«Αναστασιματάριον Αργόν», Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου, Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, Κωνσταντινούπολη, 3η έκδοση, επίτομο (1839)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
[Σημ. συντ. (π. Μ.)] Νέο θέμα που ξεχωρίσθηκε από το θέμα Αναστασιματάριον (αργόν) Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου 1863 και 1865


Σε ένα φυλλάδιο που έπεσε στα χέρια μου με τη λίστα κάποιων παλαιών βιβλίων πρόσεξα την αναφορά στο βιβλίο:

ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ ΑΡΓΟΝ

Πέτρου Λαμπαδαρίου και Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
έκδ. Θεοδώρου Παπά Παράσχου Φωκαέως

εκ της Τυπογραφίας των Αδελφών Ιγνατιαδών,
εν Κωνσταντινουπόλει,
1839​

Έχοντας σαν δεδομένο ότι αναφέρεται η έκδοση του 1863 σαν πρώτη και ότι το Αναστασιματάριο του Φωκαέως εξεδόθη 8 χρόνια μετά (υπαρχει εδώ), γνωρίζει κανείς τι ακριβώς είναι αυτό το βιβλίο; Θα ήταν ευχής έργο να βρεθεί και να ψηφιοποιηθεί εις κοινόν όφελος. Μέχρι τότε, όμως, να υπενθυμίσω πως κάποια αργοσύντομα Κεκραγάρια του Κωνσταντίνου, τα οποία παραθέτει ο Ρηγόπουλος στο συμπλήρωμα του Εσπερινού του Ταμείου Ανθολογίας, δεν υπάρχουν ούτε στο Αναστασιματάριο του 1863. Άραγε να προέρχονται από το εν λόγω βιβλίο;
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μάλλον πρόκειται για φρούδες ελπίδες και τυπογραφικό λάθος στη λίστα που το συνάντησα. Μόλις πρόσεξα αυτό. Όλα ίδια εκτός από το όνομα του Πρωτοψάλτου και το ότι αναφέρεται σαν σύντομο. Αλλά, πάλι, εκείνο είναι σύντομο. Λέτε να υπάρχουν δύο Αναστασιματάρια με εκδότη τον Φωκαέα που βγήκαν από το ίδιο τυπογραφείο το 1839; Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

ΥΓ: Ας μεταφέρει κάποιος από τους συντονιστές τα δύο τελευταία μηνύματα στο θέμα του Αναστασιματαρίου του Κωνσταντίνου διότι εδώ μπήκαν κατά λάθος (το προηγούμενο, γιατί αυτό είναι η σχετική του απάντηση). Το έκανα αναφορά αλλά ακόμη δεν έγινε τίποτε!
 
Last edited by a moderator:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Έχοντας σαν δεδομένο ότι αναφέρεται η έκδοση του 1863 σαν πρώτη

γνωρίζει κανείς τι ακριβώς είναι αυτό το βιβλίο; Θα ήταν ευχής έργο να βρεθεί και να ψηφιοποιηθεί εις κοινόν όφελος.

Αναστασιματάριο του 1863.

Μάλλον πρόκειται για φρούδες ελπίδες και τυπογραφικό λάθος στη λίστα που το συνάντησα. Μόλις πρόσεξα αυτό. Όλα ίδια εκτός από το όνομα του Πρωτοψάλτου και το ότι αναφέρεται σαν σύντομο. Αλλά, πάλι, εκείνο είναι σύντομο. Λέτε να υπάρχουν δύο Αναστασιματάρια με εκδότη τον Φωκαέα που βγήκαν από το ίδιο τυπογραφείο το 1839; Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

Και όμως.
Ιδού η σελίδα τίτλου της εκ 336 σελίδων αποτελουμένης έκδοσης. Το βιβλίο που υπεδείχθη είναι το β' τμήμα του τόμου, με ξεχωριστή αρίθμηση.
 

Attachments

  • Αναστ Πέτρου-Κων νου, 1839, σ. τίτλου.gif
    42.4 KB · Views: 97
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Πού μπορεί να το βρει άραγε κανείς; Το περιεχόμενό του σε ποιο βαθμό συμπίπτει με την έκδοση του Στεφάνου; Θα μπορούσε, μήπως, να ανεβεί κάπου ψηφιοποιημένο;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Πού μπορεί να το βρει άραγε κανείς; Το περιεχόμενό του σε ποιο βαθμό συμπίπτει με την έκδοση του Στεφάνου; Θα μπορούσε, μήπως, να ανεβεί κάπου ψηφιοποιημένο;

Αγαπητέ μου, είναι εδώ δίπλα μου, αλλά δεν έχω ώρα για τέτοιες εργασίες. Θα δούμε μήπως αργότερα, αν και δεν το βλέπω τώρα γρήγορα. Έστω και δύο-δύο να σκαναριστούν θέλει κάποιο χρόνο. Ας δούμε πρώτα μήπως ήδη υπάρχει κάπου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΥΓ: Ας μεταφέρει κάποιος από τους συντονιστές τα δύο τελευταία μηνύματα στο θέμα του Αναστασιματαρίου του Κωνσταντίνου διότι εδώ μπήκαν κατά λάθος (το προηγούμενο, γιατί αυτό είναι η σχετική του απάντηση). Το έκανα αναφορά αλλά ακόμη δεν έγινε τίποτε!
Σήμερα εἶδα αὐτό καί μεταφέρθηκαν.

 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Και όμως.
Ιδού η σελίδα τίτλου της εκ 336 σελίδων αποτελουμένης έκδοσης. Το βιβλίο που υπεδείχθη είναι το β' τμήμα του τόμου, με ξεχωριστή αρίθμηση.

Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Πού μπορεί να το βρει άραγε κανείς; Το περιεχόμενό του σε ποιο βαθμό συμπίπτει με την έκδοση του Στεφάνου; Θα μπορούσε, μήπως, να ανεβεί κάπου ψηφιοποιημένο;

Αγαπητέ μου, είναι εδώ δίπλα μου, αλλά δεν έχω ώρα για τέτοιες εργασίες. Θα δούμε μήπως αργότερα, αν και δεν το βλέπω τώρα γρήγορα. Έστω και δύο-δύο να σκαναριστούν θέλει κάποιο χρόνο. Ας δούμε πρώτα μήπως ήδη υπάρχει κάπου.

Εδώ:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=117965&postcount=11

ο πέμπτος σύνδεσμος

http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12481
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το κατέβασα και το ξανανεβάζω σε πιο εύχρηστη μορφή. Θα το βρείτε στο παρακάτω link. Να πούμε, επειδή δε φαίνεται άμεσα μέχρι τώρα στο θέμα αυτό, ότι προέρχεται από τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης.

Konstantinou Protopsaltou - Anastasimatarion, 1839.pdf
 
Top