[Ερώτηση] Αγιορείτικα Τυπικά

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Την Κυριακή που μας πέρασε με ρώτησε ο ιερέας του ναού στον οποίο ψάλλω αν υπάρχουν στο διαδίκτυο Τυπικά από τις μονές του Αγίου Όρους. Μου έχει αναφέρει ότι η κάθε μονή έχει και το δικό της Τυπικό.

Ισχύει αυτό;
Έχω ψάξει στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι.

Μπορεί κάποιος από τους συναδέλφους να βοηθήσει;

Ευχαριστώ.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Την Κυριακή που μας πέρασε με ρώτησε ο ιερέας του ναού στον οποίο ψάλλω αν υπάρχουν στο διαδίκτυο Τυπικά από τις μονές του Αγίου Όρους. Μου έχει αναφέρει ότι η κάθε μονή έχει και το δικό της Τυπικό.

Ισχύει αυτό;
Έχω ψάξει στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι.

Μπορεί κάποιος από τους συναδέλφους να βοηθήσει;

Ευχαριστώ.

Τὰ Τυπικὰ τῶν ἱερῶν Μονῶν τοῦ Ἁγίου Ὄρους εἶναι χειρόγραφα καὶ παρουσιάζουν κάποιες παραλλαγές.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως γνωρίζετε αν ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης στο "Σύστημα Τυπικού" του έχει χρησιμοποιήσει κάποιες πηγές από τα Τυπικά του Αγίου Όρους;

Και αν ναι πώς τα έχει εξασφαλίσει;

Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως γνωρίζετε αν ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης στο "Σύστημα Τυπικού" του έχει χρησιμοποιήσει κάποιες πηγές από τα Τυπικά του Αγίου Όρους;

Και αν ναι πώς τα έχει εξασφαλίσει;

Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχουν τυπωμένα, δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, δεν είναι όμως και μυστικά. Φαντάζομαι ότι όποιος θέλει να τα μελετήσει, μπορεί να το κάνει στην κάθε μονή που διαθέτει δικό της τυπικό.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Μήπως ὑπάρχει τὸ

Στοιχεῖα Τυπικοῦ

Βασικὰ στοιχεῖα γιὰ τὶς ἀκολουθίες Ἑσπερινοῦ, Ὄρθρου καὶ γιὰ τὴ Θεία Λειτουργία βάσει τοῦ ἁγιορειτικοῦ Τυπικοῦ.

Ἱερά Μονὴ ὁσίου Γρηγορίου Ἁγίου Ὄρους 2001
 
Top