Ακολουθία «Δοξολογίας» 28ης Οκτωβρίου

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από το θέμα
subscribed.gif
Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου στην ενότητα του Τυπικού.



Άσχετα, αν είναι όρθό τυπικά ή όχι, εγώ ψάχνω την "δοξολογία" της 28ης Οκτωβρίου μελοποιημένη, γιατί ξέρω οτι ούτως ή άλλως θα την ψάλλω...
Αν έχει υυπόψη κανείς κάποια μελοποίηση, παρακαλώ πολύ ας την ανεβάσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θανάσης.
 
Last edited by a moderator:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Επισκόπου Ρωγών και μετέπειτα Μητροπολίτου Σερβίων καί Κοζάνης Διονυσίου(Ψαριανού). Βιογραφικά εδώ
Τη μεταφορά και την εναρμόνιση έχει κάνει ο Σπυρίδων Περιστέρης.
 

Attachments

  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου.doc
    381.5 KB · Views: 2,769
Last edited:
Ευχαριστούμε Νίκο για την παράθεση της Δοξολογίας του μακαρίτη Μητροπολίτου Σερβίων και Κοζάνης, αν και προσωπικά τη βρίσκω λίγο να "ευρωπαϊκοφέρνει", αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Παρ' ότι ξέρω ότι είμαι τρομερά εκπρόθεσμος, αλλά λόγω του ότι την περίοδο εκείνη, είχα προβλήματα υγείας και ταυτόχρονα, αλλαγή Υπολογιστού, ανεβάζω τώρα 2 Δοξολογίες για την Επέτειο του " ΟΧΙ ".
 

Attachments

  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 001 001.jpg
    1.1 MB · Views: 1,053
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 001 002.jpg
    1.1 MB · Views: 278
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 001 003.jpg
    1.1 MB · Views: 167
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 001 004.jpg
    1.1 MB · Views: 139
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 001 005.jpg
    1.1 MB · Views: 159
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 001.jpg
    746.8 KB · Views: 520
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 002.jpg
    659.9 KB · Views: 185
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 003.jpg
    669 KB · Views: 155
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 004.jpg
    683.4 KB · Views: 157
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 005.jpg
    658.2 KB · Views: 161
  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου 002 006.jpg
    198.9 KB · Views: 177

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ολόκληρη η τελετή της εν λόγω δοξολογίας, όπως αναφέρεται στην έκδοση της Αποστολικής Διακονίας με το Αλληλούϊα τρις, όπως προβλέπεται. Ο πρώτος στίχος της Δοξολογίας είναι από τον Mανουήλ Πρωτοψάλτη και οι υπόλοιποι στο ίδιο ύφος.

Ευχαριστώ τον π. Μάξιμο για τις συμβουλές του και τον Μιχάλη για τις ιδέες του.
 

Attachments

  • Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου.pdf
    735.9 KB · Views: 2,613
Last edited:
Στη δοξολογία που ψάλλεται στο Μητροπολιτικό Ναό Αγίας Σκέπης στην Έδεσσα συνήθιζαν - προ 5ετίας περίπου - να ξεκινούν με το απολυτίκιο της Αγίας Σκέπης (ήχος α΄) και ακολουθούσαν οι στίχοι της δοξολογίας. Για να αποφύγουμε τις πολλές εναλλαγές ήχων, είχαμε τονίσει τους στίχους σε α΄ήχο, ώστε να συμφωνούν με το προψαλλόμενο απολυτίκιο.
 

Attachments

  • Στίχοι Δοξολογίας κη΄Οκτωβρίου.pdf
    78.1 KB · Views: 1,422

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ολόκληρη η τελετή της εν λόγω δοξολογίας, όπως αναφέρεται στην έκδοση της Αποστολικής Διακονίας με το Αλληλούϊα τρις, όπως προβλέπεται. Ο πρώτος στίχος της Δοξολογίας είναι από τον Mανουήλ Πρωτοψάλτη και οι υπόλοιποι στο ίδιο ύφος.

Ευχαριστώ τον π. Μάξιμο για τις συμβουλές του και τον Μιχάλη για τις ιδέες του.
Ἀγαπητέ Χρῆστο,
Συγχαρητήρια γιά μιά ἀκόμη φορά γιά τήν ἐπιμέλειά σου, τούς κόπους σου τίς προσφορές σου.
Νά εἶσαι πάντα καλά καί σύ καί οἱ ἄλλοι Συντονιστές, ἰδιαίτερα δέ ὁ Διαχειριστής!

 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παρ' ότι ξέρω ότι είμαι τρομερά εκπρόθεσμος, αλλά λόγω του ότι την περίοδο εκείνη, είχα προβλήματα υγείας και ταυτόχρονα, αλλαγή Υπολογιστού, ανεβάζω τώρα 2 Δοξολογίες για την Επέτειο του " ΟΧΙ ".

Αρχοντα,

Νομίζω λείπει μία σελίδα της Δοξολογίας του πλ. δ', μεταξύ την 2α και 3η σελίδα. Παρακαλώ, εάν έχετε την ευχαρίστηση, να μας την ανεβάσετε.

Ευχαριστώ!!

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θα την πω την ... αμαρτία μου... (Κους-κους...:D)
Οι παριστάμενοι άρχοντες στις τελετές αυτές, έρχονται αν όχι όλοι, οι περισσότεροι, για δημόσιες σχέσεις, και όταν οι ψαλμωδίες κρατούν πολλή ώρα, ενίοτε μας την πέφτουν.:rolleyes:
Στις περιπτώσεις αυτές το γοργόν και χάριν έχει...:D
Στις αναρτηθείσες μελοποιήσεις ας προστεθεί άλλη μία (επτά στίχων) του ... υπάρχοντος, ν.γ., προσαρμόσαντος 3 στίχους στην πασίγνωστη δοξολογία του Γ. Βιολάκη.
Ελεύθερη η διασκευή, τροποποίηση, πρόσθεση, συμπλήρωση, αφαίρεση παράλειψη, κλπ.
 

Attachments

  • Στίχοι δοξολογίας 28ης Οκτωβρίου.pdf
    196.9 KB · Views: 1,297
Επισκόπου Ρωγών και μετέπειτα Μητροπολίτου Σερβίων καί Κοζάνης Διονυσίου(Ψαριανού). Βιογραφικά εδώ
Τη μεταφορά και την εναρμόνιση έχει κάνει ο Σπυρίδων Περιστέρης.

Ειναι ευκολο καποιος να βαλει ισοκρατηματα.....;;;;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δοξολογία 28ης Οκτωβρίου
Επισκόπου Ρωγών και μετέπειτα Μητροπολίτου Σερβίων καί Κοζάνης Διονυσίου (Ψαριανού).
Τη μεταφορά και την εναρμόνιση έχει κάνει ο Σπυρίδων Περιστέρης.
Τά ἀναφερόμενα στόν Σπ. Περιστέρη ἐλλείπουν. Ἀπό ἐδῶ ἐπισυνάπτονται τά μουσικά συμπληρωμένα.

 

Attachments

  • Doxologia-Psarianos-Peristeris.pdf
    847.4 KB · Views: 564

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δοξολογία ἐπὶ τῇ Ἐθνικῇ Ἐπετείῳ τῶν Νικητηρίων (κη’ Ὀκτωβρίου) - Θεοδώρου Γ Τσατσαρώνη
 

Attachments

  • Δοξολογία ἐπὶ τῇ Ἐθνικῇ Ἐπετείῳ τῶν Νικητηρίων (κη’ Ὀκτωβρίου) - Θεοδώρου Γ Τσατσαρώνη.pdf
    940.1 KB · Views: 337
Top