Πετρόχειλος Ανδρέας

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ανεβάζω ηχογραφήσεις του Ανδρέα Πετρόχειλου, όπως τις μετέδωσε ο Άρχων Υμνωδός Γεώργιος Χατζηχρόνογλου στις εκπομπές του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.
 

Attachments

  • δοξολογία Ιακώβου [α' τετράφωνος].mp3
    5.3 MB · Views: 399
  • αίνοι πλαγίου τετάρτου.mp3
    1.5 MB · Views: 306

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στη σελίδα του εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως και συγκεκριμένα εδώ:
http://www.cmkon.org/home.php?actio...xikoi/domestikoi/petroxeilos&hr=1&language=GR
υπάρχει το βιογραφικό του. Εκεί αναφέρεται και ότι:
"Έχει στο ενεργητικό του δεκάδες εμφανίσεις με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ιεροψαλτών και πολλές δισκογραφικές εργασίες στην εταιρία Columbia."
Γνωρίζει κανείς σχετικές λεπτομέρειες; Ο μόνος δίσκος του που έχω υπ' όψιν μου, αλλά δεν έχω στην κατοχή μου, είναι το αφιέρωμα στη συλλεκτική σειρά του παραπάνω συλλόγου. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικό ας μας ενημερώσει.
 
Last edited by a moderator:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι ρε παιδιά, κι εγώ ψοφάω για Πετρόχειλο... Είναι φοβερός ψάλτης! Είχα βάλει παλιά κι εγώ κάτι που υπάρχει νομίζω και στο ΣΜΚ, εν πάσει περιπτώσει το βάζω και τώρα μήπως έχει ξεφύγει από κανέναν. Είναι το ασματικό Άγιος ο Θεός από τη δοξολογία σε πλ. Δ΄. Τέλεια απόδοση! Προσέξτε στο "Αθάνατος" που ακούγεται στην υψιφωνία ένας από κάτω να αναφωνεί "Ωωωωωω!!!!"
Επίσης κι ένα φοβερό Πάσα πνοή σε πλ. α΄.
κ. Γαρουφαλή, πάρα πολύ καλά αυτά που ανεβάσατε, ευχαριστούμε!!
 

Attachments

  • Asmatikon_Petr.mp3
    508 KB · Views: 280
  • Pasapnoario_Petr.mp3
    1.1 MB · Views: 254
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω ηχογραφηση (οχι πολυ καλη) απο την Ιερα Μονη Παρακλητου Αττικης (δεν ξερω χρονολογια) , με το Πασαπνοαριο σε Βο και τα ομοηχα ιδιομελα των αινων της εορτης του Αγιου Πνευματος .
Δεξια Θρασυβουλος Στανιτσας και αριστερα Ανδρεας Πετροχειλος .
 

Attachments

  • 6'37''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ-ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ=Πασαπνοαρι Βος -Ιδιομελα αινων Αγιου Πνευματος_new.mp3
    2.7 MB · Views: 285

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αλήθεια, ο Άρχων ψάλλει ακόμη; Ηχογραφήσεις του άλλες δεν έχει κανένας να ανεβάσει; Άραγε πηγαίνει κανείς από το forum να μας ενημερώσει και να μας χαρίσει κανένα άκουσμα;
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Δυστυχώς απ΄όσο γνωρίζω δεν ψάλλει.
Ήταν όπως ξέρετε δεξιός ιεροψάλτης στον Αγιο Δημήτριο Βύρωνα και πριν ένα περίπου χρόνο παραιτήθηκε.
Έψαλλα μια κυριακή αριστερά του επειδή έλειπε ο ψάλτης του ναού.
Εκπληκτικός σου θύμζε άλλο χώρο και η φωνή και η ερμηνεία του.
Εχω ακούσει πολλές κασέτες του Στανίτσα παρόλο που μοιάζουν τα πατήματά τους στην ερμηνεία εν τούτοις είχε το δικό του ύφος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δυστυχώς απ΄όσο γνωρίζω δεν ψάλλει.
Ήταν όπως ξέρετε δεξιός ιεροψάλτης στον Αγιο Δημήτριο Βύρωνα και πριν ένα περίπου χρόνο παραιτήθηκε.
Έψαλλα μια κυριακή αριστερά του επειδή έλειπε ο ψάλτης του ναού.
Εκπληκτικός σου θύμζε άλλο χώρο και η φωνή και η ερμηνεία του.
Εχω ακούσει πολλές κασέτες του Στανίτσα παρόλο που μοιάζουν τα πατήματά τους στην ερμηνεία εν τούτοις είχε το δικό του ύφος.
Πολύ ωραίο Πολίτικο ύφος! Αν έχετε κάτι, θα σας παρακαλούσα να ανεβάσετε!

ΥΓ: Αυτά που μου ζητήσατε, βρήκα χρόνο και τα ετοίμασα. Σας τα στέλνω από Δευτέρα. Καθυστέρησα γιατί προσπαθούσα να τα συμπιέσω και να τα ανεβάσω και στο Internet, με αποτέλεσμα. όμως, απαράδεκτο. Θα ξαναπροσπαθήσω, όμως.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω Πασα πνοη του Πλ.Δου και ομοηχο στιχηρο των αινων , αν και εχω την εντυπωση οτι εχουν ξαναανεβει .
 

Attachments

  • 1'18''=Πασα Πνοη Πλ.ΔοςAP.mp3
    307.8 KB · Views: 161
  • 1'09''=Κυριε ει και κριτηριω Πλ.ΔοςAP.mp3
    254.1 KB · Views: 149

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από όσο ξέρω ένας λόγος που δεν υπάρχει πολύ υλικό από τον Πετρόχειλο (σε ηχητικά και σε κείμενα) είναι ότι δεν το θέλει ο ίδιος.

ΥΓ Ο Πετρόχειλος έψαλλε σχεδόν πάντα σε άγιο Δημήτριο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από όσο ξέρω ένας λόγος που δεν υπάρχει πολύ υλικό από τον Πετρόχειλο (σε ηχητικά και σε κείμενα) είναι ότι δεν το θέλει ο ίδιος.

ΥΓ Ο Πετρόχειλος έψαλλε σχεδόν πάντα σε άγιο Δημήτριο.

Ετσι ειναι .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επισυναπτω Πασα πνοη του Πλ.Δου και ομοηχο στιχηρο των αινων , αν και εχω την εντυπωση οτι εχουν ξαναανεβει .
Και τα δύο είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! Ο άνθρωπος είναι ψαλτάρα, απορώ πώς δεν υπάρχουν διαδεδομένες ηχογραφήσεις του από το αναλόγιο που έψελνε τόσα χρόνια. Παρακαλώ θερμώς όποιον έχει υλικό να το ανεβάσει οπωσδήποτε!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Γιάννη βρήκα το cd που σου είχα πει σε ΠΜ και ανεβάζω τρία εωθινά του άρχοντα. Αν υπάρχουν αλλού συχωρέσετε με.

ΥΓ Ελάχιστο αντίδωρο για τα ανεκτίμητα που προσφέρεις εδώ....
 

Attachments

  • Α ΕΩΘΙΝΟΝ.mp3
    7.1 MB · Views: 294
  • Ε ΕΩΘΙΝΟ.mp3
    7.4 MB · Views: 261
  • ΣΤ ΕΩΘΙΝΟΝ.mp3
    6.2 MB · Views: 245

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Γιάννη βρήκα το cd που σου είχα πει σε ΠΜ και ανεβάζω τρία εωθινά του άρχοντα.
Το τρίτο δεν είναι εωθινό, είναι το Τρισάγιο με το Δύναμις του Κρητός.

Υ.Γ.
Πραγματικά ωραίος ψάλτης! Πολύ μου άρεσε...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχεις δίκιο Βασίλη, ζητώ συγνώμη. Το Εωθινό συνάπτεται παρακάτω.
 

Attachments

  • στ Εωθινό.mp3
    7.2 MB · Views: 193

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καμία σχέση...

Ο άνθρωπος είναι "από αλλού"... Καμία σχέση με το ότι περνάει για πατριαρχικό ύφος (εκτός του Πατρ.Ναού εννοώ) κατόπιν εορτής. Ο άνθρωπος κάνει μπαμ, ότι έχει περάσει μέσα από τον Πατρ.Ναό!

Εμένα μου βγάζει πολύ Πρίγγο! Με το δικό του ύφος φυσικά, χωρίς να κάνει φωτοκόπιες στην φωνή.

Πραγματικά υπέροχος. Ο τελευταίος ψάλτης που με εξέπληξε τόσο πολύ ήταν ο Αβραμίδης. Αν υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις του, και υπάρχει η δυνατότητα ν' ανέβουν, κάντε ένα κόπο και ανεβάστε τις.

Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ακούστε και τους αίνους α΄ ήχου και βαρέος με ένα στιχηρό.

ΥΓ Προσωπική εκτίμηση. Πράγματι μεγαλοπρεπής ερμηνεία, με αυστηρό ρυθμό, αλλά όχι λιτή. Έχει κάτι πολύ ωραίο η φωνή του πραγματικά, αλλά υπάρχει ο φόβος του κενού. Ως εκφραστής του πατριαρχικού ύφους είναι από τους πιο αυθεντικούς, αλλά (μιας και έγινε αναφορά στους εκτός πατριαρχείου) νομίζω ότι δεν φτάνει τον Παϊκόπουλο.
 

Attachments

  • Αἶνοι ηχ. Α .mp3
    4.3 MB · Views: 245
  • Αινοι ηχ. βαρυς.mp3
    2.6 MB · Views: 178

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σ' ευχαριστούμε πολύ! Ευπρόσδεκτο και ότι άλλο μπορεί ν' ανέβει...
ΥΓ Προσωπική εκτίμηση. Πράγματι μεγαλοπρεπής ερμηνεία, με αυστηρό ρυθμό, αλλά όχι λιτή. Έχει κάτι πολύ ωραίο η φωνή του πραγματικά, αλλά υπάρχει ο φόβος του κενού.
Δεν αναφέρομαι τόσο στην φωνή του (η οποία μια χαρά είναι παρεμπιπτόντως), αλλά στην ερμηνεία του, η οποία είναι εξαιρετική κατά την προσωπική μου άποψη. (...τον φόβο του...κενού (?), δεν τον "ένιωσα" εγώ...)
Ως εκφραστής του πατριαρχικού ύφους είναι από τους πιο αυθεντικούς, αλλά (μιας και έγινε αναφορά στους εκτός πατριαρχείου) νομίζω ότι δεν φτάνει τον Παϊκόπουλο.
Καλύτερα να μην αναφερθούμε σε ονόματα. Δεν θέλω να επεκταθώ, αν και έχω γνώμη.

Ευχαριστώ.
 
Top