Δέησις εις τον Όσιον Παϊσιον Αγιορείτην

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκεφθήκαμε με τον ιερέα μας να κάνομε μία ευχαριστήρια δέηση εις τον Οσιον Παϊσιον τον Αγιορείτην, αύριο Κυριακή. Δεν ξέρω αν έπρεπε να είχαμε άρτους, αλλά η ιδέα ήταν σημερινή μετά την απόλυση της Θ. Λειτουργίας, οπότε θα προσφερθεί πιάτο με κόλλυβα (ύψωμα το λέμε εμείς), και πρόσφορο. Τι προβλέπεται σ΄αυτήν την περίπτωση από πλευράς ευχών παρά του ιερέως και ψαλτέων παρά των ψαλτών, για να μην ατακτήσουμε κιόλας. Σας ευχαριστώ φίλοι, την ευλογία του Οσίου Αντωνίου και του Οσίου Παϊσίου να έχουμε.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκεφθήκαμε με τον ιερέα μας να κάνομε μία ευχαριστήρια δέηση εις τον Οσιον Παϊσιον τον Αγιορείτην, αύριο Κυριακή. Δεν ξέρω αν έπρεπε να είχαμε άρτους, αλλά η ιδέα ήταν σημερινή μετά την απόλυση της Θ. Λειτουργίας, οπότε θα προσφερθεί πιάτο με κόλλυβα (ύψωμα το λέμε εμείς), και πρόσφορο. Τι προβλέπεται σ΄αυτήν την περίπτωση από πλευράς ευχών παρά του ιερέως και ψαλτέων παρά των ψαλτών, για να μην ατακτήσουμε κιόλας. Σας ευχαριστώ φίλοι, την ευλογία του Οσίου Αντωνίου και του Οσίου Παϊσίου να έχουμε.

Τρισάγιον
Ότι σου εστίν...
Απολυτίκιον Αγίου
Δόξα Κοντάκιον Αγίου
Και νυν "Τη πρεσβεία Κύριε πάντων των Αγίων..."
Και οι ευχές κολλύβων εις αγίους.
 

ABERKIOS

Μέλος
Νομίζω οτι μπορεί να γίνει μια αυτοσχέδια αίτηση για τα πολλά χαρίσματα και ευεργεσίες που πρόσφερε ο Οσιώτατος Γέρων. Από πλευράς ψαλτών η εκκλησιαστική συνήθεια είναι αργή δοξολογία και πολυέλεος ο οποίος εξυμνεί τις αγαθοεργίες και τα θαυμάσια του Θεού στο λαό του, κάτι αντίστοιχο με τον κατά Χάριν θεό Παΐσιο.
 
Μετά την οπισθάμβωνον ευχήν:
το απολυτίκιο του αγίου
Δόξα...Και νυν το κοντάκιο του αγίου
η ευχή των κολλύβων «Ο πάντα τελεσφορήσας»
Είη το όνομα.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δόξα...Και νυν το κοντάκιο του αγίου

Δόξα το κοντάκιο του αγίου
Και νυν "Τη πρεσβεία Κύριε..."
Επίσης κατά την τάξιν, πρέπει να προηγηθεί των ψαλμάτων Τρισάγιον και εκφώνηση του ιερέως "Ότι σου εστίν...".
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Αν κ η ερώτηση υπάρχει κ άλλου στο φόρουμ....μάθαμε ποιο είναι το επίσημο Απολυτίκιο του Οσίου Παισίου? γιατί έχουν γραφεί αρκετά ....
 
Top