Βιβλιοθήκη Σίμωνος Καρά

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το να κατηγορείτε έτσι αβασάνιστα μερικοί πρόσωπα για αυθαίρετη κατάληψη ακινήτου, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο. Για να μην πω ότι το ίδιο ανεύθυνο είναι το να βγάζει κανείς ολόκληρο βιβλίο για ένα θέμα που βρίσκεται στα δικαστήρια. Κι αν μετά χάσει το δικαστήριο, τι θα λέει; Για να είναι εκεί που είναι η σύζυγος του μακαρίτη και ο αδελφοί Μαντζούρη, που είναι όλοι τους εξαιρετικά παιδιά, θα πει ότι έχουν κάποιο λόγο, δεν μπορεί κάποιος με το έτσι θέλω να κάνει αυθαίρετη κατάληψη ακινήτου... Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες του θέματος ούτε με ενδιαφέρει να μάθω, αλλά αν ρωτήσετε τους ιθύνοντες της σημερινής σχολής Καρά (του ΚΕΠΕΜ εννοώ) σίγουρα θα σας πουν διαφορετικά πράγματα. Η συζήτηση λοιπόν περί αυτού δεν ωφελεί, ας αφήσουμε τη δικαιοσύνη να αποφανθεί. Δε μας έφτανε η διαμάχη για τις θεωρίες της γνωστής σχολής, στην οποία το Πατριαρχείο έκανε το καθήκον του, τώρα θ' ανοίξουμε και μέτωπο για το... ποια από τις δύο σχολές του Καρά σήμερα είναι η κανονική! Αυτό μας έλειπε, θα τρελαθούμε τελείως...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Απάντησα στο θέμα για ποιο λόγο δεν αξιοποιείται η βιβλιοθήκη του Σίμωνος Καρά και υποστηρίζω τον κ. Νικόλαο Κλέντο γιατί θεωρώ ότι έχει δίκιο. Δεν κατηγορώ κανέναν.
 
Last edited:
Το να κατηγορείτε έτσι αβασάνιστα μερικοί πρόσωπα για αυθαίρετη κατάληψη ακινήτου, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο. Για να μην πω ότι το ίδιο ανεύθυνο είναι το να βγάζει κανείς ολόκληρο βιβλίο για ένα θέμα που βρίσκεται στα δικαστήρια. Κι αν μετά χάσει το δικαστήριο, τι θα λέει; Για να είναι εκεί που είναι η σύζυγος του μακαρίτη και ο αδελφοί Μαντζούρη, που είναι όλοι τους εξαιρετικά παιδιά, θα πει ότι έχουν κάποιο λόγο, δεν μπορεί κάποιος με το έτσι θέλω να κάνει αυθαίρετη κατάληψη ακινήτου... Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες του θέματος ούτε με ενδιαφέρει να μάθω, αλλά αν ρωτήσετε τους ιθύνοντες της σημερινής σχολής Καρά (του ΚΕΠΕΜ εννοώ) σίγουρα θα σας πουν διαφορετικά πράγματα. Η συζήτηση λοιπόν περί αυτού δεν ωφελεί, ας αφήσουμε τη δικαιοσύνη να αποφανθεί. Δε μας έφτανε η διαμάχη για τις θεωρίες της γνωστής σχολής, στην οποία το Πατριαρχείο έκανε το καθήκον του, τώρα θ' ανοίξουμε και μέτωπο για το... ποια από τις δύο σχολές του Καρά σήμερα είναι η κανονική! Αυτό μας έλειπε, θα τρελαθούμε τελείως...

Αφού δεν γνωρίζετε τό θέμα ούτε σάς ενδιαφέρει να μάθετε,τότε γιατί παίρνετε θέση κατά του Συλλόγου προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής, τόν οποίο ίδρυσε ό ΊΔΙΟΣ ό Σίμων Καράς;; Ήμουν μέλος στο Δ.Σ. επί 2ετια και μαθητής του κ.Κλέντου, όπως ό φίλος Βαγγέλης. Το έντυπο στό οποίο ό Σύλλογος παραθέτει το ιστορικό της δικαστικής διαμάχης με το ΚΕΠΕΜ δεν είναι συκοφαντικό έντυπο,αλλά παραθέτει γεγονότα, όπως ακριβώς έγιναν. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο!!! :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή οι υπόλοιποι δεν το ξέρουμε το θέμα, πιστεύω πως θα ήταν οφέλιμο για το σύλλογο να αναρτηθεί το έντυπο προς ενημέρωσιν του κοινού, αφού τα άλλα φαίνονται ως πυροτεχνήματα που οι εκτός του χώρου δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επειδή οι υπόλοιποι δεν το ξέρουμε το θέμα, πιστεύω πως θα ήταν οφέλιμο για το σύλλογο να αναρτηθεί το έντυπο προς ενημέρωσιν του κοινού, αφού τα άλλα φαίνονται ως πυροτεχνήματα που οι εκτός του χώρου δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε.
Επίσης, καλό θα ήταν να ακούσουμε τι λέει και η άλλη πλευρά, π.χ. το μέλος του φόρουμ ΚΕΠΕΜ ή κάποιος από όσους διδάσκουν στο ΚΕΠΕΜ και είναι μέλος του φόρουμ (πχ. ο κ. Αρβανίτης, αν δεν κάνω λάθος).
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Παραμονές της Σαρακοστής, το πάθος της "κρεωφαγίας" φαίνεται πως (εξακολουθεί να) κυριεύει ευσεβείς και μη.. Η Τσικνοπέμπτη μάλλον δεν ήταν αρκετή.. Και ηλεκτρονικό δικαστήριο «καλό κι ωφέλιμο θα ήταν» να στηθεί..μήπως και χορτάσουν με σάρκες ανθρώπων..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Βέβαια, στο φόρουμ υπάρχει και ως μέλος το ΚΕΠΕΜ, ίσως θα μπορούσε να πάρει θέση (αν βέβαια, πρέπει να γίνει).

Επίσης, καλό θα ήταν να ακούσουμε τι λέει και η άλλη πλευρά, π.χ. το μέλος του φόρουμ ΚΕΠΕΜ ή κάποιος από όσους διδάσκουν στο ΚΕΠΕΜ και είναι μέλος του φόρουμ (πχ. ο κ. Αρβανίτης, αν δεν κάνω λάθος).
Ἀγαπητέ Γιῶργο, δέν μποροῦμε νά πιέσουμε κανέναν. Ἄλλωστε κι ἐσύ ἔγραψες: αν βέβαια, πρέπει να γίνει.

Παρακαλῶ νά σταματήσει ἐδῶ αὐτή ἡ συζήτηση. Ὅσοι γνωρίζουν, γνωρίζουν καί οἱ λοιποί ἔχουν βγάλει ἤ δέν ἔχουν βγάλει τά συμπεράσματά τους, ἀδιάφορα πιστεύω γιά τούς γενικότερους σκοπούς τοῦ Ψ.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παραμονές της Σαρακοστής, το πάθος της "κρεωφαγίας" φαίνεται πως (εξακολουθεί να) κυριεύει ευσεβείς και μη.. Η Τσικνοπέμπτη μάλλον δεν ήταν αρκετή.. Και ηλεκτρονικό δικαστήριο «καλό κι ωφέλιμο θα ήταν» να στηθεί..μήπως και χορτάσουν με σάρκες ανθρώπων..
Επειδή αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε εμένα, σε παρακαλώ να προσέχεις τις κρίσεις σου, δε σου έχω δώσει τέτοια δικαιώματα, αντιθέτως πρόσεξα πολύ τις διατυπώσεις μου στα παραπάνω μηνύματα ώστε να μην υπάρξουν τέτοιες παρεξηγήσεις. Είναι κακό να μάθουμε τι συμβαίνει, τη στιγμή μάλιστα που, όπως λέει η πρώτη σελίδα που ανέβασε ο Βαγγέλης, το έντυπο είναι ενημερωτικό έχει μοιραστεί σε πολύ κόσμο; Υπάρχει κάποια άλλη φωνή του συλλόγου στο Διαδίκτυο; Ή νομίζεις πως, επειδή δε συμφωνούμε με τις μουσικές θεωρίες του Καρά, δε σεβόμαστε την πολυετή του εργασία και θέλουμε να βλέπουμε τους μαθητές του να σφάζονται; Κάτι πολύ στοιχειώδες ρώτησα, πού θα βρούμε τα βιβλία με τις πραγματείες του, και από τις απαντήσεις διαφάνηκε ότι, λόγω της κόντρας, το πράγμα είναι πολύπλοκο. Και ναι, θα ήταν όφελος* για το σύλλογο να εκθέσει τη θέση του, τη στιγμή που νομίζω πως όλοι μας θεωρήσαμε ότι έπαψε να υφίσταται και ότι αντικαταστάθηκε από το ΚΕΠΕΜ, αλλά και εφόσον μέλη του συλλόγου αναφέρουν κάποια πράγματα στο Διαδίκτυο ελλειπώς. Φυσικά και δε λαμβάνω θέση υπέρ του ενός ή του άλλου, δε με αφορά κάτι τέτοιο, ούτε θα το έκανα εάν παρετίθετο το φυλλάδιο. Αυτό θα το κρίνει το δικαστήριο.

*στη μορφή αυτή δεν μπορείς να ειρωνευτείς την ορθογραφία
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το ψαλτολόγιο είναι βήμα ενημέρωσης το οποίο μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε πεδίο βολής σύμφωνα με τα εσώψυχα το καθενός.
Δεν υπάρχει καμία πρόθεση να στοχοποιηθεί το ΚΕΠΕΜ και κανένας, ούτε διάθεση κρεατοφαγίας υπάρχει από κανέναν, ούτε πυροτέχνημα πέταξα όπως αναφέρθηκε. Επειδή δεν έχουν ευκαιρία διαδικτύου οι του Συλλόγου προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής έκανα αυτήν την ανάρτηση.
Ας λείπει λοιπόν ο λαϊκισμός :mad: και η εμπάθεια

Τέλος πάντων, δεν επιθυμώ να ασχοληθώ περαιτέρω με αυτό το θέμα,
Όποιος θέλει το έντυπο ενημέρωσης, ας κατεβεί Πειραιά κι ας με πάρει τηλέφωνο να συναντηθούμε να του το δώσω να το διαβάσει, μπορεί να το βρει κι από άλλους που το έχουν λάβει από τον σύλλογο, δεν είμαι ο μοναδικός.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σε ό,τι με αφορά, η επιθυμία να ακουστεί και η άλλη πλευρά μάλλον από αίσθημα δικαιοσύνης ξεκινά και όχι όσα καταμαρτυρούνται.
Φαίνεται όμως, τελικά, πως είναι λεπτό το θέμα και ακατάλληλο για τις εδώ συζητήσεις.
Συμφωνώ λοιπόν με τον π. Μάξιμο ότι καλό θα είναι να σταματήσει και ζητώ συγγνώμη για τη συμμετοχή μου.
 
Top