Δισκογραφία Εμμανουήλ Χατζημάρκου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για τη δισκογραφία του Μανώλη Χατζημάρκου, για την οποία έψαξα πριν από λίγο καιρό, ανέτρεξα πάλι στα http://digma.mmb.org.gr/ και http://www.lib.uom.gr/. Οι δίσκοι που βρήκα ήταν αυτοί που κυκλοφόρησαν από τη Ζωή. Συμπεριλαμβάνται όλοι και στη λίστα των δίσκων των εκδόσεων αυτών που ανέβηκε εδώ. Βέβαια, η εν λόγω λίστα έχει κάποιους αταυτοποίητους κωδικούς που αφήνουν ένα ερωτηματικό στον εκτελεστή, το οποίο διατηρείται με την αντιπαραβολή με τις παραπάνω πηγές, καθώς ούτε κι εκεί αναφέρουν κάποιο έργο του Χατζημάρκου στους κωδικούς αυτούς. Ακόμη, το μέλος του forum zwan με ενημέρωσε πως ασχολείται κι εκείνος με τη δισκογραφία, οπότε τον ρώτησα σχετικά και μου προσέθεσε τους υπόλοιπους δίσκους που θα δείτε στο μήνυμα αυτό και δεν ανήκουν στη σειρά της Ζωής.

Δίσκοι 45 στροφών στην Columbia
-SCDG 3453 Δεύτε είδωμεν πιστοί - Χριστός γεννάται δοξάσατε - Νάματα Ιορδάνεια - Φωνή Κυρίου επί των υδάτων (1966)
-SCDG 3480 Κατευθυνθήτω - Έδωκας κληρονομίαν - Κύριε των δυνάμεων - Ψυχή μου, ψυχή μου - Κατανυκτικόν (1966)
-SCDG 3481 Εν ταις λαμπρότησι των Αγίων σου - Ότε η αμαρτωλός - Εξέδυσαν με - Εξηγόρασας ημάς (1966)
-SCDG 3634 Μυστήριον ξένον - Το αληθινόν φως επεφάνη - Άξιον εστί (1966)
-SEGG 2621 Απόστολοι εκ περάτων - Ο γλυκασμός των Αγγέλων - Χρυσοπλοκότατε πύργε - Άλαλα τα χείλη - Ω του παραδόξου θαύματος - Πεποικιλμένη - Κράτημα πλ. α' (Μπερεκέτου) - Εν τη γεννήσει την Παρθενίαν (1967;)

Δίσκοι 33 στροφών Εμμανουήλ Χατζημάρκου
Εκδόσεις "Ζωή"
-33 YBZ 1237 Ύμνοι Τριωδίου (1973)
-33 YBZ 1238 Ύμνοι Πεντηκοσταρίου (1973)
-33 ΥΒΞ 3 Βυζαντινοί λειτουργικοί ύμνοι (1972)
-33 ΥΒΞ 4 Ύμνοι Κατανυκτικοί Μεγάλης Τεσσαρακοστής (1972)
-33 ΥΒΞ 3 Βυζαντινοί λειτουργικοί ύμνοι (1972)
-33 ΥΒΞ 9 Ύμνοι Χριστουγέννων (1973)
-33 ΥΒΞ 10 Ύμνοι Μεγάλης Εβδομάδος (1973)
-33 ΥΒΞ 11 Ύμνοι Αναστάσεως (1973)
-33 ΥΒΞ 22 Ύμνοι 1ης Ιανουαρίου και Θεοφανείων (1978)
-33 ΥΒΞ 23 Ύμνοι Θείας Λειτουργίας (1978)
-33 ΥΒΞ 27 Χαιρετισμοί της Θεοτόκου (1980)
-33 ΥΒΞ 28 Ύμνοι του πάθους (1980)
-33 ΥΒΞ 29 Θεοτόκε Παρθένε (1980)
-33 YBZ 32 Ώρες Χριστουγέννων και Θεοφανείων
-33 ΥΒΞ 33 Μυρίπνοα άνθη (1982)
-33 ΥΒΞ 34 Φως ιλαρόν (1982)
-33 ΥΒΞ 35 Μέγας παρακλητικός κανών (1982)
-33 ΥΒΞ 36 Μικρός παρακλητικός κανών (1982)
-33 ΥΒΞ 37 Γιορτή της Παναγίας (1982)
Έκδοση Venus
-V1044 Βυζαντινοί ύμνοι θείας λειτουργίας (1980)
Έκδοση Κωνσταντίνου Κούρκουλα
-Κ.Κ.1-Β Σκηνές από το Πάθος (1983)
(Με αφηγήσεις του κ. Κούρκουλα. Ενδεχομένως να υπάρχει και σε CD, καθώς στην ιστοσελίδα του κ. Κούρκουλα το ομώνυμο βιβλίο του συνοδεύεται από διπλό CD και ένα από τα δύο δισκάκια λέει πως περιέχει βυζαντινό μέλος.)

Ψηφιακοί Δίσκοι
-Δίσκοι Βόλος 001 - Απόστολοι και Κρατήματα. Ζωντανές ηχογραφήσεις 1971‑1983 (1996)
-Βυζαντινό Ορατόριο Ιησούς Χριστός (2001?)
-Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου (Νέα Ιωνία Βόλου, 2003?)
-Κρητών Άγιοι (6 CD από τις εκδόσεις «Αεράκης» όπου συμμετέχουν ο Μανώλης Χατζημάρκος, ο Γεώργιος Κακουλίδης και ο Ιωάννης Δαμαρλάκης με τη χορωδία του)
-Συλλογή «Η Ψαλτική Παράδοση της Μαγνησίας» (CD που κυκλοφόρησε με το περιοδικό «εν Βόλω», στο τεύχος 34-35: Ιούλιος - Δεκέμβριος 2009, με την επιμέλεια του Κ. Καραγκούνη, στο οποίο υπάρχει με τη φωνή του Χατζημάρκου το κράτημα του Πέτρου Μπερεκέτου σε ήχο πλ. α' και το Απολυτίκιο «Εν τη Γεννήσει»)

Αυτό που αγνοώ τελείως είναι αν έχει εκδώσει κασέτες πέραν αυτών που κυκλοφόρησαν από τη Ζωή και ταυτίζονται με τους δίσκους του.
 
Last edited:

Drygi

Νέο μέλος
Δυο κασέτες που ξέρω, η Μελωδική Ανθοδέσμη (α/α 36) και η Θεία Λειτουργία σε ήχο Β' (α/α 10), πιθανά κυκλοφορημένες γύρω στο 1990, δεν είναι επανεκδόσεις. Ο Δραγουμάνος απογράφει και ένα δίσκο ακόμη στην Regal, Εκκλησιαστικοί Ύμνοι, αριθμός 70358, έκδοση 1974.

Ένα εξαιρετικό δείμγα της τέχνης του (νέου τότε) Χατζημάρκου στη συλλογή Η ψαλτική παράδοση της Μαγνησίας, επιμέλεια Κ. Χ. Καραγκούνη, στο περιοδικό εν Βόλω (12/2009).
 

Zwan

Σκυλί
Λοιπόν ... η Ολυμπία Τολίκα στο Λεξικό Βυζαντινής Μουσικής αναφέρει

22 "μεγάλους" δίσκους (LP)
8 "μικρούς" δίσκους (7'')
40 κασέτες

Αυτό όλο το 1995. Η πληροφορία πρέπει να είναι από τον ίδιο τον Χατζημάρκο, που ήταν καθηγητής της, απ' όσο ξέρω.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Για τη δισκογραφία του Μανώλη Χατζημάρκου, για την οποία έψαξα πριν από λίγο καιρό, ανέτρεξα πάλι στα http://digma.mmb.org.gr/ και http://www.lib.uom.gr/. Οι δίσκοι που βρήκα ήταν αυτοί που κυκλοφόρησαν από τη Ζωή. Συμπεριλαμβάνται όλοι και στη λίστα των δίσκων των εκδόσεων αυτών που ανέβηκε εδώ. Βέβαια, η εν λόγω λίστα έχει κάποιους αταυτοποίητους κωδικούς που αφήνουν ένα ερωτηματικό στον εκτελεστή, το οποίο διατηρείται με την αντιπαραβολή με τις παραπάνω πηγές, καθώς ούτε κι εκεί αναφέρουν κάποιο έργο του Χατζημάρκου στους κωδικούς αυτούς. Ακόμη, το μέλος του forum zwan με ενημέρωσε πως ασχολείται κι εκείνος με τη δισκογραφία, οπότε τον ρώτησα σχετικά και μου προσέθεσε τους υπόλοιπους δίσκους που θα δείτε στο μήνυμα αυτό και δεν ανήκουν στη σειρά της Ζωής.

Δίσκοι 45 στροφών στην Columbia
-SCDG 3453 Δεύτε είδωμεν πιστοί - Χριστός γεννάται δοξάσατε - Νάματα Ιορδάνεια - Φωνή Κυρίου επί των υδάτων (1966)
-SCDG 3480 Κατευθυνθήτω - Έδωκας κληρονομίαν - Κύριε των δυνάμεων - Ψυχή μου, ψυχή μου - Κατανυκτικόν (1966)
-SCDG 3481 Εν ταις λαμπρότησι των Αγίων σου - Ότε η αμαρτωλός - Εξέδυσαν με - Εξηγόρασας ημάς (1966)
-SCDG 3634 Μυστήριον ξένον - Το αληθινόν φως επεφάνη - Άξιον εστί (1966)
-SEGG 2621 Απόστολοι εκ περάτων - Ο γλυκασμός των Αγγέλων - Χρυσοπλοκότατε πύργε - Άλαλα τα χείλη - Ω του παραδόξου θαύματος - Πεποικιλμένη - Κράτημα πλ. α' (Μπερεκέτου) - Εν τη γεννήσει την Παρθενίαν (1967;)

Δίσκοι 33 στροφών Εμμανουήλ Χατζημάρκου
Εκδόσεις "Ζωή"
-33 YBZ 1237 Ύμνοι Τριωδίου (1973)
-33 YBZ 1238 Ύμνοι Πεντηκοσταρίου (1973)
-33 ΥΒΞ 3 Βυζαντινοί λειτουργικοί ύμνοι (1972)
-33 ΥΒΞ 4 Ύμνοι Κατανυκτικοί Μεγάλης Τεσσαρακοστής (1972)
-33 ΥΒΞ 3 Βυζαντινοί λειτουργικοί ύμνοι (1972)
-33 ΥΒΞ 9 Ύμνοι Χριστουγέννων (1973)
-33 ΥΒΞ 10 Ύμνοι Μεγάλης Εβδομάδος (1973)
-33 ΥΒΞ 11 Ύμνοι Αναστάσεως (1973)
-33 ΥΒΞ 22 Ύμνοι 1ης Ιανουαρίου και Θεοφανείων (1978)
-33 ΥΒΞ 23 Ύμνοι Θείας Λειτουργίας (1978)
-33 ΥΒΞ 27 Χαιρετισμοί της Θεοτόκου (1980)
-33 ΥΒΞ 28 Ύμνοι του πάθους (1980)
-33 ΥΒΞ 29 Θεοτόκε Παρθένε (1980)
-33 YBZ 32 Ώρες Χριστουγέννων και Θεοφανείων
-33 ΥΒΞ 33 Μυρίπνοα άνθη (1982)
-33 ΥΒΞ 34 Φως ιλαρόν (1982)
-33 ΥΒΞ 35 Μέγας παρακλητικός κανών (1982)
-33 ΥΒΞ 36 Μικρός παρακλητικός κανών (1982)
-33 ΥΒΞ 37 Γιορτή της Παναγίας (1982)
Έκδοση Venus
-V1044 Βυζαντινοί ύμνοι θείας λειτουργίας (1980)
Έκδοση Κωνσταντίνου Κούρκουλα
-Κ.Κ.1-Β Σκηνές από το Πάθος (1983)
(Με αφηγήσεις του κ. Κούρκουλα. Ενδεχομένως να υπάρχει και σε CD, καθώς στην ιστοσελίδα του κ. Κούρκουλα το ομώνυμο βιβλίο του συνοδεύεται από διπλό CD και ένα από τα δύο δισκάκια λέει πως περιέχει βυζαντινό μέλος.)

Ψηφιακοί Δίσκοι
-Δίσκοι Βόλος 001 - Απόστολοι και Κρατήματα. Ζωντανές ηχογραφήσεις 1971‑1983 (1996)
-Βυζαντινό Ορατόριο Ιησούς Χριστός (2001?)
-Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου (Νέα Ιωνία Βόλου, 2003?)
-Κρητών Άγιοι (6 CD από τις εκδόσεις «Αεράκης» όπου συμμετέχουν ο Μανώλης Χατζημάρκος, ο Γεώργιος Κακουλίδης και ο Ιωάννης Δαμαρλάκης με τη χορωδία του)

Αυτό που αγνοώ τελείως είναι αν έχει εκδόσει κασέτες πέραν αυτών που κυκλοφόρησαν από τη Ζωή και ταυτίζονται με τους δίσκους του.

Έχοντας στην κατοχή μου 15 κασέτες που ταυτίζονται απόλυτα με τους δίσκους υποθέτω πως η ΖΩΗ κυκλοφόρησε όλο το έργο του Χ''μάρκου και σε κασέτες.Τώρα αν οι κασέτες που μου λείπουν σε σχέση με όλους τους δίσκους που έχω δεν κυκλοφόρησαν ποτέ από την ΖΩΗ δεν το γνωρίζω.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι σημαντικό συλλέγοντας τους τίτλους της δισκογραφίας γιατί πρώτος εγώ θέλω να ξέρω τι έχει κυκλοφορήσει. Ούτε θεωρώ ότι είμαι ο μοναδικός πληροφοριοδότης, αφού πολλές δισκογραφίες τις συντάσσουμε ομαδικά ή συμβουλεύομαι και άλλο κόσμο που γνωρίζει, πάντοτε αναφέροντας τις πηγές μου. Εν τούτοις, το να δημοσιεύεται η προσπάθεια αυτή copy-paste σε περιοδικά υπό άλλο όνομα, χωρίς συμπληρώσεις από περαιτέρω έρευνα, χωρίς την ελάχιστη αναφορά της πηγής ή κάποιο link στη σελίδα μας, είναι κάτι που με κακοφαίνεται.....
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... το να δημοσιεύεται η προσπάθεια αυτή copy-paste σε περιοδικά υπό άλλο όνομα, χωρίς συμπληρώσεις από περαιτέρω έρευνα, χωρίς την ελάχιστη αναφορά της πηγής ή κάποιο link στη σελίδα μας, είναι κάτι που με κακοφαίνεται.....

Δυστυχώς κάτι πολύ συνηθισμένο στο χώρο του διαδικτύου. Ονόματα και διευθύνσεις; Έκανες καμιά νύξη;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα, τι το ψάχνεις; Και να πω το όνομά του, δεν αλλάζει κάτι... Καλώς τα δημοσίευσε, κακώς όμως χωρίς την αναφορά της πηγής.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι σημαντικό συλλέγοντας τους τίτλους της δισκογραφίας............ είναι κάτι που με κακοφαίνεται.....

Γιάννη, κάνεις πολύ σημαντική καί συστηματική ἐργασία στό θέμα τῶν ἠχογραφήσεων καί ὅλοι σέ εὐγνωμονοῦμε. Νομίζω ὅμως ὅτι (ἀπό πνευματικῆς σκοπιᾶς βλέποντας τό θέμα) δέν πρέπει νά στενοχωρεῖσαι. Ἀς διαδίδεται ἡ γνώση, ἔστω καί μέ ἀντιδεοντολογικό τρόπο.
 

DESPOTAS

Μέλος
Καλησπέρα. Έχει αναρτηθεί κάποια λίστα με τις στουντιακές ηχογραφήσεις και μόνο του αείμνηστου Χατζημάρκου; Ευχαριστώ.
 

sotgeralis

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος από τους φίλους, εάν έχουν 'ανεβεί' εδώ σε mp3, τα περιεχόμενα του δίσκου της Columbia (SCDG 3481): Εν ταις λαμπρότησι των Αγίων σου - Ότε η αμαρτωλός - Εξέδυσαν με - Εξηγόρασας ημάς (1966). Και μια ερώτηση ακόμα: Τα περιεχόμενα του δίσκου της Regal, Εκκλησιαστικοί Ύμνοι, αριθμός 70358, έκδοση 1974, τα ξέρει κάποιος;

Ευχαριστώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... σε mp3, τα περιεχόμενα του δίσκου της Columbia (SCDG 3481): Εν ταις λαμπρότησι των Αγίων σου - Ότε η αμαρτωλός - Εξέδυσαν με - Εξηγόρασας ημάς (1966).

Τα περιεχόμενα του δίσκου της Regal, Εκκλησιαστικοί Ύμνοι, αριθμός 70358, έκδοση 1974, τα ξέρει κάποιος;
Δέν φαίνονται
 
Last edited:
Top