Θεοφάνεια 2016,τῆς ὁμοίας διφωνίας τὸ ... ἀνἀγνωσμα

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σήμερα λοιπὸν ἦταν ὠραία.

Ἐκ νεότητός μου, ἀργὸ φιρφιρίτικο.
Καταβασίες σύντομες, ἀπὸ ὄρθρο Καραμάνη. Ἄψογη συνεργασία μὲ τὸν συνάδελφο, ΒΟΥ-ΔΙ πεζὲς-ἰαμβικές, μαλακὸ-σκληρὸ χρώμα ἐναλλαγὴ συνεχόμενη, χάρμα. Στὴν θ΄ ὠδή ὅλοι οἱ στίχοι τῶν κανόνων στὸ σκληρὸ χρώμα, πολὺ ὠραία ἀντίθεση στὸ μαλακὸ τοῦ ἰαμβικοῦ.
Ἰδιόμελα ὅλα ἀπὸ Πρίγγο. Ὅμως Φῶς ἐκ φωτὸς εἶπα πανηγυρικὸ τοῦ Ματθαίου Βατοπεδινοῦ, ἔτσι γιὰ ... σπάσιμο:rolleyes:.
Δοξολογία σύντομη Πέτρου Λαμπαδαρίου, αὐτὴ τοῦ β΄ ἀπὸ Ἀναστασιματάριο. Μετὰ τὸ Καὶ νῦν κούμπωσε ἄψογα στὸ ἴσο, χτυπήσαμε ἄνετα τὰ ψηλὰ κι ἐπὶ τέλους ἀπαλλαγήκαμε ἀπὸ τὴν βαρετὴ τοῦ Καβάδα. Νὰ 'ναι καλὰ ἡ ὅμοια διφωνία.

Χερουβικὸς, ὁ σύντομος τοῦ β΄ ἀπὸ τὸν Χουρμούζιο . Τσίμπησε τὸ ἴσο στὸ Ταῖς ἀγγελικαῖς, ἀλλὰ no problem, λειτουργικὰ χουζάμ τοῦ Πρίγγου στὸ καπάκι ἄψογα. Ἔδεσε καὶ ἡ ἀργὴ καταβασία ἀπὸ ὄρθρο Καραμάνη, τὸ μέλος μὲ τὴν ὅμοια διφωνία βγάζει τόσο ὠραίο χρώμα, καὶ ἡ διατονικὴ ὑψηλὴ στὸ τέλος εὐχάριστος περισπασμὸς.

Κοινωνία, κόσμος πολύς. Κοινωνικὸς α΄τοῦ Χρυσάφη, δυὸ φορὲς μέχρι νὰ τελειώσουν ὅλοι (ἐπανάληψις μήτηρ μαθήσεως), ξεκούραστος καὶ κατανυκτικός.

Τριάδος ἡ φανέρωσις, ἀπὸ τὸν Ν. Γιάννου, καλὸ μεράκι πάλι στὴν ὅμοια διφωνία.
Στὸν ἁγιασμὸ τῶν πιστῶν εἶπα μόνος ΟΛΕΣ τὶς ἀργὲς καταβασίες (πεζὲς-ἰαμβικές, χόρτασα σκληρὸ-μαλακὸ χρώμα, δι' εὐχῶν τῆς ὁμοίας διφωνίας) ἀπὸ Καραμάνη καὶ λόγω πολυκοσμίας πρόσθεσα καὶ τοὺς ψαλμοὺς τῆς Τραπέζης Εὐλογήσω τὸν Κύριον καὶ Ὑψώσω σε ἀπὸ τὸ Ψαλτήριον Τερπνόν τῆς Σιμωνόπετρας. Μετὰ ἀπὸ αὐτὲς μοῦ τελείωσε ἡ ... ψαλτόλυσσα καὶ κάθισα κάτω χορτάτος ...:cool:

Ἀντε καὶ στὰ δικά τους οἱ ... στερημένοι:D

ΥΓ. Χρωστῶ εὐγνωμοσύνη στὸ φορουμ ποὺ μοῦ γνώρισε τὴν ὅμοια διφωνία καὶ μὲ ἀπάλλαξε ἀπὸ τὴν «κυριαρχία» τοῦ σκληροῦ χρώματος καὶ ἰδίως στὸν Χ. Συμεωνίδη, ποὺ οὐσιαστικὰ μοῦ τὴν ἔβαλε μὲ τὸ χωνί στὸ κεφάλι καὶ τὸ λαρύγγι.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Εσείς... στη Βαβυλώνα, δεν λέτε Βαρύ τα Θεοφάνεια;; :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εσείς... στη Βαβυλώνα, δεν λέτε Βαρύ τα Θεοφάνεια;; :)

Βαρὺς, α πα πα!
Μόνο ἐξ ἀνάγκης καὶ μὲ τὸ πιστόλι στὸν κρόταφο ...:D

Προσωπικὰ, εἶμαι βαμμένος στὸ ... χρώμα :D

ΥΓ. Καμία σχέση βέβαια μὲ τὴν πολυχρωμία τοῦ ... ἐπικαίρου συμβόλου μὲ τὸ οὐράνιο τόξο, εἴμαστε ὑπὲρ και τοῦ σκληροῦ ... χρώματος, μὴ παρεξηγηθοῦμε κιόλας.
 

Attachments

  • imagesCAOUH6PM.jpg
    imagesCAOUH6PM.jpg
    9.7 KB · Views: 226
Σήμερα λοιπὸν ἦταν ὠραία.

Ἐκ νεότητός μου, ἀργὸ φιρφιρίτικο.
Καταβασίες σύντομες, ἀπὸ ὄρθρο Καραμάνη. Ἄψογη συνεργασία μὲ τὸν συνάδελφο, ΒΟΥ-ΔΙ πεζὲς-ἰαμβικές, μαλακὸ-σκληρὸ χρώμα ἐναλλαγὴ συνεχόμενη, χάρμα. Στὴν θ΄ ὠδή ὅλοι οἱ στίχοι τῶν κανόνων στὸ σκληρὸ χρώμα, πολὺ ὠραία ἀντίθεση στὸ μαλακὸ τοῦ ἰαμβικοῦ.
Ἰδιόμελα ὅλα ἀπὸ Πρίγγο. Ὅμως Φῶς ἐκ φωτὸς εἶπα πανηγυρικὸ τοῦ Ματθαίου Βατοπεδινοῦ, ἔτσι γιὰ ... σπάσιμο:rolleyes:.
Δοξολογία σύντομη Πέτρου Λαμπαδαρίου, αὐτὴ τοῦ β΄ ἀπὸ Ἀναστασιματάριο. Μετὰ τὸ Καὶ νῦν κούμπωσε ἄψογα στὸ ἴσο, χτυπήσαμε ἄνετα τὰ ψηλὰ κι ἐπὶ τέλους ἀπαλλαγήκαμε ἀπὸ τὴν βαρετὴ τοῦ Καβάδα. Νὰ 'ναι καλὰ ἡ ὅμοια διφωνία.

Χερουβικὸς, ὁ σύντομος τοῦ β΄ ἀπὸ τὸν Χουρμούζιο . Τσίμπησε τὸ ἴσο στὸ Ταῖς ἀγγελικαῖς, ἀλλὰ no problem, λειτουργικὰ χουζάμ τοῦ Πρίγγου στὸ καπάκι ἄψογα. Ἔδεσε καὶ ἡ ἀργὴ καταβασία ἀπὸ ὄρθρο Καραμάνη, τὸ μέλος μὲ τὴν ὅμοια διφωνία βγάζει τόσο ὠραίο χρώμα, καὶ ἡ διατονικὴ ὑψηλὴ στὸ τέλος εὐχάριστος περισπασμὸς.

Κοινωνία, κόσμος πολύς. Κοινωνικὸς α΄τοῦ Χρυσάφη, δυὸ φορὲς μέχρι νὰ τελειώσουν ὅλοι (ἐπανάληψις μήτηρ μαθήσεως), ξεκούραστος καὶ κατανυκτικός.

Τριάδος ἡ φανέρωσις, ἀπὸ τὸν Ν. Γιάννου, καλὸ μεράκι πάλι στὴν ὅμοια διφωνία.
Στὸν ἁγιασμὸ τῶν πιστῶν εἶπα μόνος ΟΛΕΣ τὶς ἀργὲς καταβασίες (πεζὲς-ἰαμβικές, χόρτασα σκληρὸ-μαλακὸ χρώμα, δι' εὐχῶν τῆς ὁμοίας διφωνίας) ἀπὸ Καραμάνη καὶ λόγω πολυκοσμίας πρόσθεσα καὶ τοὺς ψαλμοὺς τῆς Τραπέζης Εὐλογήσω τὸν Κύριον καὶ Ὑψώσω σε ἀπὸ τὸ Ψαλτήριον Τερπνόν τῆς Σιμωνόπετρας. Μετὰ ἀπὸ αὐτὲς μοῦ τελείωσε ἡ ... ψαλτόλυσσα καὶ κάθισα κάτω χορτάτος ...:cool:

Ἀντε καὶ στὰ δικά τους οἱ ... στερημένοι:D

ΥΓ. Χρωστῶ εὐγνωμοσύνη στὸ φορουμ ποὺ μοῦ γνώρισε τὴν ὅμοια διφωνία καὶ μὲ ἀπάλλαξε ἀπὸ τὴν «κυριαρχία» τοῦ σκληροῦ χρώματος καὶ ἰδίως στὸν Χ. Συμεωνίδη, ποὺ οὐσιαστικὰ μοῦ τὴν ἔβαλε μὲ τὸ χωνί στὸ κεφάλι καὶ τὸ λαρύγγι.

Όλα αυτά ;;;;
Μωρε μπράβο !
Χαρά στο κουράγιο σου .(και στις αντοχές σου )
Εγω πάλι ,ειχα επισκέπτη σήμερα και λουφαρα ...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όλα αυτά ;;;;
Μωρε μπράβο !
Χαρά στο κουράγιο σου .(και στις αντοχές σου )
Εγω πάλι ,ειχα επισκέπτη σήμερα και λουφαρα ...

Και κάπου αλλού ...λούφαρες Τόλη μου, αλλά ...άντε ??
 
Και κάπου αλλού ...λούφαρες Τόλη μου, αλλά ...άντε ??

Δεν χωρούσα ...
Υ.Γ. Και μη μου πεις το γνωστό ..."χίλιοι καλοί ..." Γιατι όντως ηταν χίλιοι (μύριοι ) :D
Υ.Γ.2.Ήρθα πάντως (ειχα όλη την καλη διάθεση)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
και του χρόνου Δομέστιχε ωραία τα μαθήματα.
Τα Φώτα πάντως ψάλλουμε Βαρύ για ανόμοιας όμοιας διφωνίας λόγους... και ένεκα χειμερηνού ηλιοστασίου
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
και του χρόνου Δομέστιχε ωραία τα μαθήματα.
Τα Φώτα πάντως ψάλλουμε Βαρύ για ανόμοιας όμοιας διφωνίας λόγους... και ένεκα χειμερηνού ηλιοστασίου

Τὸ χειμερινὸ ἡλιοστάσιο καρντάση, εἶναι καιρὸς γιὰ ... δύο, ὄχι γιὰ βαρύ.
 

chryslago

Member
Κοινωνία, κόσμος πολύς. Κοινωνικὸς α΄τοῦ Χρυσάφη, δυὸ φορὲς μέχρι νὰ τελειώσουν ὅλοι (ἐπανάληψις μήτηρ μαθήσεως), ξεκούραστος καὶ κατανυκτικός.
Χρόνια πολλά και ευλογημένα! Υπάρχει κάπου το αναφερθέν κοινωνικό του Χρυσάφου;
 
Top