Mικρό οδοιπορικό στη Βουλγαρική Ορθόδοξη Εκκλησία

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητά μέλη,

Όπως σας ενημέρωσε και ο αγαπητός π. Μάξιμος, κατόπιν αιτήματός μου, με τη βοήθεια του Θεού βρέθηκα (και πάλι!) για λίγες μέρες στη γείτονα ομόδοξη χώρα της Βουλγαρίας και συγκεκριμένα στη Σόφια, στην ιερά μονή της Ρίλας και στη Φιλιππούπολη (όπου και παρέμεινα τις περισσότερες μέρες). Στο ταξείδι αυτό είχε έρθει μαζί μου και το μέλος του φόρουμ κ. Νεκτάριος Θάνος, α΄ ψάλτης του Ι. Μητρ. Ναού "Αγ. Χαραλάμπους" Πρεβέζης με τον οποίον γνωριστήκαμε μέσω του φόρουμ. Είναι δε άξιον προσοχής και αναφοράς ότι καίτοι ο Νεκτάριος και εγώ προερχόμαστε από διαφορετικές ψαλτικές σχολές εν τούτοις μπορέσαμε να βρούμε τρόπο συνεννόησης (αν και συνέχεια με πείραζε για το ωδειακό-αθηναϊκό στυλ μου! :rolleyes:)

Όπως έγραψα και παλαιότερα η βυζαντινή μουσική στη Βουλγαρία "τρέχει και δοξάζεται" και η πλουσιωτάτη βουλγαρική ψαλτική αναβιώνει. Ήδη ολοκλήρωσε τον 2ο χρόνο λειτουργίας της η σχολή ψαλτικής του Ι. Ναού Αγ. Κυρίλλου & Μεθοδίου Σόφιας την οποία διευθύνει ο κ. Λιούμπομιρ Γιαννάκοφ (μαθητής του κ. Κων. Αγγελίδη) και η χορωδία της σχολής έψαλλε δύο φορές στον Πατριαρχικό Ναό του Αγ. Αλεξάνδρου Νέφσκι. Να σημειωθεί ότι στο εν λόγω ναό από της ιδρύσεώς του χρησιμοποιείται ανελλιπώς ρωσικού τύπου εκκλησιαστική μουσική! Φαντασθείτε λοιπόν για τι επίτευγμα μιλάμε!

Η μητρόπολις Φιλιππουπόλεως, ποιμαινομένη υπό του σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κ. Νικολάου (ελληνομαθούς και φιλέλληνος) πορεύεται εκ δυνάμεως εις δύναμιν. Για την ψαλτική παράδοση στην επαρχία της Φιλιππούπολης τι να πρωτοαναφέρω; Όπως γνωρίζουμε η πρώτη έκδοση στην Κωνσταντινούπολη της "Κοκκινογοργούσας" έγινε το 1846 από τους Παύλο Κούρτοβιτς Τσαλόγλου και τον Γεώργιο Π. Κωνσταντίνου μουσικοδιδασκάλους της Τριαδικής σχολής της Φιλιππούπολης, με την επίβλεψη και διορθώσεις του Ιωάννου Λαμπαδαρίου της Μ. Χ. Ε.

Να ευχαριστήσω και τον διαχειριστή του φόρουμ, τον αγαπητό μας Δημήτρη, που μέσω του φόρουμ μας βοηθά να γνωριζόμαστε. Να αναφέρω ότι αρκετοί αδελφοί από τη Βουλγαρία μπαίνουν στο φόρουμ (ή στην ιστοσελίδα αναλόγιον) για να κατεβάσουν αρχεία-με έναν (ακόμη!) γνωριστήκαμε και προσωπικώς.

Αυτά και υπόσχομαι φωτογραφίες και ηχητικά λίαν συντόμως!
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
1) Με μέλη της χορωδίας Μητροπολιτικού Ναού Φιλιππουπόλεως
2) Πανηγυρικός Εσπερινός Αγ. Πατέρων 18/7/2007 στο Μητροπολιτικό Ναό Φιλιππουπόλεως- το δεξιό αναλόγιο και οι σεβασμιώτατοι Φιλιππουπόλεως κ. Νικόλαος, Εδέσσης κ. Ιωήλ και Ταμασσού κ. Ησαΐας
3) Με τον πρωθιερέα π. Ντόμπρομιρ Κόστοφ, πρωτοσύγκελλο της Μητρ. Φιλιππουπόλεως, προϊστάμενο Μητροπολιτικού Ναού Φιλιππουπόλεως και δντη του εκκλ. λυκείου Φιλιππουπόλεως και τον κ. Νεκτ. Θάνο
4) Με τον κ. Νεκ. Θάνο και μέλη της χορωδίας Μητροπολιτικού Ναού Φιλιππουπόλεως έξω από το ναό 16/7/2009 μετά το πέρας του Μεγ. Εσπερινού-η τοιχογραφία της Αναστάσεως ήταν καλυμμένη επί των ημερών του αθεϊστικού καθεστώτος, μόνο το Πάσχα άφηναν να φαίνεται! :mad::mad:
5) Με τους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες Ρούσεν κ. Νεόφυτο και Φιλιππουπόλεως κ. Νικόλαο
6) Με το μέλος του φόρουμ Δανιήλ (ελληνομαθή και μαθητεύσαντα στο Ωδείο Χαλκίδος 1-3 έτος βυζ. μουσικής), τον Πρωτοψάλτη Αργύριο Μάλτσεφ (μαθητή των αειμνήστων Σπ. Περιστέρη, Ευ. Τζελλά & Απ. Βαλληνδρά) και τον κ. Νεκτ. Θάνο
7) Το αριστερό αναλόγιο Πανηγυρικός Εσπερινός Αγ. Πατέρων 18/7/2007 στο Μητροπολιτικό Ναό Φιλιππουπόλεως. Νεκτ. Θάνος (στο κέντρο), Παν. Σόμαλης και ελληνομαθείς Βούλγαροι.
 

Attachments

  • HPIM0416.jpg
    HPIM0416.jpg
    780.3 KB · Views: 60
  • HPIM0435.jpg
    HPIM0435.jpg
    584 KB · Views: 54
  • HPIM0413.jpg
    HPIM0413.jpg
    527.7 KB · Views: 52
  • HPIM0412.jpg
    HPIM0412.jpg
    619.9 KB · Views: 38
  • HPIM0438.jpg
    HPIM0438.jpg
    692.7 KB · Views: 47
  • HPIM0419.jpg
    HPIM0419.jpg
    767 KB · Views: 41
  • HPIM0434.jpg
    HPIM0434.jpg
    636.1 KB · Views: 83

nektariosthanos

Μέλος
Η αλήθεια είναι ότι έχω να πω πολλά για την επίσκεψή μας στη Βουλγαρία, ωστόσω θα σημειώσω λίγα προς το παρόν ενώ όταν βρω τον απαιτούμενο χρόνο θα φροντίσω να ανεβάσω και ηχητικά ντοκουμέντα από τις ακολουθίες.
Καταρχάς να σημειώσω ότι στα αναλόγια υπήρχαν ΜΟΝΟ νέα παιδιά (μέσος όρος ηλικίας τα 25 έτη!). Το πνεύμα συνεργασίας, η προσήλωσή τους στην ψαλμωδία, η "υπακοή" τους στον διευθύνοντα, η μουσική τους αντίληψη... ΟΛΑ υποδειγματικά.
(Προσωπικά ντράπηκα για την προχειρότητα με την οποία ψάλλουμε εδώ στην Ελλάδα. Ντράπηκα και για τον "ἑξυπνακισμό" που διακατέχει τον ελλαδικό ψαλτικό κόσμο, εμάς δηλ...)
Ξέρω ότι ο λόγος μου θα χαρακτηριστεί από πολλούς επιιθετικός, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό πηγάζει από την καρδιά μου.

Υποδειγματική είναι η στάση και του μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως κ. Νικολάου. Σημειωθήτω πως: στα γραφεία της Μητροπόλεως και σε παρόμοιες θέσεις εργάζονται νέα παιδιά, υποψήφιοι και μη κληρικοί. ΟΛΑ τα μέλη της Χορωδίας του Μητροπολιτικού ναού αμείβονται από τον Ναό...Ο Μητροπολίτης συνέστησε Χορωδία νέων η οποία τον ακολουθεί όπου λειτουργεί. Επ' αμοιβή...(με συγχωρείτε που το ξανατονίζω).

Σταματώ εδώ, ευχόμενος να βρούμε κι εμείς εδώ στην Ελλάδα έναν κώδικα ευγένειας, μουσικής καταλλαγής και συνεργασίας του ψαλτικού κόσμου αλλά και συναντίληψης επισήμου Εκκλησίας και ψαλτών...

Γένοιτο!

Υ.Γ. Βαθύτατα ευγνώμων είμαι στον αγαπητό κ. Σόμαλη, ο οποίος μου αποκάλυψε αυτόν τον θησαυρό...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Άφιξη στη Σόφια 13/7/09.

Προσκύνημα στον Καθεδρικό Ναό Αγ. Κυριακής (η Αγ. Κυριακή είναι ιδιαίτερα λαοφιλής Αγία στη γείτονα χώρα), στον προσκυνηματικό ναό Αγ. Γεωργίου Ροτόντας (μικρογραφία της εν Θεσ/νίκη Ροτόντας-προπύργιον της ψαλτικής! :)), στον Ναό του Αγ. Νικολάου (της εν Σόφια Ρωσικής παροικίας), Πατριαρχικό Ναό Αγ. Αλεξάνδρου Νέφσκι και βασιλική Αγ. Σοφίας (στην οποία ετελείτο κηδεία με τετράφωνη χορωδία και τους υπαλλήλους του γραφείου τελετών έξω από το ναό να καπνίζουν-όπως και στην Ελλάδα :rolleyes:)

Το απόγευμα συνάντηση με φίλο, μέλος του φόρουμ και τον καθηγητή ψαλτικής κ. Γιαννάκοφ.

14/7/2009 Αναχώρηση για Μονή Ρίλας. Εσπερινός στο καθολικό με την τέλεια ακουστική. Ο Εσπερινός με έφερε άλλη μια φορά αντιμέτωπο με τα προβλήματα των "ρωσσικού τύπου" ακολουθιών: μακροσκελή ιδιόμελα, προσόμοια "επιστημονικής φαντασίας" (το σλαβονικό μηναίο μεταθέτει τους Αγ. Κήρυκο & Ιουλίττη στην 14η Ιουλίου και εορτάζει τον Αγ. Ισαπόστολο Βλαδίμηρο την 15η Ιουλίου).

15/7/2009 Όρθρος & Θ. Λειτουργία στην Ι. Μονή Ρίλας και αναχώρηση για Φιλιππούπολη μέσω Σόφιας. Άφιξη στη Φιλιππούπολη αργά το απόγευμα.

16/7/2009 Το πρωί: Περιήγηση στην παλαιά πόλη και συγκεκριμένα στους Ι. Ναούς Αγ. Μαρίνης (Μητροπολιτικό- παλαιά μητρόπολη των πατριαρχικών), Κοιμήσεως Θεοτόκου (παλαιά μητρόπολη των εξαρχικών), Αγ. Νικολάου, Αγ. Δημητρίου, Αγ. Κυριακής και Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης.

Το απόγευμα: Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός στο Μητροπολιτικό Ναό Αγ. Μαρίνης, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κ. Νικολάου.
Στο δεξιό αναλόγιο σλαβονικά, στο αριστερό ελληνικά.
Εψάλλησαν: (γράφω πρώτα τι εψάλλη δεξιά στη Σλαβονική και μετά αριστερά στην ελληνική)
Κύριε ελέησον (εξαπλά [Αργυρίου Μάλτσεφ]- Αθ. Καραμάνη)
Μακάριος ανήρ (Μανασσή Παπαθεοδώρου-Χουρμουζίου)
Κύριε εκέκραξα (Μανασσή Παπαθεοδώρου-Ιωάννου)
Θου Κύριε (Βασιλείου Ιβάνοφ-απέξω)
Προσόμοια της Αγ. Μαρίνης (μέλος σύντομον κατά Ιωάννη Πρωτοψάλτη- διασκευασθέν στην σλαβονική υπό του γράφοντος/ απέξω)
Δοξαστικόν Αγγέλου Ιβάνοφ
Θεοτοκίον από Ιωάννη
Φως ιλαρόν ήχος πλ. α' - ανωνύμου, παραδοσιακό βουλγαρικό
Ιδιόμελον Λιτής ήχος β΄ τονισθέν στη σλαβονική υπό του γράφοντος (η λιτή φέτος έγινε για πρώτη φορά εκτός ναού, μια απλή περιφορά πέριξ αυτού, αλλά ο κόσμος χάρηκε πολύ)
Τα ψαλλέντα στη σλαβονική Απόστιχα τονισθέντα κατά Ιωάννη Πρωτοψάλτη στην σλαβονική υπό του γράφοντος, ομοίως και το απολυτίκιον "Του εχθρού τας παγίδας". Το απολυτίκιον της Αγ. Μαρίνης ήτο εκ των πρώτων ύμνων που ετόνισα στη σλαβονική (και μόνον η σκέψη ότι ψάλλεται σχεδόν καθημερινώς-στο ναό τελείται Θ. Λειτουργία καθημερινώς- με συγκινεί αφάνταστα!)
Στη διανομή του άρτου Η υπεράρχιος στην Ελληνική και κράτημα Θεοδ. Βασιλικού στη σλαβονική :)rolleyes::D).

Η συνέχεια αύριο... :)
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το πνεύμα συνεργασίας, η προσήλωσή τους στην ψαλμωδία, η "υπακοή" τους στον διευθύνοντα, η μουσική τους αντίληψη... ΟΛΑ υποδειγματικά.

Tην Κυριακή "κινδύνευσε" η ισορροπία του αριστερού αναλογίου από Έλληνα πτυχιούχο θεολογίας ο οποίος δεν γνωρίζω πώς βρέθηκε εκείνη την ημέρα στην πόλη και ο οποίος έχοντας ισχυρή αλλά παράφωνη φωνή και παρά την μουσική του απειρία προσήλθε στο αναλόγιο. Χρειάσθηκε να επιστρατεύσω όλη την ευγενική αυστηρότητα που διαθέτω για να τον πείσω να σιωπήσει! :mad::mad::mad:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και το πρωί της 17/07/2009 ο γράφων με τον κ. Θάνο ως προεξάρχοντα είχαν το αριστερό αναλόγιο με τη βοήθεια ελληνομαθών Βουλγάρων αδελφών. Με τον Σεβασμιώτατο Μητρ. Φιλιππουπόλεως συλλειτούργησε και ο Σεβ. Μητρ. Πλέμεν κ. Ιγνάτιος (πνευματικός του Μητρ. Νικολάου), ο οποίος και εκήρυξε τον θείο λόγο.

Τα καθίσματα κλπ ύμνοι της Αγίας στη Σλαβονική είχαν τονισθεί υπό του γράφοντος. Στη Θ. Λειτουργία εψάλλη το τρισάγιον σε γ΄ ήχο (παραδοσιακή βουλγαρική μελωδία με επιρροές δημοτικού τραγουδιού) η δε εκ του βήματος ψαλμωδία ήταν με τρεις φωνές.

Χερουβικόν ήχου πλ. α Κων. Ψάχου και λειτουργικά και άξιον εστί Μιχ. Χατζηαθανασίου ήχος πλ. α εναρμόνιος (τα εις την σλαβονικήν μέρη σε διασκευήν υπό Αργυρίου Μάλτσεφ). Τα κρατήματα είχαν την τιμητική τους, τόσο στο κοινωνικό, όσο και στην διανομή του αντιδώρου. :D

Μετά επηκολούθησε εόρτια τράπεζα με θαλασσινές λιχουδιές για ψάλτες, ιερείς και επισήμους και μετά από αυτήν κέρασμα των ψαλτών από το θείο για τα γενέθλιά του :rolleyes: Το βραδάκι μας δεξιώθηκε ο πρωτοσύγκελλος της μητροπόλεως πρωθιερεύς π. Ντόμπρομιρ Κόστοφ.
 

nektariosthanos

Μέλος
Δε θα μπορούσα να μην αναφερθώ έστω με λίγα λόγια στην σλαβομάθεια του κ. Σόμαλη, την οποία όπως διαπίστωσα αναγνωρίζουν και παραδέχονται και οι ομόδοξοι αδελφοί μας. Εντυπωσιασμένο με άφησαν η γνώση του, της σλαβονικής γλώσσας, των κατά τόπους τυπικών διατάξεων, υμνογράφων, μελοποιών, λειτουργικών και μουσικών εκδόσεων. Μακάρι αγαπητέ Συντονιστά να βρεθούν μιμητές σου στην φιλομάθεια!
Έρρωσο!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να αναφέρω ότι ιδιαίτερα γνωστός στους Βουλγάρους αδελφούς αφ' ενός λόγω του φόρουμ και αφετέρου λόγω των εκπομπών του στον Ραδιοσταθμό της Ι. Μητροπόλεως Κρήτης είναι ο αγαπητός σε όλους μας κ. Βαγγέλης Λιναρδάκης.

κ. Βαγγέλη, ειλικρινή συγχαρητήρια για τις εκπομπές σας από τους ομοδόξους και συναδέλφους μας, για το έργον που επιτελείται προς δόξαν Θεού!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την 18/7/2009 το πρωί είχαμε την τιμή να συμψάλλουμε με τον πολιό πρωτοψάλτη και ακάματο εργάτη της ψαλτικής στη Βουλγαρία Αργύριο Μάλτσεφ στον Ι. Ναό Αγ. Τριάδος Στενημάχου (Ασένοβγκραντ). Η ψαλλείσα ακολουθία του Αγίου Μάρτυρος Αιμιλιανού μετεφράσθη (ή ακριβέστερον διεσκευάσθη) στην σλαβονική από τον κ. Μάλτσεφ, με βάση την εκδοθείσα υπό του Ι. Ναού Αγ. Αιμιλιανού Λόφου Σκουζέ ακολουθία. Ο κ. Μάλτσεφ είναι ένας σύγχρονος κοσμοκαλόγερος, αφιερωμένος στην ψαλτική και έχει μεταφράσει, διασκευάσει ή συνθέσει εξ υπαρχής ικανό αριθμό ακολουθιών, ως και μεγάλο αριθμό δοξαστικών, χερουβικών κλπ. Διετέλεσε και μουσικοδιδάσκαλος επί σειρά ετών στο εκκλ. λύκειο Φιλιππουπόλεως και ανέδειξε πολλούς μαθητές.

Από την ακολουθία αυτή ανεβάζω ένα αρχείο. Ψάλλω με τον κ. Μάλτσεφ στίχους του πολυελέου "Εξομολογείσθε", της εκλογής εις μάρτυρας, ακολουθεί το μετά τον Πολυέλεον Κάθισμα και ένας εκ των μαθητών του ψάλλει το μετά το κάθισμα Θεοτοκίον.

Υπόψη ότι ο κ. Μάλτσεφ είναι 77 ετών (και κάτι ψιλά) και εκ της καθημερινής ψαλμωδίας και κοπιώδους διδασκαλίας η φωνή του είναι κουρασμένη.
Και κάτι τελευταίο: Όταν στον καφέ που ήπιαμε μετά σηκώθηκε να φύγει οι μαθητές του αυθόρμητα, σχεδόν αστραπιαία σηκώθηκαν από σεβασμό.
 

Attachments

  • argir-panagioti.mp3
    5.5 MB · Views: 61
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Κατὀπιν των όσων ήδη έγραψα για τον "γέροντα" Πρωτοψάλτη Αργύριο Μάλτσεφ, ανεβάζω και ένα χειρόγραφό του στην ελληνική: στίχους από την εκλογή εις ιεράρχας εις ήχον δ΄ (λέγετο), διασκευή εκ του Σλαβονικού.

Η πρωτότυπη σύνθεση στη Σλαβονική είναι από τον αείμνηστο μουσικοδιδάσκαλο Άγγελο Ιβάνοφ (19ος αι.) απόφοιτο της Χάλκης και της Θεολογικής Σχολής των Αθηνών, διατελέσαντα πρωτοψάλτη του εν Ιεροσολύμοις Ρωσικού Μετοχίου κλπ κλπ. Στην Βουλγαρική ψαλτική παράδοση (η οποία όπως προανέφερα είναι πλουσιωτάτη) οι εκλογές των αγίων ψάλλονται σε διαφορετικό ήχο η κάθε μία- η των ιεραρχών ψάλλεται σε λέγετο.

Πολλά τα έτη του υποδιακόνου Αργυρίου και αιωνία η μνήμη των εν Αθήναις διδασκάλων αυτού Σπ. Περιστέρη, Ευ. Τζελά και Απ. Βαλληνδρά!
 

Attachments

  • eklogi ierarxoy1.jpg
    eklogi ierarxoy1.jpg
    471.7 KB · Views: 68

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
To Σάββατο 18/7/2009 ήταν μια πολύ γεμάτη μέρα. Επισκεφθήκαμε ναούς στην Στενήμαχο (Ασένοβγκραντ): Αγ. Δημήτριο και Ευαγγελίστρια (όπου και θαυματουργό αγίασμα με ψαράκια!) και τη μονή της Αγίας Κυριακής (πάλι με θαυματουργό αγίασμα στο οποίο προσέρχονται με ευλάβεια και Μουσουλμάνοι).

Η εορτή της Αγίας Μαρίνης εορτάζεται επί μια εβδομάδα με διάφορες εκδηλώσεις οι οποίες έκλεισαν το σαββατοκύριακο 18 & 19/07 με πανηγυρικό αρχιερατικό εσπερινό και πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία. Στον εσπερινό της 18/7 προεξήρχε ο Σεβασμιώτατος Εδέσσης κ. Ιωήλ. Ο δεξιός χορός έψαλλε στη σλαβονική από το Αναστασιματάριο και Δοξαστάριο του Μανασσή Παπαθεοδώρου και ο αριστερός στην ελληνική από το Αναστασιματάριο Ιωάννου και δοξαστικό αποστίχων Κων. Πρίγγου. Στο δεξιό χορό παρέστη ο πολιός μουσικοδιδάσκαλος κ. Μάλτσεφ και ο μουσικοδιδάσκαλος του εκκλ. λυκείου Σόφιας κ. Ιγκνάτοφ. Να αναφέρω ότι σε αντίθεση με φαινόμενα που έχω παρατηρήσει στον ελλαδικό χώρο κανείς δεν απαίτησε πρωτοκαθεδρία αλλά ταπεινά συνεργάστηκαν με τον κατά αρκετά χρόνια νεώτερό των χοράρχη.

Μετά τη λήξη του εσπερινού επηκολούθησε δεξίωσις και εορταστικό γεύμα. Το πρωί της Κυριακής στον όρθρο ο δεξιός χορός έψαλλε στη σλαβονική από το Αναστασιματάριο του Μανασσή Παπαθεοδώρου και ο αριστερός στην ελληνική από το Αναστασιματάριο Ιωάννου. Δοξαστικό αίνων Γ. Ραιδεστηνού (διασκευή του αειμνήστου πρωτοψάλτου Αγ. Παρασκευής Σόφιας Ηλία Ατανάσοφ-το βιβλίο του ήταν το τελευταίο ψαλτικό που εκδόθηκε πριν το άθεο καθεστώς αρχίσει τον περιορισμό της εκκλησίας), δοξολογία Καββάδα (διασκευή Αργυρίου Μάλτσεφ), Χερουβικό Θ. Φωκαέως πλ. α΄, Κοινωνικόν "Αινείτε" Ι. Κουκουζέλη στην Ελληνική, "Αγαλλιάσθε δίκαιοι" (για μνήμη περισσότερων του ενός αγίων στη Σλαβική Παράδοση) στη Σλαβονική, κρατήματα κλπ. Στη Θ. Λειτουργία συλλειτούργησαν οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες: Φιλιππουπόλεως Νικόλαος, Πλέμεν Ιγνάτιος, Ρούσεν Νεόφυτος (προεδρεύων της ΔΙΣ της Βουλγαρικής Εκκλησίας), Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριος, Εδέσσης Ιωήλ και Ταμασσού Ησαΐας και ο θεοφ. επίσκοπος Αγαθονικίας Βόρις. Διάρκεια ακολουθίας 08,00-12,30.

Να αναφέρω ότι ο κ. Θάνος ήταν παλαιός γνώριμος των Σεβ/των Εδέσσης και Ταμασσού και η συνάντησή των ήταν ευχάριστη έκπληξη (ούτε εγώ εγνώριζα τις λεπτομέρειες του προγράμματος!)

Ευχαριστούμε τον Θεόν που μας αξίωσε να ζήσουμε τέτοιες στιγμές. Σύντομα θα ανέβουν και ηχητικά.
 

en_elladi

Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ!!! Ολα όσα λέτε είναι πολύ ενδιαφέρον και ίσως να δημιουργούν εκπλήξεις!...
Είχα επισκεφθεί κι εγώ παλαιότερα τη Βουλγαρία, αλλά δεν είχα την ευκαιρία, λόγω χρόνου, να ασχοληθώ περί Βυζαντινής Μουσικής...
Σύντομα όμως, εντός των επόμενων εβδομάδων θα ξανα επισκεφθώ τη γειτονική μας χώρα, για σημαντικές υποχρεώσεις που αφορούν τη μουσική(Βυζαντινή και Ευρωπαϊκή).

Όπως έγραψα και παλαιότερα η βυζαντινή μουσική στη Βουλγαρία "τρέχει και δοξάζεται" και η πλουσιωτάτη βουλγαρική ψαλτική αναβιώνει. Ήδη ολοκλήρωσε τον 2ο χρόνο λειτουργίας της η σχολή ψαλτικής του Ι. Ναού Αγ. Κυρίλλου & Μεθοδίου Σόφιας την οποία διευθύνει ο κ. Λιούμπομιρ Γιαννάκοφ (μαθητής του κ. Κων. Αγγελίδη) και η χορωδία της σχολής έψαλλε δύο φορές στον Πατριαρχικό Ναό του Αγ. Αλεξάνδρου Νέφσκι. Να σημειωθεί ότι στο εν λόγω ναό από της ιδρύσεώς του χρησιμοποιείται ανελλιπώς ρωσικού τύπου εκκλησιαστική μουσική! Φαντασθείτε λοιπόν για τι επίτευγμα μιλάμε!

Είχα ακούσει κι εγώ στο παρελθόν πολύ καλά λόγια για το επίπεδο που διατηρούν στη Βυζαντινή Μουσική, στο γειτονικό μας κράτος!... Τελευταίο καιρό, συλλέγω διάφορες πληροφορίες για τη Βυζαντινή μουσική στη Βουλγαρία και έχω ακούσει τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ!... Ομολογώ, ότι χάρηκα πολύ!
Επίσης, άκουσα πολύ καλά λόγια για όσα λέει ο αγαπητός "nektariosthanos":
Καταρχάς να σημειώσω ότι στα αναλόγια υπήρχαν ΜΟΝΟ νέα παιδιά (μέσος όρος ηλικίας τα 25 έτη!). Το πνεύμα συνεργασίας, η προσήλωσή τους στην ψαλμωδία, η "υπακοή" τους στον διευθύνοντα, η μουσική τους αντίληψη...
Υποδειγματική είναι η στάση και του μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως κ. Νικολάου. Σημειωθήτω πως: στα γραφεία της Μητροπόλεως και σε παρόμοιες θέσεις εργάζονται νέα παιδιά, υποψήφιοι και μη κληρικοί. ΟΛΑ τα μέλη της Χορωδίας του Μητροπολιτικού ναού αμείβονται από τον Ναό...Ο Μητροπολίτης συνέστησε Χορωδία νέων η οποία τον ακολουθεί όπου λειτουργεί. Επ' αμοιβή...(με συγχωρείτε που το ξανατονίζω).
Αυτά είναι πραγματικά ευχάριστα!... :):):)

(Προσωπικά ντράπηκα για την προχειρότητα με την οποία ψάλλουμε εδώ στην Ελλάδα. Ντράπηκα και για τον "ἑξυπνακισμό" που διακατέχει τον ελλαδικό ψαλτικό κόσμο, εμάς δηλ...)
Ξέρω ότι ο λόγος μου θα χαρακτηριστεί από πολλούς επιιθετικός, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό πηγάζει από την καρδιά μου.
Αγαπητέ "nektariosthanos", κάτι τέτοιο άκουσα πολλές φορές το τελευταίο καιρό που ασχολήθηκα με αυτό το θέμα!... Προσωπικά, δεν μπορώ να πάρα τέτοια θέση λόγω του ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη!... Θα έχω σε λίγες μέρες, πρώτα ο Θεός!...
Αυτό όμως που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, είναι ότι το έχω ακούσει κι απο άλλες πηγές αυτό! Δεν είστε ο μόνος που λέτε κάτι τέτοιο...
Υπήρξαν μάλιστα δυο περιπτώσεις που μου σύστησαν τη Βουλγαρία, ως καταξιωμένο χώρο για την εκμάθηση της Βυζαντινής μουσικής!...

Αγαπητά μέλη,
Να ευχαριστήσω και τον διαχειριστή του φόρουμ, τον αγαπητό μας Δημήτρη, που μέσω του φόρουμ μας βοηθά να γνωριζόμαστε. Να αναφέρω ότι αρκετοί αδελφοί από τη Βουλγαρία μπαίνουν στο φόρουμ (ή στην ιστοσελίδα αναλόγιον) για να κατεβάσουν αρχεία-με έναν (ακόμη!) γνωριστήκαμε και προσωπικώς.
:):):)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Υπήρξαν μάλιστα δυο περιπτώσεις που μου σύστησαν τη Βουλγαρία, ως καταξιωμένο χώρο για την εκμάθηση της Βυζαντινής μουσικής!...

Νομίζω ότι εδώ υπερβάλλετε λίγο. Οι καταξιωμένοι μουσικοδιδάσκαλοι της γειτονικής χώρας (και οι ήδη αείμνηστοι και οι εν ζωή) έμαθαν την ψαλτική κάπου στον ευρύτερο ελληνικό χώρο (της Κων/πόλεως συμπεριλαμβανομένης). Και εκεί είναι πρόσφατα φαινόμενα διδασκαλίας της ψαλτικής με κάποιο όργανο (έχω ακούσει για πιάνο αλλά και βιολί), αρμονικών ισοκρατημάτων κλπ. Το ευχάριστο είναι ότι στα νέα παιδιά η ρωσικού τύπου εκκλησιαστική μουσική (η οποία σημειωτέον έχει να επιδείξει αξιόλογους χορούς) θεωρείται ως κατάλοιπο του ολοκληρωτικού καθεστώτος και "το μέλλον ανήκει στην ψαλτική"!

Σε αυτό που υπερέχουν οι Βούλγαροι είναι η σπουδαιότητα που δίνουν στην μουσική στην εκκλησιαστική εκπαίδευση. Τόσο η ψαλτική όσο και η ευρωπαϊκή μουσική διδάσκονται στις θεολογικές σχολές και η ψαλτική διδάσκεται και στα 5 έτη του εκκλησιαστικού λυκείου (αν και εκεί πάνε 7 χρόνια δημοτικό και 5 δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Οι απόφοιτοι των εκκλησιαστικών δευτεροβάθμιων σχολών ίσως δεν γνωρίζουν θέματα που οι εν Ελλάδι έμαθαν καλύτερα (πχ στοιχεία θετικών επιστημών, κάποια ξένη γλώσσα). Γνωρίζουν όμως να ψάλλουν καλύτερα και για ένα μελλοντικό κληρικό αυτό είναι θέμα μείζονος σημασίας.
 

en_elladi

Μέλος
Το ευχάριστο είναι ότι στα νέα παιδιά η ρωσικού τύπου εκκλησιαστική μουσική (η οποία σημειωτέον έχει να επιδείξει αξιόλογους χορούς) θεωρείται ως κατάλοιπο του ολοκληρωτικού καθεστώτος και "το μέλλον ανήκει στην ψαλτική"!
Αυτό είναι πράγματι ευχάριστο!

Σε αυτό που υπερέχουν οι Βούλγαροι είναι η σπουδαιότητα που δίνουν στην μουσική στην εκκλησιαστική εκπαίδευση. Τόσο η ψαλτική όσο και η ευρωπαϊκή μουσική διδάσκονται στις θεολογικές σχολές και η ψαλτική διδάσκεται και στα 5 έτη του εκκλησιαστικού λυκείου (αν και εκεί πάνε 7 χρόνια δημοτικό και 5 δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Οι απόφοιτοι των εκκλησιαστικών δευτεροβάθμιων σχολών ίσως δεν γνωρίζουν θέματα που οι εν Ελλάδι έμαθαν καλύτερα (πχ στοιχεία θετικών επιστημών, κάποια ξένη γλώσσα). Γνωρίζουν όμως να ψάλλουν καλύτερα και για ένα μελλοντικό κληρικό αυτό είναι θέμα μείζονος σημασίας.
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον που λέτε! Πράγματι, υπερέχουν στη σπουδαιότητα που δίνουν στη μουσική και εκκλησιαστική εκπαίδευση, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας!
 
Top