Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Εργασιακά Ψαλτικά > Ζητείται ψάλτης/ψαλτήρι > 2017

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-17, 10:08
extra extra is offline
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoslen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το απίστευτο: ο παπάς είναι δημόσιος υπάλληλος, πληρώνεται αδρά γι αυτό που κάνει, όλοι οι υπόλοιποι όμως - ψάλτες, νεωκόροι, επίτροποι, καθαρίστριες - πρέπει να το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, κι ας βρίσκονται στο ναό τις ίδιες ώρες με τους παπάδες, κι ας κάνουν κατά πολύ δυσκολότερα πράγματα...

Αλλά βέβαια χριστιανική αγάπη και ισότητα και αδελφοσύνη είναι εύκολα όταν έχεις δέσει το γάιδαρό σου...
Οι <<αγιοι>>πατερες έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά .τα δικά μου δικά μου ,και τα δικά σου ..δικά μου !! Δυστυχώς το ψάρι βρωμαει από το κεφάλι!!!Συμφωνώ σε αυτά που έγραψες αγαπητέ εκτός απο τους επιτρόπους που η θέση είναι τιμιτική (άλλο τι γίνεται στην πράξη) και το χειρότερο είναι που η ίδια η εκκλησία του κράτους παραβιάζει τον νόμο -κατά κανόνα στις μέρες μας-και δεν ασφαλίζει τους εργαζομενούς της στο ΙΚΑ συντελόντας 'ετσι στην μαυρη εργασία !!!!

Βασίλειος Γεωργούδης ιεροψάλτης -μουσουργός
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε extra!" για αυτή τη δημοσίευση:
KTsepas (23-06-17), Maragkos Nikos (22-06-17), PANAG (22-06-17)
Παλιά 22-06-17, 15:24
δημήτρης12 δημήτρης12 is offline
Νέο μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoslen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το απίστευτο: ο παπάς είναι δημόσιος υπάλληλος, πληρώνεται αδρά γι αυτό που κάνει, όλοι οι υπόλοιποι όμως - ψάλτες, νεωκόροι, επίτροποι, καθαρίστριες - πρέπει να το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, κι ας βρίσκονται στο ναό τις ίδιες ώρες με τους παπάδες, κι ας κάνουν κατά πολύ δυσκολότερα πράγματα...

Αλλά βέβαια χριστιανική αγάπη και ισότητα και αδελφοσύνη είναι εύκολα όταν έχεις δέσει το γάιδαρό σου...
Αγαπητέ χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια , ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά αν σε πειράξει αυτό που θα πώ , αλλά οι «παπάδες» ως τους λές , ή ιερείς δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι , δεν πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος το μισθό του ιερέα .Για να μαθαίνουμε και λιγάκι ιστορία καλό μας κάνει , έχει γίνει σύμβαση μεταξύ της πολιτείας και της εκκλησίας το 1952 για απαλλοτρίωση ιδιοκτησιών της εκκλησίας , προς βοήθεια των αγροτών , με αντάλλαγμα τη μισθοδοσία των ιερέων βάση την αξία των ακινήτων (οικόπεδα , κτήρια). Γι' αυτό πριν μιλήσουμε να διαβάσουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη δημήτρης12 : 22-06-17 στις 17:34.
Απάντηση με παράθεση
Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ δημήτρης12!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 22-06-17, 18:04
extra extra is offline
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο δημήτρης12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια , ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά αν σε πειράξει αυτό που θα πώ , αλλά οι «παπάδες» ως τους λές , ή ιερείς δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι , δεν πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος το μισθό του ιερέα .Για να μαθαίνουμε και λιγάκι ιστορία καλό μας κάνει , έχει γίνει σύμβαση μεταξύ της πολιτείας και της εκκλησίας το 1952 για απαλλοτρίωση ιδιοκτησιών της εκκλησίας , προς βοήθεια των αγροτών , με αντάλλαγμα τη μισθοδοσία των ιερέων βάση την αξία των ακινήτων (οικόπεδα , κτήρια). Γι' αυτό πριν μιλήσουμε να διαβάσουμε.
Ιστορικα αγαπητε ειναι οπως τα λες ομως κι και εσυ εισαι <<μισοδιαβασμενος>>γιατι απο νομικης αποψεως ανηκουν στην επετηριδα των δημοσιων υπαλληλων -λειτουργών ,για αυτο να μην ειμαστε τοοσοο αυστηροι με τους αλλους!!Δευτερον και ετσι να ειναι αυτο δεν τους δινει το δικαιωμα να αυθαιρετουν και να καταπατουν τα εργασιακα δικαιωματα των υφισταμένων τους ιεροψαλτών και νεωκόρων που μάρτυρας και θύμα εχω γίνει και εγώ στην πολύχρονη υπηρεσία μου στο ιερό αναλόγιο !!Εν κατακλείδι όσον αφορά την λεγόμενη εκκλησιαστική και μοναστηριακή περιουσία ( τα λεγόμενα τουρκιστί βακούφια) δεν είναι παρά δωρεες των αυτοκρατόρων και των σουλτάνων αργότερα για πολιτικούς λόγους και από ηθικής και χριστιανικής απόψεως ανήκουν στο χριστεπώνυμο πλήρωμα για τις ανάγκες τους και όχι να τα νέμονται οι παπάδες και οι καλόγεροι προς ίδιον όφελος(εκτός ελαχιστων εξαιρέσεων) !!Επίσης να μην λησμονούμε τα λεγόμενα <<τυχηρά>>που 'ηταν απαραίτητα στις εποχές που οι κληρικοί δεν εμισθοδοτούνταν μα σήμερα και μισθός δημοσίου υπαλληλου και ..<<τυχερά>>;;;;!!!!ε!τι να πεί κανείς!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!
Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης-καθηγητής μουσικής
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-17, 18:43
dalis dalis is offline
Νέο μέλος

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή απορία για ανταπόκριση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωση μου κανει..κανεις δεν το ειδε αυτο??Κι εγω ειπα ν ανεβασω αγγελια να εξυπηρετηθει ταμαλα ο ναος Βομβα επεσε στο ποστ η εχει απενεργοποιησει τα θενκς ο συντονισμος??
Σας ζήτησε ο Ναός να βάλετε την αγγελία? η απο μόνος σας....?
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-17, 21:35
Το avatar του χρήστη ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ
ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ is offline
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Ρε παιδιά, μη το κάνουμε το θέμα Ανατολικό ζήτημα. Τα 240 Γιούρο για Μητρόπολη, ένα μήνα , είναι λίγα. Τέλος. Αλλά κρίση έχουμε, μπορεί να υπάρχει ανάγκη για κάποιον να πάει. Στην κρίση, δεν μπορεί αυτό να θεωρηθεί εξευτελισμός. Κι όλο και κάποιο Μυστήριο θάχει, για κάτι εξτρά. Κι όταν το θέμα τίθεται επαγγελματικά, δυστυχώς - συνήθως - υπερισχύει η εκμετάλλευση του ασθενέστερου. Γνωστά πράγματα. Μέσα στους κόλπους όμως της Εκκλησίας, μας παρηγορεί οτι υπάρχει η ΥΠΕΡΒΑΣΗ - και απ' τους Ιερείς και από τους Ψάλτες μας - ωστε να αποφευγονται οι ακρότητες...
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 23-06-17, 00:25
tzark tzark is offline
Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, μη το κάνουμε το θέμα Ανατολικό ζήτημα. Τα 240 Γιούρο για Μητρόπολη, ένα μήνα , είναι λίγα. Τέλος. Αλλά κρίση έχουμε, μπορεί να υπάρχει ανάγκη για κάποιον να πάει. Στην κρίση, δεν μπορεί αυτό να θεωρηθεί εξευτελισμός. Κι όλο και κάποιο Μυστήριο θάχει, για κάτι εξτρά. Κι όταν το θέμα τίθεται επαγγελματικά, δυστυχώς - συνήθως - υπερισχύει η εκμετάλλευση του ασθενέστερου. Γνωστά πράγματα. Μέσα στους κόλπους όμως της Εκκλησίας, μας παρηγορεί οτι υπάρχει η ΥΠΕΡΒΑΣΗ - και απ' τους Ιερείς και από τους Ψάλτες μας - ωστε να αποφευγονται οι ακρότητες...
Ωραία τα γράφετε....

Αλλά τι νομίζετε ότι για ένα μήνα θα πάει ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου ή ο Συμεωνίδης??? κάποιος φάλτσος θα πάει και πολλά του είναι τα 240€ !!!!
Ολοι γίνανε ψαλτάδες και μάλιστα θέλουν και Δεξιό αναλόγιο!!!
Κρίμα όλα για τα λεφτά.......ακόμη και στον χώρο της Εκκλησίας!!!!
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε tzark!" για αυτή τη δημοσίευση:
extra (23-06-17), haris1963 (Χθες), PANAG (23-06-17)
Παλιά 23-06-17, 09:08
apostoloskalpakidis apostoloskalpakidis is offline
.......

Περιοχή: Aθήνα
Thanked 15.890 Times in 2.068 Posts
Προεπιλογή

Άλλη μια ανάρτηση -αγγελία ,έγινε Ροντέο (ισως οχι αδίκως )
Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση των συναδέλφων ,αλλα εχω επίγνωση και της οικονομικής κρίσης που ταλανίζει την χώρα γενικότερα .
Ειμαι βέβαιος πως ο δανιηλ δεν γνώριζε όλες τις παραμέτρους οταν έκανε την ανάρτηση και πως με την καλη του την καρδιά ,απλα θέλησε να φανεί χρήσιμος και να εξυπηρετήσει .
Οι καλοκαιρινές άδειες βεβαια του προσωπικού ηταν ενα θέμα(δισεπίλυτο ) το οποίο απασχόλησε την ψαλτική κοινότητα και πριν την κρίση .
Ένας τακτικός ψάλτης (και δη μητροπολιτικού ναού ) δεν μπορεί να αντικατασταθεί άμα τη απουσία του αναλόγως .
Γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που οταν απουσιάζουν φροντίζουν οι ίδιοι για αντικαταστάτη και άλλες περιπτώσεις οπου καλύπτεται το κενό εκ των ενόντων .
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα κρατήσω τη γνώμη μου για τον εαυτό μου .
Κλείνοντας θα πω για τους συλλόγους ιεροψαλτών (οπου επίσης απέχω απο άποψη ...) αν θελαν να φανούν χρήσιμοι σε κάτι (γιατι τωρα Απλα δεν βλέπω καν τον λόγο ύπαρξης ...) ας φρόντιζαν να υπάρχει λίστα εθελοντών αντικαταστατών και να κανόνιζε ο σύλλογος κατα περίσταση τον αντικαταστάτη (αναλογα τον ναό και τις απαιτήσεις ) και την αμοιβή .
Καλο καλοκαίρι .
Καλές άδειες ...
chriskont (Χθες), ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ (23-06-17), extra (23-06-17), G.COYRTIS (23-06-17), KTsepas (23-06-17), Lolos Sotirios (23-06-17), neoklis (23-06-17), PANAG (23-06-17), panetri (23-06-17), sbilis (23-06-17), ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ (23-06-17)
Παλιά Σήμερα, 14:58
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Ίλιον, Ν.Αττικής
Thanked 1.270 Times in 245 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο extra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου κυριε σας ευχαριστουμε για την δημοσιευση αλλα επικοινωνοντας με τον κ.Παναγιωτη που γραψατε μου ειπε οτι για ολον το μηνα Ιουλιο σαββατα ,κυριακες και εορτες αναπληρωνοντας τον δεξιο ψαλτη η αμοιβη ειναι μονον 240 € και προκειται για τον μητροπολιτικο ναο της Νικαιας παρακαλω !!με συγχωρειται αλλα ειναι ο απολυτος εξευτελισμος του ψαλτη !!!Εχουν βρει την <<καραμελλα>>της κρισης και το εκαναν συστημα οι <<αγιοι>>προϊσταμενοι !!
Τό 240 μου άρεσε...ούτε στρογγυλοποιημένο 250!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές