Πολυτονικά

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόσφατα έλαβα την επόμενη ερώτηση από αναγνώστη του Ψαλτολογίου:

Είναι εύκολο να γίνει μια παράκληση σε όλα τα μέλη που γράφουν πολυτονικά και δεν το έχουν κάνει ήδη, να επιλέγουν μια πολυτονική γραμματοσειρά για τα γραφόμενά τους, από αυτές που έχουν εξ'αρχής όλα τα PC, π.χ. Palatino Linotype ή Arial Unicode, ώστε να μπορούμε να παρακολουθούμε τα πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα που λένε χωρίς να βλέπουμε κουτάκια;

Προσωπικά, εγώ δεν έχω πρόβλημα κωδικοποίησης με κανένα μήνυμα του Ψαλτολογίου. Μήπως είναι θέμα ρύθμισης του browser; Εγώ χρησιμοποιώ Firefox με προκαθορισμένη κωδικοποίηση Western ISO-8859-1 και ρύθμιση ώστε οι σελίδες που φορτώνονται να επιλεγουν τη γραμματοσειρά που "επιθυμούν" άσχετα με την δική μου προκαθορισμένη ρύθμιση πιό πάνω. Έτσι δεν βλέπω ποτέ "κουτάκια".

Αντιμετωπίζουν και άλλοι πρόβλημα με την ανάγνωση των πολυτονικών; Εάν κάποιοι το έχουν λύσει πώς το λύσατε;

Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρόσφατα έλαβα την επόμενη ερώτηση από αναγνώστη του Ψαλτολογίου:



Προσωπικά, εγώ δεν έχω πρόβλημα κωδικοποίησης με κανένα μήνυμα του Ψαλτολογίου. Μήπως είναι θέμα ρύθμισης του browser; Εγώ χρησιμοποιώ Firefox με προκαθορισμένη κωδικοποίηση Western ISO-8859-1 και ρύθμιση ώστε οι σελίδες που φορτώνονται να επιλεγουν τη γραμματοσειρά που "επιθυμούν" άσχετα με την δική μου προκαθορισμένη ρύθμιση πιό πάνω. Έτσι δεν βλέπω ποτέ "κουτάκια".

Αντιμετωπίζουν και άλλοι πρόβλημα με την ανάγνωση των πολυτονικών; Εάν κάποιοι το έχουν λύσει πώς το λύσατε;

Ευχαριστώ.

Σωστή ἡ παρατήρηση τοῦ ἀναγνώστη. Ἐπειδή ἐγώ τό εἶχα σκεφθεῖ αὐτό, ἤδη ἀπό τό β΄ μήνυμά μου τά ἔχω σέ Palatino
 

emil

Παλαιό Μέλος
Κανένα πρόβλημα με firefox (2.0.0.3) Ελληνική ISO-8859-7
 

olympics

Ντάλας Σταύρος
Χρησιμοποιώ ΙΕ και έχω το ίδιο πρόβλημα και δεν διορθώνεται με καμία κωδικοποίηση. Είναι κρίμα γιατί κουράζομαι γρήγορα με τα κουτάκια και έτσι συχνά δεν διαβάζω κάποιες απόψεις μελών. Δεν ήξερα ότι μπορεί να φταίει η γραμματοσειρά του γράφοντος, νόμιζα ότι υπάιτιος ήταν ο υπολογιστής μου.
 

psl

μέλος
Χρησιμοποιώ ΙΕ και έχω το ίδιο πρόβλημα και δεν διορθώνεται με καμία κωδικοποίηση. Είναι κρίμα γιατί κουράζομαι γρήγορα με τα κουτάκια και έτσι συχνά δεν διαβάζω κάποιες απόψεις μελών. Δεν ήξερα ότι μπορεί να φταίει η γραμματοσειρά του γράφοντος, νόμιζα ότι υπάιτιος ήταν ο υπολογιστής μου.

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα, τα πολυτονικα τα βλεπω ολα με κουτακια (εκτος οσα ειναι με palatino), και δεν διορθώνεται με καμμια κωδικοποιηση. Αν θελω να δω ενα πολυτονικο μηνυμα, το αντιγραφω στο word και αλλαζω την γραμματοσειρα κι ετσι το διαβαζω. Τα υπολοιπα δεν τα κοιταζω, διοτι κι εγω κουραζομαι κι ειναι εκνευριστικο. :(
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά ο ΙΕ δεν είναι καθόλου αξιόπιστος browser και λόγω των πολύ περισσότερων κενών ασφαλείας που κατά καιρούς εμφανίζει σε σχέση με τον Firefox. ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ FIREFOX! Εγώ με την τελευταία επίσημη έκδοσή του (2.0.0.14) και χωρίς καμία ρύθμιση στην κωδικοποίηση (βλέπω πάντως ότι από μόνη της είναι στο ελληνικό, δηλ. ISO-8859-7) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα στα πολυτονικά, τόσο σε Windows όσο και σε Linux. Σε λίγο δε βγαίνει ο Firefox 3, best browser ever!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιά τό νέο μέλος πού μέ ρωτάει περί τοῦ πολυτονικοῦ τονισμοῦ, ἀνεβάζω συνημμένο ἀρχεῖο πού ἐξηγεῖ καί ἑρμηνεύει ὅσα δίνονται ἐδῶ κι ἐδῶ. Περισσότερα δέν γνωρίζω.

 

Attachments

  • Πίνακας νεκρών πλήκτρων και συνδυασμών.doc
    73 KB · Views: 81

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάντως ὁλοκληρωμένο πακέτο μέ κανόνες πολυτονικοῦ, ὁδηγίες ἐγκαταστάσεως γιά Windows, Linux κλπ., ὑπάρχει ἀπό τόν Νεκτάριο στόν ἱστοχῶρό του, ἐδῶ.


 
Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και χρόνια, όταν γράφω στο πολυτονικό, είναι ότι όποτε γράφω τα άρθρα το(ν) με βαρεία ή τα με βαρεία ή τη(ν) με βαρεία ή τω με περισπωμένη και υπογεγραμμένη ή τη με περισπωμένη και υπογεγραμμένη ή τις με βαρεία ή των με περισπωμένη, ο υπολογιστής μου γράφει αυτομάτως μετά το ταυ ένα άλφα, π.χ. ταα, ταις, ταων κ.ο.κ.. Επειδή είναι αρκετά εκνευριστικό και χρονοβόρο να γυρίζω πίσω και να σβήνω τα περιττά άλφα, μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να γλυτώσω απ΄ αυτήν την ταλαιπωρία;
 
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;112649 said:
Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και χρόνια, όταν γράφω στο πολυτονικό, είναι ότι όποτε γράφω τα άρθρα το(ν) με βαρεία ή τα με βαρεία ή τη(ν) με βαρεία ή τω με περισπωμένη και υπογεγραμμένη ή τη με περισπωμένη και υπογεγραμμένη ή τις με βαρεία ή των με περισπωμένη, ο υπολογιστής μου γράφει αυτομάτως μετά το ταυ ένα άλφα, π.χ. ταα, ταις, ταων κ.ο.κ.. Επειδή είναι αρκετά εκνευριστικό και χρονοβόρο να γυρίζω πίσω και να σβήνω τα περιττά άλφα, μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να γλυτώσω απ΄ αυτήν την ταλαιπωρία;

Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε: Microsoft Office ή OpenOffice; Πάντως, έτσι όπως το διαβάζω μου φαίνεται ως μία αποτυχημένη, από μέρους του προγράμματος, προσπάθεια για αυτόματη διόρθωση, επειδή δεν αναγνωρίζει πολυτονικά. Λογικά αν απενεργοποιήσετε την αυτόματη διόρθωση, θα παύσει να συμβαίνει αυτό.
 

Γεράσιμος

Παλαιὸ μέλος
Θα κάνεις τὸν κόπο νὰ πᾶς στὶς ἐπιλογὲς αὐτόματης διορθώσεως τοῦ Office (στὸ Office 7: Αρχεῖο => ἐπιλογές => ἐργαλεῖα ἐλέγχου => ἐπιλογὲς αὐτόματης διόρθωσης· σὲ παλαιότερες ἐκδόσεις, νομίζω ἐργαλεῖα=> ἐπιλογὲς αὐτόματης διόρθωσης). Ἀπὸ ἐκεῖ θὰ ἐπιλέξεις, στὴν στήλη τῶν λέξεων, τὸ γράμμα "τ", ποὺ τὸ μετατρέπει σὲ "τα" καὶ πατᾶς διαγραφή. Ἐπίσης, μπορεῖς νὰ διαγράψεις καὶ τὸ "τήν" ποὺ τὸ μετατρέπει σὲ "την" κ.ο.κ., ἀν δὲν χρησιμοποιεῖς τὴν βαρεία.
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Επειδή δεν κατέχω και πολύ από αυτά τα προγράμματα, θα προσπαθήσω να βρω κάποιον που ξέρει και να τον βάλω να ακολουθήσει τις οδηγίες που μου δώσατε. Ελπίζω να έχω επιτυχία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφε, εἶναι θέμα «ἀντικατάστασης κειμένου κατὰ τὴν πληκτρολόγηση».

Βγάζεις τελείως τὸ τσεκάρισμα καὶ εἶσαι ΟΚ μὲ τὴν διαδικασία ποὺ περιέγραψε ὁ συνάδελφος παραπάνω.

Ἔτσι θὰ γράφεις ὅ,τι θέλεις χωρὶς νὰ ἐπεμβαίνει τὸ μηχάνημα.

Ἄν μᾶς πεῖς τὶ Word χρησιμοποιεῖς θὰ σοῦ ἀπαντήσουμε ἀκριβῶς.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πήγαινε Εργαλεία=> Επιλογές αυτόματης διόρθωσης => Αυτόματη διόρθωση και φρόντισε να ΜΗΝ είναι τσεκαρισμένη η επιλογή Αντικατάσταση κειμένου κατά την πληκτρολόγηση (εάν είναι, απο-τσέκαρέ την) και πάτα ΟΚ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όπως εδώ;;Πατάω μαζί ''Alt + Shift + νεκρό πλήκτρο ( ? ) + φωνήεν*'' ;;;
Τό πιό δύσκολο διάλεξες.
Εἶναι γιά "δασεία οξεία υπογεγραμμένη" στά "φωνήεντα α, η και ω".
ᾅ ᾕ ᾥ
Γιά νά μήν κουράζουμε ρῶτα μέ ΠΜ.

Ρύθμισες πληκτρολόγιο;
 
Top