Κυριακή Σταυροπροσκυνήσεως 19-3-2017

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Καλησπέρα! Παρακαλω πολύ Θα ήθελα να ακροαστεί (καλά) και να σχολιαστεί το κοινωνικό.......
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλά ἔψαλαν και στό Πατριαρχεῖο.
 
Last edited:

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Πατριαρχικοί , λέει ὁ τίτλος παραπάνω
Μή συγχέουμε Πρίγγο κ.α. πατριαρχικούς μέ σημερινούς.
Τυπικά τό Πατριαρχεῖο εἷναι στήν Πόλη.
Μουσικά σήμερα μπορεῖ νά εἶναι καί ἀλλοῦ.
Ακοῦστε τήν ἴδια Κυριακή τί ἔψαλλε στό Πατριαρχεῖο Λαρίσης ὁ Πρωτοψάλτης χερουβικό καί λειτουργικά Μ. Βασιλείου ἀπ ἔξω .

https://www.youtube.com/watch?v=nptub3qYErs

Πολύ καλά ἔψαλαν και στό Πατριαρχεῖο.

(Τρολάρισμα;).....Δε μου απαντάτε το ερώτημα....
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλησπέρα! Παρακαλω πολύ Θα ήθελα να ακροαστεί (καλά) και να σχολιαστεί το κοινωνικό.......
Η απόδοση δεν είναι αντιπροσωπευτική του λαμπαδαρίου. Όλοι έχουμε τις κακές μέρες μας, φίλε Δαβίδ.

ΥΓ Αν κάτι πρέπει να αναδείξεις από τα ηχητικά, πες κάτι που σου αρέσει και που θα με ωφελήσει να το ακούσω.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Η απόδοση δεν είναι αντιπροσωπευτική του λαμπαδαρίου. Όλοι έχουμε τις κακές μέρες μας, φίλε Δαβίδ.

ΥΓ Αν κάτι πρέπει να αναδείξεις από τα ηχητικά, πες κάτι που σου αρέσει και που θα με ωφελήσει να το ακούσω.

Κακή μέρα!ααααααα....γιαυτό δεν του κάτσαν οι αλλαγές ήχου;χρόνοι κλπ.....
Αθεράπευτοι......
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κακή μέρα!ααααααα....γιαυτό δεν του κάτσαν οι αλλαγές ήχου;χρόνοι κλπ.....
Αθεράπευτοι......

Είπες τη γνώμη σου. Σεβαστή. Δεν σ' αρέσει ο ψάλτης, κατανοητό κι αυτό. Τα είπες και στο παρελθόν αυτά. Το χωνέψαμε. Δηλαδή εσύ θα επιμένεις να λες τα ίδια, μέχρι να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι;
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επειδη βλεπω υπαρχει μια αντιπαραθεσις στο κοινωνικο της Κυριακης που εψαλλει στο πατριαρχειο εφτιαξα βιντεο για την καλυτερη παρακολουθηση του μαθηματος...Κ Παπαδοπουλε κατα την γνωμη μου καλως επιμενεις Γιατι απλα δεν εισαι κουφος!!..Εκει ειναι ο αγιος Γεωργιος Φαναριου εκει εψαλλε ο Βιολακης και ο Ναυπλιωτης ο Πριγγος και ο Στανιτσας..Δεν ειναι θεμα κακης μερας.. Και τις προαλλες το ''την ωραιοτητα ''ηταν σε κακη μερα.Εχαθει η μπαλα ..Δεν ειναι ενα κοινωνικο που εψαλλει απο καποιον καλεσμενο σε μνημοσυνο στο Κρυοκουκι .Εψαλλει στην κοιτιδα της ψαλτικης τεχνης. Προσωπικα ακουω δεν ψαλλει καλα τον αγια αλλα και γενικα τις νοτες .Θα τα ακουει και ο απεναντι και θα τραβαει τα μαλλια του:eek:Οσα εχει δηλαδη ο ανθρωπος!!Εχω ακουσει σε αλλες ηχογραφησεις πιο παλιες τον αρχοντα λαμπαδαριο και δεν φευγει ετσι..Ισως δεν ακουει..Μπορει να χρειαζεται μονιτορ.Βλεπω σε βιντεο που βαστανε το αυτι τους οι ψαλλοντες!! ... Δεν γινεται να αφηνουμε ασχολιαστες αυτες τις ηχογραφησεις...Το μαθημα ειναι του Ιωαννου πρωτοψαλτου..Ας γραψουν εδω οι διαστημολογοι Ευαγγελος και Χαραλαμπος και οι ''λοιποι αποντες '' αλλα και ο αγαπητος κ.Μιχαλακης την γνωμη τους..που ειστε βρε παιδια εξαφανισμενοι..???
 
Last edited:

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Είπες τη γνώμη σου. Σεβαστή. Δεν σ' αρέσει ο ψάλτης, κατανοητό κι αυτό. Τα είπες και στο παρελθόν αυτά. Το χωνέψαμε. Δηλαδή εσύ θα επιμένεις να λες τα ίδια, μέχρι να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι;

Σε αυτά τα θεματα δεν έχει αρέσει δεν αρέσει.....ψάξε κείμενο,κάτσε καναπέ με...ποπ κορν...
και μετά γινετε συζήτηση ...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ναι σωστα Βιολακης....μπερδευτηκα μιας και το μαθημα ειναι απο την θεια λειτουργια του Προγακη....Βλεπω παρακολουθεις Γιαννη.. και με διορθωνεις...Ευχαριστω!!!Εισαι ενας θεματοφυλακας της πατριαρχικης παραδοσεως...Γι αυτο ...Γραψε και κατι για το βιντεο που ανεβασα
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε δομεστικε..Θες να πεις με τις τελειες πως το μυνημα μου σ αφηνει αδιαφορο???η πως εκανα μια τρυπα στον νερο???Σε παρακαλω αν κλεψεις λιγο χρονο απο την δουλεια σου απαντησε μου ..Ηθελα να ξερω!!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἔλεγα νά μή γράψω γιαυτό καί γύρισα τό ραδιόφωνο στήν Λάρισα (τελικά ἔσβησα τά γραπτά μου).
Ἀλλά ἀφοῦ ὑπάρχει ἐπιμονή,
ἀς παρατηρήσουμε τό ὓφος πρωτίστως ἀλλά καί τά διαστήματα στό ἴδιο κομμάτι γιά νά συγκρίνουμε.
Παραθέτω.
eulogitos ei kyrie.mp3
Ζω
ὑφεση;
Ἡ δοξολογία μία φωνή πάνω καί τό κοινωνικό 3 φωνές κάτω ἀπ τήν δοξολογία.
Λέμε,
Περί Πατριαρχικοῦ ὕφους στά ἀργά , χερουβικό, κοινωνικό τί παίζει;
 

Attachments

  • eulogitos ei kyrie.mp3
    1.1 MB · Views: 35
Top