Δημήτρης Ζάχος

Κορυφαία φωνή από ένα τραγουδιστή και ψάλτη.Είχα ακούσει μάλιστα, πως είχε πάρει και κάποια μαθήματα(;)-ακούσματα απο τον Χατζημάρκο!Απολαύστε τον σε ένα πασίγνωστο και πολύ όμορφο δημοτικό άσμα.
Παραθέτω και ένα σύντομο βιογραφικό.
 

Attachments

  • Ζάχος Δημήτρης - Musipedia.txt
    3.6 KB · Views: 54
  • Δημήτρης Ζάχος-Μια βοσκοπούλα αγάπησα.wma
    2.4 MB · Views: 58

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κορυφαία φωνή από ένα τραγουδιστή και ψάλτη.Είχα ακούσει μάλιστα, πως είχε πάρει και κάποια μαθήματα(;)-ακούσματα απο τον Χατζημάρκο!Απολαύστε τον σε ένα πασίγνωστο και πολύ όμορφο δημοτικό άσμα.
Παραθέτω και ένα σύντομο βιογραφικό.

Συμμετείχε από παλιά στον χορό της Μητροπόλεως Αθηνών υπό τον Σπ. Περιστέρη. Ενδιαφέρον το αν θήτευσε και στον Μ. Χατζημάρκο(υ).

ευχαριστούμε,
Δ.


ΥΓ. Περισσότερα εδώ
 
Last edited:

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Όχι μόνο μαθήτευσε στον Χατζημάρκο, και συνέψαλλε μαζί του αλλα είναι πιστός φίλος και αδελφός του. Μπορείτε να τι επιβεβαιώσετε όσοι είστε γνωστόι με τον Χατζημάρκο. Ο Κωνσταντίνος Λάγούρος, Άρχων Α᾽Ψάλτης Καναδά έχει πολλά να πεί για την φιλία αναμεταξή Ζάχο και Χατζημάρκο εφόσον είναι στενά συνδεμένος με τους δύο.

Παπασιδέρης και Ζάχος. Αθάνατοι ερμηνευτές του δημοτικού τραγουδιού!

ΝΓ
 
Όχι μόνο μαθήτευσε στον Χατζημάρκο, και συνέψαλλε μαζί του αλλα είναι πιστός φίλος και αδελφός του. Μπορείτε να τι επιβεβαιώσετε όσοι είστε γνωστόι με τον Χατζημάρκο. Ο Κωνσταντίνος Λάγούρος, Άρχων Α᾽Ψάλτης Καναδά έχει πολλά να πεί για την φιλία αναμεταξή Ζάχο και Χατζημάρκο εφόσον είναι στενά συνδεμένος με τους δύο.

Παπασιδέρης και Ζάχος. Αθάνατοι ερμηνευτές του δημοτικού τραγουδιού!

ΝΓ
Χαίρομαι που σας άρεσε. Έχω και μια κασσέτα του με τίτλο ''τσάμικα-συρτά''. Αν θέλετε, μπορώ να την ανεβάσω.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χαίρομαι που σας άρεσε. Έχω και μια κασσέτα του με τίτλο ''τσάμικα-συρτά''. Αν θέλετε, μπορώ να την ανεβάσω.

Είναι μάλλον δύσκολο, αλλά όχι και εντελώς απίθανο: Υπάρχει ηχογράφηση του Ζάχου όπου να ψάλει; Μπορεί να ανεβεί;;

Δ.
 
Είναι μάλλον δύσκολο, αλλά όχι και εντελώς απίθανο: Υπάρχει ηχογράφηση του Ζάχου όπου να ψάλει; Μπορεί να ανεβεί;;

Δ.

Εγώ δυστυχώς, έχω μόνο μία κασσέτα όπου τραγουδάει τσάμικα και συρτά.
Η εκτέλεση όμως κατά την προσωπική μου άποψη, χάνει λίγο γιατί ο ηχολήπτης είχε την φαεινή ιδέα, να προσθέσει echo για να ακούγεται (μάλλον) σαν.... πανηγύρι:cool:.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ο Δημήτρης Ζάχος τραγούδησε στο γάμο μου ... στο κέντρο "Αγρίμια" 18-4-1999!

Μεταξύ των τραγουδιών που είπε και μετά από το γνωστό "μοδίστρες και κομμώτριες..." έβαλε ολιγόλεπτον κράτημα τεριρέμ με συνοδεία πλήρους δημοτικής ορχήστρας και πυκνού χειροκροτήματος...

Μάλιστα επειδή τότε ήμουν διορισμένος στο Κιλκίς, συχνά - πυκνά τον άκουγες να λέει: "Αχ, Νίκο σ΄ έφαγε η Μακεδονία...." και κλάμα η φουκαριάρα η μάνα μου...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο Δημήτρης Ζάχος τραγούδησε στο γάμο μου ... στο κέντρο "Αγρίμια" 18-4-1999!

Μεταξύ των τραγουδιών που είπε και μετά από το γνωστό "μοδίστρες και κομμώτριες..." έβαλε ολιγόλεπτον κράτημα τεριρέμ με συνοδεία πλήρους δημοτικής ορχήστρας και πυκνού χειροκροτήματος...

Μάλιστα επειδή τότε ήμουν διορισμένος στο Κιλκίς, συχνά - πυκνά τον άκουγες να λέει: "Αχ, Νίκο σ΄ έφαγε η Μακεδονία...." και κλάμα η φουκαριάρα η μάνα μου...

Νίκο, αφού ξέρεις τί θέλουμε, γιατί μας προκαλείς; Κανένα σχετικό ηχητικό από κείνη την Κυριακή του Θωμά... ξέρεις εσύ....

Δ.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Νίκο, αφού ξέρεις τί θέλουμε, γιατί μας προκαλείς; Κανένα σχετικό ηχητικό από κείνη την Κυριακή του Θωμά... ξέρεις εσύ....

Δ.

Καλά κάποια στιγμή ! :D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κορυφαία φωνή από ένα τραγουδιστή και ψάλτη.Είχα ακούσει μάλιστα, πως είχε πάρει και κάποια μαθήματα(;)-ακούσματα απο τον Χατζημάρκο!Απολαύστε τον σε ένα πασίγνωστο και πολύ όμορφο δημοτικό άσμα.

Κι εγώ έτσι νόμιζα, ότι δηλ. "η βοσκοπούλα" που τραγουδάει ο Δημ. Ζάχος είναι δημοτικό... παραπλανούν το σαντούρι και το κλαρίνο.
Μέχρι που ανακάλυψα το συνημμένο, που νομίζω έχει ενδιαφέρον, γιατί στις ... κρασοκατανύξεις μας είναι στο ρεπερτόριό μας, και καλό είναι να ξέρουμε κάτι παραπάνω.:wink:
Εφημερίδα της Αμερικανικής ομογένειας «Μηνιαία Εικονογραφημένη Ατλαντίς» Ιούνιος του 1921.:eek:
 

Attachments

  • Περιπέτειαι ενός φιλήματος.pdf
    598.6 KB · Views: 107
Top