Ο Άγγελος Εβόα

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
Ένα κομμάτι το οποίο έχει πολύ καιρό που το έγραψα. Απλά τώρα είπα να το ανεβάσω εδώ για να ακούσω τις απόψεις σας, τις συμβουλές σας αλλά και τις διευκρινήσεις σας στο αν υπάρχει κάποιο λάθος στη σύνθεση. Ευχαριστώ!!!
 

Attachments

  • Ο Αγγελος Εβοα.pdf
    597.2 KB · Views: 114

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στην τρίτη σειρά στο ''χόρευε'' στην συμπλοκή λόγω της πεταστής, ακολουθεί πάντα απόστροφος.

Απο 'κεί και πέρα λίγο σε τονισμό υστερεί το κομμάτι και ροή χρόνου.

Δηλ. η γραμμή που θέλεις να δώσεις σε κάποιες λέξεις.δεν βοηθάει τη λέξη να τονιστεί με αποτέλεσμα να παρατονίζεται.Π.χ. στο ''υιός ανέστη..'' φαίνεται σαν να τονίζεται το ''υι'' ενώ πρέπει να τονιστεί το ''ός''.

Τώρα για τη ροή. Ενώ ο χρόνος σου κυλάει κανονικά σαν σε κομμάτι αργοσύντομο...ξαφνικά την κόβεις, βάζοντας κάποιες προσαυξήσεις,χωρίς να υπάρχει λόγος, ακυρες,θα μου επιτρέψεις να πω.Π.χ. στο ''και πάλιν ερώ χαίρε...''

Τέλος, διαμόρφωσε λίγο το ''... Θεοτόκε...'' Κάπου η σκέψη σου ''θολώνει'' λίγο εκεί..
Αυτά από μένα. Και τα σχόλια γίνονται χωρίς καμία διάθεση επίκρισης και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. :)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Άξιέπαινη ἡ προσπάθεια ἀλλά...
"γιά νά γυρίσει ὁ ἥλιος θέλει δουλειά πολλή".
 
Last edited:
Εγω μπερδεύτηκα τωρα .
Σαν να ανεβάζουν δυο διαφορετικά άτομα .
Καμια σχέση η μια ανάρτηση με την άλλη .
 

tzark

Μέλος
Ένα κομμάτι το οποίο έχει πολύ καιρό που το έγραψα. Απλά τώρα είπα να το ανεβάσω εδώ για να ακούσω τις απόψεις σας, τις συμβουλές σας αλλά και τις διευκρινήσεις σας στο αν υπάρχει κάποιο λάθος στη σύνθεση. Ευχαριστώ!!!

Έλεος…………
Μην παίζετε με τα ιερά κείμενα ….!!!!!!!
Μάθετε πρώτα ορθογραφία...........και αφήστε τις μελωδίες όπως τις έγραψαν οι υμνωδοί και μελωδοί της Εκκλησίας μας!!!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έλεος…………
Μην παίζετε με τα ιερά κείμενα ….!!!!!!!
(Το λιγότερο) μη επιεικής η προσέγγιση.
Το ότι δεν είναι το κείμενο όπως θα το θέλατε/με δεν σημαίνει ότι έχει την πρόθεση που του αποδίδετε.
 
Η μουσική μας δεν κινδυνεύει από την ανορθογραφία και την έλλειψη ρυθμού σε μια σύνθεση ενός σπουδαστή, αλλά από την οργανωμένη διδασκαλία οθνείων μουσικών συστημάτων από "μουσικοδιδασκάλους".
Και στο κάτω κάτω ο φίλος μια προσπάθειά του ανέβασε, δεν μας το πούλησε κιόλας.
Αν θέλουμε να τον διορθώσουμε μπορούμε να του υποδείξουμε με ωραίο τρόπο τα λάθη του και χτυπώντας του ευγενικά την πλάτη να τον παροτρύνουμε να συνεχίσει την μελέτη με τον ίδιο ζήλο, ο οποίος σίγουρα φαίνεται ότι υπάρχει, και όχι να τον αποπαίρνουμε αποθαρρύνωντάς τον.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Ieropsaltis99

Νέο μέλος
Η μουσική μας δεν κινδυνεύει από την ανορθογραφία και την έλλειψη ρυθμού σε μια σύνθεση ενός σπουδαστή, αλλά από την οργανωμένη διδασκαλία οθνείων μουσικών συστημάτων από "μουσικοδιδασκάλους".
Και στο κάτω κάτω ο φίλος μια προσπάθειά του ανέβασε, δεν μας το πούλησε κιόλας.
Αν θέλουμε να τον διορθώσουμε μπορούμε να του υποδείξουμε με ωραίο τρόπο τα λάθη του και χτυπώντας του ευγενικά την πλάτη να τον παροτρύνουμε να συνεχίσει την μελέτη με τον ίδιο ζήλο, ο οποίος σίγουρα φαίνεται ότι υπάρχει, και όχι να τον αποπαίρνουμε αποθαρρύνωντάς τον.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συμφωνό απόλυτα αδελφέ μου. Εγώ απλά μια προσπάθεια έκανα απλά για να δω από κάποιους έμπειρους σαν εσάς τα λάθη μου αλλά εσείς κάνετε λες και θέλω να το εκδόσω. Ούτος η άλλος 17 χρονών είμαι ακόμη!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις... Αλλά, ζητώντας πάντα την βοήθεια του Θεού στα βήματά σου, να καλλιεργείς με αγάπη και υπομονή αυτό που σου αρέσει, και Εκείνος θα σε ανταμείψει. Εξ άλλου το κάθε τάλαντο που έχουμε, θεωρούμε οτι ο Θεός μας το χάρισε και θέλει να το ανακαλύψουμε και να το χαρούμε στη ζωή μας.

Καλό βράδυ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἀγαπητὲ Ieropsaltis99 κάποιες μικρὲς συμβουλὲς ἂν μοῦ ἐπιτρέπεις καὶ ἂν δύναμαι. Ἡ σύνθεση τουλάχιστον ὅσον ἀφορᾶ στὴν δική μας τέχνη καὶ ὄχι τὴν ἔξωθεν, εἶναι τὸ ἀποτέλεσμα τῆς μελέτης καὶ τῆς πείρας στοὺς τομεῖς τῆς ἀναπτύξεως τοῦ μέλους στὸ κάθε μελοποιητικὸ εἶδος, καὶ ὄχι πεδίο δοκιμῶν πρὸς ἐκμάθηση. Ὁπότε ἂν θέλεις κάνε μία ἀντιστροφὴ πορείας. Μελέτησε (καὶ ὄχι ἁπλὰ νὰ διαβάσεις) πολὺ καλὰ τὰ κλασικά μας κείμενα. Παρατήρησε τὴν ὀρθογραφία, τὸν τρόπο ἀνάπτυξης τῶν μελωδικῶν φράσεων τοῦ κάθε εἴδους καὶ κάνε τα κτῆμα σου. Ἄρχισε τότε σιγὰ σιγὰ νὰ ἀντιγράφεις τὰ κείμενα αὐτὰ σὲ σημεῖο ποὺ νὰ ἀρχίζεις νὰ ξέρεις πλέον τί πρέπει νὰ μπεῖ ποῦ, προτοῦ δεῖς τὸ πρωτότυπο.

Ὅπως ἀκριβῶς πρῶτα πρέπει νὰ ἀκούσουμε γιὰ νὰ ἀρχίσουμε νὰ ψάλλουμε, ἔτσι καὶ στὴν γραφὴ (καὶ μάλιστα πολὺ πιὸ ἔντονα καὶ ὑπεύθυνα, διότι δὲν μιλᾶμε πιὰ γιὰ ἑρμηνεία, ἀλλὰ γιὰ δημιουργία) πρέπει πρῶτα νὰ διαβάσουμε καὶ μετὰ νὰ γράψουμε.

Συνέχισε μὲ ὄρεξη καὶ ἐνέργεια. Ἡ μουσικὴ εἶναι ἡ ὡραιότερη καὶ πιὸ ὑγιὴς μανία.
 
Last edited:
Top