Λειτουργικά ήχου πλ. του Β'.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αντιγραφή από χειρόγραφο του άρχοντα, (πριν διαμορφωθεί ο προσωπικός μου μουσικο-γραφικός χαρακτήρας με την επιροή του γνωστού ... Στανίτσειου τοιούτου:wink:).
Το "Άξιόν εστιν" είναι διασκευή με βάση το ανώνυμο ομόηχο, μάλιστα δε όταν του είπαμε ότι το ανώνυμο είναι διαφορετικό σε κάποια σημεία από αυτό, μας απάντησε:
«Εγώ αυτό το ανώνυμο ξέρω...».
Αν θελήσει κάποιος ας τα καλλιγραφήσει ή καλύτερα να τα πληκτρολογήσει! Εκτός και με πιάσει το ... φιλότιμο και τα πληκτρολογήσω εγώ, ..... προσεχώς!:D
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΘΡΑΣ. ΣΤ. ΠΛ. Β.pdf
    716.4 KB · Views: 1,006

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αντιγραφή από χειρόγραφο του άρχοντα, (πριν διαμορφωθεί ο προσωπικός μου μουσικο-γραφικός χαρακτήρας με την επιροή του γνωστού ... Στανίτσειου τοιούτου:wink:).
Το "Άξιόν εστιν" είναι διασκευή με βάση το ανώνυμο ομόηχο, μάλιστα δε όταν του είπαμε ότι το ανώνυμο είναι διαφορετικό σε κάποια σημεία από αυτό, μας απάντησε:
«Εγώ αυτό το ανώνυμο ξέρω...».
Αν θελήσει κάποιος ας τα καλλιγραφήσει ή καλύτερα να τα πληκτρολογήσει! Εκτός και με πιάσει το ... φιλότιμο και τα πληκτρολογήσω εγώ, ..... προσεχώς!:D
Τα έγραψα με τον Μελωδό, και τα επισυνάπτω σε pdf & mel , αφού έγιναν οι σχετικές διορθώσεις, και αυτήν τη στιγμή 03/10/2011 ὠρα 22:30 έκανα τις αντικαταστάσεις των αρχείων με τα εγκεκριμένα από τον κ. Γιάννου.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

  • 06 Λειτουργικά πλ. β΄ Θρασ. Στανίτσα.pdf
    476.5 KB · Views: 567
  • 06-2 Λειτουργικά πλ β΄ Θρασύβουλου Στανίτσα.mel
    22.2 KB · Views: 165
Last edited:
Τα λειτουργικά του Στανίτσα σε πλάγιο του β΄ ιδιοχείρως από τον άρχοντα.
Το Άξιον εστί - διαφορετικό από του Ανωνύμου - έχει ανέβει παλαιότερα εδώ.
 

Attachments

  • Λειτουργικα πλ.β΄ χειρογρ. Θρ. Στανίτσα.pdf
    6.2 MB · Views: 598
Αντιγραφή από χειρόγραφο του άρχοντα, (πριν διαμορφωθεί ο προσωπικός μου μουσικο-γραφικός χαρακτήρας με την επιροή του γνωστού ... Στανίτσειου τοιούτου:wink:).
Το "Άξιόν εστιν" είναι διασκευή με βάση το ανώνυμο ομόηχο, μάλιστα δε όταν του είπαμε ότι το ανώνυμο είναι διαφορετικό σε κάποια σημεία από αυτό, μας απάντησε:
«Εγώ αυτό το ανώνυμο ξέρω...».
Αν θελήσει κάποιος ας τα καλλιγραφήσει ή καλύτερα να τα πληκτρολογήσει! Εκτός και με πιάσει το ... φιλότιμο και τα πληκτρολογήσω εγώ, ..... προσεχώς!:D

Μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἀναρτήσεως τῶν λειτουργικῶν σέ πλ.β, ἀνεβάζω ἕνα ἀκόμη ''Σέ ὑμνοῦμεν'' ἀπό τό χέρι τοῦ Ἄρχοντα.
 

Attachments

  • Σέ υμνούμεν.pdf
    34.3 KB · Views: 296

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἀναρτήσεως τῶν λειτουργικῶν σέ πλ.β, ἀνεβάζω ἕνα ἀκόμη ''Σέ ὑμνοῦμεν'' ἀπό τό χέρι τοῦ Ἄρχοντα.

Ευχαριστίες! Ποιά λειτουργικά συνοδεύει; Ποιό Άξιόν εστιν ακολουθεί;

Δ.
 
Ευχαριστίες! Ποιά λειτουργικά συνοδεύει; Ποιό Άξιόν εστιν ακολουθεί;

Δ.

Ἐγώ τό ἔχω μαζί μέ τά λειτουργικά πού ἤδη ἔχουν ἀναρτηθεῖ.
Δέν ἔχω κάποια ἄλλα λειτουργικά ἤ κάποιο ἄλλο Ἄξιόν ἐστιν.
Ἴσως νά ἔχει γραφτεῖ μόνο του καί χωρίς νά συνοδεύει κάποια ἄλλα λειτουργικά.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Τα λειτουργικά του Στανίτσα σε πλάγιο του β΄ ιδιοχείρως από τον άρχοντα.

Μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἀναρτήσεως τῶν λειτουργικῶν σέ πλ.β, ἀνεβάζω ἕνα ἀκόμη ''Σέ ὑμνοῦμεν'' ἀπό τό χέρι τοῦ Ἄρχοντα.

Ορίστε χειρόγραφο του άρχοντα με το εν λόγω Άξιον εστί σε πλάγιο του δευτέρου

Από τις παραπάνω τρεις πηγές, τα λειτουργικά του Άρχοντα σε πλ. β', μαζί με το επιπλέον "Σε υμνούμεν" και το "Άξιόν εστιν", καθαρισμένα.

Βέβαια, μπορεί να τα βρει κανείς καθαρισμένα και στον πρόσφατο τόμο με μαθήματα του Άρχοντα για την Θεία Λειτουργία εδώ.
 

Attachments

  • Λειτουργικά - ήχος πλ β - Θρασυβούλου Στανίτσα.pdf
    1.4 MB · Views: 282
Top