Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Θεωρία και Πράξη της Ψαλτικής > Εκτέλεση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-10-17, 13:29
Το avatar του χρήστη evangelos
evangelos evangelos is offline
Ευάγγελος Σολδάτος

Περιοχή: Πειραιάς-Κοκκινιά
Thanked 9.537 Times in 1.805 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Μ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    . παρακαλώ μόνο, αν γίνεται, να αποφεύγονται οι αρνητικές αναφορές σε συγκεκριμένους επιστήμονες.
Το έχω γράψει και το τονίζω ξανά γιατί δεν μου αρέσουν να δημιουργούνται κακές εντυπώσεις. Να διαφωνείς με τα πορίσματα συγκεκριμένων επιστημόνων δεν σημαίνει ότι κάνεις αρνητική αναφορά σε αυτούς. Δεν υποτιμήθηκε κανένας επιστήμονας ούτε η έρευνα κανενός.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-17, 13:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Μ.
Γιώργος Μ. Γιώργος Μ. is offline
Παλαιό μέλος

Thanked 31.214 Times in 3.828 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διαφωνείς με τα πορίσματα συγκεκριμένων επιστημόνων δεν σημαίνει ότι κάνεις αρνητική αναφορά σε αυτούς.
    Σωστά, αλλά το να επιλέγετε συγκεκριμένο επιστήμονα φορτώνοντάς του τα «ημαρτημένα» της γλωσσικής επιστήμης, ενώ και όλοι οι άλλοι λένε τα ίδια πράγματα, αυτό είναι αρνητική αναφορά.

ΥΓ Και δεν σχολιάζω τη δική σου διάθεση, που μπορεί να είναι αγαθή, αλλά την εικόνα που βγαίνει προς τα έξω.
Παλιά 23-10-17, 15:26
dimitris dimitris is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Κόρινθος
Thanked 8.957 Times in 1.574 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διαφωνείς με τα πορίσματα συγκεκριμένων επιστημόνων δεν σημαίνει ότι κάνεις αρνητική αναφορά σε αυτούς. Δεν υποτιμήθηκε κανένας επιστήμονας ούτε η έρευνα κανενός.
Φυσικά καί κάνεις ἀρνητική άναφορά.
Οἱ ἱστορικοί ἐπιστήμονες τοῦ Καρλομάγνου ἔγραψαν, (κατόπιν μελέτης ἤ συμφερόντων;) γιά τό σκοτεινό μέν ἀλλά καί σκοταδιστικό ἐλληνικό πολιτισμό κάποιας ἐποχῆς (μᾶς βάπτισαν κιόλας βυζαντινούς,γραικούς κ.α.).
Αὐτό ἀκούστηκε ὡραῖο στά αὐτιά τῆς δύσεως καί ἄνοιξαν πανεπιστήμια γιά νά διδάξουν τόν σκοταδισμό τοῦ ἐλληνικοῦ ἔθνους πρίν τό 1453 ὅπου ἔτρεξαν ἀρκετοί ἕλληνες γιά νά πάρουν ἕνα χαρτί .
Ὑπάρχουν καί ἄλλοι σύγχρονοι ἐπιστήμονες (δυστυχῶς ὄχι ἕλληνες) ὅπως ὁ Ούμπέρτο Ἐκο, ἀπ τούς μεγάλους τοῦ πλανήτη (ἐπετέλεσε τό καθῆκον του προσφάτως) πού δημοσίευσε βιβλίο μέ ἀναφορά τῆς Πόλεως καί τῆς ἐποχῆς, διαφορετικές των δικῶν μας μικρῶν ἱστορικῶν ἐπιστημόνων καί φυσικά δυτικῶν.

Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε dimitris!" για αυτή τη δημοσίευση:
Βασίλης Κιαμηλίδης (24-10-17), evangelos (23-10-17), Pappous43 (23-10-17)
Παλιά 23-10-17, 15:31
Το avatar του χρήστη evangelos
evangelos evangelos is offline
Ευάγγελος Σολδάτος

Περιοχή: Πειραιάς-Κοκκινιά
Thanked 9.537 Times in 1.805 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
    Σωστά, αλλά το να επιλέγετε συγκεκριμένο επιστήμονα φορτώνοντάς του τα «ημαρτημένα» της γλωσσικής επιστήμης, ενώ και όλοι οι άλλοι λένε τα ίδια πράγματα, αυτό είναι αρνητική αναφορά.

ΥΓ Και δεν σχολιάζω τη δική σου διάθεση, που μπορεί να είναι αγαθή, αλλά την εικόνα που βγαίνει προς τα έξω.
θα ήταν αρνητική αναφορά αν γνώριζα πολλούς γλωσσολόγους επιστήμονες, δεν είχα ασχοληθεί με τα γλωσσολογικά αρκετά ώστε να γνωρίζω τον χώρο και δεν είχα καμία προκατάληψη παρά μόνο την δική μου αίσθηση. Το όνομα αυτό αναφέρθηκε και αυτού τα παραδείγματα παρουσιάστηκαν, δεν μου φταίνε όλοι οι γλωσσολόγοι για να γενικεύσω. Αυτό πάλι το ότι όλοι οι γλωσσολόγοι συμφωνούν δεν το βρίσκω και τόσο θετικό για θέματα που αφορούν αιώνων ιστορία και η υποκειμενικότητα τουλάχιστον από μένα ήταν το αναμενόμενο. Εδώ στην ψαλτική γίνονται μάχες πάνω σε τόσα ζητήματα! Δύο τινά σίγουρα συμβαίνουν ή όντως τα έχετε λύσει όλα ή κάτι δεν πάει καλά
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-17, 09:27
Το avatar του χρήστη Pappous43
Pappous43 Pappous43 is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Πειραιεύς καί Λακωνία
Thanked 2.445 Times in 479 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
    Δεν έχετε παράπονο, όλες οι απόψεις εκφράστηκαν, όπως επίσης δόθηκαν πηγές, επιχειρήματα και τεκμήρια. Το παραπάνω γίνεται ανωφελές διήγημα και νομίζω ότι το αμιγώς γλωσσικό θέμα (που ούτως ή άλλως κατ΄ άκρα συγκατάβαση των συντονιστών έχει τραβήξει σε τόσο μάκρος) δεν έχει να προσφέρει τίποτε πια.
    Προσωπικά δεν πρόκειται να επανέλθω, παρακαλώ μόνο, αν γίνεται, να αποφεύγονται οι αρνητικές αναφορές σε συγκεκριμένους επιστήμονες.
Ὡραία καί χρήσιμη ἡ γνώμη σας (ὃπως πάντοτε) καί δημιουργεῖ ἐποικοδητικόν διάλογον.

Ἐάν δέν σᾶς πειράζει, θά κάνω 2-3 μικροῦλες, λεπτές, "εὐαίσθητες" προτάσεις/παρακλήσεις:

-Ὃλοι μας (καί πρῶτος ἐγώ) πταίομεν ὃταν δέν λέγομεν ΑΚΡΙΒΩΣ τί ἐννοοῦμεν ἢ τό λέγομεν μέ ἂσχημον τρόπον
μἐ ἀποτέλεσμα νά ἐπανέρχεται ὁ ἂλλος πάλι στά ἲδια καί νά γίνεται πράγματι "ἀνωφελές διήγημα".

-Ὃταν λοιπόν φθάσῃ νά γίνη, ὃπως σωστότατα διαπιστώνετε, "ἀνωφελές διήγημα", ἐσεῖς μέ ὃλον τό δίκιο σας γράφετε αὐτά πού ἐγράψατε.
Αύτό ἒχει τό λεγόμενον "domino effect".
Αὐτό, 'ἐκ πείρας", ἲσως ξεχυλίσῃ τό ποτῆρι τοῦ Συντονιστοῦ, προωθήσῃ κάποιες σκέψεις καί τότε,
εἰς ἀνύποπτον χρόνον πίπτει ὁ πέλεκυς τῆς δικαιοσύνης,
τό θέμα ξαφνικά κλειδώνεται ἢ τό χειρότερον,
"τό ὃλον θέμα ἀποσύρεται καί ὃλες οἱ πολύτιμες ὣρες μας νά σκεπτόμεθα καί νά ἀπαντῶμεν πηγαίνουν στά σκουπίδια , τά παντα, ξερά καί χλωρά!
Τότε καταλαβαίνετε τί κλῖμα ἀπογοητεύσεως δημιουργεῖται εἰς τούς μή πταίξαντας, τό ὁποῖον καταστρέφει τήν φιλικότητα, τό ἐπίπεδον κ.ο.κ.
Ἑπομένως, νομίζω, θά πρέπει ὃλοι μας, νά προσπαθήσωμε νά ἀποτρέψωμεν "παντί τρόπῳ" τό "γλύστριμα" πρός τό ἒσχατον".

-Διά τό τελευταῖον πού γράφετε,
"να αποφεύγονται οι αρνητικές αναφορές σε συγκεκριμένους επιστήμονες"
καί βάσει τῶν ἀνωτέρω μου προτάσεων, εἶναι ὀλίγον ἐπικίνδυνον ἢ δἐν τό ἀντιλαμβάνομαι πλήρως.
Ἐάν γράψω "ὁ Τάδε εἶναι πολύ κουτός", εἶναι ὂντως μία ξεκάρφωτη ἀρνητική ἀναφορά καί συμφωνῶ μαζί σας.
Ἐάν ὃμως, βάσει ἀποδεδειγμένων στοιχείων γράψω ὃτι π.χ.
"ὁ Τάδε Βυζαντινολόγος ἒγραψε ἐκεῖ τότε «λῦσις τοῦ γλωσσικοῦ εἶναι ἡ τελειωτική (διά τῆς βίας) ἀπόσπασις ἐκ τῆς ἀρχαίας ἑλληνικῆς καί βυζαντινῆς παραδόσεως» "
αύτό θά θεωρηθῇ "ἀρνητική ἀναφορά" στόν κύριον Τάδε;;;;;

Ἑπομένως χρειάζεται λεπτή καί προσεκτική διάκρισις,
διότι βεβαίως δέν θέλομε νά φιμώσωμε τά γεγονότα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pappous43 : 24-10-17 στις 09:42.
Απάντηση με παράθεση
5 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Pappous43!" για αυτή τη δημοσίευση:
Βασίλης Κιαμηλίδης (24-10-17), Γιώργος Μ. (24-10-17), dimitris (24-10-17), evangelos (24-10-17), haris1963 (24-10-17)
Παλιά 24-10-17, 09:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Μ.
Γιώργος Μ. Γιώργος Μ. is offline
Παλαιό μέλος

Thanked 31.214 Times in 3.828 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pappous43 Εμφάνιση μηνυμάτων
-Διά τό τελευταῖον πού γράφετε,
"να αποφεύγονται οι αρνητικές αναφορές σε συγκεκριμένους επιστήμονες"
καί βάσει τῶν ἀνωτέρω μου προτάσεων, εἶναι ὀλίγον ἐπικίνδυνον ἢ δἐν τό ἀντιλαμβάνομαι πλήρως.
Ἐάν γράψω "ὁ Τάδε εἶναι πολύ κουτός", εἶναι ὂντως μία ξεκάρφωτη ἀρνητική ἀναφορά καί συμφωνῶ μαζί σας.
Ἐάν ὃμως, βάσει ἀποδεδειγμένων στοιχείων γράψω ὃτι π.χ.
"ὁ Τάδε Βυζαντινολόγος ἒγραψε ἐκεῖ τότε «ἡ τελειωτική (διά τῆς βίας) ἀπόσπασις ἐκ τῆς ἀρχαίας ἑλληνικῆς καί βυζαντινῆς παραδόσεως» "
αύτό θά θεωρηθῇ "ἀρνητική ἀναφορά" στόν κύριον Τάδε;;;;;
    Το μόνο που προς το παρόν επιθυμώ να σχολιάσω στο ευγενικότατο μήνυμά σας είναι ότι δεν είχα στον νου μου τον Krumbacher γράφοντας αυτά. Δεν έχω πάντα την επιθυμητή ακριβολογία είναι αλἠθεια. Φαίνεται όμως στο επόμενο μήνυμα τι ακριβώς εννοώ (σε συνδυασμό με μια αποδελτίωση του νήματος)
Παράθεση:
το να επιλέγετε συγκεκριμένο επιστήμονα φορτώνοντάς του τα «ημαρτημένα» της γλωσσικής επιστήμης
Παλιά 24-10-17, 12:55
dimitris dimitris is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Κόρινθος
Thanked 8.957 Times in 1.574 Posts
Προεπιλογή

Κουβέντα κάνουμε στά φόρουμ.
Καί ἐπιστημονικές ἀναφορές μέσ' στήν κουβέντα.
Ἔχω ἀντίθετη γνώμη μέ προλαλήσαντες ἀλλά τούς σέβομαι διότι ἔμαθα πράγματα πού δέν γνώριζα, ὅπως καί κάτι χιλιάδες ἀπό τά μέλη πού δέν γνώριζαν, καί σέ τέτοια περίπτωση πρέπει νά εἴμαστε εὐγνώμονες, ἄσχετα μέ τήν δική μας ἄποψη.

Ἡ ἐκκλησιαστική μουσική ἔχει ἄμεση σχέση μέ τήν ὁμιλία πρωτίστως καί τόν ῤυθμό.
Καί ἡ κοσμική τό ἴδιο. Αλά θελώ κι αλά κανό? (στό Πριγκιπέσσα).

Στήν ἐκκλησιαστική μουσική προέχει ἡ ὁμιλία πού τήν ἐπενδύει ἡ μουσική.

Διαφορετικά θά μελισθεῖ ἠ πρόταση «Τῆ ὑπερμάχω» άπό τό «Τί ὑπερμάχω;» ἤ τί ὑπέρμαχε;

Δηλ. ἐξ ἐπαγωγῆς διακρίνουμε ὅτι ἀφοῦ αὐτά συμβαίνουν στήν μουσική μας συμβαίνουν καί στήν ὁμιλία μας.

Καί εἰδικά στήν συνομιλία μας μέσα στήν ἐκκλησία.
π.χ. Πάτερ ἡμῶν ὀ ἐν τοῖς οὐρανοϊς λέμε καί ὄχι Πάτερ ιμόν ο ἐν τις ουρανις
Στό τελευταίο μπορεί νά μπεῖ καί κόμμα δηλ. Πάτερ ιμον ο εν, τις...
Μήν ἀλλάξετε τίποτα ἔλεγε ὁ Ἰωάννης στήν ἀποκάλυψη.
Κάπου 10.000.000 χριστινοί μπέρδεψαν τό ἕνα φωνῆεν καί τούς ἀποσχίσαμε ἐνώ πιστεύουν τά ἴδια.
Η γλώσσα είναι μικρη σαν σπιθα που αναβει μεγαλες φωτιές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris : 24-10-17 στις 13:10.
Απάντηση με παράθεση
2 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε dimitris!" για αυτή τη δημοσίευση:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές