Πανήγυρις αγίου Γεωργίου στην Ξενοφώντος 2017

Δεξιά οι Βατοπαιδινοί με το κ. Γεώργιο Κωνσταντίνου και τον κ. Σταύρο Χατζηπαναγιωτίδη.

Αριστερά οι πατέρες του Ιερού (Κουτλουμουσιανού) Κελλίου Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου μαζί με τον δικό μου χορό ("Χορός Αγγελικός").

Προεξάρχων ο μητροπολίτης Γαλλίας κ. Εμμανουήλ και ο μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ.
 

Attachments

  • 2. Χριστός ανέστη.mp3
    1.8 MB · Views: 205
  • 3. Ανοιξαντάρια αργά.mp3
    3.8 MB · Views: 71
  • 7. Κεκραγάρια αργά.mp3
    1.8 MB · Views: 71
  • 8. Κεκραγάρια στιχολογία.mp3
    1.4 MB · Views: 53
  • 18. Θεοτόκε Παρθένε (2 πρώτοι).mp3
    2.1 MB · Views: 53
  • 20. Πλούσιοι επτώχευσαν.mp3
    392.4 KB · Views: 54

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δεξιά οι Βατοπαιδινοί με το κ. Γεώργιο Κωνσταντίνου και τον κ. Σταύρο Χατζηπαναγιωτίδη.

Αριστερά οι πατέρες του Ιερού (Κουτλουμουσιανού) Κελλίου Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου μαζί με τον δικό μου χορό ("Χορός Αγγελικός").

Προεξάρχων ο μητροπολίτης Γαλλίας κ. Εμμανουήλ και ο μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ.

Σχετικά με το "Χριστός Ανέστη", τι να πει κανείς... Διδάσκεται παράδοση στο Άγιο Όρος...
 
Χερουβικόν, Παπανικολάου.
Ο άγγελος εβόα, Θεοφάνη Βατοπ.
Δοξολογία, Ιακώβου.
Κοινωνικόν, ΕΡΩ.
 

Attachments

  • 9. Πασαπνοάρια.mp3
    1.3 MB · Views: 47
  • 13. Δοξολογία αργή.mp3
    4 MB · Views: 66
  • 1. Τον Δεσπότην & Αρχιερέα.mp3
    1.4 MB · Views: 44
  • 12. Χερουβικόν.mp3
    2.5 MB · Views: 60
  • 13. Λειτουργικά.mp3
    3.2 MB · Views: 42
  • 14. Ο άγγελος εβόα.mp3
    877.7 KB · Views: 69
  • 15. Κοινωνικόν.mp3
    3.7 MB · Views: 55

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χερουβικόν, Παπανικολάου.
Ο άγγελος εβόα, Θεοφάνη Βατοπ.
Δοξολογία, Ιακώβου.
Κοινωνικόν, ΕΡΩ.

Ο Τυπικάρης σε πανήγυρη δεν βάζει Άξιόν εστι (και) στο Όρος... Αυτά επισημαίνονται γιατί ενίοτε δυσανασχετούν τινές με τις επιλογές στην πανηγυρική Λάρισα (μέρες που είναι)...


Χριστός ανέστη!

δ
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
1. Ιερείς
2. Δεξιοί
3. Αριστεροί

Ρωτω γιατι δεν καταλαβα το επαινετικο σχολιο του Χαρη σε ποιους απευθυνοταν. Επειδη οι δυο χοροι εχουν αναφερθει, υπεθεσα οτι το σχολιο αφορα το πρωτο των ιερεων και ρωτησα για το αν προκειται για καποιον συγκεκριμενο γνωστο (π.χ. εχω διαβασει επαινετικα σχολια για τον γεροντα Αλεξιο, αλλα δεν μπορω να αναγνωρισω τη φωνη του). Και οι τρεις εκτελεσεις στο αυτι μου ειχαν αναμεταξυ τους διαφορες, γ αυτο ρωτησα.
 
Ρωτω γιατι δεν καταλαβα το επαινετικο σχολιο του Χαρη σε ποιους απευθυνοταν. Επειδη οι δυο χοροι εχουν αναφερθει, υπεθεσα οτι το σχολιο αφορα το πρωτο των ιερεων και ρωτησα για το αν προκειται για καποιον συγκεκριμενο γνωστο (π.χ. εχω διαβασει επαινετικα σχολια για τον γεροντα Αλεξιο, αλλα δεν μπορω να αναγνωρισω τη φωνη του). Και οι τρεις εκτελεσεις στο αυτι μου ειχαν αναμεταξυ τους διαφορες, γ αυτο ρωτησα.
Πράγματι υπήρχαν διαφορές στις εκτελέσεις (και όχι μόνο στο Χριστός ανέστη).
Δεν θα αναφερθώ στην πρώτη.... δεν ψάλλει ο γέροντας Αλέξιος για να δέσει (δυστυχώς...)
Η δεύτερη με το Χριστός ανέστη σε διατονικό.
Και η τρίτη με το Χριστός ανέστη σε χρωματικό.

Χωρίς όμως να θέλω να ευλογήσω τα γένια μας, θα πω μία αλήθεια.
Πόσες πρόβες και αγρυπνίες έχουν κάνει ΜΑΖΙ τα μέλη του δεξιού χορού και πόσες αντίστοιχα οι δύο χοροί ΜΑΖΙ του αριστερού;
Ακούτε το αποτέλεσμα και νομίζω ότι ανήκουν "ίσως" περισσότερα μπράβο στους Κελλιώτες με τον π. Χρυσόστομο και στον χορό "Χορός Αγγελικός", χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω, σε καμία περίπτωση τον Βατοπαιδινό χορό.
 
Last edited:

jonn

Π.Ιωαννης
Eυχαριστούμε πολύ....μια Διευκρίνιση,το Άγγελος εβόα είναι του Δημητρίου Κυφιώτη και όχι του Θεοφάνη...απ΄ότι άκουσα.....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ρωτω γιατι δεν καταλαβα το επαινετικο σχολιο του Χαρη σε ποιους απευθυνοταν. Επειδη οι δυο χοροι εχουν αναφερθει, υπεθεσα οτι το σχολιο αφορα το πρωτο των ιερεων και ρωτησα για το αν προκειται για καποιον συγκεκριμενο γνωστο (π.χ. εχω διαβασει επαινετικα σχολια για τον γεροντα Αλεξιο, αλλα δεν μπορω να αναγνωρισω τη φωνη του). Και οι τρεις εκτελεσεις στο αυτι μου ειχαν αναμεταξυ τους διαφορες, γ αυτο ρωτησα.

Καλύτερα να έγραφες ''το σχόλιο του Χάρη''...


Χριστός ανέστη,

δ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλύτερα να έγραφες ''το σχόλιο του Χάρη''...
Χριστός ανέστη,
δ

Τω όντι, μάλλον δε «το δηκτικό σχόλιο του Χάρη».
Διευκρίνιση: Εννοώ «οποίον θράσος, να διδάσκεται παράδοση στους αγιορείτες (και όχι από τους αγιορείτες)»
χς
 
Top