Διεθνές επετειακό συνέδριο για τα 200 χρόνια της Νέας Μεθόδου (Θεσσαλονίκη, 2014)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Είναι ευχής έργον η διοργάνωση συνεδρίων οφειλόμενης τιμής στους τρεις διδασκάλους προκειμένου να τονιστεί η σημασία του έργου τους. Έτσι ομόλογα και ομόχρονα συνέδρια (τα δύο των Αθηνών και αυτό της Θεσσαλονίκης, μαζί με το προηγηθέν στον Βόλο) μόνο ως παραπληρωματικά και αλληλοσυμπληρούμενα μπορούν να ιδωθούν. Εγγύηση παραδοσιακής εκτέλεσης δε, στοιχούμενης στο πνεύμα του 1814 και του 1881, η επιλογή δόκιμων ελληνικών χορωδιών τόσο στη συμβασιλεύουσα όσο και στο κλεινόν άστυ, προς διδαχήν πάντων.... Γένοιτο!
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όπως αναγράφεται στην ιστοσελίδα του συνεδρίου, η συμμετοχή είναι δωρεάν, αλλά απαιτεί εγγραφή. Τα πρακτικά πρόκειται να αποσταλούν στους συμμετέχοντες σε ηλεκτρονική μορφή.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσπαθώντας να κάνω εγγραφή, μου βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:

nvalid HTTP_REFERER domain. The domain name posted from does not match the allowed domain names from the form edit Security tab: , , neamethodos.gr

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Παρεμπιπτώντως, δεν έχει πεδίο για τη συμπλήρωση του ονόματος και χρειάστηκε να το βάλω στα σχόλια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προσπαθώντας να κάνω εγγραφή, μου βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Και σε μένα συνέβη το ίδιο. Έστειλα τα στοιχεία μου με άλλο τρόπο.
Τηλέφωνο για συνεννόηση ΕΔΩ.
 

barth

τάχα και ψάλτης
Και σε μένα συνέβη το ίδιο. Έστειλα τα στοιχεία μου με άλλο τρόπο.
Τηλέφωνο για συνεννόηση ΕΔΩ.
Δοκίμασα μόλις τώρα και έκανε δεκτή την εγγραφή.
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Προσπαθώντας να κάνω εγγραφή, μου βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:



Ξέρει κανείς τι φταίει;

Παρεμπιπτώντως, δεν έχει πεδίο για τη συμπλήρωση του ονόματος και χρειάστηκε να το βάλω στα σχόλια.


Για να κανετε ''επιτυχη εγγραφη'' μην χρησιμοποιήσεται αυτη που έχει το κοκκινο πεδιο εγραφης δεξια ΑΛΛΑ αυτη που ε'ιναι πάνω αριστερα δευτερη στη σειρα...Σημερα θα ανεβασω οσα καταφερα να ηχογραφησω απο το συνεδριο που ημουν απο το πρωι εκει...μεχρι και τον κ.Χαριλαο Ταλιαδωρο...
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Συνέχεια με την

Γ' ΣΥΝΕΔΡΙΑ

''Η Μεταρρύθμιση του 1814 και η ιστορική εξέλιξη του μουσικοθεωρήτικου στοχασμου(ΙΙ).
Μουσικοεκπαιδευτικές προεκτάσεις και εκδοτικά θέματα.''

View attachment WS553247.Αγαμέμνων Τέντες.''Ανασυνθεση διαφόρων ιστορικών στοιχείων.....''.WMA

View attachment WS553248.Μιλτιάδης Παππάς.''η οντολογία της Μεταρρύθμισης του 1814''..WMA

View attachment WS553249.Χρυσοβαλάντης Ιωαννίδης.''Η διδασκαλία της παρασημαντικής στη δευτεροβάθμια μουσική εκπ.WMA

View attachment WS553250.Γεωργιος Πατρώνας.''Η Ανθολογία Ξηροποτάμου 530 εξηγηθείσα στη νέα παρασημαντικη υπο Απ.WMA

View attachment WS553251.Σταύρος Σαραντίδης.''Η διδακτική της Νέας Μεθόδου γραφής μέσα απο το σύντομο Ειρμολόγιο.WMA

View attachment WS553252.Μιχαήλ Στρουμπάκης.''Λεσβιον Συστημα ή Νεα Μέθοδος;Η επιβιωση του Λεσβιου Συστήματος κα.WMA

View attachment WS553253.Βασίλειος Χάδος.''Μουσικοθεωρητικές προεκτάσεις της Νέας Μεθόδου στο Αγιον Ορος''..WMA

View attachment WS553254.Ιωάννης Παπαχρόνης.''Νέα Παρασημαντική και έντυπες μουσικές εκδόσεις''..WMA

View attachment WS553255.Χαρίλαος Ταλιαδώρος.''Σκέψεις και προτάσεις για την ψαλτική''..WMA
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραμείνω στη συναυλία με μέλη των Τριών Διδασκάλων απο τη χορωδία ''Θρόνος'' του Πατριαρχείου Ρουμανιας.

Ευελπιστω ο φιλος μας ο Οδυσσέας Εσκιτζής να ηχογραφήσει..και να ''ανεβασει'' στο ψαλτολογιο.:wink::)

Αυριο λόγω Ιεροψαλτικων καθηκόντων (αυριο είναι των Αγίων Αναργυρων) δυστυχως
θα ''απουσιάζω'' απο το συνέδριο..

Φιλικα
Αναστασιος.
 

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Τὴν Πέμπτη ποὺ πέρασε, 30 Ὀκτωβρίου 2014, στὴν ἔναρξη τοῦ Διεθνοῦς Μουσικολογικοῦ καὶ Ψαλτικοῦ Συνεδρίου "Ἡ Βυζαντινὴ Μουσικὴ μέσα απὸ τὴν νέα Μέθοδο γραφῆς, 1814-2014. Καθιέρωση – Προβληματισμοὶ – Προοπτικὲς", ποὺ ἔγινε στὸ Βελλίδειο στὴν Θεσσαλονίκη, ὁ καθηγητὴς κ. Γρηγόριος Στάθης ἀπηύθυνε χαιρετισμὸ καὶ μὲ ἕνα "ὄμορφο σὰν ψέμα" ψαλτικό διήγημά του μετέστησε νοερὰ τὸ ἀκροατήριό του στὴν Πόλη τῶν χρόνων τῆς Μεταρρύθμισης τῶν Τριῶν Διδασκάλων.
Πρὶν ἀπὸ λίγο ἦρθε στὰ χέρια μου τὸ κείμενο καὶ ἀφοῦ ζήτησα τὴν σχετικὴ "εὐλογία" σπεύδω νὰ τὸ κοινοποιήσω στὴν κοινότητά τοῦ Ψαλτολογίου. Νομίζω πολλοὶ θὰ τὸ χαροῦν.
 

Attachments

  • GrSTATHIS~O kyr Aspraggelos & i Nea Methodos.pdf
    70.5 KB · Views: 148
  • 1450157_10202193454512541_3537578539024654307_n.jpg
    1450157_10202193454512541_3537578539024654307_n.jpg
    64.9 KB · Views: 20
Έχει αναρτηθεί κάπου το σύνολο των παρουσιάσεων του συνεδρίου; Επίσης έχει ανακοινωθεί εάν υπάρχουν σχέδια περί έκδοσης των πρακτικών (στο μακρινό μέλλον έστω);
Ευχαριστώ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Παρουσίαση του Τόμου «Εισαγωγή Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος» από τον Μανώλη Γιαννόπουλο. Από την ιστοσελίδα της Πεμπτουσίας:
Ο Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, Λέκτορας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ μιλάει για την έκδοση του τόμου «Εισαγωγή Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος» από την Ιερά Μεγίστη Μονή Βατοπαιδίου. Η παρουσίαση έλαβε χώρα στο Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο κατά την έναρξη του Μουσικολογικού και Ψαλτικού Συνεδρίου με τίτλο: «Η βυζαντινή μουσική μέσα από τη νέα μέθοδο γραφής.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ποῖος ὁ συγγραφέας τοῦ τόμου ἤ εἶναι συλλογικός;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ποῖος ὁ συγγραφέας τοῦ τόμου ἤ εἶναι συλλογικός;

Νομίζω ότι απαντά πλήρως ο κ. Γιαννόπουλος με την συγκροτημένη και περιεκτική παρουσίασή του στο βίντεο που παρατέθηκε παραπάνω. Το παρακάτω απόσπασμα (από εδώ) δίνει κάποια επιπλέον στοιχεία για τον τόμο:
Κατά την έναρξη του συνεδρίου στις 30 Οκτωβρίου θα γίνει η παρουσίαση του τόμου «Εισαγωγή Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος», από τον Εμμανουήλ Γιαννόπουλο Λέκτορα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ. Πρόκειται για έκδοση της Ιεράς Μεγίστης Μονής Βατοπαιδίου, που περιέχει DVD με ανέκδοτες αυτόγραφες Εισαγωγές του Χουρμουζίου και μουσικές συνθέσεις του, ψαλλόμενες από Πρωτοψάλτες της Θεσσαλονίκης.
 

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Τὴν Πέμπτη ποὺ πέρασε, 30 Ὀκτωβρίου 2014, στὴν ἔναρξη τοῦ Διεθνοῦς Μουσικολογικοῦ καὶ Ψαλτικοῦ Συνεδρίου "Ἡ Βυζαντινὴ Μουσικὴ μέσα απὸ τὴν νέα Μέθοδο γραφῆς, 1814-2014. Καθιέρωση – Προβληματισμοὶ – Προοπτικὲς", ποὺ ἔγινε στὸ Βελλίδειο στὴν Θεσσαλονίκη, ὁ καθηγητὴς κ. Γρηγόριος Στάθης ἀπηύθυνε χαιρετισμὸ καὶ μὲ ἕνα "ὄμορφο σὰν ψέμα" ψαλτικό διήγημά του μετέστησε νοερὰ τὸ ἀκροατήριό του στὴν Πόλη τῶν χρόνων τῆς Μεταρρύθμισης τῶν Τριῶν Διδασκάλων.
Πρὶν ἀπὸ λίγο ἦρθε στὰ χέρια μου τὸ κείμενο καὶ ἀφοῦ ζήτησα τὴν σχετικὴ "εὐλογία" σπεύδω νὰ τὸ κοινοποιήσω στὴν κοινότητά τοῦ Ψαλτολογίου. Νομίζω πολλοὶ θὰ τὸ χαροῦν.

Τὸ σχετικὸ βίντεο:
http://www.pemptousia.gr/video/o-kir-asprangelos-ki-i-nea-methodos/
 
Top