Προσοχή λάθος στο τυπικό 28/10/2012

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν και βρίσκομαι εκτός Ελλάδος και αφιερώνω τον χρόνο μου κάνοντας βόλτα στην όμορφη πόλη της Στοκχόλμης επιτρέψατέ μου μια μικρή παρέμβαση και σκέψεις σχετικά με τα Δίπτυχα:
  1. Για πολλά χρόνια η εορτή της Αγίας Σκέπης της Θεοτόκου αντιμετωπιζόταν κακώς ως Θεομητορική Εορτή, βασισμένοι οι Τυπικάρηδες σε απόφαση της Ιεράς Συνόδου. Νομίζω κατά τα έτη συγγραφής του Τυπικού υπό του Διονυσίου Ανατολικιώτη (ίσως κι ο αείμνηστος Μπεκατώρος -ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος) ερμηνεύοντας αυτός την απόφαση της Συνόδου όχι κατά γράμμα, εφήρμοσε τις διατάξεις της 21ης Νοεμβρίου, λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται περί εορτής Θεομητορικών αμφίων (π.χ. 2/7 και 31/8) τηρώντας παράλληλα την επισημότητα της εορτής λόγω των Νικητήριων της 28ης Οκτωβρίου. Οπότε οι διατάξεις πλέον είναι πολύ πιο βελτιωμένες από το παρελθόν.

  1. Δημήτρη, κατανοῶ ὄτι εἶσαι ἐκτός τῆς βιβλιοθήκης σου.
    Δεῖτε Δίπτυχα 2007. Δέν μπορεῖ νά ἐπαναλαμβάνονται ὑποσημειώσεις, ὅταν στήν τελευταία συνεδρίαση τῆς ὑποεπιτροπῆς τό α΄ θέμα τῆς ἡ. δ. ἦταν (πάλι) ἡ σμίκρυνση τοῦ ὄγκου...
    Οὔτε Μπεκατῶρος οὔτε Βαλληνδρᾶς (αὐτά ἀναπαράγουν τά ἰδιωτικά —καί τό ΗΟΠ τό 2007 ὄχι τό 2012—).
    Ἡ διάταξη εἶναι τοῦ 1956, ὅτε τό τυπικό συνέταξε ὁ μακαριστός Μητρ. Κοζάνης (τότε Ῥωγῶν) Διονύσιος Ψαριανός.


 

geozis

Μέλος
και πάλιν και πολλάκις ....

Αλλά , ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετιθέντος
Το μόνον που(ειλικρινώς ) με στενοχώρησε .
Καλή συνέχεια .


Μα μην επαναλαμβάνεις τα ιδια και τα ίδια..
Δες λιγο απο την αρχή σε παρακαλώ την εξέλιξη της συζήτησης και κρίνε ποιος είναι αυτός που γράφει επι προσωπικού και οξύνει την κουβέντα.. Σε παρακαλώ τώρα..!
Κι εμενα με στεναχώρησε το οτι ενω είχαμε μιλήσει κάποια στιγμή και με βοήθησες κι ευχαριστώ πάρα πολύ (βεβαια αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη και γνώμη και θα πρέπει να συντάσσομαι με τη δική σου..) και σου μίλησα ευγενικά και με οικειότητα στον ενικό γιατι έτσι αισθάνθηκα πραγματικά, αλλα εσυ με αντιπετώπισες σαν καποιον που δεν ειχες μιλησει ποτέ εκ των υστέρων και με ιδιαίτερο ζήλο..
Δε λεω, υπάρχουν και οι φιλίες με κάποιους περισσότερο εδω μεσα και ίσως να παρασύρθηκες δείχνοντας την υποστήριξή σου σε αυτους που γνωρίζεις καλύτερα (και λογικό ειναι) αλλα έτσι εισαι δέσμιος πολλές φορές μη μπορώντας να έχεις καθαρή και αντικειμενική άποψη αλλα να διαμορφώνεται η άποψή σου αναλόγως με τον ποιον μιλας...
Αυτά! καλη συνέχεια.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θα ήθελα να καταθέσω τη γνώμη μου για το θέμα επειδή βλέπω πως κάπως έχουν οξυνθεί τα πράγματα.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχουν κάποια λαθάκια στο μέρος του τυπικού για τα δίπτυχα του 2012. Ίσως τα λαθάκια να είναι περισσότερα από άλλες χρονιές, ίσως και όχι δε τα έχω μετρήσει. Όμως ξεχνάμε δύο πολύ βασικά πράγματα: Την υποχρέωση των ψαλτών να γνωρίζουν ήδη το τυπικό πριν αναλάβουν αναλόγιο, και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η εκκλησία μας.

Εάν είμαι ψάλτης και στηρίζομαι σε αυτά που λένε τα δίπτυχα, και χωρίς τα δίπτυχα δε μπορώ να ψάλω , τότε δε θα έπρεπε να είμαι ψάλτης. Αυτό πιστεύω και είναι βέβαια προσωπική μου γνώμη. Αντί λοιπόν να κάνω παράπονα για το βιβλίο, θα έπρεπε να αισθάνομαι ντροπή που ενώ είμαι ψάλτης αγνοώ πράγματα που θα έπρεπε ήδη να γνώριζα από πριν και άρα κακώς είμαι διορισμένος ψάλτης. Πιστεύετε πως πρέπει να ανοίγουμε το βιβλίο του τυπικού κατά τη διάρκεια των ακολουθιών;

Δηλαδή αντί να βλέπω τα λάθη μου ως ψάλτης και να προσπαθώ να τα διορθώνω θα ρίχνω και τις ευθύνες αλλού; Και μάλιστα στην ίδια την εκκλησία; Δεν νομίζετε πως υπάρχει λάθος εδώ;

Είναι υποχρεωμένη η εκκλησία να γράφει κάθε χρόνο το τυπικό; Ασφαλώς και όχι. Έτσι νομίζω γιατί ήδη υπάρχει το τυπικό της μεγάλης του Χριστού εκκλησίας και μαζί με το "Σύστημα Τυπικού" της αποστολικής διακονιας δε χρειάζεται τίποτα άλλο, παρά μονάχα διάβασμα σοβαρό και συχνό από τους υποψήφιους ψάλτες και αρκετή πρακτική. Απλά βοηθά η εκκλησία ως μητέρα τα παιδιά της. Έτσι δε μπορεί να καταλογίζουμε ευθύνες επειδή ανακάλυψα κάποια ελάχιστα λαθάκια στα δίπτυχα. Άσε που κατά κάποιο τρόπο μας προσβάλει αυτός ο «τυφλοσούρτης». Λες και δεν έχουμε μυαλό να μάθουμε το τυπικό απέξω και πρέπει να μας λένε κάθε στιγμή ποιο τροπάριο θα ψάλουμε.

Το άλλο τώρα είναι πως η εκκλησία μας περνά δύσκολη περίοδο και πρέπει όλοι μας να το κατανοήσουμε. Ας βλέπουμε λάθη. Δε πρέπει να τα κάνουμε σημαία. Να τα αναφέρουμε κατ’ ιδίαν και να δούμε με ποιο τρόπο μπορούμε να βοηθήσουμε κάτι που σύμφωνα με τη γνώμη μας είναι λάθος από πλευράς της εκκλησιαστικής διοίκησης γενικότερα.

Κάπως έτσι βλέπω τα πράγματα. Μη δυσκολεύουμε την ήδη δύσκολη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε ως ψάλτες και ως ορθόδοξοι χριστιανοί μέσα σε ένα κράτος που πολεμά δυστυχώς την εκκλησία μας.

Ὅλα καλά, ἀλλὰ ἡ ἔκδοση τῶν ΔΙΠΤΥΧΩΝ δὲν εἶναι ἁπλὸ βοήθημα ἀλλὰ ἐμπορικὴ ἔκδοση ποὺ πωλεῖται ἀντὶ αντιτίμου σὲ ΟΛΟΥΣ, δὲν δωρίζεται σὲ κανέναν καὶ ὀφείλει νὰ ἀνταποδίδει μέχρι κεραίας τὰ τοῦ ἀντιτίμου.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?

Ὅλα καλά, ἀλλὰ ἡ ἔκδοση τῶν ΔΙΠΤΥΧΩΝ δὲν εἶναι ἁπλὸ βοήθημα ἀλλὰ ἐμπορικὴ ἔκδοση ποὺ πωλεῖται ἀντὶ αντιτίμου σὲ ΟΛΟΥΣ, δὲν δωρίζεται σὲ κανέναν καὶ ὀφείλει νὰ ἀνταποδίδει μέχρι κεραίας τὰ τοῦ ἀντιτίμου.

Έχουν πραγματικά κάποιο αντίτιμο, όταν ο ψάλτης το βρίσκει κάθε χρόνο στο αναλόγιό του χωρίς να χρεώνεται ούτε ένα ευρώ;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αγαπητοί μου συνάδελφοι μετά μεγάλης μου εκπλήξεως παρατηρώ ότι ενώ το βράδυ της 27ης Οκτωβρίου ήταν μόλις μια η σελίδα, τώρα φτάσαμε στις 7!!! Οφείλω να σας πω ότι είναι η πρώτη φορά που θα ζητήσω ει δυνατόν από τους διαχειριστές του φόρουμ αυτό το θέμα να κλείσει. Από ένα σημείο και μετά νομίζω ότι το θέμα ξέφυγε εντελώς και δεν μπορώ να παρακολουθήσω κανέναν, όποιο δίκιο και να έχει. Το μόνο που βλέπω είναι ότι εκτοξεύονται χαρακτηρισμοί που δεν συνάδουν με την φύση του φόρουμ. Ας ηρεμήσουμε λίγο, σας παρακαλώ.
Με αγάπη Χριστού.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έχουν πραγματικά κάποιο αντίτιμο, όταν ο ψάλτης το βρίσκει κάθε χρόνο στο αναλόγιό του χωρίς να χρεώνεται ούτε ένα ευρώ;
Ὁ ἴδιος ὄχι, ἡ Ἑνορία ὅμως γιατί καὶ μάλιστα ὑποχρεωτικὰ σὲ κάποιες Μητροπόλεις; Μπορεῖ ἄν θέλει νὰ παρει κάτι φτηνότερο μέρες ποὺ 'ναι ...

Ἑκτὸς κι ἄν ὑπονοεῖς ὅτι μήπως πρέπει νὰ ἀγοράζουμε οἱ ἴδιοι τὸ Ὡρολόγιο κὰι τὰ Μηναία ἤ τὴν Παρακλητική ...
 
Last edited by a moderator:
http://www.ecclesia.gr/tipikon/2012/10.pdf ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕΙΤΕ ΑΥΡΙΟ 28/10 ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΑ... ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ... ΛΙΓΟ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΑΣ.

Σήμερα μου είπε κάποιος γνωστός μου, που παρακολούθησε τη Θεία λειτουργία τη περασμένη Κυριακή σε κάποιο ιερό ναό πόλεως, όπου στη θεία λειτουργία ψάλανε "Τον συνάναρχον λόγον......"
 
Σε κάποια πόλη , σε κάποιο ναό , ένα πουλάκι ήρθε και μου είπε ...


Σε ποια πόλη και σε ποιο ναό ;
Τόσο τους έκοβε ;
Δεν θυμούνται τι είπαν μια Κυριακή πριν ;
Δεν ασχολήθηκαν τι θα πουν όλη τη βδομάδα ;
Στο παρά ένα (μην πω στο και ένα ) το θυμήθηκαν ;
Ε! ΄τότε Μπράβο τους ...
Ή ισχύει η Ιστορία ( και είναι κατακριτέοι ) ή έφτασε στα αυτιά σας εν είδη κουτσομπολιού ....
 
Σε κάποια πόλη , σε κάποιο ναό , ένα πουλάκι ήρθε και μου είπε ...


Σε ποια πόλη και σε ποιο ναό ;
Τόσο τους έκοβε ;
Δεν θυμούνται τι είπαν μια Κυριακή πριν ;
Δεν ασχολήθηκαν τι θα πουν όλη τη βδομάδα ;
Στο παρά ένα (μην πω στο και ένα ) το θυμήθηκαν ;
Ε! ΄τότε Μπράβο τους ...
Ή ισχύει η Ιστορία ( και είναι κατακριτέοι ) ή έφτασε στα αυτιά σας εν είδη κουτσομπολιού ....

Αυτός ο κύριος που το άκουσε δεν έχει καμία σχέση με το forum,το ανέφερε τυχαία και αμέσως μου είρθε στο μυαλό το σχετικό μύνημα που διάβασα πριν λίγες ημέρες. Ο ναός είναι μεγάλης ενορίας της Θεσσαλονίκης, δε θα ήθελα να πω το νάο και να με συμπαθάτε. Θεωρώ ότι έχει καλά αυτιά και ακούει, όπως και την αντίληψη που το άκουσε, γι΄αυτό και μου το είπε χαμογελώντας. Δεν ειπώθηκε ως κουτσομπολιό, σας ξαναλέω ότι αυτός ξακίνησε το θέμα στα ξεκάρφωτα, χωρίς να ειπωθεί από εμένα κάτι σχετικό πριν. Άλλωστε μαζί μου ήταν και άλλοι δύο κύριοι, ψάλτες, το άκουσαν και αυτοί και κοιταζόμασταν παρέα.Πάντως, είτε ιερέας, είτε ψάλτης, ένα τόσο απλό "τυπογραφικό λάθος", θα πρέπει τυφλά να ακολουθεί ότι λέει το τυπικό σε τέτοιου είδους σφάλματα; Είπατε "δεν ασχολήθηκαν τι θα πουν όλη τη βδομάδα ;" γιατί; Χρειάζεται το τυπικό για να ξέρουμε ότι το απολυτικίο που ψέλνουμε στον όρθρο, αυτό ψέλνουμε και στη Θεία λειτουργία;
 
Επιτρέψτε μου φίλοι, "κατήγοροι" και "συνήγοροι" της υπόθεσης, δεν ξέρω πιά πως να εκφραστώ, να καταθέσω την άποψή μου, περί των "λαθών" και παραλείψεων των διπτύχων. Πράγματι στην πορεία μας στο αναλόγιο διαπιστώσαμε "λάθη" στο τυπικό όπως το προχθεσινό της Κυριακής. Και πολύ σωστά ο φίλος μας το διαπίστωσε, για να το διορθώσει όμως, όχι για να το διατυμπανίσει. Αναρωτιέμαι, από τι υλικό είμαστε φτιαγμένοι, και αρπάζουμε σάν το φυτίλι με το μπαρούτι! Και τι έγινε λοιπόν που υπήρχε αυτό το λάθος με το
"Συνάναρχον λόγον", εταράχθη η γή και εσείσθησαν τα θεμέλια αυτής; Πέρα από τις διευκρινίσεις και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις του π. Μαξίμου, του κ. Ευστάθιου Μακρή που είπε περί προετοιμασίας και του κ. Απόστολου Καλπακίδη που μίλησε περί καταρτισμού του ψάλτη και των οποίων την άποψη ασπάζομαι και επικροτώ, εγώ θα πρόσθετα μόνον αυτό: "Πείθεσθαι τοις ηγουμένοις". Δεν χρειάζονται περισσότερες αναφορές, το θέμα αγγίζει το φάσμα της φλυαρίας και του κουτσομπολιού. Αυτά για την ιστορία του θέματος.
΄Οσον αφορά την δική μας στάση γενικώτερα ώς ψαλτών στο αναλόγιο έχω να παρατηρήσω. ΄Οσο είμαστε νέοι στο αναλόγιο και αρχάριοι στο τυπικό μας αρέσει να τα παίρνουμε έτοιμα. Φυσικό είναι να γίνονται λάθη, όχι γιατί είναι τυπωμένα λάθος στα δίπτυχα, αλλά διότι η δική μας κατάρτιση είναι ελλιπής. ΄Οσο προχωρούμε και περνούν χρόνια στο ψαλτήρι ανακαλύπτουμε, εφόσον εξακολουθούμε με τον ίδιο ζήλο, περισσότερες πτυχές του διακονήματός μας. Τυπικό, λειτουργική ζωή, ακολουθίες, αγρυπνίες κλπ. Ας εντρυφήσουμε λοιπόν σ΄αυτό που είναι διακόνημά μας. Στο τυπικό πρώτα και ύστερα σ΄όλα τ΄άλλα. Ας μελετήσουμε λίγο τυπικό, άς μάθουμε την στιχολογία της Τιμιωτέρας να την λέμε απ΄έξω την ώρα που είμαστε κάτω από το στασίδι, για να μην γίνεται αταξία, <<φέρε μου το βιβλίο >> λέει ο ένας, << ποιός στίχος είναι ο επόμενος>>λέει ο άλλος, ας μαθουμε τους στίχους
των αίνων απ΄έξω, άς μάθουμε την δοξολογία, ας μάθουμε τα αναστάσιμα απολυτίκια, αναφέρομαι σε κάποια θέματα που η εκμάθησή τους, αξιώνουν τον
ψάλτη, ενώ η άγνοιά τους τον απαξιώνουν. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό. Αν οι ψάλτες που έψαλλαν "Τον Συνάναρχον Λόγον", βρίσκονταν σε κάποιο μοναστηράκι, σε κάποια αγρυπνία, και είχαν την ευθύνη του ψαλτηρίου, τι θα έλεγαν εν μέσω της νυκτός και απουσία διπτύχων; ΄Αρα λοιπόν το τυπικό βρίσκεται τυπωμένο στο μυαλό μας και χρειάζεται πάντοτε ξεσκόνισμα. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Πάντως την συγκεκριμένη ημέρα υπήρξε μεγάλη σύγχυση σχετικά με το τι πρέπει να ψαλλεί. Το Μηναίον Οκτωβρίου της Α.Δ. έκδοση 2002 αναφέρει ότι: ''εάν η εορτή τύχει ημέρα Κυριακή τότε ακολουθείται η τυπική διάταξις των Εισοδίων της Θεοτόκου'' η οποία διάταξη σύμφωνα με το ΤΜΕ του Γ. Βιολάκη είναι αυτή που περιγράφεται στο Μικρό Τυπικό έκδοση Παναγόπουλου και όχι αυτή που προβλέπεται στα Δίπτυχα. Εννοείται πως οι δυο αυτές εκδοχές έχουν πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Επισυνάπτω τις εικόνες από τις εκδόσεις αυτές για σύγκριση. Θα μου πείτε «ὡς δόξει τῷ προεστῶτι» αλλά....

Υ.Γ.
1. Οι εικόνες των Διπτύχων είναι από την ηλεκτρονική έκδοση της ''Συμβολής'' γι' αυτό είναι διορθωμένο το αναστάσιμο απολυτίκιο. Δεν είμαι σίγουρος αν οι διευκρινίσεις που σημειώνονται στην αρχή, υπάρχουν και στην έντυπη μορφή των Διπτύχων.
2. Οι εικόνες και σε pdf για ευκολία.
 

Attachments

  • Μηναίον Οκτωβρίου 2002.jpg
    137.1 KB · Views: 6
  • Τυπικό Γεωργίου Βιολάκη 1888_1.jpg
    83.5 KB · Views: 7
  • Τυπικό Γεωργίου Βιολάκη 1888_2.jpg
    84.6 KB · Views: 5
  • Μικρόν Τυπικόν 1.jpg
    280.4 KB · Views: 6
  • Μικρόν Τυπικόν 2.jpg
    280 KB · Views: 10
  • Μικρόν Τυπικόν 3.jpg
    252 KB · Views: 6
  • Δύπτιχα 1.jpg
    32.4 KB · Views: 8
  • Δύπτιχα 2.jpg
    31.7 KB · Views: 8
  • Δύπτιχα 3.jpg
    31.7 KB · Views: 6
  • Μηναίον Οκτωβρίου Α.Δ. 2002.pdf
    138.4 KB · Views: 2
  • ΤΜΕ Βιολάκη.pdf
    170.2 KB · Views: 3
  • Μικρόν Τυπικόν.pdf
    815.3 KB · Views: 4
  • Δίπτυχα.pdf
    98.6 KB · Views: 3

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1.
Πάντως την συγκεκριμένη ημέρα υπήρξε μεγάλη σύγχυση σχετικά με το τι πρέπει να ψαλλεί. Το Μηναίον Οκτωβρίου της Α.Δ. έκδοση 2002 αναφέρει ότι: ''εάν η εορτή τύχει ημέρα Κυριακή τότε ακολουθείται η τυπική διάταξις των Εισοδίων της Θεοτόκου'' η οποία διάταξη σύμφωνα με το ΤΜΕ του Γ. Βιολάκη είναι αυτή που περιγράφεται στο Μικρό Τυπικό έκδοση Παναγόπουλου και όχι αυτή που προβλέπεται στα Δίπτυχα. Εννοείται πως οι δυο αυτές εκδοχές έχουν πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Επισυνάπτω τις εικόνες από τις εκδόσεις αυτές για σύγκριση. Θα μου πείτε «ὡς δόξει τῷ προεστῶτι» αλλά....
Τί σημαίνει «μεγάλη σύγχυση»; Ἔχεις ὅλ᾿ αὐτά καί διαλέγεις ἤ ἀνήκεις ἐκκλησιαστικά κάπου καί κάνεις ὑπακοή;
Τί σημαίνει «ὡς δόξει τῷ προεστῶτι» καί ποῦ ἐφαρμόζεται;
Τό θέμα αὐτό συνδέθηκε μέ αὐτό, ὅπου καί ἡ μαρτυρία γιά ἀκόμη ἕνα ἄλλο ἰδιωτικό τυπικό ἐδῶ.
Γιά νά εἶσαι ἀκριβής, λησμόνησες τό ΗΟΠ (δεύτερη περίπτωση, τήν ὁποία καί ἐπισυνάπτω). Αὐτά πρέπει νά μᾶς ἐνδιαφέρουν: Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο καί Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος.
Ἐπίσης τά λειτουργικά βιβλία δέν εἶναι πάντα ὁδηγός. Τό Τριῴδιο προβλέπει γιά τό Μ. Σάββατο τά ἐγκώμια στήν ἀρχή τοῦ ὄρθρου μέ τόν ἄμωμο. Αὐτό κάνεις;
Ἐδῶ βέβαια ἔχουμε μιά νεώτερη ἀκολουθία (μέ ἐπισυναπτόμενη διάταξη) πού δέν προβλέπεται ἀπό κανένα τυπικό. Ἀνήκει στήν «μετά Βιολάκη περίοδο», ὅπως χαρακτηριστικά ἔγραψε ὁ Χ. Τ..

Σημ.: Γιά τό Μικρό Τυπικό ἔγινε ἐδῶ μιά ὀρθή παρατήρηση ἀπό μέλος πού ἀνήκει δικαιοδοσιακά στό Οἰκ. Πατρ.:
... το Μικρόν Τυπικόν, το οποίο όμως μετά από την παντελώς άβολη για τις δικές μας τυπικές συνήθειες διάταξη της 28ης Οκτωβρίου (όπως και ένα Μεσώδιο Κάθισμα - Θεοτοκίον μεταξύ άλλων, το οποίο ούτε υπήρχε στο Μηναίο, ούτε το βοήθημα μας παρέπεμπε κάπου...), καθώς και άλλες διατάξεις που αφορούν σε μη ισχύουσες από το ΤΜΕ, δεν θα επαναλάβει την αγορά του και θα επιστρέψουμε στο ΗΟΠ, ...

2.
1. Οι εικόνες των Διπτύχων είναι από την ηλεκτρονική έκδοση της ''Συμβολής'' γι' αυτό είναι διορθωμένο το αναστάσιμο απολυτίκιο. Δεν είμαι σίγουρος αν οι διευκρινίσεις που σημειώνονται στην αρχή, υπάρχουν και στην έντυπη μορφή των Διπτύχων.
Ἀκριβῶς ἔτσι εἶναι καί στήν ἔντυπη μορφή.
______________________
 

Attachments

  • ΗΟΠ.pdf
    172.4 KB · Views: 21

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Πατέρα Μάξιμε, η έκφραση '' μεγάλη σύγχυση'' προέκυψε επειδή έπειτα από συζητήσεις με συναδέλφους ιεροψάλτες άλλων Ι. Ναών για το τι έψαλλαν την Κυριακή, κατάλαβα ότι ο καθένας ακολούθησε διαφορετική τάξη από τον άλλο ( ανάλογα με πιο βοήθημα τυπικού υπήρχε στο αναλόγιο του) και αυτό το γεγονός ήταν και η αφορμή που ασχολήθηκα με το θέμα κατόπιν εορτής, γιατί μου κίνησε την περιέργεια.
Προσωπικά δεν είχα αντιληφθεί την ύπαρξη αυτού του ζητήματος επειδή δεν έψαλα τη Κυριακή λόγω υποχρεώσεων στην παρέλαση του σχολείου μου.
Διαβάζοντας τις παραπομπές που δώσατε κατέληξα για άλλη μια φορά ότι ευτυχώς που υπάρχει και το Ψαλτολόγιον για να μας λύνονται τέτοιες απορίες.
Από τη άλλη βέβαια πιστεύω ότι, θα έπρεπε η νέα έκδοση του Μηναίου της Α.Δ. να μην είχε αυτή την υποσημείωση που όπως φαίνεται είναι υπερβολική.
Την ευχή σας.
 
Top