Σχολιασμός και Αξιολόγηση αναλογικών συσκευών καταγραφής φωνής και σύγκριση με τις αντίστοιχες ψηφιακές συσκευές καταγραφής φωνής

apavlidis

Member
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,
σας καλωσορίζω στο θέμα αυτό από την μεγαλόνησο Κρήτη. Το θέμα μας είναι ο Σχολιασμός, η Αξιολόγηση αναλογικών συσκευών ηχογράφησης και η σύγκρισή τους με τις αντίστοιχες ψηφιακές συσκευές καταγραφής ήχου. Δεδομένου της ψηφιακής εποχής, που έχει "μπεί" στα σπίτια, στις καρδιές και στην καθημερινότητα πολλών ανθρώπων παγκοσμίως, θα ήθελα εδώ στον τομέα της βυζαντινής μουσικής και συγκεκριμένα στην καταγραφή ήχου να ακουσθούν απόψεις και κρίσεις για το όλο θέμα μιας και έχει ανοιχθεί αντίστοιχο θέμα για τις ψηφιακές συσκευές. Στο θέμα αυτό δεν διευκρινίζω συγκεκριμένη θέση, αφού χρησιμοποιώ και ψηφιακές συσκευές και αναλογικές συσκευές για ηχογράφηση. Για παράδειγμα, από αναλογικές συσκευές για ηχογράφηση, χρησιμοποιώ ένα κασσετόφωνο της θρυλικής μάρκας DUAL, (θα την θυμάστε από τα πικάπ κατά την δεκαετία του '70 και '80) το οποίο για τα χρόνια του ηχογραφεί άριστα (σε κασσέτες) αν και χρειάζεται κάποια συντήρηση λόγω και της παλαιότητάς του και της χρήσης του. Ψηφιακή συσκευή καταγραφής ήχου που χρησιμοποιώ είναι ένα voice recorder της εξαίρετης Olympus το WS 811, το οποίο έχει ως ψηφιακή συσκευή πολλά θετικά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέτετε για να ασχοληθείτε με το θέμα.. Αφού βλέπω τις απόψεις σας, θα σχολιάζω και εγώ σιγά σιγά όπου πρέπει με ιδιαίτερη επιμέλεια.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,
σας καλωσορίζω στο θέμα αυτό από την μεγαλόνησο Κρήτη. Το θέμα μας είναι ο Σχολιασμός, η Αξιολόγηση αναλογικών συσκευών ηχογράφησης και η σύγκρισή τους με τις αντίστοιχες ψηφιακές συσκευές καταγραφής ήχου. Δεδομένου της ψηφιακής εποχής, που έχει "μπεί" στα σπίτια, στις καρδιές και στην καθημερινότητα πολλών ανθρώπων παγκοσμίως, θα ήθελα εδώ στον τομέα της βυζαντινής μουσικής και συγκεκριμένα στην καταγραφή ήχου να ακουσθούν απόψεις και κρίσεις για το όλο θέμα μιας και έχει ανοιχθεί αντίστοιχο θέμα για τις ψηφιακές συσκευές. Στο θέμα αυτό δεν διευκρινίζω συγκεκριμένη θέση, αφού χρησιμοποιώ και ψηφιακές συσκευές και αναλογικές συσκευές για ηχογράφηση. Για παράδειγμα, από αναλογικές συσκευές για ηχογράφηση, χρησιμοποιώ ένα κασσετόφωνο της θρυλικής μάρκας DUAL, (θα την θυμάστε από τα πικάπ κατά την δεκαετία του '70 και '80) το οποίο για τα χρόνια του ηχογραφεί άριστα (σε κασσέτες) αν και χρειάζεται κάποια συντήρηση λόγω και της παλαιότητάς του και της χρήσης του. Ψηφιακή συσκευή καταγραφής ήχου που χρησιμοποιώ είναι ένα voice recorder της εξαίρετης Olympus το WS 811, το οποίο έχει ως ψηφιακή συσκευή πολλά θετικά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέτετε για να ασχοληθείτε με το θέμα.. Αφού βλέπω τις απόψεις σας, θα σχολιάζω και εγώ σιγά σιγά όπου πρέπει με ιδιαίτερη επιμέλεια.



Πολλά είναι τα θετικά στοιχεία που μπορούμε να αναλύσουμε όσον αφορά τους μηχανισμούς ψηφιακής καταγραφής μιας και έχω δουλέψει και δουλεύω ακόμα, κυρίως λόγο του επαγγέλματος μου όσον αφορά την εγγραφή αλλά και το service αυτών!
Οι νέες εξελισσόμενες ψηφιακές συσκευές προσφέρουν μια σειρά από θετικές λειτουργίες οι οποίες έχουν πάντα ένα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα! Μερικά χαρακτηριστικά που σχεδόν τα έχουν όλα τα νέα μοντέλα όλων των εταιριών
Κύρια Χαρακτηριστικά

• Linear PCM (96kHz/24bit), ποιότητα ανώτερη από CD
• Μικροφωνικό σύστημα TRESMIC, 3 υπερευαίσθητα μικρόφωνα
• Καντράν επιλογής λειτουργιών
• Λειτουργίες: «έξυπνη», «γρήγορη», overdubbing & προ-εγγραφή
• Φίλτρο αποκοπής χαμηλών με διακόπτη (100Hz/300Hz)
• Ακουστική αντίσταση 130dBspl
• Ξεχωριστό κύκλωμα ήχου και συστήματος & Φωνητική Καθοδήγηση
• Διάρκεια μπαταρίας έως 46 ώρες

• Απόκριση Συχνοτήτων:
PCM: 96kHz 20Hz-44kHz, 88.1kHz 20Hz-42kHz, 48kHz 20Hz-23kHz, 44.1kHz 20Hz-21kHz
MP3: 320kbps 20Hz-20kHz, 256kbps 20Hz-20kHz, 128kbps 20Hz-17kHz, 64kbps mono 20Hz-13kHz
Ενσωματωμένα 3 μικρόφωνα: 20Hz-20kHz
• Χρόνοι Καταγραφής: (ενσωματωμένη. Μνήμη)
PCM: 96kHz/24bit 1h35m, 88.2kHz/24bit 1h45m, 48kHz/16bit 4h50m, 44.1kHz/16bit 5h15m, 44.1kHz mono 10h35m
MP3: 320kbps 23h30μ, 256kbps 29h, 128kbps 58η30μ, 64kbps Mono 117h
Βασικά Χαρακτηριστικά
• Εσωτερική μνήμη 4GB + Υποδοχή κάρτας SD/SDHC μέχρι 32GB
• US 2.0 Storage class/ Composite
• Οθόνη οπίσθιου λευκού φωτισμού
• Καντράν επιλογής χειρισμών
• Λειτουργίες καταγραφής: «έξυπνη», «γρήγορη», αυτόματη ή χειροκίνητη, προεγγραφή, overdubbing, rec.monitor
• Φίλτρο αποκοπής χαμηλών με διακόπτη 100Hz/300Hz & Φωνητική Καθοδήγηση
• Ευαισθησία μικροφώνων: -70/-50 /-30dBv, Max.Sound Pressure 130dB SPL
• Παίξιμο: κανονικό, ρυθμιζόμενης ταχύτητας, χωρίς κενά, επαναλαμβανόμενο
• Οργάνωση αρχείων: μετακίνηση, διαίρεση, αντιγραφή (από φάκελο σε φάκελο και από μνήμη σε κάρτα), μερικό σβήσιμο (μόνο PCM), σβήσιμο ενός ή όλων, ευρετήριο
• Χρωματικό κουρδιστήρι, Μετρονόμος
• Υποδοχές: Remote Control & τρίποδο
• Είσοδοι/Διασύνδεση: Line in, Εξωτερικό μικρόφωνο/ USB καλώδιο
• Έξοδοι: Ισχύς μεγαφώνου 300mW, Ακουστικών 2+2mW
• Τροφοδοσία: 2ΧΑΑ μπαταρίες ή Μετασχηματιστής USB (A-514, έξτρα)
• Διαστάσεις/Βάρος: 52.5 x 138.7 x 23.5mm/ 170g (με μπαταρίες)
• Λειτουργικά Συστήματα: Windows XP/Vista/7/8, Mac OS X 10.4.11-10.8
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Με αυτά που έγραψα θέλω να πω ότι οι τότες δυνατότητες των αναλογικών συσκευών εγγραφής η αναπαραγωγής ήταν πολύ συγκεκριμένες και όχι όπως σήμερα πολλές ψηφιακές εφαρμογές και αρκετά λειτουργικές!!!

Η πρώτη μου ερασιτεχνική εγγραφή ήταν περίπου το 1979 με ένα φορητό μαγνητόφωνο της εταιρίας SANYO από την Αμερική, από την θεια μου ως δώρο για την ονομαστική μου εορτή το οποίο τότε φάνταζε σε όλους ως υπερσύχρονο διότι ήταν το ποιο εξελιγμένο φορητό κασετόφωνο.

Με αυτό το κασετόφωνακι εγώ ο ίδιος ηχογράφησα για πρώτη φορά τον συγχωρεμένο τον πάτερα μου! Ως λαμπαδαριο στους αγίους Αναργύρους της νέας Σμύρνης Αθηνών με δεξιό τον Διονύσιο Ηλιόπουλο, τότε! Ακούστε την ηχογράφηση η οποία είναι η γνήσια χωρίς καμιά μετατροπή! Την οποία όπως και πολλές άλλες τις έχω στο αρχείο μου!
 

Attachments

  • 01 Αινείτε Αυτόν.mp3
    1.3 MB · Views: 23
  • 4749959415_1894a1cb81.jpg
    4749959415_1894a1cb81.jpg
    85.2 KB · Views: 3

apavlidis

Member
Συγγνώμη, θα μπορούσατε να δώσετε μια περαιτέρω διευκρίνηση για την δυνατότητα της προ- εγγραφής, μιας δυνατότητας που συναντάμε σε πολλούς ψηφιακούς καταγραφείς ήχου σήμερα; Κάτι τέτοιο νομίζω πως διαθέτει το voice recorder που χρησιμοποιώ και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.
 

apavlidis

Member
Με αυτά που έγραψα θέλω να πω ότι οι τότες δυνατότητες των αναλογικών συσκευών εγγραφής η αναπαραγωγής ήταν πολύ συγκεκριμένες και όχι όπως σήμερα πολλές ψηφιακές εφαρμογές και αρκετά λειτουργικές!!!

Η πρώτη μου ερασιτεχνική εγγραφή ήταν περίπου το 1979 με ένα φορητό μαγνητόφωνο της εταιρίας SANYO από την Αμερική, από την θεια μου ως δώρο για την ονομαστική μου εορτή το οποίο τότε φάνταζε σε όλους ως υπερσύχρονο διότι ήταν το ποιο εξελιγμένο φορητό κασετόφωνο.

Με αυτό το κασετόφωνακι εγώ ο ίδιος ηχογράφησα για πρώτη φορά τον συγχωρεμένο τον πάτερα μου! Ως λαμπαδαριο στους αγίους Αναργύρους της νέας Σμύρνης Αθηνών με δεξιό τον Διονύσιο Ηλιόπουλο, τότε! Ακούστε την ηχογράφηση η οποία είναι η γνήσια χωρίς καμιά μετατροπή! Την οποία όπως και πολλές άλλες τις έχω στο αρχείο μου!
Σ' ότι αφορά τους αναλογικούς καταγραφείς φωνής, αυτοί έχουν ορισμένες δυνατότητες. Όμως παραμένω στον "ζεστό" ήχο κατά την αναπαραγωγή ή εγγραφή. Και για να γίνω πιο κατανοητός: Έστω ότι έχω μια κασσέτα λ.χ. κάποια βυζαντινή χορωδία με διάφορους ύμνους από ηχογράφηση σε στούντιο. Έστω ακόμη ότι την ίδια ηχογράφηση την έχουμε σε CD (αυθεντική έκδοση), πολλές φορές παρατηρούμε διαφορές στην αναπαραγωγή, αναλόγως βέβαια των μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται κατά την εγγρσφή και την αναπαραγωγή.. Τα λέω καλά;
 
Last edited:

apavlidis

Member
Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το μπομπινόφωνο που βρήκα στην αποθήκη, αν λειτουργεί, θα δοκιμάσω να κάνω κάποια εγγραφή με μπομπίνες.. Και θα εξάγουμε τα ανάλογα συμπεράσματα, γιατί φυσικά μιλούμε για άλλες εποχές και άλλη τεχνολογία. Τα μπομπινόφωνα λειτουργούσαν με λυχνίες... Η τεχνολογία σήμερα με τα chip και τα λοιπά ολοκληρωμένα κυκλώματα είναι πολύ πιο εξελιγμένη και με πολλές δυνατότητες.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Συγγνώμη, θα μπορούσατε να δώσετε μια περαιτέρω διευκρίνηση για την δυνατότητα της προ- εγγραφής, μιας δυνατότητας που συναντάμε σε πολλούς ψηφιακούς καταγραφείς ήχου σήμερα; Κάτι τέτοιο νομίζω πως διαθέτει το voice recorder που χρησιμοποιώ και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.

Η συγκεκριμένη λειτουργία έχει να κάνει με το στούντιο για να προσαρμόσουμε και να χρονίσουμε τις αυθεντικές ζωντανές εγγραφές πάνω σε άλλες ηχογραφήσεις στημένες σε άλλους χώρους!!!:)
Η σύγχρονη τεχνολογία επιτρέπει την πολυκάναλη μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση για την καταγραφή, επειδή κάθε όργανο μπορεί να εγγραφεί σε ένα νέο κομμάτι ακούγοντας πίσω σε εκείνες που έχουν ήδη καταγραφεί - μια διαδικασία γνωστή ως overdubbing
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το μπομπινόφωνο που βρήκα στην αποθήκη, αν λειτουργεί, θα δοκιμάσω να κάνω κάποια εγγραφή με μπομπίνες.. Και θα εξάγουμε τα ανάλογα συμπεράσματα, γιατί φυσικά μιλούμε για άλλες εποχές και άλλη τεχνολογία. Τα μπομπινόφωνα λειτουργούσαν με λυχνίες... Η τεχνολογία σήμερα με τα chip και τα λοιπά ολοκληρωμένα κυκλώματα είναι πολύ πιο εξελιγμένη και με πολλές δυνατότητες.

Το μποπινοφωνο συμφωνώ ΟΤΙ είναι μια πολύ καλή και ακριβή συσκευή που αποδίδει τον ήχο με ακρίβεια.
εκτός από αυτά που ήταν με λάμπες εγώ έχω προλάβει και με πλακέτες μάλιστα μου έδωσαν ένα πολύ καλό μάρκας TEAC και με αρκετές ταινίες ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΕΣ από μεγάλους ιεροψάλτες και να δω πότε θα βρω τον χρόνο να αρχίσω την απομαγνητοφώνηση!:)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σ' ότι αφορά τους αναλογικούς καταγραφείς φωνής, αυτοί έχουν ορισμένες δυνατότητες. Όμως παραμένω στον "ζεστό" ήχο κατά την αναπαραγωγή ή εγγραφή. Και για να γίνω πιο κατανοητός: Έστω ότι έχω μια κασσέτα λ.χ. κάποια βυζαντινή χορωδία με διάφορους ύμνους από ηχογράφηση σε στούντιο. Έστω ακόμη ότι την ίδια ηχογράφηση την έχουμε σε CD (αυθεντική έκδοση), πολλές φορές παρατηρούμε διαφορές στην αναπαραγωγή, αναλόγως βέβαια των μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται κατά την εγγρσφή και την αναπαραγωγή.. Τα λέω καλά;

Σίγουρα σε μια ηχογράφηση όλα τα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε πχ μικρόφωνα κονσόλες κτλ έχουν να κάνουν με το τελικό αποτέλεσμα που αφορά την ποιότητα του ήχου που θα δημιουργήσουμε!!! Πχ το cd έχει ένα ξύλινο ήχο και όχι ένα ποιο μελωδικό από ένα δίσκο π.χ βινυλίου!! Άλλη η απόδοση του λέιζερ και άλλη η απόδοση μια Κεφαλής πχ της 980ΜΚΙΙ. Της TECHNICS
 

apavlidis

Member
Το συγκεκριμένο μπομπινόφωνο δεν γνωρίζω αν λειτουργέι με λυχνίες ή όχι. Θυμάμαι κάποτε είχε περάσει από τα χέρια του παππού μου ένα επίσης GRUNDIG, μοντέλο TK 24 του 1961. Το είχε φέρει κάποιος συγγενής από Γερμανία. Θυμάμαι ότι είχε πολύ καλό ήχο. Ήταν και είναι ο παππούς μου φανατικός οπαδός της μάρκας GRUNDIG AG. Το είχαμε συνδεδεμένο με ένα retro ραδιόφωνο της Blaupunkt με ένα ειδικό καλώδιο DIN με 5 pins. Ο ήχος απ' ότι θυμάμαι ήταν πάρα πολύ ποιοτικός.
 

apavlidis

Member
Μη φαντασθείτε Αλέξιε για σοβαρά μηχανήματα (αυτά που αναφέρω στα posts). Τα επαγγελματικά όμως μπομπινόφωνα της εποχής είναι πιο ποιοτικά θα έλεγα (Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία χρήσης)
 

apavlidis

Member
Πρίν ἀπό λίγο καιρό διάβασα σε μια σελίδα στό ἴντερνετ ἔνα ἄρθρο τό ὁποῖο λέγει για τήν ἐπανακυκλοφορία τοῦ βινυλίου, αὑτή την φορά με πιό βελτιομένο ἦχο ἀπ' ὄτι πριν. Σκέπτομαι ἐάν μου δοθῃ ἡ εὐκαιρία να κάνω κάποια ἠχογράφηση με κάποια χορωδία, θα το δοκιμάσω. Ἀκόμη εἶναι σε στάδιο δοκιμαστικό. Με ένα πικάπ και κεφαλή ὄπως την SHURE M44-7 ἥ την ortofon omb 5e ἥ κάποια παρόμοια και ίδιας ποιότητας θα ἔχουμε καλλίτερα ἀποτελέσματα.
 

apavlidis

Member
Το μποπινοφωνο συμφωνώ ΟΤΙ είναι μια πολύ καλή και ακριβή συσκευή που αποδίδει τον ήχο με ακρίβεια.
εκτός από αυτά που ήταν με λάμπες εγώ έχω προλάβει και με πλακέτες μάλιστα μου έδωσαν ένα πολύ καλό μάρκας TEAC και με αρκετές ταινίες ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΕΣ από μεγάλους ιεροψάλτες και να δω πότε θα βρω τον χρόνο να αρχίσω την απομαγνητοφώνηση!:)
Ειδικά αν είναι με τα μεταλλικά τα τρανζίστορ.. νομίζω είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά και αποδοτικά
 
Top