Πέτρος Μανέας - "Δεύτε ίδωμεν πιστοί"

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Μου δόθηκε πρόσφατα μια απομαγνητοφωνημένη κασέτα που έγραφε από έξω "Ιάκωβος Ναυπλιώτης". Στα μισά περίπου κομμάτια είμαι βέβαιος ότι ψάλλει ο Ναυπλιώτης. Μου δημιουργήθηκαν όμως απορίες και αμφιβολίες για τα άλλα μίσα. Ανεβάζω ένα χαρακτηριστικό δείγμα και παρακαλώ όποιον μπορεί να βοηθήσει για τον αν είναι όντως ο Ναυπλιώτης.
 

Attachments

  • 16-Δεύτε ίδωμεν πιστοί.mp3
    2.4 MB · Views: 320

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εγώ λέω Ναυπλιώτης είναι! Χαλαρά και σε μάθημα (τρόπον τινά) στα παιδάκια. Ανέβασέ τα όλα, ακόμα κι αν τελικά κάποιοι πιο ειδικοί πούνε πως δεν είναι ο Ιάκωβος, το ηχητικό αυτό είναι θησαυρός! Τι γραμμές!! Τι ύφος!!! Υποκλίνομαι...
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
ασχετως με το ποιος ειναι,οι γραμμες ειναι αρκετα ασυνηθιστες αλλα πολυ ωραιες....
η αρχη του,εχει την γραμμη του "δευτε λαβετε φως"...
επισης,κανει το λεγομενο στην μεθοδο καρρα "τρομικο".και μαλιστα το κανει 4 φορες σε ενα κομματι εναμισου λεπτου!
(κριμα που δεν ακουγεται ο προλογος)
 
(κριμα που δεν ακουγεται ο προλογος)
.. δεν νομίζω ότι πρόκειται για πρόλογο . κάποιος ακούγεται να φωνάζει "ορφέον ρέκορντς" κατά μίμηση , αυτού που γίνεται στους δίσκους γραμμοφώνου του Ναυπλιώτη .
Ακούτε κάτι άλλο ;
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πάντως η μελωδία, όπως την λένε, μοιάζει σχεδόν όλη με αυτό που λέει μόνος του ο Πέτρος Μανέας. Μάλλον αυτός πρέπει να είναι.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
.. δεν νομίζω ότι πρόκειται για πρόλογο . κάποιος ακούγεται να φωνάζει "ορφέον ρέκορντς" κατά μίμηση , αυτού που γίνεται στους δίσκους γραμμοφώνου του Ναυπλιώτη .
Ακούτε κάτι άλλο ;

Πάντως στα μισά κομμάτια της κασέτας ο πρόλογος είναι διαφορετικός. Πέραν απο το "ορφεον ρεκορντ", που ακούγεται εδώ αναφέρεται καθαρά και το όνομα του Ναυπλιώτη.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
.. δεν νομίζω ότι πρόκειται για πρόλογο . κάποιος ακούγεται να φωνάζει "ορφέον ρέκορντς" κατά μίμηση , αυτού που γίνεται στους δίσκους γραμμοφώνου του Ναυπλιώτη .
Ακούτε κάτι άλλο ;

ομολογω οτι εντυπωσιαζομαι που το εντοπισατε.
εγω δε μπορεσα να καταλαβω τι λεει.(πριν μου το μαρτυρησετε!!)
η φωνη του παντως,δεν ειναι τοσο βροντωδης οσο του ναυπλιωτη!!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
ασχετως με το ποιος ειναι,οι γραμμες ειναι αρκετα ασυνηθιστες αλλα πολυ ωραιες....
η αρχη του,εχει την γραμμη του "δευτε λαβετε φως"...
επισης,κανει το λεγομενο στην μεθοδο καρρα "τρομικο".και μαλιστα το κανει 4 φορες σε ενα κομματι εναμισου λεπτου!
(κριμα που δεν ακουγεται ο προλογος)

Υπάρχει μια ιστορία, όπου έψαλε σε πανηγύρι στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου δεξιά ο Μανέας και αριστερά ο Καράς με τον Θεόδωρο Χατζηθεοδώρου (νεαροί φίλοι τότε).
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Πάντως η μελωδία, όπως την λένε, μοιάζει σχεδόν όλη με αυτό που λέει μόνος του ο Πέτρος Μανέας. Μάλλον αυτός πρέπει να είναι.
Δεν νομίζω να είναι ο Μανέας. Οι γραμμές στην αρχή στου κομματιού ομοιάζουν όντως κατα πολύ αλλα στη συνέχεια η εκτέλεση διαφοροποιείται. Άλλωστε και από άποψη φωνής δε μου ταιριάζει για τον Μανέα.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πιστευω πως ναυπλιωτης δεν ειναι.αν παντως εψαλλε ετσι ο ιακωβος τοτε καποιος δικαιωνεται πληρως.....παντα γεια
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ με τον κ. Αρβανίτη. Ο Μανέας πρέπει να είναι... νοητό λάθος, αφού είταν συνεργάτης (κανονάρχης;) και φίλος το Ιακώβου.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ο Μανέας. Μήπως πρόκειται για τον Σφήκα;
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ο Μανέας. Μήπως πρόκειται για τον Σφήκα;

Ο Σφήκας δεν είναι.
Επιμένω ότι πρέπει να είναι ο Μανέας. Το λεέι με τον δικό του ιδιόμορφο τρόπο, που δεν το έχω ακούσει από άλλον.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούστε κι αυτό...
Βέβαια ο ήχος είναι ... επιεικώς χάλια:D αλλά βγαίνει ... νόημα:wink:
Εγγραφή στη Σάμο από μεσαία κύματα με ... πολλά μποφόρ!:D
ΥΓ Προσέξ'τε το «ακολουθήσωμεν λοιπόν»...
 

Attachments

  • MANEAS XRISTOUGENNWN.mp3
    9.1 MB · Views: 119
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει μια ιστορία, όπου έψαλε σε πανηγύρι στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου δεξιά ο Μανέας και αριστερά ο Καράς με τον Θεόδωρο Χατζηθεοδώρου (νεαροί φίλοι τότε).
Μας ενδιαφέρουν τα πάντα για τον Μανέα, γιατί σίγουρα περί αυτού πρόκειται. Και πρέπει να είναι ηχογράφηση στη Σμύρνη, αν και εκεί ξέρουμε πως ηχογράφησε στη Grammophone. Βέβαια, το "Orfeon Records" μπορεί να προέρχεται από συρραφή. Λέει σίγουρα, όμως, "Orfeon"; Αν πρόκειται για συρραφή και δεν είναι της Orfeon, τότε, δεδομένων των τίτλων που μαρτυρούνται στη δισκογραφία που προσπάθησα να συγκεντρώσω εδώ, ενδεχομένως να είναι ο πρώτος από τους δίσκους που έγραψε στη Grammophone και έχει τον γενικό τίτλο «Τα Χριστούγεννα» με εκτελεστές «Κύριος Πέτρος - Church Choir».
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακούστε κι αυτό...
Βέβαια ο ήχος είναι ... επιεικώς χάλια:D αλλά βγαίνει ... νόημα:wink:
Εγγραφή στη Σάμο από μεσαία κύματα με ... πολλά μποφόρ!:D
Το συγκεκριμένο απόσπασμα θα το βρείτε πολύ καθαρότερο στην ανάρτηση του Δημήτρη στην κυρίως σελίδα του και, συγκεκριμένα, εδώ.
 
Top