ἀγρυπνία ἀποδόσεως Ὑπαπαντῆς

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Παρακαλῶ τούς ἀγαπητούς κληρικούς καί λαϊκούς εἰδήμονας νά μᾶς διαφωτίσουν γιά τό τυπικό τῆς ἀγρυπνίας στήν ἀπόδοση τῆς Ὑπαπαντῆς. Τά βιβλία γράφουν ὅτι καταλιμπάνονται τά ἐν τῷ μεσονυκτικῷ στιχηρά τῆς λιτῆς, ὅπως ἐπίσης καί τό κάθισμα τοῦ πολυελέου μέ τό εὐαγγέλιο τοῦ ὄρθρου.
Γιά τήν ἀγρυπνία τί θά κάνουμε; Θά ψάλλουμε τά ἰδιόμελα τῆς λιτῆς στὀν ἑσπερινό; Στόν ὄρθρο θά παραλειφθεῖ ὁ πολυέλεος;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στις αποδόσεις των εορτών ΔΕΝ τελούνται αγρυπνίες. Οι αγρυπνίες τελούνται σε συγκεκριμένες ημέρες. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε; :confused:
Υ.Γ. 1 Δεν έχω κάτι με το Λεωνίδα... Όποιος και να άνοιγε το θέμα, πάλι θα τον κατσάδιαζα...
Υ.Γ. 2 Μέλος του φόρουμ μου είχε πει και για αγρυπνία σε ψυχοσάββατο...μετά πολυελέων κλπ. κλπ. :eek::eek: :mad:
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Στις αποδόσεις των εορτών ΔΕΝ τελούνται αγρυπνίες. Οι αγρυπνίες τελούνται σε συγκεκριμένες ημέρες. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε; :confused:
Υ.Γ. 1 Δεν έχω κάτι με το Λεωνίδα... Όποιος και να άνοιγε το θέμα, πάλι θα τον κατσάδιαζα...
Υ.Γ. 2 Μέλος του φόρουμ μου είχε πει και για αγρυπνία σε ψυχοσάββατο...μετά πολυελέων κλπ. κλπ. :eek::eek: :mad:

Φαντάζομαι, όμως, πως την αγρυπνία δεν την κανόνισε ο Λεωνίδας. Απλώς καλείται να ψάλλει...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Φαντάζομαι, όμως, πως την αγρυπνία δεν την κανόνισε ο Λεωνίδας. Απλώς καλείται να ψάλλει...

Δεν είμαι αρνητικός στο να τελεσθεί μια "νυκτερινή ακολουθία" κάποιες Παρασκευές βράδυ*, αν αυτό κρίνεται αναγκαίο, δηλ. αν εξυπηρετεί τις ανάγκες κάποιων ενοριών. Ίσως είναι και μία πρόκληση ή μια ευκαιρία για γνωριμία με την διάταξη των καθημερινών ακολουθιών. Απλά να γίνει συνείδηση ότι οι "νυκτερινές ακολουθίες" πρέπει να διεξάγονται κατά τα παραδεδομένα. Το να μεταβάλλονται "δε και καλά" και χωρίς αιτία οι ακολουθίες σε εορτάσιμες, χωρίς κανένα μέτρο και χωρίς καμμιά τήρηση των στοιχειωδών διατάξεων, είναι εκτός ουσίας. Ισοπεδώνει τις ακολουθίες, δεν υπάρχει διάκριση και είναι δείγμα ότι δεν υπάρχει γνώση από κληρικούς και ψάλτες, πέραν των ακολουθιών των Κυριακών και των εορτών.

*δηλ. αν τύχει Αλληλούια το Σάββατο (γενικά κι όχι σε αυτή την περίπτωση) να ψαλλούν όλα (Εσπερινός, Όρθρος, Θεία Λειτουργία) κατά το Τυπικό. Χωρίς είσοδο στον εσπερινό, χωρίς ευλόγηση άρτων, χωρίς καταβασίες, χωρίς Μεγάλη Δοξολογία, με τα αναγνώσματα της ημέρας.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ὄντως καλοῦμαι νά ψάλλω. Δέν ἐπιλέγω ἐγώ τίς ἡμέρες.
Νομίζω ὅτι τό σχόλιο τοῦ Δημήτρη μέ καλύπτει ὅσον ἀφορᾶ τόν ὄρθρο (δηλ. ἄνευ πολυελέου καί τῶν σύν αὐτῷ).
Στόν ἑσπερινό τί κάνουμε; Ἔχουμε λιτή;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ὄντως καλοῦμαι νά ψάλλω. Δέν ἐπιλέγω ἐγώ τίς ἡμέρες.
Νομίζω ὅτι τό σχόλιο τοῦ Δημήτρη μέ καλύπτει ὅσον ἀφορᾶ τόν ὄρθρο (δηλ. ἄνευ πολυελέου καί τῶν σύν αὐτῷ).
Στόν ἑσπερινό τί κάνουμε; Ἔχουμε λιτή;

Όχι. Τώρα αν ευλογηθούν άρτοι λες και ένα τροπάριο...
Μπορείς να βάλεις Τυπικά και Μακαρισμούς (αν θες) στην Λειτουργία.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Όχι. Τώρα αν ευλογηθούν άρτοι λες και ένα τροπάριο...
Μπορείς να βάλεις Τυπικά και Μακαρισμούς (αν θες) στην Λειτουργία.

Εὐχαριστῶ πάρα πολύ Δημήτρη, (Ἀντώνη καί Παναγιώτη)! Κάπως ἔτσι σκεφτόμουν κι ἐγώ, χωρίς νά προσθέτουμε ὕμνους στήν ἀκολουθία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄν καί στό "ψαχτήρι" βρῆκα παλαιότερες ἀνακοινώσεις γιά ἀγρυπνία στήν ἀπόδοση (καί ἀπό μονή μάλιστα), θυμήθηκα καί κάποιο ἔθος στή Σπάρτη.

Ἡ λύση εἶναι ἐδῶ.

 

Attachments

  • 3-82a55ffc52.jpg
    3-82a55ffc52.jpg
    12.2 KB · Views: 40

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Μπορεῖτε νὰ ψάλλετε ὅλο τὸν κανόνα, καὶ μετὰ ἀπὸ κάθε ᾠδὴ τὴν καταβασία της.

Ἐπίσης μπορεῖτε νὰ ψάλλετε τοὺς ψαλμοὺς τῶν αἴνων.
 
Top