Νέον ασματολόγιο

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άκουσα τυχαία σήμερα ότι η Ι. Μ. Παναγίας Κύκκου στην Κύπρο εκδίδει "Νέον Ασματολόγιο" με ακολουθίες αγίων που δεν περιλαμβάνονται στα εν χρήσει Μηναία και ότι έχουν ήδη εκδοθεί οι τόμοι Σεπτέμβριος, Οκτώβριος, Νοέμβριος και ετοιμάζεται ο Δεκέμβριος.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;
Ευχαριστώ.
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με αυτό. Ξέρω πάντως ότι η Αρχιεπισκοπή Κύπρου έχει εκδόσει τα «ΚΥΠΡΙΑ ΜΗΝΑΙΑ» που περιέχουν είτε ολόκληρες νέες ακολουθίες είτε συμπληρώσεις των ακολουθιών του Μηναίου για κάποιους Αγίους που εορτάζουν επισημώτερον στην Κύπρο. Αν ξέρει κάποιος πληροφορίες κ γι' αυτά θα παρακαλούσα να μας ενημερώσει.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Άκουσα τυχαία σήμερα ότι η Ι. Μ. Παναγίας Κύκκου στην Κύπρο εκδίδει "Νέον Ασματολόγιο" με ακολουθίες αγίων που δεν περιλαμβάνονται στα εν χρήσει Μηναία και ότι έχουν ήδη εκδοθεί οι τόμοι Σεπτέμβριος, Οκτώβριος, Νοέμβριος και ετοιμάζεται ο Δεκέμβριος.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;
Ευχαριστώ.

Έχω αγοράσει τους εκδοθέντες τόμους. Έχουν ακολουθίες αγίων τιμωμένων ιδιαιτέρως στη Μονή Κύκκου και τα μετόχιά της (пχ Αγ. Ευφροσύνη, Αγ Θέκλα, Αγ. Ανδρόνικος & Αθανασία). Είναι όλες ποίημα του σύγχρονου υμνογράφου Χ. Μπούσια. Είναι μεν χρήσιμες διαφωνώ όμως με δύο πρακτικές του εν λόγω υμνογράφου: α) μη χρήση των ύμνων των μηναίων όπου υπάρχουν και β) παράξενο λεξιλόγιο (πχ το απολυτίκιον ή κάθισμα ενός αγίου λέει "μάρτυς Κυρίου ἐσθλέ" :eek:-αν το ακούσει ή μαμά μου ή η θεία μου θα το περάσουν για διαφήμιση της Nestle! :rolleyes: :D:p)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με αυτό. Ξέρω πάντως ότι η Αρχιεπισκοπή Κύπρου έχει εκδόσει τα «ΚΥΠΡΙΑ ΜΗΝΑΙΑ» που περιέχουν είτε ολόκληρες νέες ακολουθίες είτε συμπληρώσεις των ακολουθιών του Μηναίου για κάποιους Αγίους που εορτάζουν επισημώτερον στην Κύπρο. Αν ξέρει κάποιος πληροφορίες κ γι' αυτά θα παρακαλούσα να μας ενημερώσει.

Τα Κύπρια μηναία έχουν όντως ακολουθίες διαφόρων αγίων τιμωμένων στην Εκκλησία της Κύπρου, Κυπρίων και μη (πχ Αγ. Αμβροσίου, Αγ. Ιωάννου Ελεήμονος, Αγ. Ιακώβου Πέρση, Απ. Φιλἰπου, Αγ. Μαριἀμνης). Έχω όλους τους εκδοθέντες τόμους. Μια μικρή μου ένσταση είναι ότι περιλαμβἀνουν (ειδικά στον τόμο Σεπτεμβρίου) κείμενα σεβαστά μεν λόγω της πολυετούς χρήσης αλλά έργα αδοκίμων ποιητών.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχω αγοράσει τους εκδοθέντες τόμους. Έχουν ακολουθίες αγίων τιμωμένων ιδιαιτέρως στη Μονή Κύκκου και τα μετόχιά της (пχ Αγ. Ευφροσύνη, Αγ Θέκλα, Αγ. Ανδρόνικος & Αθανασία).

Δηλαδή δεν θα βρει εκεί κάποιος ύμνους αγίων όχι "τιμωμένων ιδιαιτέρως στη Μονή Κύκκου και τα μετόχιά της" που δεν υπάρχουν στα Μηναία (π.χ. αγ. Ραφαήλ, άγ. Νεκτάριο, αγ. Μηνά κ.λπ.); Γιατί αυτό κατάλαβα. Κι αν είναι έτσι (παρα τις όποιες ενστάσεις σας) έχει αγίους γνωστούς, ώστε να είναι χρήσιμο σε έναν ψάλτη; Σας είναι εύκολο μήπως να ανεβάσετε ένα δείγμα από τα περιεχόμενα κάποιου τόμου για να δούμε ποιους αγίους έχει;

(Ξέρω ότι δεν ζητάω πολλά...:()
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο τόμος Νοεμβρίου έχει σίγουρα τον αγ. Νεκτάριο και τον αγ. Μηνά.
Είπα ότι είναι χρήσιμο παρά τις ατέλειες.
Είναι δύσκολο να το σκανάρω διότι είναι μέγεθος Α3! :(
 
Top