Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Ηχογραφήσεις > Ψαλτάκια

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-12, 13:07
ilias nektarios ilias nektarios is offline
Παλιο-μέλος... και μισό!

Περιοχή: Βλαχιώτη-Λακωνια
Thanked 5.575 Times in 1.264 Posts
Προεπιλογή

''...Ας κρίνουμε την σύνθεση και την εκτέλεση ξεχωριστά. Κατά την γνώμη μου, ο Καράς ήταν παραδοσιακότατος και κλασσικότατος συνθέτης. Και αυτή η σύνθεση μια χαρά μου φαίνεται...''

Δεν μας δειχνεις καλυτερα καποια συνθεση, αντιστοιχη των μεγαλων μελουργων και ψαλτων μας,να την συγκρινουμε με την παραπανω και να δουμε τις....ομοιοτητες;...
Γιατι αν ηταν ''παραδοσιακος'' και ''κλασσικος'' ποιο θα ηταν το προβλημα; Θα ηταν αλλος ενας,μαζι με τους μεγαλους....
karastamatis ioannis (30-04-12)
Παλιά 30-04-12, 13:15
karastamatis ioannis karastamatis ioannis is offline
Ιωάννης Καρασταμάτης

Thanked 4.669 Times in 884 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Psaltomanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίς εστι μείζων, ο μαθητής ή ο διδάσκαλος;
Για πειτε μας πρωτα εσεις...''Τις εστι μειζων? Ο χρυσος, η ο Ναος ο αγιαζων τον χρυσον''?
Απάντηση με παράθεση
Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ karastamatis ioannis!" για αυτή τη δημοσίευση:
ilias nektarios (30-04-12)
Παλιά 07-04-13, 23:51
Psaltis5700 Psaltis5700 is offline
Μέλος

Προεπιλογή

Να πω και εγω τη γνωμη μου οχι για τη χορωδια αλλα για τον σιμωνα καρα. Ως γνωστον υπαρχει η διαμαχη μεταξυ της σχολης του και των αλλων "παραδοσιακων" ψαλτων. Ο καθενας βεβαια μπορει να πιστευει οτι θελει αλλα ολοι σας μαζι κι εγω προσεξτε γιατι αρχιζουμε να χανουμε το νοημα. Η ψαλτικη ΤΕΧΝΗ προοριζεται για τη δοξολογια του θεου μας και ολων των αγιων. Δεν προοριζεται για να ειναι μεσο επιδειξης γνωσεων και ποσο μαλλον αιτια καυγαδων. Κατα την ταπεινη μου γνωμη η περισσοτερο αποδεκτη απο το θεο ψαλμωδια ειναι αυτη του πιο απλου ανθρωπου,η πιο λιτη που ομως προερχεται απο την ψυχη του ανθρωπου ως πραγματικη υμνωδια.
Απάντηση με παράθεση
2 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Psaltis5700!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 07-04-13, 23:59
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Ματαράγκα Καρδίτσας
Thanked 2.053 Times in 772 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τοπαλίδης Δημήτριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγω τη γνωμη μου οχι για τη χορωδια αλλα για τον σιμωνα καρα. Ως γνωστον υπαρχει η διαμαχη μεταξυ της σχολης του και των αλλων "παραδοσιακων" ψαλτων. Ο καθενας βεβαια μπορει να πιστευει οτι θελει αλλα ολοι σας μαζι κι εγω προσεξτε γιατι αρχιζουμε να χανουμε το νοημα. Η ψαλτικη ΤΕΧΝΗ προοριζεται για τη δοξολογια του θεου μας και ολων των αγιων. Δεν προοριζεται για να ειναι μεσο επιδειξης γνωσεων και ποσο μαλλον αιτια καυγαδων. Κατα την ταπεινη μου γνωμη η περισσοτερο αποδεκτη απο το θεο ψαλμωδια ειναι αυτη του πιο απλου ανθρωπου,η πιο λιτη που ομως προερχεται απο την ψυχη του ανθρωπου ως πραγματικη υμνωδια.
σωστά όλα αυτά, φτάνει να μην κατακρεουργούμε-καταργούμε την παράδοση αιώνων......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ : 08-04-13 στις 00:03.
Απάντηση με παράθεση
4 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ!" για αυτή τη δημοσίευση:
ilias nektarios (08-04-13), karastamatis ioannis (08-04-13), neoklis (08-04-13), nikosthe (08-04-13)
Παλιά 08-04-13, 02:04
Το avatar του χρήστη nikosthe
nikosthe nikosthe is offline
Νίκος Θεοτοκάτος

Περιοχή: Αθήνα
Thanked 13.351 Times in 2.146 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τοπαλίδης Δημήτριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την ταπεινη μου γνωμη η περισσοτερο αποδεκτη απο το θεο ψαλμωδια ειναι αυτη του πιο απλου ανθρωπου,η πιο λιτη που ομως προερχεται απο την ψυχη του ανθρωπου ως πραγματικη υμνωδια.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστά όλα αυτά, φτάνει να μην κατακρεουργούμε-καταργούμε την παράδοση αιώνων......
Ακριβώς. Από το Θεό γίνεται αποδεκτή και η φάλτσα ψαλμωδία ενός ταπεινού γέροντα, που δεν ξέρει γρι από ψαλτική παράδοση. Δεν σημαίνει όμως ότι θα τον βάλεις να ψάλει στην εκκλησία... Γίνεται επίσης αποδεκτή και η ζακυνθινή καντάδα και το ευρωπαϊκό ορατόριο, δεν είναι το θέμα μας αυτό. Κι ούτε υποχρεούται ο καθένας να ψάλει "παραδοσιακά". Εφόσον δεν μαθήτευσε σε παλαιό δάσκαλο ή δεν άκουσε ή δεν αρέσκεται σε τέτοια ακούσματα, ας ψάλει όπως μπορεί. Το θέμα δημιουργείται όταν κάποιος που ψάλει με το δικό του τρόπο, αντί να κάτσει στ' αβγά του, ισχυρίζεται μετ' επιτάσεως ότι όχι μόνο διατηρεί την παράδοση, την οποία ποτέ δεν διδάχθηκε, αλλά κι ότι... αναβιώνει παλαιότερες παραδόσεις αιώνων!! Εκεί τρελαίνεσαι...
9 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε nikosthe!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ (08-04-13), aandrik (08-04-13), ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (08-04-13), Doukellis (09-05-13), Λάτρης Β.Μ. (08-04-13), ilias nektarios (08-04-13), karastamatis ioannis (08-04-13), lambis333 (08-04-13), neoklis (08-04-13)
Παλιά 08-04-13, 14:13
Psaltis5700 Psaltis5700 is offline
Μέλος

Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτως αλλα δεν μπορει κανεις να πει πως ο καρας δεν εκανε τεραστιο εργο. Βεβαια το οτι υποστηρηξε πως το εργο του συμπληρωνε την ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ και ευριτερα ψαλτικη παραδοση ηταν το λαθος του.
Απάντηση με παράθεση
2 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Psaltis5700!" για αυτή τη δημοσίευση:
Λάτρης Β.Μ. (08-04-13), neoklis (08-04-13)
Απάντηση στο θέμα
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές