Αναστασιματάριον Ιωάννου: Έκδοση «Ζωής» ή «Ηλιόπουλου-Παυλάκη»;

ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ Η ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΑΥΛΑΚΗ

  • Χρησιμοποιώ τών Εκδόσεων Ζωής.

    Votes: 101 43.2%
  • Χρησιμοποιώ των Ηλιόπουλου-Παυλάκη .

    Votes: 71 30.3%
  • Χρησιμοποιώ Άλλο .

    Votes: 62 26.5%

  • Total voters
    234

mazdazianzinos

Νέο μέλος
Αγαπητοί αδερφοί,
Θεωρώ ότι είμαστε ευγνώμονες για τις εκδόσεις της Ζωής, καθώς τόσα χρόνια εκεί πάνω στηρίξαμε τις βάσεις μας, πολλοί από εδώ.
Θεωρώ όμως ότι κάπου κάπου πρέπει να προλαβαίνουμε τις καταστάσεις. Η νέα έκδοση του Αναστασιματαρίου υπό των κκ. Παυλάκη και Ηλιόπουλου, ήρθαν να καλύψουν κάποια προβληματάκια που υπάρχουν στο Αναστασιματάριον της Ζωής.

Π.χ. να μερικά από αυτά:
1.Το μέγεθος των χαρακτήρων, το οποίο ενώ είναι επαρκές στην προσωπική μελέτη, εν τούτοις δεν εξυπηρετεί στο αναλόγιο. Κούραζε το παλιό!
2.Η ανυπαρξία ισοκρατημάτων στην έκδοση της Ζωής και η προσθήκη αυτών στην έκδοση των κκ. Ηλιόπουλου και Παυλάκη.
3.Η προσθήκη των μουσικών γραμμών και η ολοκλήρωση των στίχων προ των τροπαρίων επίσης βοηθά, όχι μονάχα τους ψάλτες επάνω στο αναλόγιο, αλλά πολύ περισσότερο τους μαθητές.

Αν έμπαιναν και τα εξαποστειλάρια θα ήταν υπερπλήρης η νέα έκδοση

Εν κατακλείδι, όταν αντίκρυσα τη νέα έκδοση ενθουσιάστηκα τόσο πολύ, που αγόρασα ένα για μένα, ένα για το ναό στον οποίον ψάλλω, κάνοντας μία προσφορά ακόμη και για τους επόμενους μετά από μένα, δώρισα ένα στον αριστερό μου ψάλτη και ένα στον ανηψιό μου, ενώ συστήνω σε όσους πρόκειται να πάρουν αναστασιματάριο να πάρουν τη Νέα Έκδοση.

Αν η Ζωή εκσυγχρονίσει την έκδοσή της δεν θα έχω κανένα λόγο να μην παίρνω κι εκείνο, αλλά τα μικρά μεγέθη των χαρακτήρων, η έλλειψη ισοκρατημάτων κλπ. σε αναλόγια που μαζεύονται μαθητές, ενίοτε δημιουργούν προβλήματα.
Προφανώς οι κκ. Ηλιόπουλος και Παυλάκης διαπίστωσαν τα εν λόγω προβλήματα και προχώρησαν πολύ συνετά στη νέα αυτή έκδοση, για την οποίαν προσωπικά τους συγχαίρω και εύχομαι να προκύψουν και νέες εκδόσεις τους σε άλλες σειρές βιβλίων αντίστοιχες με αυτές της Ζωής, ή να μπορέσει η Ζωή ή κάποιος άλλος εκδότης να μιμηθεί το παράδειγμά τους.
 

Υάκινθος

Νέο μέλος
Προσωπικά προτιμώ αυτό της «Ζωής».

Επειδή όμως τυγχάνει να έχω του Ηλιόπουλου, και θέλω να το ξεφορτωθώ, θέλω να ρωτήσω αν επιθυμεί κανείς να ανταλλάξουμε το δικό μου με κάποιου φίλου που διαθέτει της «Ζωής» και δεν έχει πρόβλημα να προβεί σε ανταλλαγή.

Ευχαριστώ.
 

Georgios V

Νέο μέλος
Επειδή τυγχάνει να έχουν περάσει και τα δύο αναστασιματάρια από τα χέρια μου, αυτό που με κέρδισε με την πρώτη ματιά, είναι των Παυλάκη-Ηλιόπουλου (δίχρωμο, ευανάγνωστο, γραμμένο σε 640 σελ. αντί 480 της Ζωής) ιδανικό για μας που δεν βλέπουμε καλά... και για τους αρχάριους υπάρχουν και δύο CD-mp3 (έξτρα) με ηχογραφημένο το βιβλίο σε παραλλαγή και μέλος. Αναστασιματάριο Ιωάννου και το ένα και το άλλο. Απο κει και πέρα, μονόχρωμο ή δίχρωμο, είναι θέμα γούστου. Όσο για την τιμή, πιστέψτε με αξίζει η διαφορά.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Επειδή τυγχάνει να έχουν περάσει και τα δύο αναστασιματάρια από τα χέρια μου, αυτό που με κέρδισε με την πρώτη ματιά, είναι των Παυλάκη-Ηλιόπουλου (δίχρωμο, ευανάγνωστο, γραμμένο σε 640 σελ. αντί 480 της Ζωής) ιδανικό για μας που δεν βλέπουμε καλά... και για τους αρχάριους υπάρχουν και δύο CD-mp3 (έξτρα) με ηχογραφημένο το βιβλίο σε παραλλαγή και μέλος. Αναστασιματάριο Ιωάννου και το ένα και το άλλο. Απο κει και πέρα, μονόχρωμο ή δίχρωμο, είναι θέμα γούστου. Όσο για την τιμή, πιστέψτε με αξίζει η διαφορά.

Υπάρχει και το Αναστασιματάριο του Ιωάννου έκδοσης Ιωάννη Πολυχρονάκη που είναι πολύ πιο ευανάγνωστο από όλα και στην πιο φθηνή τιμή.
Όσο για τα CDs,το καλό και το σωστό είναι να διαβάζουν με τη βοήθεια του δασκάλου βέβαια,και αυτενεργώντας να εμπεδωνουν τη μουσική από μόνοι τους μαθητές και όχι να την παπαγαλίζουν από τυφλοσούρτηδες
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἡμεῖς οἱ παλαιότεροι καί ἀπερχόμενοι,
ἔχομε συνηθίσει τά μικρότερα στοιχεῖα τῆς "Ζωῆς" ,
καί δέν μᾶς ἐνοχλεῖ τόσον διότι τά ἔχομε πεῖ τόσες φορές
πού ἁπλῶς τά κυττᾶμε φευγαλέα ὡς ὑπενθύμισι ποῦ καί ποῦ.
Ἐάν μοῦ ἐχάριζαν τήν ὡραίαν ἔκδοσιν Π-Η
δέν θά τήν ἔπαιρνα μαζί μου τώρα
διότι ἡ τσάντα μου κυριολεκτικῶς δέν τήν χωράει με τά ὑπόλοιπα καί δέν κλείνει
καί διότι θά μέ ἐκούραζε περισσότερον τό ἐπιπλέον βάρος -λὀγῳ ἡλικίας,
δυστυχῶς τήν μεταφέρω περιπατῶντας κάποιαν ἀπόστασιν (καλή ἄσκησις).



.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἡμεῖς οἱ παλαιότεροι καί ἀπερχόμενοι,
ἔχομε συνηθίσει τά μικρότερα στοιχεῖα τῆς "Ζωῆς" ,
καί δέν μᾶς ἐνοχλεῖ τόσον διότι τά ἔχομε πεῖ τόσες φορές
πού ἁπλῶς τά κυττᾶμε φευγαλέα ὡς ὑπενθύμισι ποῦ καί ποῦ.
Ἐάν μοῦ ἐχάριζαν τήν ὡραίαν ἔκδοσιν Π-Η
δέν θά τήν ἔπαιρνα μαζί μου τώρα
διότι ἡ τσάντα μου κυριολεκτικῶς δέν τήν χωράει με τά ὑπόλοιπα καί δέν κλείνει
καί διότι θά μέ ἐκούραζε περισσότερον τό ἐπιπλέον βάρος -λὀγῳ ἡλικίας,
δυστυχῶς τήν μεταφέρω περιπατῶντας κάποιαν ἀπόστασιν (καλή ἄσκησις).



.

Δὲν χρησιμοποιεῖτε tablet;
Θὰ σᾶς ξεκουράσει σίγουρα κι ἄλλωστε ἔχουμε ἐτοιμάσει τόσα ψαλτικὰ σύνολα σὲ ψηφιακὴ μορφὴ γιὰ νὰ μπορεῖτε νὰ ψάλετε ΟΛΑ τὰ ἀγαπημένα σας μαθήματα, παλαιὰ καὶ νέα.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Δὲν χρησιμοποιεῖτε tablet;
Θὰ σᾶς ξεκουράσει σίγουρα κι ἄλλωστε ἔχουμε ἐτοιμάσει τόσα ψαλτικὰ σύνολα σὲ ψηφιακὴ μορφὴ γιὰ νὰ μπορεῖτε νὰ ψάλετε ΟΛΑ τὰ ἀγαπημένα σας μαθήματα, παλαιὰ καὶ νέα.
Εύχαριστῶ διά τήν ὑπενθύμισιν.
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι δέν ἐμπιστεύομαι τό σιδερικό (Ἀγγλιστί Hardware), τό LG V480 tablet μου,
κλείνει ὅταν θέλει κάνει καί ἄλλα τρελά....

Θά ἀρχίσω σιγά-σιγά νά γεμίζω τό Τάμπλετ μέ ὑλικό,
θά τό δοκιμάσω κατ΄οἶκον καί ὅταν τό ἐμπιστεύωμαι ἐντελῶς,
θά τό πάρω είς τόν ναόν (μόνο του).
Τώρα, ἐπειδή εῖσθε προχωρημένος στό συγκεκριμμένο,
μπορεῖτε νά μοῦ προτείνετε π.χ. ἕνα σύνδεσμον
μέ ἕνα πακέτο πλῆρες, ὄρθρου καί Θ.Λειτουργίας, μέ εὔκολη ἀναζήτησι;
Ἐπίσης, ἐάν ἔχετε ἐμπειρία πῶς ἐνσωματώσω (κάπως) καί δικές μου σελίδες;
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εύχαριστῶ διά τήν ὑπενθύμισιν.
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι δέν ἐμπιστεύομαι τό σιδερικό (Ἀγγλιστί Hardware), τό LG V480 tablet μου,
κλείνει ὅταν θέλει κάνει καί ἄλλα τρελά....

Θά ἀρχίσω σιγά-σιγά νά γεμίζω τό Τάμπλετ μέ ὑλικό,
θά τό δοκιμάσω κατ΄οἶκον καί ὅταν τό ἐμπιστεύωμαι ἐντελῶς,
θά τό πάρω είς τόν ναόν (μόνο του).
Τώρα, ἐπειδή εῖσθε προχωρημένος στό συγκεκριμμένο,
μπορεῖτε νά μοῦ προτείνετε π.χ. ἕνα σύνδεσμον
μέ ἕνα πακέτο πλῆρες, ὄρθρου καί Θ.Λειτουργίας, μέ εὔκολη ἀναζήτησι;
Ἐπίσης, ἐάν ἔχετε ἐμπειρία πῶς ἐνσωματώσω (κάπως) καί δικές μου σελίδες;

Τὸ μηχάνημά σας ἀπ' ὄτι εἴδα ἔχει 8'' ὀθόνη, μᾶλλον ἄβολη. Προσωπικὰ χρησιμοποιῶ καὶ συνιστῶ τουλάχιστον 10.1'' ὀθόνη, κυκλοφοροῦν πολλὰ καὶ φθηνὰ μοντέλα. Τὸ δικό μου εἶναι ἔνα win10, 10ιντσο ἀπὸ τὰ βάθη τῆς ... Κίνας. Δουλεύει μιὰ χαρὰ, μὲ ἀποσπώμενο πληκτρολόγιο. Με τὴν viewer ἐφαρμογὴ Xodo εἶσαι ... ἄρχοντας.

Τώρα γιὰ ἀρχεία κυττάξτε γιὰ ἀρχὴ ἐδῶ. Ἐπίσης ἄν πληκτρολογήσετε bookmark στὴν ἀναζήτηση τοῦ forum, θὰ προκύψουν περισσότερα ἀποτελέσματα καὶ μὲ ψάξιμο μισῆς ὥρας θὰ βρεῖτε ποικίλα ὅσα.

Ὅσο γιὰ νὰ παρεμβάλετε στὰ .pdf δικά σας φύλλα, γιὰ τὰ win10 συνιστῶ acrobat pro ἤ foxit phantom ἐπὶ πληρωμή ἤ ... Tὰ Freeware δυστυχῶς γιὰ win δὲν κάνουν πολλὰ πράγματα. Γιὰ android δὲν πολυασχολοῦμαι πλέον, γιατὶ θέλω πλήρη συμβατότητα στοὺς Η/Υ μου καὶ εἰδικὰ στὴν διαχείριση πολυτονικῶν κειμένων.

ΥΓ. Φυσικὰ στὸ ἀναλόγιο ὁ ναὸς διαθέτει τὰ βασικὰ ἔντυπα, δηλαδή καναδυὸ συλλογὲς φωτοτυπιῶν, ἀναστασιματάριο ΖΩΗΣ, Λειτουργία ΖΩΗΣ καὶ Καραμάνη, Κυψέλη Στεφάνου. Γιὰ τυχὸν ... ἀβαρία.
ΥΓ. Κι ἕνα φτηνὸ powerbank γιὰ ἀγρυπνία χρήσιμο εἶναι.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πρός το παρόν βιβλία καί φωτοτυπίες.
Κάπου μέ ένα μολυβάκι θά ἀλλάξεις ἰσοκράτημα, μιά κορωνίτσα κ.α. στήν πράξη.
Στήν ἀλλαγή σελίδας θέλει λίγο σάλιο. Καί στό δημόσιο θέση νά πιάσεις θέλει σάλιο, ἐκεῖ κολλαμε;:D
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος

Τὸ μηχάνημά σας ἀπ' ὄτι εἴδα ἔχει 8'' ὀθόνη, μᾶλλον ἄβολη. Προσωπικὰ χρησιμοποιῶ καὶ συνιστῶ τουλάχιστον 10.1'' ὀθόνη, κυκλοφοροῦν πολλὰ καὶ φθηνὰ μοντέλα. Τὸ δικό μου εἶναι ἔνα win10, 10ιντσο ἀπὸ τὰ βάθη τῆς ... Κίνας.
..... κτλ κτλ κτλ .............................................................
ΥΓ. Κι ἕνα φτηνὸ powerbank γιὰ ἀγρυπνία χρήσιμο εἶναι.

Ὑπερευχαριστῶ διά τήν ὡλοκληρωμένην πληροφόρησιν!
Καί τό Android θέλει ἀκόμη χρόνον νά ὡριμάσῃ.
Βεβαίως, πρέπει νά ἀποφασίσω νά βάλω τό χέρι στήν τσέπην!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πρός το παρόν βιβλία καί φωτοτυπίες.
Κάπου μέ ένα μολυβάκι θά ἀλλάξεις ἰσοκράτημα, μιά κορωνίτσα κ.α. στήν πράξη.
Στήν ἀλλαγή σελίδας θέλει λίγο σάλιο. Καί στό δημόσιο θέση νά πιάσεις θέλει σάλιο, ἐκεῖ κολλαμε;:D
Μὲ πενάκι ἀξίας 2€ μπορεῖς νὰ σημειώσεις σὲ ὀθόνη ἀφῆς τοῦ tablet καὶ νὰ σώσεις τὸ ἀρχεῖο σου.
Ὑπερευχαριστῶ διά τήν ὡλοκληρωμένην πληροφόρησιν!
Καί τό Android θέλει ἀκόμη χρόνον νά ὡριμάσῃ.
Βεβαίως, πρέπει νά ἀποφασίσω νά βάλω τό χέρι στήν τσέπην!

Μπορεῖτε νὰ βρεῖτε 10ιντσο android φθηνὸ, ἴσα ἴσα γιὰ τὸ ἀναλόγιο. Θὰ σᾶς ἀναπαύσει, νὰ 'στε σίγουρος καὶ θὰ ἔχετε ἀπεριόριστη ποικιλία στὴν ψαλτική σας.

Sky is the limit, ὅπως ὄμορφα τραγουδᾶ ὁ James.
 
Γ

Γιάννης Κωνσταντόπουλος

Guest
Είναι επίκαιρο, και εξαιρετικά κρίσιμο, το θέμα που θίγεται εδώ. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι πρέπει πάντα να αξιολογούμε ένα επιμελητικό εγχείρημα με γνώμονα τον βαθμό της χρησιμότητάς του στην μουσική εκπαίδευση και παράδοση που έχει επιλέξει να ακολουθήσει ο καθένας.
Βέβαια, από αυτή την άποψη, η αξιολόγηση είναι τελείως υποκειμενική.
Με βάση την πρόσφατη εκδοτική προσπάθεια από την ΙΜΜ Βατοπαιδίου (Αναστασιματάριο, Ειρμολόγιο κ.α.), το φορτίο της επιμέλειας από τον Γιώργο Κωνσταντίνου, μπορεί να θεωρηθεί ως σημαντική ψηφίδα στην επιμελητική αντιμετώπιση όχι μόνο του Αναστασιματαρίου, αλλά και όλων των έντυπων εκδόσεων του 19ου αι., και -θα τολμούσα να πω- επιπρόσθετα των ανέκδοτων, ή, μη χειρογράφων.
Εν τέλει, η επιμέλεια κάθε έκδοσης αποκαλύπτει και τη θεωρητική κατάρτιση του μουσικού που αναλαμβάνει αυτή την εργασία.

 
Last edited by a moderator:

tzark

Μέλος
Ο κ, Ηλιοπουλος έχει βγάλει ένα δικό του, ένα με τον υιόν του και ένα με τον κ, Παυλάκη,,,,ποιο είναι το καλύτερο ???
 

skalidakis john

Νέο μέλος
Kαλησπέρα σας . Στο Ναό που ψάλλω χρησιμοποίω το Αναστασιματάριο της Ζωής και κάποιες φορες του Ηλιόπουλου.Αν το Αναστασιματάριο της Ζωής το φτιάξουν καλύτερα δεν θα υπάρχει θέμα.
Εχω ομως τον εξής προβληματισμό κοιτάζουμε στην εποχή μας τα βιβλία να έχουν μεγάλους χαρακτήρες ισοκρατήματα, αναλύσεις χωρίς να βλέπουμε την ουσία δηλαδή συμψάλσιμο, σωστα διαστήματα και σωστα ισοκρατήματα.
 
Top