτέλεσμα να εξάγεται λανθασμενα το συμπερασμα ότι το Γρηγοριανό μέλος εκφράζει κ' μάλιστα με ακρίβεια (όπως χαρακτηριστικά έγραψες) τί είναι αποδεκτό και τι όχι στη ψαλτική. Να επισημάνω εδώ οτι κάνεις αναφορά γενικά στη ψαλτική και όχι στην δική μας Εκκλησιαστική μουσική όπως αυτή ασκείται στην Ορθόδοξη λατρεία εδω και πολλούς αιώνες.
Ρωτώ καθαρά με διάθεση μάθησης και μόνο.

Υ.Γ. Για να είμαι ειλικρινής βρήκα αυτο το video το οποίο όντως δεν έχει να κάνει με άτομα τα οποία γνωρίζουν Β.Μουσική και στο οποίο βλέπει κανείς ομοιότητες, δεν λέω οτι αποτελεί πρότυπο εκτέλεσης φυσικά. Ακούστε μετά τα 10-15 πρώτα λεπτά. Επίσης, επειδή ενδεχομένως κάποιοι να μην ακούσουν ολόκληρη την ηχογράφηση, προσέξτε ενα solo απο το 32:57 και πέρα (το επισυνάπτω κ' μόνο του ως mp3) το οποίο μου κέντρισε έντονα το ενδιαφέρον διότι θυμίζει αργά κομάτια του πλ.δ ήχου όπως το Μ.Προκειμενον ''Εδωκας κληρονομιαν'' ή στίχο απο το αργό ''Τη Υπερμάχω'' κτλ. και επίσης στην αρχή φαίνεται να κάνει απήχημα, ή όπως αλλιώς το ονομάζουν στη μουσική αυτη, και μετά μπαίνει το ισοκράτημα. Ενδεχομένως για όσους μελετούν το είδος αυτο να μην τους προκαλεί εντύπωση αλλα προσωπικά δεν έτυχε ν΄ακουσω ποτέ κάτι αντίστοιχο ιδίως ως προς το συγκεκριμένο κομάτι.
https://www.youtube.com/watch?v=F22OQpOCBgg
 

Attachments

  • Le chant des templiers -Chants of The Knights Templar .mp3
    11.4 MB · Views: 25
Last edited:
Top