"Νεκταρία Καραντζή - «Ύμνοι και Τραγούδια της Παναγιάς»"

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Η ψάλτρια και τραγουδίστρια παραδοσιακής μουσικής, Νεκταρία Καραντζή μιλάει στο Musicpaper.gr για το μεγαλύτερο μουσικό έργο στην Ελλάδα, αφιερωμένο στην Παναγία, υπό τον τίτλο «Ύμνοι και Τραγούδια της Παναγιάς».
Ψάλλει, επίσης, απόσπασμα από το "Θεοτόκε παρθένε" του Π. Μπερεκέτη.

 
Last edited by a moderator:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἄλλο τό τραγούδι καί ἄλλο τό ψάλσιμο, τά ἔχουμε πεῖ καί στά περί Γαιτάνου.
Ψάλσιμο εἶναι αὐτό.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ἄλλο τό τραγούδι καί ἄλλο τό ψάλσιμο, τά ἔχουμε πεῖ καί στά περί Γαιτάνου.
Ψάλσιμο εἶναι αὐτό.
Η συνάδελφος κ. Νεκταρία Καραντζή, ασχολείται παιδιόθεν με την Παραδοσιακή Μουσική, της οποίας ένας Βασικός της άξονας, είναι και η Ε.Β.Μ. Εάν δεν σας ικανοποιούν οι εκτελέσεις & ερμηνείες της, μπορείτε να επιλέξετε κάτι άλλο από τις χιλιάδες ηχογραφήσεις του "Ψαλτολογίου".
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μπορεῖ νὰ ἀσχολεῖται μὲ τὴν Βυζαντινὴ Μουσικὴ, εἶνια μουσικὸς, ἀλλὰ δὲν ψάλλει, τὶ νὰ κάνουμε;

Μὲ τὸ στανιὸ νὰ μᾶς τὴν φορεσεις γιὰ ψάλτη;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Προσωπικά δε μου πέφτει λόγος όπως και να αυτο-αποκαλείται καθένας.

Ωστόσο, έτσι σαν μέλος της παρέας μας, δηλώνω επισήμως (σιγά) ότι:

1. Ψάλτης είσαι αν είσαι μάχιμος, στο αναλόγιό σου να συμπληρώνεις χιλιόμετρα. Έστω και 4 Κυριακές το χρόνο. Άσχετα από το πόσο γλυκά τα λες. Δεν είσαι ψάλτης παίρνοντας ένα πτυχίο και βγάζοντας CD με τα σουξέ της εκκλησιαστικής μουσικής. Με βάση αυτό, ψάλτρια δεν είναι. Και ποτέ δε θα γίνει. Εκτός αν ψάλλει τακτικά και δεν το ξέρω οπότε ζητώ συγνώμη.

2. ΠΡΩΤΟψάλτης, είσαι εφόσον κατέχεις δεξί αναλόγιο και ισχύουν όλα τα παραπάνω. Οι τραγουδιστές παραδοσιακής που δηλώνουν πρωτοψάλτες επειδή περιστασιακά πάνε εκκλησία και τραγουδάνε απόστολο ή τριάδι, μόνο ψάλτες δεν είναι, για να μη πω ΠΡΩΤΟψάλτες.

Αναφερόμενος σε εσένα Νεκτάριε, ο αδελφός σου είναι ΚΑΡΑΨΑΛΤΑΡΑ . (όχι ΣΙΜΩΝΟΚΑΡΑ), για τους λόγους που μάλλον γνωρίζεις. Και ας μην έχει τη "γλυκιά" φωνή της Νεκταρίας, κ ας μη βγάλει (μάλλον) ποτέ CD, κ ας μην έχει τα σούπερ φωνητικά προσόντα.

Η Νεκταρία...γλυκιά σα νεκταρίνι ίσως. Ψάλτρια όχι.

Επ ευκαιρία να του (ξανα)δώσεις πολλά χαιρετίσματα και το βαθύ σεβασμό μου.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εάν δεν σας ικανοποιούν οι εκτελέσεις & ερμηνείες της, μπορείτε να επιλέξετε κάτι άλλο από τις χιλιάδες ηχογραφήσεις του "Ψαλτολογίου".
Νόμιζα ὅτι τό ἀνεβάσατε γιά νά ποῦμε τή γνώμη μας.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Νόμιζα ὅτι τό ἀνεβάσατε γιά νά ποῦμε τή γνώμη μας.
Πολλές φορές, "τα νομίσματα είναι κάλπικα"..........................................
Μην μπερδεύεσαι, εάν η συνάδελφος είχε τη φωνή του Ιακ. Ναυπλιώτη ή του Αθ. Παναγιωτίδη θα την λέγαμε "βέρα" Πατριαρχική!
Εξ' άλλου, δεν σημαίνει ότι κάθε ηχογράφηση πρέπει να σχολιάζεται!
Εάν δεν μας ικανοποιεί, επιλέγουμε κάποια άλλη (ηχογράφηση)!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πολλές φορές, "τα νομίσματα είναι κάλπικα"..........................................
Μην μπερδεύεσαι, εάν η συνάδελφος είχε τη φωνή του Ιακ. Ναυπλιώτη ή του Αθ. Παναγιωτίδη θα την λέγαμε "βέρα" Πατριαρχική!
Εξ' άλλου, δεν σημαίνει ότι κάθε ηχογράφηση πρέπει να σχολιάζεται!
Εάν δεν μας ικανοποιεί, επιλέγουμε κάποια άλλη (ηχογράφηση)!

Αυτο ισχυει για ολους μας.... Αν ειχαμε την προσωπικοτητα των πιο πανω Πρωτοψαλτων,δεν θα ημασταν εδω.... :wink:


Για βερα Πατριαρχικη,δεν ξερω,αλλα για την Xαρα Βερα,σιγουρα.....:cool::wink:

Βρε μανια με την...συναδελφο!....
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ρε παιδιά, γιατί βαριανασαίνει, νέα κοπέλα; κάθε φορά που παίρνει ανάσα εννοώ...
Ευχαριστώ! :)
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Kυρά μου Πορταΐτισσα..."


Ε! κυρά μου Πορταΐτισσα, άϊντες,
έβγα από το θρονί σου,
να δεις χαρές που γίνονται, αϊντες,
έξω από την αυλή σου...

Παναγιά παρηγορήτρα,
παρηγόρα και βοήθα...


Ε! κυρά μου Πορταΐτισσα, άϊντες,
με το μεγάλο δρόμο,
να μ’ αξιώσει η χάρη σου, άϊντες,
να 'ρχομαι κάθε χρόνο.

Παναγιά μου Παναγιά μου,
παρηγόρα την καρδιά μου.

Ε! κυρά μου Πορταΐτισσα, άϊντες,
με τα πολλά καντήλια,
βλέπε μας τα ξενάκια μας, άϊντες,
να σου τα κάμω χίλια.

Παναγιά μου Παναγιά μου,
θάρρος και παρηγοριά μου.
Παναγιά μου Παναγιά μου,
δώσε αέρα στην καρδιά μου.
 

tzark

Μέλος
Προσωπικά δε μου πέφτει λόγος όπως και να αυτο-αποκαλείται καθένας.

Ωστόσο, έτσι σαν μέλος της παρέας μας, δηλώνω επισήμως (σιγά) ότι:

1. Ψάλτης είσαι αν είσαι μάχιμος, στο αναλόγιό σου να συμπληρώνεις χιλιόμετρα. Έστω και 4 Κυριακές το χρόνο. Άσχετα από το πόσο γλυκά τα λες. Δεν είσαι ψάλτης παίρνοντας ένα πτυχίο και βγάζοντας CD με τα σουξέ της εκκλησιαστικής μουσικής. Με βάση αυτό, ψάλτρια δεν είναι. Και ποτέ δε θα γίνει. Εκτός αν ψάλλει τακτικά και δεν το ξέρω οπότε ζητώ συγνώμη.

2. ΠΡΩΤΟψάλτης, είσαι εφόσον κατέχεις δεξί αναλόγιο και ισχύουν όλα τα παραπάνω. Οι τραγουδιστές παραδοσιακής που δηλώνουν πρωτοψάλτες επειδή περιστασιακά πάνε εκκλησία και τραγουδάνε απόστολο ή τριάδι, μόνο ψάλτες δεν είναι, για να μη πω ΠΡΩΤΟψάλτες.

Αναφερόμενος σε εσένα Νεκτάριε, ο αδελφός σου είναι ΚΑΡΑΨΑΛΤΑΡΑ . (όχι ΣΙΜΩΝΟΚΑΡΑ), για τους λόγους που μάλλον γνωρίζεις. Και ας μην έχει τη "γλυκιά" φωνή της Νεκταρίας, κ ας μη βγάλει (μάλλον) ποτέ CD, κ ας μην έχει τα σούπερ φωνητικά προσόντα.

Η Νεκταρία...γλυκιά σα νεκταρίνι ίσως. Ψάλτρια όχι.

Επ ευκαιρία να του (ξανα)δώσεις πολλά χαιρετίσματα και το βαθύ σεβασμό μου.
Μπράβο σας Κύριε Μαμάη ....κάποια στιγμή να ακουστεί και η αλήθεια...ΟΛΟΙ έγιναν Πρωτοψάλτες και όλες έμαθαν Βυζαντινή Μουσική ψάλλοντας σε μετροφωνία και παραλλαγή...στις φοβερές σχολές που μοιράζουν Πτυχία με ΑΡΙΣΤΑ σε ΟΛΑ!!!!
 
Top