[Ερώτηση] Δεν έχω ακουστικό αυτί

Periklis.1976

Νέο μέλος
Πηγαίνω τακτικά στην εκκλησία και ο πάτερ μου είπε να ξεκινήσω να πηγαίνω στο αναλόγιο να ψέλνω. Δυστυχώς είμαι πολύ φάλτσος και δεν διανοούμαι να πάω. Ένας φίλος ψάλτης που ασχολήθηκε μαζί μου, μου είπε ότι το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω αυτί κι όχι η φωνή μου. Δυστυχώς και πάλι μου είπε ότι σε αυτό το πρόβλημα δεν μπορεί να με βοηθήσει.
Μήπως θα είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη να μου δώσει μερικές οδηγίες;
Στο μεταξύ σκέφτομαι σοβαρά να δω κι ένα φωνίατρο.
Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε, έχουν γίνει στο φόρουμ σχετικές συζητήσεις κατά καιρούς. Μπορείς να δεις τα ακόλουθα θέματα:


Σε αυτά περιέχονται και links και σε άλλα σχετικά θέματα. Πιστεύω ότι θα βρεις χρήσιμα πράγματα.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Πηγαίνω τακτικά στην εκκλησία και ο πάτερ μου είπε να ξεκινήσω να πηγαίνω στο αναλόγιο να ψέλνω. Δυστυχώς είμαι πολύ φάλτσος και δεν διανοούμαι να πάω. Ένας φίλος ψάλτης που ασχολήθηκε μαζί μου, μου είπε ότι το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω αυτί κι όχι η φωνή μου. Δυστυχώς και πάλι μου είπε ότι σε αυτό το πρόβλημα δεν μπορεί να με βοηθήσει.
Μήπως θα είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη να μου δώσει μερικές οδηγίες;
Στο μεταξύ σκέφτομαι σοβαρά να δω κι ένα φωνίατρο.
Ευχαριστώ.

Γερό στομάχι μόνο να έχεις...

Υποθέτω ότι δεν έχεις κάνει καθόλου μουσικά και άρχισες πρακτικά με ότι έχεις αφομοιώσει όλα τα χρόνια στην εκκλησία ως ενορίτης;

Γεγονός είναι κάποιος που πρωτοασχολείται με την μουσική και με την φωνή και σε μεγάλη ηλικία να είναι φάλτσος (αρχικά).

Θέλει κόπο πολύ (χρόνια) όταν αρχίζεις τα μουσικά μεγάλος.

Το αυτί παίρνει χρόνια για να "εξειδικευθεί" ειδικά αν αρχίζεις μεγάλος. Θα γίνει και αυτό με τα χρόνια.

Πάντως το >95% του εκκλησιάσματος δεν έχει μουσικό αυτί και μικρο-φαλτσάκια ούτε που τα καταλαβαίνει.

Άρχισε μαθήματα (αν μπορείς), και να διαβάζεις πολύ, και με τα χρόνια θα βλέπεις και εσύ ότι θα καλυτερεύεις.

Επίσης, για τους δασκάλους η διδασκαλία σε μεγάλους είναι πιο κουραστική από ότι σε μικρούς την ηλικία..., αλλά μην απογοητευθείς.
 
θεωρω οτι στις περιπτωσεις δυσκολιας βοηθα παρα πολυ η χρηση καποιου αταστου εγχορδου απο οτι η φωνη του δασκαλου, ισως επειδη ο ηχος ειναι καθαρος και ο φθογγος σταθερος.
θεωρω επισης οτι μπορει σε μεγιστο βαθμο να βοηθησει το βυζαντινο οργανο αρκει καποιος να ξερει πολυ καλα τις κλιμακες, τις ελξεις, κλπ.
ειδα βελτιωση σε ανθρωπο που το χρησιμοποιησε, μπορεσε και εκτελεσε καποια διαστηματα σωστα ,αρκετα πιο ευκολα .
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=30009
 
Top