20. Μουσικὰ Ὁσίου Γερασίμου τοῦ ἐν Κεφαλληνίᾳ

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχουν στο «Μηνολόγιον του όλου ενιαυτού» του Σπύρου Γεωργακόπουλου, που θα το βρεις εδώ. (στο μήνυμα #2, Α΄τόμος, σσ. 135-145)
Επίσης στο Δοξαστάριο του Κηλτζανίδου (τ. Α΄, σσ. 119-127) και στη «Μουσική Κυψέλη» του Στεφάνου Λαμπαδαρίου (Τόμος Γ΄, σσ. 53-55)
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το οκτάηχο δοξαστικό κατά τον Γ. Σαρανταεκκλησιώτη.
 

Attachments

  • Αγίου Γερασίμου 8ηχον_.pdf
    1.1 MB · Views: 546

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν και οι αναφορές υπάρχουν παραπάνω, στο μήνυμα #2, τα παραθέτω και ξεχωριστά.
 

Attachments

  • Μουσικά Αγ. Γερασίμου.pdf
    1.7 MB · Views: 1,205

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπορεῖ κάποιος φίλος νά μᾶς προσφέρει καί τά ὑπόλοιπα ἰδιόμελα τῆς λιτῆς στή μνήμη τοῦ Ἁγίου Γερασίμου;
 
Το απολυτίκιο του Αγίου Γερασίμου , βασισμένο στην σύνθεση του Καψάσκη , κατά την απαγγελία του πατρός Μαξίμου Ματθαίου.
Για κάθε ενδιαφερόμενο , για την αυριανή ακολουθία.
 

Attachments

  • apolytikio.pdf
    265.6 KB · Views: 376

gdalagelis

Νέο μέλος
Ευχαριστούμε!

Μήπως υπάρχει κάπου κατά την Κεφαλονίτικη μουσική παράδοση; ηχητικό ή παρτιτούρα ΟΚ.

Γιώργος Δαλαγγέλης.
 

ypothal

Νέο μέλος
Θα μπορούσα να βρω κάπου σε σημειογραφία το ιδιόμελο μετά τον Ν΄ "Τῆς φθορᾶς ἀποβαλών" στην ακολουθία που υπάρχει στο Μηναίο της Αποστολικής Διακονίας (σελ. 488);
Ευχαριστώ πολύ
 

vtheof1

Νέο μέλος
Καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά για όσους γιορτάζουν σήμερα του Αγίου Νικολάου,

1) Παρακαλώ πολύ, θα σας ήμουν ευγνώμων, αν μου έστελνε κάποιος το απολυτίκιον του Αγίου Γερασίμου Κεφαλληνίας (όχι άλλου Γερασίμου) σε βυζαντινή σημειογραφία.

2) Έχω μια απορία. Το προσόμοιον "Της ερήμου πολίτης" αναφέρεται σε Γεράσιμο. Είναι ο Άγιος της Κεφαλληνίας ή άλλος άγιος / όσιος κλπ ;

Σας ευχαριστώ,
Δρ Βασίλειος Θεοφιλίδης (vtheof1@yahoo.gr)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1) Παρακαλώ πολύ, θα σας ήμουν ευγνώμων, αν μου έστελνε κάποιος το απολυτίκιον του Αγίου Γερασίμου Κεφαλληνίας (όχι άλλου Γερασίμου) σε βυζαντινή σημειογραφία.
Ἀπό Δοξαστάριον Γ. Τσατσαρώνη
View attachment Apolytikion_Agiou_Gerasimou_Tsatsarones.pdf

2) Έχω μια απορία. Το προσόμοιον "Της ερήμου πολίτης" αναφέρεται σε Γεράσιμο. Είναι ο Άγιος της Κεφαλληνίας ή άλλος άγιος / όσιος κλπ ;
Ὅσιος Γεράσιμος ὁ ἐν τῷ Ἰορδάνῃ, 4 Μαρτίου.

 

petrosg

Petros Gonatas
Καλησπέρα.

Μήπως έχετε τα μουσικά, όπως αναφέρονται στο Μηναίο της Αποστολικής Διακονίας της Ελλάδος;
 
Καλησπέρα.

Μήπως έχετε τα μουσικά, όπως αναφέρονται στο Μηναίο της Αποστολικής Διακονίας της Ελλάδος;

Αν και καθυστερημένα, όλα τα ιδιόμελα της εορτής, σύμφωνα με την Αποστολική Διακονία, υπάρχουν στο Δοξαστάριο του Δοσιθέου.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τα ανεβάσω βέβαια λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Στην χθεσινή αγρυπνία, αυτά ψάλαμε.

Συγγνώμη που δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
 
Top