Λιναρδάκης Βαγγέλης : Λειτουργικά & Άξιον Εστίν

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω Λειτουργικα & Αξιον Εστιν δικης μου συνθεσης , οπως τα ψαλλαμε με τον Λαμπαδαριο μου (αυτοσχεδιαζε) Γιαννη Στρατακη , στο Ιερο Ναο Της Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου Κρητης , χθες 13-1-2008 ημερα Κυριακη
(μετα τα Φωτα) του Πλ.Δου ηχου .
Απο οσους τα εχουν ακουσει , αλλοι λενε οτι ειναι ηχος Πλ.Δος και αλλοι Βαρυς Εναρμονιος . Θα παρακαλεσω να εχω την σχετικη αποψη σας , κατι που θα μου ειναι πολυ χρησιμο . Ευχαριστω .
Επειδη εχω καμει συμπιεση , υπαρχει σχετικη αλλοιωση των φωνων .
 

Attachments

  • 15=17'54''=Λειτουργικα-Αξιον Εστιν(ΒΛ)Πλ.Δος.mp3
    6.1 MB · Views: 87

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πανέμορφα λειτουργικά και ειδικά το άξιον εστίν.
Πιστεύω ότι είναι πλ Δ με μια φθορά του Γα που τίθεται στον άνω Νη σε μερικά σημεία κάτι που συνήθιζε να κάνει και ο Καμαράδος. Αυτό δίνει στο αυτί την αίσθηση του εναρμονίου καθότι ο γα είναι εναρμόνιος.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εμένα μου άρεσαν. Κι εγώ νομίζω ότι είναι κλασσική περίπτωση πλ. δ' επτάφωνου, όπως τα αντίστοιχα του Πρίγγου. Μπορείτε να μας τα παραθέσετε και γραμμένα;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κι εμένα μου άρεσαν. Κι εγώ νομίζω ότι είναι κλασσική περίπτωση πλ. δ' επτάφωνου, όπως τα αντίστοιχα του Πρίγγου. Μπορείτε να μας τα παραθέσετε και γραμμένα;
Του Πρίγγου ματζόρε είναι?ποια εννοείς?
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι ρε συ, τα "μαχούρ", "ματζόρε", πώς να το πούμε, που έχει κι ο Καραμάνης στη λειτουργία του, τα γνωστά. Στον ίδιο ήχο δεν είναι;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νικο (και οποιος αλλος φιλος τυχον ενδιαφερεται)
Επισυναπτω τα Λειτουργικα που ζητησες καθως και ομοηχο Χερουβικο . Ειναι το πρωτοτυπο και φαινονται και καποιες ψιλοδιορθωσεις .
Το χερουβικο το ανεβασα και ηχητικα στις ''Ηχογραφησεις''/''Ηχογραφησεις μελων του Φορουμ'' ή στο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=309
Το ψαλλω με ψιλοδιαφορες και μικροπερικοπες .
Εντυπωσεις (και οποιος αλλος θελει) . Ισως οι ''παραδοσιακοι'' με ''θαψουν'' ,
αλλα ειπαμε , εγω ανηκω στους ''αιρετικους'' .
 

Attachments

  • Λειτουργικα - Αξιον Εστιν Πλ.Δος.ZIP
    923.1 KB · Views: 60
  • Χερουβικον Πλ.Δος.ZIP
    541.9 KB · Views: 45

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστούμε! Και είχαμε την Κυριακή που μας πέρασε πλ.δ... Δεν πειράζει, θα τα πω την άλλη φορά!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ναι ρε συ, τα "μαχούρ", "ματζόρε", πώς να το πούμε, που έχει κι ο Καραμάνης στη λειτουργία του, τα γνωστά. Στον ίδιο ήχο δεν είναι;
Κοίτα άλλο επτάφωνος πλ.δ και άλλο μαχούρ και άλλο ματζόρε...δεν είναι όλα το ίδιο...αν έχω ένα κομμάτι με διαστήματα μαλακά π.χ.πλ.δ αλλά η μελική του συμπεριφορά είναι ανάλογη με αυτήν του ματζόρε(ΝΗ-ΒΟΥ-ΔΙ-ΝΗ-ΚΕ-ΝΗ) τότε δεν θα είναι "ευρωπαικό"???εγώ νομίζω πως περισσότερο ένα μέλος το καθιστά "ευρωπαικό" η μελική συμπεριφορά του...η τουλάχιστον αυτό ακούγεται πιο έντονα από τα διαστήματα...και τέτοιου είδους νέες συνθέσεις έχουν διεισδύσει στην ψαλτική τα τελευταία χρόνια δυστυχώς...
:rolleyes::rolleyes:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι, εντάξει, "ματζόρε" το είπα για να συνεννοηθούμε ποια λειτουργικά εννοώ. Τα συγκεκριμένα του Πρίγγου έχουν όμως μαλακή διατονική κλίμακα, όπως το μακάμ μαχούρ, και όχι σκληρή - ματζόρε ("rast metal" είχα δει τη σκληρή κλίμακα σε ένα τούρκικο CD). Απλά, στον μαχούρ η συμπεριφορά του άνω ΖΩ πολλές φορές είναι να είναι φυσικό και στην κάθοδο, σε φράσεις που στον κανονικό πλ. δ' θα ήταν με ύφεση. Αυτό όμως δεν τον καθιστά σκληρό διατονικό ήχο.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ Ευάγγελε είμαι ιδιαίτερα ευτυχής όταν σε διαβάζω και ακόμι περισσότερο που σε ακούω (το σύνολο του πλαγίου Δ΄).
Είσαι πλούσιος Ιεροψάλτης και Μουσικός, και επειδή είσαι και πολύ χουβαρδάς ο Πανάγαθος θα σε δωρίζει ότι ποθεί η καρδιά σου.
Οι ηχογραφήσεις που μας δωρίζεις αποτελούν υπέροχα πρότυπα για τον μελωδικώτατο τρόπο εκτέλεσης των μουσικών διαστημάτων.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Ευάγγελε είμαι ιδιαίτερα ευτυχής όταν σε διαβάζω και ακόμι περισσότερο που σε ακούω (το σύνολο του πλαγίου Δ΄).
Είσαι πλούσιος Ιεροψάλτης και Μουσικός, και επειδή είσαι και πολύ χουβαρδάς ο Πανάγαθος θα σε δωρίζει ότι ποθεί η καρδιά σου.
Οι ηχογραφήσεις που μας δωρίζεις αποτελούν υπέροχα πρότυπα για τον μελωδικώτατο τρόπο εκτέλεσης των μουσικών διαστημάτων.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια . Να εισαι καλα .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ωραία είναι τα λειτουργικά αλλά νομίζω ότι τα λέτε πολύ αργά...
στο παναμώμητον μου άρεσε το ενδόφωνοννννννννννν!!!!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ωραία είναι τα λειτουργικά αλλά νομίζω ότι τα λέτε πολύ αργά...
στο παναμώμητον μου άρεσε το ενδόφωνοννννννννννν!!!!!!!

Ευχαριστω.
Ισως το ''αξιον εστιν'' να επρεπε να ψαλλει σε λιγο πιο συντομο χρονο αν και
νομιζω οτι ο καπως αργος που το ψαλλω , το αναδεικνυει καλλιτερα .
Ενδοφωνο κανω και στη λεξη ''παναμωμητοοοον'' . Στο χειρογραφο δεν σημειωνω τα ενδοφωνα αυτα , αλλα νομιζω οτι ταιριαζουν ή μαλλον στην
εκτελεση ''βγαινουν'' απο μονα τους .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Επισυναπτω μια ηχογραφηση του πατερα του κ. Βαγγελη Λιναρδάκη να λεει αμανε. Τη βαζω στο όνομα του επειδη δεν ηταν ψαλτης απλα για να ακουσετε - απολαυσετε μια σπανια, χαρισματικη φωνη και επειδη ειναι πατερας του κ. Βαγγελη. Η ηχογραφηση εγινε την ημερα της γιορτης του στις 25-3-1966 και ο πατερας του ητο 66 ετων. Ευχαριστουμε κ. Βαγγελη για τη παραχωριση αυτων των ηχογραφησεων
 

Attachments

  • Linardakis_goneis_08.mp3
    1 MB · Views: 16

PanagiotisK

ως άνωθεν^
και οι υπολοιπες ηχογραφησεις με τον πατερα του κ.Βαγγελη
 

Attachments

  • Linardakis_goneis2.mp3
    507.3 KB · Views: 16
  • Linardakis_goneis_06_katharon.mp3
    16.2 MB · Views: 15
  • Linardakis_goneis_05_kataron.mp3
    8.2 MB · Views: 15

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
και οι υπολοιπες ηχογραφησεις με τον πατερα του κ.Βαγγελη

Παναγιωτη με συγκινησες . Ευχαριστω .
Η γυναικεια φωνη που τραγουδα μια μαντιναδα , ειναι η μητερα μου .
 
Last edited:

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Δύο αποσπάσματα από λειτουργία την ημέρα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στον Ι.Ν. Αγίας Βαρβάρας Ηρακλείου.Ψάλλουν Ματθαίος Τσαμκιράνης και Β.Λιναρδάκης.
Σημειωτέον ότι ο Τσαμκιράνης αν και είχε προσκληθεί να ψάλλει στον Ι.Μητροπολιτικό ναό της πόλης ,προτίμησε το αναλόγιο του κ.Βαγγέλη.
Τρισάγιον και Δύναμις του Κρητός (Τσαμκιράνης-Λιναρδάκης) και "Δοξα σοι" του Ευαγγελίου(Λιναρδάκης)
View attachment 0'54''=ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ=Δοξα Σοι Κυριε.wma

View attachment 9'04''=ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗΣ - ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ(15-8-2002)=Τρισαγιν & Δυναμις ΚΡΗΤΟΣ Βος.mp3
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δύο αποσπάσματα από λειτουργία την ημέρα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στον Ι.Ν. Αγίας Βαρβάρας Ηρακλείου.Ψάλλουν Ματθαίος Τσαμκιράνης και Β.Λιναρδάκης.
Σημειωτέον ότι ο Τσαμκιράνης αν και είχε προσκληθεί να ψάλλει στον Ι.Μητροπολιτικό ναό της πόλης ,προτίμησε το αναλόγιο του κ.Βαγγέλη.
Τρισάγιον και Δύναμις του Κρητός (Τσαμκιράνης-Λιναρδάκης) και "Δοξα σοι" του Ευαγγελίου(Λιναρδάκης)
View attachment 1076

View attachment 1077

Μαγδαληνη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Και για τους φιλους του Φορουμ , η ηχογραφηση (προχειρη με εξωτερικο μικροφωνο) εγινε στις 15-8-2002 στον Ιερο Ναο Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου Κρητης .
 
Top