Μουσική Σκυτάλη Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής - Τσατσαρώνης, Γεώργιος Α.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
http://www.bookinist.gr/ιστορια/ελλ...-εκκλησιαστικής-μουσικής-τόμος-α΄-detail.html

tsatsarwnisskytali.jpg


Πληροφορία τοῦ ἔργου κι ἐδῶ:
http://search.lib.auth.gr/Record/107428

Κυκλοφόρησε β΄ τόμος;​
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μέχρι σήμερα αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του έργου αυτού! Υπάρχει άρθρο του Τσατσαρώνη στα Ιεροψαλτικά Νέα που εγκωμιάζει το θεωρητικό του συμμαθητή του (στο Σωκράτη Παπαδόπουλο και στον Πρίγγο) Αβραάμ Ευθυμιάδη, το οποίο είχε μόλις επανακυκλοφορήσει. Φαντάζομαι πως θα συγκλίνει στις θεωρητικές θέσεις. Ακόμη, έχω πολύ μεγάλη απορία να δω αν το πολύτιμο και αναλυτικότατο άρθρο του περί ισοκρατημάτων εμπεριέχεται στο έργο αυτό περατωμένο, διότι στα ΙΝ διακόπηκε με την ένδειξη «συνεχίζεται» όταν άρχισε να αναλύει τα ισοκρατήματα ανά ήχο και τελείωσε τον α' ήχο.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Λεωνιδα καλησπερα.Το εν λογω θεωρητικο το εχω το ειχε χαρισει ο αειμνηστος Τσατσαρωνης στον Βαγγελη Γκικα ο οποιος προσφατα μου το εδωσε να του ριξω μια ματια.Αν θελεις τη γνωμη μου υπαρχουν πιο πολλα θεωρητικα δεμενα κ με περισσοτερες αναλυσεις το εν λογω ισως να μη ξεπερναει τις 60 σελιδες.
Πιστευω οτι πολυ καλα θεωρητικα ειναι των τριων:
Αβρααμ Ευθυμιαδη
Ζαχου(Κυριαζη)Νικολερη
Δημητριου Ιωαννιδη

Τα οποια εχω στην κατοχη μου μαζι κ αυτο του Τσατσαρωνη.
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Λεωνιδα καλησπερα.Το εν λογω θεωρητικο το εχω το ειχε χαρισει ο αειμνηστος Τσατσαρωνης στον Βαγγελη Γκικα ο οποιος προσφατα μου το εδωσε να του ριξω μια ματια.Αν θελεις τη γνωμη μου υπαρχουν πιο πολλα θεωρητικα δεμενα κ με περισσοτερες αναλυσεις το εν λογω ισως να μη ξεπερναει τις 60 σελιδες.
Πιστευω οτι πολυ καλα θεωρητικα ειναι των τριων:
Αβρααμ Ευθυμιαδη
Ζαχου(Κυριαζη)Νικολερη
Δημητριου Ιωαννιδη

Τα οποια εχω στην κατοχη μου μαζι κ αυτο του Τσατσαρωνη.

Του Ευθυμιάδη το ξέρω και είναι πολύ καλό!
Του Νικολέρη δεν το γνώριζα!
Για του άρχοντα Ιωαννίδη έχω ακούσει τα καλύτερα!

Σας ευχαριστώ όλους!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Του Ιωαννιδη πολυ καλο οπως λες κ εχει τρομερες ασκησεις που θελουν πολυ διαβασμα γιατι τα παρεστιγμενα δεξια αριστερα πανω κατω σε συνδυασμο με τετραγοργα πενταγοργα εξαγοργα πανε κ ερχονται.
Του Νικολερη ειναι απλα τελειο!!!
 

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Χαίρετε αγαπητοί συνάδελφοι! Επειδή δυστυχώς το εν λόγω θεωρητικό δεν εκδίδεται πια, το ανεβάζω για όποιον το χρειάζεται. Είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου, παρά τα λίγα λάθη και τις μικρές ελλείψεις του, διότι είναι πάρα πολύ εύκολο στην εκμάθηση των αρχαρίων.
Σας χαιρετώ.
 

Attachments

  • ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΥΤΑΛΗ_Γ.Τσατσαρώνη.pdf
    41.2 MB · Views: 240
Top