[Ερώτηση] Δόξα... Και νυν… μαζί στους αναβαθμούς της Κυριακής

theodoxos

Νέο μέλος
Παρατηρησα οτι στους αναβαθμους της Κυριακής πολλοι ψαλτες ψαλλουν τα Δοξα.... και νυν μαζι, χωρις να τα λενε αντιφωνικα με τον αλλο χορο. Αυτο εχει πουθενα βαση;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Στὴν α' ἔκδοση τοῦ Ἀναστασιματαρίου τὸ 1820. Πιστεύω πὼς καὶ στὸ ἅγιον ὄρος ἔτσι γίνεται, ὅπως γίνεται καὶ στὸ Δόξα, Καὶ νῦν τῶν ἀπολυτικίων.
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Καλημέρα...
Εννοείτε μαζί, ταυτοχρόνως και οι δύο χοροί ; ή ο ίδιος χορός σε σειρά Δόξα... και νύν.... και το Αγίω πνεύματι.... κλπ.....!!!

Καταλαβαίνω ότι εννοείτε το δεύτερο.... γιατί έχω ακούσει να λέει ο ένας το Δόξα Πατρί.... και ταυτοχρόνως ο άλλος το Και νύν....!!!!

Στο ΑΟ τα λένε διακριτά πάντως, σε όσες ακολουθίες έχω παρακολουθήσει...

Πιστεύω ότι είναι θέμα ταχύτητας και για να μην χάνουν χρόνο αλλάζοντας οι χοροί, τα λένε μαζί και στις 2 περιπτώσεις...!!!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πέρα από την βιασύνη...!!!
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Παρατηρησα οτι στους αναβαθμους της Κυριακής πολλοι ψαλτες ψαλλουν τα Δοξα.... και νυν μαζι, χωρις να τα λενε αντιφωνικα με τον αλλο χορο. Αυτο εχει πουθενα βαση;

Η ταξη αυτη τηρειται και στον Πατριαρχικο Ναο.
 

theodoxos

Νέο μέλος
Καλημέρα...
Εννοείτε μαζί, ταυτοχρόνως και οι δύο χοροί ; ή ο ίδιος χορός σε σειρά Δόξα... και νύν.... και το Αγίω πνεύματι.... κλπ.....!!!

Καταλαβαίνω ότι εννοείτε το δεύτερο.... γιατί έχω ακούσει να λέει ο ένας το Δόξα Πατρί.... και ταυτοχρόνως ο άλλος το Και νύν....!!!!

Στο ΑΟ τα λένε διακριτά πάντως, σε όσες ακολουθίες έχω παρακολουθήσει...

Πιστεύω ότι είναι θέμα ταχύτητας και για να μην χάνουν χρόνο αλλάζοντας οι χοροί, τα λένε μαζί και στις 2 περιπτώσεις...!!!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πέρα από την βιασύνη...!!!
καλημερα, εννοω για παράδειγμα στον α ηχο "εν τω θλιβεσθαι με" οταν ερθει το 1ο Δοξα Πατρι.... το ψελνει ο α χορος.... το "και νυν" ποιος πρεπει να το πει; ο α ή ο β χορος; μετα συνεχιζει φυσικα ο α χορος το "Αγιω Πνευματι, τιμη και δοξα..."
δεν μιλαω αν λεγεται ταυτοχρονα... (κατι που ειναι τουλαχιστον περιεργο) αλλα αν στα "Δοξα... και νυν..." εναλλασσονται οι χοροι... ή ο χορος που ειναι να πει το επομενο κομματι τα λεει και τα δυο μαζι μονος του
 

theodoxos

Νέο μέλος


Στὴν α' ἔκδοση τοῦ Ἀναστασιματαρίου τὸ 1820. Πιστεύω πὼς καὶ στὸ ἅγιον ὄρος ἔτσι γίνεται, ὅπως γίνεται καὶ στὸ Δόξα, Καὶ νῦν τῶν ἀπολυτικίων.
ευχαριστω για την απαντηση... θα το κοιταξω...
το οτι ειναι σε ενα αναστασιματαριο δε πιστευω οτι το κανει κανονα...
δλδ ειναι θεμα προφορικης παραδοσεως;
 
Το "Δόξα" ανήκει στον ένα χορό και το "Και νυν" στον έτερο αντιφωνικά, έστω κι αν δεν λέγονται δις τα αντίφωνα των αναβαθμών όπως είναι η ορθή τάξη τους.
 
Top