Δούλοι Κύριον στην Ι. Μ. Ζωγράφου

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ο παρακάτω πολυέλεος του Πέτρου Λαμπαδαρίου ψάλθηκε στην Ι. Μ. Ζωγράφου στην πανήγυρη του Αγίου Κοσμά του Ζωγραφίτη. Τους δεξιούς στίχους τους ψάλλουν Βατοπαιδινοί Πατέρες στα ελληνικά ενώ τους αριστερούς οι πατέρες της μονής Ζωγράφου στα Βουλγάρικα. Μόνο στα Δοξαστικά αλλάζουν και ψάλλουν οι Βούλγαροι το δόξα και οι έλληνες το Και νυν. Μάλον μόνο αυτό θα είχαν μεταγεγραμμένο.

Υ.Γ. Το ανέβασα στο mediafire γιατί δοκίμασα πολλές φορές να το επισυνἀψω στο μήνυμα αλλά δεν τα κατάφερνα. Μου εμφάνιζε διαρκώς το μήνυμα "Internet explorer cannot display the webpage".

Πολυέλεος Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α Ι. Μ. Ζωγράφου 2009
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
O πολυέλεος είναι εξ ολοκλήρου διασκευασμένος στην σλαβονική (λειτουργική γλώσσα της Βουλγαρικής εκκλησίας)- τώρα γιατί έψαλλαν ότι έψαλλαν δεν ξέρω. :D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υ.Γ. Το ανέβασα στο mediafire γιατί δοκίμασα πολλές φορές να το επισυνἀψω στο μήνυμα αλλά δεν τα κατάφερνα. Μου εμφάνιζε διαρκώς το μήνυμα "Internet explorer cannot display the webpage".http://www.mediafire.com/?sharekey=4f19a9c92e669061d6baebe61b361f7ccd46f0aa47ae2b31b99f3f1679ee9294

Ευχαριστούμε πολύ. Υπάρχει και η λύση του FTP για μεγάλα αρχεία όταν δεν μπορείς να τα επισυνάψεις για κάποιο λόγο. Επικοινώνησε μαζί μου με ΠΜ εάν ενδιαφέρεσαι.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει βρεθεί κάποιος από σας στην μονή Ζωγράφου στην εορτή του Αγ. Γεωργίου? Κάνουν καλή πανήγυρι? Κάποιος μου είχε πει ότι στα μη ελληνικά μοναστήρια Χελανδάρι- Ζωγράφου- Ρωσικό στις πανηγύρεις πάντα στο δεξιό χορό ψάλλουν ελληνικά, ισχύει?
Ελπίζω πάντος να πηγαίνουν και έλληνες εκτός από βούλγαρους προσκυνητές.

Όποιος ξέρει ας με ενημερώσει όποτε μπορεί σχετικά γιατί σκέφτομαι να πάω φέτος πρώτα ο Θεός.
 
Last edited:
Top