Γρηγόριος Στάθης: «Να αρθεί το μεσότοιχο του 1814!»

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Χαλάρωσε Βάιε. Δεν έφερε την παράδοση του Ιακώβου ο Πρίγγος, ο Καραμάνης και ο Μαργαρίτης και την φέρεις εσύ;

εγώ δεν είπα τίποτα για το ποιος απ'τους επιγόνους φέρει την παράδοση ή όχι...
ο Νεκτάριος το ξεκίνησε....
ούτε για μένα είπα κάτι....

1. Δεν αυθαιρετούν όλοι οι επίγονοι των Πατριαρχικών, αλλά δεν θα ήθελα να γίνω κακός, παρουσιάζοντας ηχογραφήσεις "μουσικής κακοποίησης" από κάποιους εξ' αυτών.
2. Όλοι, κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος!
3. Προφανώς, θα εννοούσε και το άκουσμα αλλά και το δέσιμο της χορωδίας!
4. Ανέφερα αυτήν την προσωπική μαρτυρία, γιατί μου έκανε εντύπωση η γνώμη του αειμνήστου Πρωτοψάλτη Άγγελου Μαργαρίτη, σε αντιδιαστολή με άλλους που μόλις ακούσουν για την εν λόγω χορωδία και το χοράρχη της, "παίρνουν θέση βολής"!
Είμαστε, όμως, εκτός αρχικού θέματος!
1) συμφωνώ
2) ομοίως
3) είπε τίποτα για αναλύσεις, διαστήματα και έλξεις συγκεκριμένα;
4) εντάξει, δίκιο έχεις για το "παίρνουν θέση βολής"
 
Last edited:
Τι θα έλεγε ο Ιάκωβος δεν γνωριζω. Άκουσα όμως ιδίοις ωσίν τον Καραμάνη να δίνει συγχαρητήρια στον Αγγελόπουλο τόσο για τον ίδιο όσο και για την ΕλΒυΧ. Το ίδιο άκουσα και από τον κυρ Αβραάμ και από τον Οικουμενικό μας Πατριάρχη το 2003 και από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη μετά από την συναυλία στην Αγία Ειρήνη.. Νομίζω αξιόπιστοι και οι τέσσερις. Εκτός αν τα έλεγαν ψέμματα για να πιάσουν φιλία με τον Αγγελόπουλο.

Αυτό δεν δείχνει παρά μόνο την αβρότητα των προσώπων που αναφέρεις. Όπως και η αντιμετώπιση του Αγγελόπουλου από τον Παναγιωτίδη (για όποιον γνωρίζει τί έγινε) δείχνει την έλλειψη αυτής...
Άλλο είμαι ευγενικός προς το πρόσωπό σου, άλλο παραδέχομαι τις απόψεις σου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τι θα έλεγε ο Ιάκωβος δεν γνωριζω. Άκουσα όμως ιδίοις ωσίν τον Καραμάνη να δίνει συγχαρητήρια στον Αγγελόπουλο τόσο για τον ίδιο όσο και για την ΕλΒυΧ. Το ίδιο άκουσα και από τον κυρ Αβραάμ και από τον Οικουμενικό μας Πατριάρχη το 2003 και από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη μετά από την συναυλία στην Αγία Ειρήνη.. Νομίζω αξιόπιστοι και οι τέσσερις. Εκτός αν τα έλεγαν ψέμματα για να πιάσουν φιλία με τον Αγγελόπουλο.
Βρε συ Ηλία, εσύ είσαι σοβαρό άτομο. Το να επιστρατεύουν τέτοια επιχειρήματα άλλοι, εντάξει, το καταλαβαίνω: η σχέση μαθητείας τους έχει μεταβληθεί σε υπεράσπιση ακόμα και των αριθμητικών λαθών στο θεωρητικό του Καρά, ακόμα και των τραβηγμένων από τα μαλλιά έλξεων που ακούμε στους δίσκους του Καρά και τις ηχογραφήσεις της ΕΛΒΥΧ -τις παλαιότερες κυρίως-. Και όταν τους επισημαίνονται οι άπειρες θεωρητικές και πρακτικές ανομίες της γνωστής σχολής δεν έχουν τίποτα να πουν (ή κάποιοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν), οπότε το μόνο που αντιπαραθέτουν διαρκώς είναι γνώμες τρίτων για την ΕΛΒΥΧ που είπαν κάποτε σε μια κοινωνική εκδήλωση ή κάποια άτυπη και σύντομη συνομιλία, όπου όλοι δίνουν συγχαρητήρια στο χοράρχη και τη χορωδία (κι εγώ το έχω κάνει, ευτυχώς δηλαδή που δεν ήταν κανείς μπροστά να το ακούσει και να πει ότι "ο Θεοτοκάτος συνεχάρη το Λυκούργο για τη χορωδία του"!! Τώρα θυμάμαι που έλεγε κάποιος χαρακτηριστικά γι' αυτές τις περιστάσεις: "βρε παιδιά, όταν η γυναίκα μου κάνει γιορτή, θα την παινέψω, δεν θα πω μπροστά σε όλο τον κόσμο ότι με απατάει..."). Αλλά εσύ και γνώστης είσαι και έχεις πολύ περισσότερα να πεις, εφόσον θέλεις να εκφραστείς θετικά για κάποιον, από το να παραθέτεις απλώς κάποια λόγια που κάποιος είπε υπό κάποιες συνθήκες... Αφού ξέρεις ότι αυτά τα ψευτοεπιχειρήματα είναι είτε για μαθητούδια είτε για πωρωμένους, πάντως όχι για σένα! (μέχρι και το φοβερό, ότι ο Ναυπλιώτης θα έδινε συγχαρητήρια στο... Λυκούργο για τις... εκτελέσεις του ακούσαμε, που ακόμα κι εσένα μάλλον σε "κούφανε", αν εικάζω καλά από τον τρόπο που τεχνηέντως το προσπέρασες...)
 
Top