αποτελέσματα του "Τοp 5 ψαλτών"

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αηδόνης;102281 said:
Έκπληξη πάντως αποτελεί ότι ο Φώτιος βρίσκεται σε μία από τις τελευταίες
θέσεις της κατάταξης!
Χωρίς να θέλω να κάνω τον...Ηλία Νικολακόπουλο του "top 5 ψαλτών" το αν κάποιος είναι από τους τελευταίους ή δεν εμφανίζεται και καθόλου στην κατάταξη δεν είναι από τα συμπεράσματα που εξάγονται από μια τέτοια δημοσκόπηση "ειδικού τύπου". Όπως έγραψα κι εδώ κυρίως για τις πάνω θέσεις της κλίμακας είναι στατιστικά αξιόπιστη η δημοσκόπηση και κυρίως στο να μας δείξει όχι ποιοι είναι καλοί ψάλτες αλλά ποια είναι τα κριτήρια των ίδιων των ιεροψαλτών για τον χαρακτηρισμό ενός ψάλτη ως κορυφαίου.
Όπως είναι λογικό η χρονική απόσταση και η ιστορική φόρτιση παίζουν το ρόλο τους στο να θεωρήσει κάποιος κάτι "κορυφαίο" ή "κλασικό" ή "διαχρονικό" (και η πρώτη πεντάδα που έχει σχεδόν "κλείσει" το απδεικνύει περίτρανα).

ΥΓ Με βάση το σκεπτικό αυτό βέβαια η πραγματική είδηση προκύπτει από το ότι ένας νεαρός ψάλτης, ο Νεοχωρίτης, (μέχρι τώρα) κινείται σταθερά στην πρώτη δεκάδα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ψήφισαν 51 / ψηφίστηκαν 61






Πρώτες προτιμήσεις (10)

(η βαθμολογία αν ψηφίζαμε μόνο τον πρώτο)

 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-140.rar
    16.2 KB · Views: 22
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
επαναλαμβάνω την πρότασή μου για top 10. Νομίζω είναι επιβεβλημένο. Μένουν "αναγκαστικά" πολλοί αγαπημένοι έξω και μεγάλοι ψάλτες. Θα ξαναψηφίσουμε, ούτως ή άλλως μόνο 50 είμαστε μέχρι τώρα...

Τα αποτελέσματα θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και αντικειμενικά!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
επαναλαμβάνω την πρότασή μου για top 10. Νομίζω είναι επιβεβλημένο. Μένουν "αναγκαστικά" πολλοί αγαπημένοι έξω και μεγάλοι ψάλτες. Θα ξαναψηφίσουμε, ούτως ή άλλως μόνο 50 είμαστε μέχρι τώρα...

Τα αποτελέσματα θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και αντικειμενικά!

Πάντως, Κώστα, νομίζω ότι ζητούμενο δεν είναι η προσωπική έκφραση των επιλογών μας (αν είναι λίγες οι 5, και οι 10 λίγες είναι), αλλά το τι θεωρούν οι ψάλτες ως "κορυφαίο" ψάλσιμο και κυρίως γιατί - κάτι που δεν φαίνεται από τον πίνακα μόνο του.
Εγώ λέω να εστιάσουμε την προσπάθεια στο να ψηφίσουν ορισμένοι ακόμα, για να υπάρχει μεγαλύτερη αντιπροσωπευτικότητα (εννοείται πως είναι απόλυτα κατανοητοί και σεβαστοί λόγοι αρχής για την αποχή) και να τα κλείσουμε κάποια στιγμή, για να αρχίσουμε να συζητάμε πάνω σε αυτό (εγώ έχω πολλές απορίες, μια από αυτές την εξέφρασα χθες).
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πάντως, Κώστα, νομίζω ότι ζητούμενο δεν είναι η προσωπική έκφραση των επιλογών μας (αν είναι λίγες οι 5, και οι 10 λίγες είναι), αλλά το τι θεωρούν οι ψάλτες ως "κορυφαίο" ψάλσιμο και κυρίως γιατί - κάτι που δεν φαίνεται από τον πίνακα μόνο του.

ναι αλλά όταν μέσα στον κατάλογο υπάρχουν ονόματα που δε θα έπρεπε και δεν υπάρχουν άλλα που θα έπρεπε, τότε αυτό κάτι σημαίνει...

Γιατί, άλλο να μη βάζει κανείς τον Καραμάνη στην πεντάδα κι άλλο να τον βάλουν όλοι ως 6ο ή 7ο....
Κατάλαβες τι εννοώ?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ναι αλλά όταν μέσα στον κατάλογο υπάρχουν ονόματα που δε θα έπρεπε και δεν υπάρχουν άλλα που θα έπρεπε, τότε αυτό κάτι σημαίνει...
Αυτό φίλε μου, έχει να κάνει με τις προσωπικές επιλογές του καθενός κ δε μπορεί να μπεί χαλινός....

Γιατί, άλλο να μη βάζει κανείς τον Καραμάνη στην πεντάδα κι άλλο να τον βάλουν όλοι ως 6ο ή 7ο....
Κατάλαβες τι εννοώ?
Ναι...
στην 1η περίπτωση δε φαίνεται πουθενά!!!!!!!!!!! όπως κ δεκάδες άλλοι αξιόλογοι ψάλτες, οι οποίοι αποτέλεσαν πρότυπο για τους μαθητές τους κ τους εκφραστές τους. (να μην αναφέρω ονόματα, γιατί μπορεί να θεωρηθεί προσπάθεια προβολής συγκεκριμένων κ κατα συνέπεια προσπάθεια κατεύθυνσης της ψηφοφορίας)
στη 2η περίπτωση φαίνεται κ μάλιστα πολυ κοντά στο top. Πράγμα που σίγουρα κάνει κάποιους να αισθάνονται καλύτερα, από την άποψη ότι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ πρότυπο είναι μέσα στους καλύτερους......
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....

ΥΓ: ποσωπικά δεν ψήφισα ακόμη κ δεν ξέρω αν θα το κάνω για λόγους που έχω εξηγήσει ιδιαιτέρως σε έτερο, εκλεκτό μέλος.
 
Last edited:
ναι αλλά όταν μέσα στον κατάλογο υπάρχουν ονόματα που δε θα έπρεπε και δεν υπάρχουν άλλα που θα έπρεπε, τότε αυτό κάτι σημαίνει...

το "δε θα έπρεπε ... θα έπρεπε" το αντιλαμβάνομαι μόνο στη διάσταση των ζώντων ψαλτών και δή μελών αυτού του forum :

α. κάποιοι παληοί που στενοχωρήθηκαν, ίσως, εκ της "απουσίας των" από τον πίνακα προτιμωμένων και

β. κάποιοι νεότεροι που θάθελαν λίγο "σπρώξιμο"

όμως επειδή το γένος των ψαλτών "δεν μασάει" από τέτοια (αποδεδειγμένα) μια χαρά όλα !!:)

(οι μεταχωρήσαντες δια την άνω Ιερουσαλήμ ουδόλως φροντίζουν τα της επικήρου !):cool:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
το "δε θα έπρεπε ... θα έπρεπε" το αντιλαμβάνομαι μόνο στη διάσταση των ζώντων ψαλτών και δή μελών αυτού του forum
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...
εγώ άλλο είδα γραμμένο
άλλο να μη βάζει κανείς τον Καραμάνη στην πεντάδα κι άλλο να τον βάλουν όλοι ως 6ο ή 7ο....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φίλοι, τα πράγματα είναι πιο απλά - νομίζω αρκετά πιο απλά.

Ο Κώστας είπε ότι με ένα σύστημα ευρύτερης επιλογής θα ανέβαιναν περισσότερο κάποιοι ψάλτες οι οποίοι με το σύστημα των 5 είναι αποκλεισμένοι, αλλά δεν θα άξιζαν να είναι χαμηλά σε κατάταξη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Καραμάνης.

Δεν μίλησε κανείς για τα δικά ΤΟΥ πρότυπα ή για ζώντες και μη.

Είναι όντως δικαιότερο πιστεύω. Η δική μου ένσταση είναι αλλού: ότι έτσι αλλάζει ο χαρακτήρας της ψηφοφορίας από "Ο καλύτερος ψάλτης" (άρα με τι κριτήρια κρίνω το κορυφαίο ψάλσιμο) σε αξιολογική κατάταξη των ψαλτών.

Ωστόσο, πολύ ευχαρίστως θα το δεχόμουνα και θα ψήφιζα και θα ξαναψήφιζα. Πώς θα πείσεις όμως όλους αυτούς τους ανθρώπους, Κώστα, να ξαναψηφίσουν; Αν βρεις τρόπο, είμαι μαζί σου.:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Φίλοι, τα πράγματα είναι πιο απλά - νομίζω αρκετά πιο απλά.

Ο Κώστας είπε ότι με ένα σύστημα ευρύτερης επιλογής θα ανέβαιναν περισσότερο κάποιοι ψάλτες οι οποίοι με το σύστημα των 5 είναι αποκλεισμένοι, αλλά δεν θα άξιζαν να είναι χαμηλά σε κατάταξη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Καραμάνης.
δηλαδή, το θέμα είναι να ανέβουν κάποιοι σε σειρά κατάταξης;;
διαφωνώ πλήρως.
εφόσον, η δημοσκόπηση δε ζητάει επιμέρους στοιχεία-χαρακτηριστικά=δικαιολογημένη επιλογη, ο καθένας ψηφίζει όποιον του αρέσει για τους x,y,z λόγους.
με βάση λοιπόν τί αρέσει στον καθένα, έχουν διαμορφωθεί κ τα αποτελέσματα, που αν μη τι άλλο, δείχνουν την προτίμηση των μελών του φόρουμ, κ (ίσως, αναλογικά πάντα) τη γενικότερη προτίμηση.
μ΄ αρέσουν, δε μ'αρέσουν, αυτά είναι τα αποτελέσματα. στην ουσία δε μου προκαλούν ούτε ευχαρίστηση, ούτε λύπη, γιατί......δε βγάζουν κ πρωθυπουργό!!!!!:D:D

Δεν μίλησε κανείς για τα δικά ΤΟΥ πρότυπα ή για ζώντες και μη.

Είναι όντως δικαιότερο πιστεύω. Η δική μου ένσταση είναι αλλού: ότι έτσι αλλάζει ο χαρακτήρας της ψηφοφορίας από "Ο καλύτερος ψάλτης" (άρα με τι κριτήρια κρίνω το κορυφαίο ψάλσιμο) σε αξιολογική κατάταξη των ψαλτών.
έγραψα πιο πρίν για σημεία αξιολόγησης (αριστη εκτέλεση, φωνή, μελοποιΐα κλπ)
Ωστόσο, πολύ ευχαρίστως θα το δεχόμουνα και θα ψήφιζα και θα ξαναψήφιζα. Πώς θα πείσεις όμως όλους αυτούς τους ανθρώπους, Κώστα, να ξαναψηφίσουν; Αν βρεις τρόπο, είμαι μαζί σου.
δεν αλλοιώνεται η αυθόρμητη ψήφος της στιγμής με τέτοια παρότρυνση;;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Για το πώς αλλοιώνεται η αυθόρμητη ψήφος, Νίκο, δεν το κατάλαβα, πάντως έχεις δίκιο για τα κριτήρια. Το ιδανικό θα ήταν να είχαμε επιλογή με κριτήρια: π.χ. ο πιο καλλίφωνος, ο πιο εκφραστικός, ο πιο παραδοσιακός, ο πιο κατανυκτικός κ.λπ. Ίσως μια ιδέα για το μέλλον, ποιος ξέρει (να σημειώσω ότι προσωπικά θεωρώ αυτές τις δημοσκοπήσεις όχι σόου για να περνάει η ώρα μας, αλλά εξαιρετικά γόνιμο μοίρασμα γνώσεων, εμπειριών και προσωπικών οπτικών).

Τα κριτήρια έχουν πάντα σημασία. Μια αξιολόγηση ταινιών από το 1 ως το 100 π.χ. (όπως ξέρει κι ο Νεοκλής καλύτερα από μένα..:wink:) δεν έχει πολύ νόημα, περισσότερο νόημα έχει η αξιολόγηση με βάση το είδος (δραματική, πολεμική, ερωτική κλπ) ή ακόμα καλύτερα με βάση τη σχολή (χόλιγουντ, αισθαντικός κινηματογράφος, ποιητικός κινηματογράφος κλπ).
Αλλά εδώ ακολουθείται μια "ολιστική" προσέγγιση που κι αυτη έχει το δίκιο της: αυτή η προσέγγιση λέει ότι "ο σωστός ψάλτης είναι σύνολο ορισμένων στοιχείων. Με βάση το σύνολο ποιον θεωρείτε καλύτερο;"

Είναι μια άποψη κι αυτή, βγάζει συμπεράσματα. Η μέριμνα του Κώστα και η δική μου και του Νικολάου και όσων ασχολούνται είναι πώς θα είναι αυτά τα συμπεράσματα όσο γίνεται πιο αντιπροσωπευτικά. Και για μένα (προσωπικά) αυτό θα γίνει μόνο αν ψηφίσουν πολλοί και μάλιστα γνωστοί στο φόρουμ, ήτοι με δοκιμασμένη και έγκυρη άποψη.

ΥΓ Και βεβαίως δεν βγάζουμε προωθυπουργό. Αν ήταν για πρωθυπουργό, θα απείχα…
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Για το πώς αλλοιώνεται η αυθόρμητη ψήφος, Νίκο, δεν το κατάλαβα

πώς;;
μπορεί να μην έγινε ηθελημένα, αλλά υποσυνείδητα....
άλλο να μη βάζει κανείς τον Καραμάνη στην πεντάδα κι άλλο να τον βάλουν όλοι ως 6ο ή 7ο....

πάντως έχεις δίκιο για τα κριτήρια. Το ιδανικό θα ήταν να είχαμε επιλογή με κριτήρια: π.χ. ο πιο καλλίφωνος, ο πιο εκφραστικός, ο πιο παραδοσιακός, ο πιο κατανυκτικός κ.λπ. Ίσως μια ιδέα για το μέλλον, ποιος ξέρει (να σημειώσω ότι προσωπικά θεωρώ αυτές τις δημοσκοπήσεις όχι σόου για να περνάει η ώρα μας, αλλά εξαιρετικά γόνιμο μοίρασμα γνώσεων, εμπειριών και προσωπικών οπτικών).

Τα κριτήρια έχουν πάντα σημασία. Μια αξιολόγηση ταινιών από το 1 ως το 100 π.χ. (όπως ξέρει κι ο Νεοκλής καλύτερα από μένα..:wink:) δεν έχει πολύ νόημα, περισσότερο νόημα έχει η αξιολόγηση με βάση το είδος (δραματική, πολεμική, ερωτική κλπ) ή ακόμα καλύτερα με βάση τη σχολή (χόλιγουντ, αισθαντικός κινηματογράφος, ποιητικός κινηματογράφος κλπ).
Αλλά εδώ ακολουθείται μια "ολιστική" προσέγγιση που κι αυτη έχει το δίκιο της: αυτή η προσέγγιση λέει ότι "ο σωστός ψάλτης είναι σύνολο ορισμένων στοιχείων. Με βάση το σύνολο ποιον θεωρείτε καλύτερο;"
αυτό είπα κι εγώ....
Βέβαια, εσύ το είπες καλύτερα "ολιστική προσέγγιση", αλλά το νόημα παραμένει το ίδιο:όποιος μας αρέσει περισσότερο για τους....λόγους. συνολικά δε νομίζω....μόνο για το άκουσμα, κυρίως.....
τέλος πάντων....ας μη μακρυγορούμε...δεν έχουμε να χωρίσουμε κ τίποτα, μόνο να μοιραστούμε...την έγνοια της Β. Μ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάντως, για να σου φύγει η απορία Νίκο, αυτό
Γιατί, άλλο να μη βάζει κανείς τον Καραμάνη στην πεντάδα κι άλλο να τον βάλουν όλοι ως 6ο ή 7ο....
είναι απάντηση σε αυτό
Αν μπορούσα να κάνω μια απορία στον εαυτό μου ή σε όποιον μπορεί να μου απαντήσει είναι γιατί ο Παναγιωτίδης έχει τη θέση 4, ενώ ο Καραμάνης την 16. Δάκτυλος του δημιουργού της δημοσκόπησης; ΠΟιος ξέρει...:wink:
...που όμως λέχθηκε περισσότερο ως πείραγμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ψήφισαν 55 / ψηφίστηκαν 67




Πρώτες προτιμήσεις (10)
(η βαθμολογία αν ψηφίζαμε μόνο τον πρώτο)


ΥΓ Όπως θα δείτε από το excel έχω ενσωματώσει και επιλογές δύο μελών που δεν ψήφισαν 5 ψάλτες. (Οι Πετρόχειλος, Δανιηλίδης είναι βαθμολογικά στην 20άδα, δεν άλλαξα καταλλήλως το χρώμα).
Προσωπικά, δεδομένου του ενδιαφέροντος θεωρώ τη διαδικασία ολοκληρωμένη. Μάλλον λίγοι φαίνονται οι 55 συγκριτκά με τους 160 που ψήφισαν στην κρυφή ψηφοφορία. Καλό θα ήταν πάντως έστω και έτσι να βγουν ορισμένα συμπεράσματα.
Επίσης, ελπίζω στη δημιουργία (από κάποιον έγκριτο εδώ) ανάλογης δημοσκόπησης για χορωδίες, θα ήταν νομίζω πολύ διδακτική. Και εις άλλα με υγεία!
 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-180.rar
    20 KB · Views: 72
Top