Σιγά και δυνατά

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Καλό θα είναι "να γίνεται διάλογος"μεταξύ τονισμένων και "απαλών" σημείων του μέλους.
"Σπάζει" η μονοτονία, όταν η ένταση μας, στην πορεία της μελωδίας έχει διακυμάνσεις. Π.χ. Στο μεγαλύτερο μέρος θα είναι κανονική, σ' ένα άλλο "απαλή" και σ' ένα τρίτο δυνατή.
Το επισημαίνω, διότι, παρόλο που ο μουσικοσυνθέτης κ. Γ. Ναούμ, το είχε σημειώσει (και αμαρτιών ημών), δεν προσέχθηκε από τον ερμηνευτή!

Που το ειδατε αυτο; ; ; Το αναφαιρει καποιο θεωρητικο η υπαρχει στην παραδοση του Πατριαρχειου η του ορους; Και γενικα εχετε ακουσει παλαιους ψαλτες να ''σπανε'' τη μονοτονια του μελους με αυτον τον τροπο;

Υ.Γ. Προσφατα ακουσα και γνωστο αγιορειτη να το κανει...τι να πεις...
 
Αδελφοι και πατερες ευλογήτε
Ψάχνω αυτον τον ωραίο υμνό του Γεωργίου Ναούμ που ψάλλουμε στο αντίδωρο σε μουσικό κείμενο

και τον ψάλει πολύ ομορφα ο κ Δανιήλ στο βίντεο

Χίλια Μπράβο βρε Δανιήλ!!! Αν και δεν εκτελεις το ''σιγα'' του κ. Ναούμ... Αλλα νομίζω οτι το πρωτότυπο κείμενο λέει να το πεις εκτος απο ''σιγα'' και στο ένα πόδι... Δηλαδη ''κουτσό''!! Πες μου ότι το έκανες γιατι ειμαι έτοιμος να αποσύρω τον θαυμασμό μου στην εξαιρετική σου εκτέλεση πάραυτα!!!!!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Που το ειδατε αυτο; ; ; Το αναφαιρει καποιο θεωρητικο η υπαρχει στην παραδοση του Πατριαρχειου η του ορους; Και γενικα εχετε ακουσει παλαιους ψαλτες να ''σπανε'' τη μονοτονια του μελους με αυτον τον τροπο;

Υ.Γ. Προσφατα ακουσα και γνωστο αγιορειτη να το κανει...τι να πεις...

Η μουσική είναι "το ένδυμα του λόγου".
Σκοπό έχει να τονίσει τη σημασία του λόγου - ποιητικού κειμένου με τα μέσα - "εργαλεία" που διαθέτει. (Μουσικούς τρόπους - ήχους, ποιοτικούς χαρακτήρες, σημεία αλλοιώσεως κ.ά.)!
Κατά την ερμηνεία & εκτέλεση των διαφόρων μαθημάτων, όλα τα παραπάνω "συνεργάζονται" με αρμονία, για να επιτευχθεί ο πρωταρχικός στόχος!
Αν σκεφτούμε ότι συζητώντας μ' ένα πρόσωπο, δεν μιλάμε καθ' όλη τη διάρκεια της συζήτησης στον ίδιο τόνο και στον ίδιο ρυθμό, όμοια και "ο διάλογος του ανθρώπου με το Θεό", δεν μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να είναι στον "ίδιο τόνο"!
Ανάλογα με το τι συζητάμε, είναι και ο τόνος της φωνής μας!
Άλλοτε χαμηλόφωνα, άλλοτε ενθουσιασμένα - δυνατά, άλλοτε ικετευτικά - παρακλητικά κ.λ.π.
Δεν είναι τυχαίο, ότι ο ποιητής του πιο πάνω καλοφωνικού ύμνου, κ. Γ. Ναούμ, έχει επισημάνει μια τέτοια αυξομείωση!
Υπάρχουν εκτελέσεις μαθημάτων που εφαρμόζεται προς όφελος του λόγου και αποφυγή της μονοτονίας, αυτή η εναλλαγή!
Θυμάμαι ως φοιτητής όπου Εκκλησιαζόμουνα περιστασιακά και στον Ι. Ναό των Αγ. Κυρίλλου & Μεθοδίου Θεσσαλονίκης, όπου έψαλλε ο αείμνηστος Αντ. Τσαχαλίνας, ένας εκ των καλλιτέρων μαθητών του Αθ. Παναγιωτίδη, να εφαρμόζει, με επιτυχία, την παραπάνω ενέργεια.
Στο άμεσο μέλλον, θα "βρω" ηχογραφήσεις είτε χορωδίας, είτε μονωδίας, που με επιτυχία, εξελίσσεται αυτός "ο ηχητικός διάλογος" !
Αν η πλειοψηφία των ασχολουμένων με την ερμηνεία και εκτέλεση των μαθημάτων της ΕΒΜ δεν το συνηθίζει, δεν σημαίνει ότι είναι απαγορευτικό να το εφαρμόζουμε, για τους λόγους που ήδη έχω αναφέρει.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Που το ειδατε αυτο; ; ; .........................................ή του ορους; Και γενικα εχετε ακουσει παλαιους ψαλτες να ''σπανε'' τη μονοτονια του μελους με αυτον τον τροπο;

Υ.Γ. Προσφατα ακουσα και γνωστο αγιορειτη να το κανει...τι να πεις...
Ακούστε εδώ:

Ο τρισάγιος ύμνος με "Δύναμις" σε γ' ήχο από Αγιορίτες πατέρες της Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας.
"Στο Άγος Ισχυρός", η μείωση της έντασης πραγματοποιείται στις μελωδικές γραμμές "του Ισχυρός"!
Επίσης, στη μονωδία "του Αθάνατος", λιγότερο!
Αυτός "ο ηχητικός διάλογος", δε συνηθίζεται μεν, αλλά ψάλλεται κατά καιρούς είτε από χορωδίες, είτε σε "σολιστικές εκτελέσεις" καταξιωμένων Ιεροψαλτών!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι προκαλεί ενδιαφέρον στον ακροατή και δεν θα ήταν αντί - παραδοσιακό να το πολλαπλασιάζαμε, κατά την εκτέλεση των μαθημάτων!
Εξ' άλλου, στον παρόντα "Καλοφωνικό ύμνο", ο συνθέτης κ. Γ. Ναούμ το ζητά από τον ερμηνευτή να το κάνει!
 
Last edited by a moderator:

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ακούστε εδώ:


Ο τρισάγιος ύμνος με "Δύναμις" σε γ' ήχο από Αγιορίτες πατέρες της Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας.
"Στο Άγος Ισχυρός", η μείωση της έντασης πραγματοποιείται στις μελωδικές γραμμές "του Ισχυρός"!
Επίσης, στη μονωδία "του Αθάνατος", λιγότερο!
Αυτός "ο ηχητικός διάλογος", δε συνηθίζεται μεν, αλλά ψάλλεται κατά καιρούς είτε από χορωδίες, είτε σε "σολιστικές εκτελέσεις" καταξιωμένων Ιεροψαλτών!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι προκαλεί ενδιαφέρον στον ακροατή και δεν θα ήταν αντί - παραδοσιακό να το πολλαπλασιάζαμε, κατά την εκτέλεση των μαθημάτων!
Εξ' άλλου, στον παρόντα "Καλοφωνικό ύμνο", ο συνθέτης κ. Γ. Ναούμ το ζητά από τον ερμηνευτή να το κάνει!

Παντως δεν ειναι επιχειρηματα ουτε το ηχητικο της αδελφοτητας που ειναι αληθεια οτι της αρεσει να ''πειραματατιζεται'' μουσικα, ουτε το οτι το ζηταει ο συνθετης.

Εγω δεν την εχω δει αυτην την πρακτικη σε κανενα θεωρητικο. Αν υπαρχει καπου διορθωστε με.
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Ακούστε εδώ:


Ο τρισάγιος ύμνος με "Δύναμις" σε γ' ήχο από Αγιορίτες πατέρες της Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας.
"Στο Άγος Ισχυρός", η μείωση της έντασης πραγματοποιείται στις μελωδικές γραμμές "του Ισχυρός"!
Επίσης, στη μονωδία "του Αθάνατος", λιγότερο!
Αυτός "ο ηχητικός διάλογος", δε συνηθίζεται μεν, αλλά ψάλλεται κατά καιρούς είτε από χορωδίες, είτε σε "σολιστικές εκτελέσεις" καταξιωμένων Ιεροψαλτών!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι προκαλεί ενδιαφέρον στον ακροατή και δεν θα ήταν αντί - παραδοσιακό να το πολλαπλασιάζαμε, κατά την εκτέλεση των μαθημάτων!
Εξ' άλλου, στον παρόντα "Καλοφωνικό ύμνο", ο συνθέτης κ. Γ. Ναούμ το ζητά από τον ερμηνευτή να το κάνει!

Μην μπερδεύουμε τα πράγματα... άλλο η αγιορείτικη παράδοση γενικά και άλλο η Σιμωνοπετρίτικη...
Επίσης, άλλο το cd και η συναυλία και άλλο η ακολουθία...
Όσον αφορά το "κομμάτι", πολύ όμορφη εκτέλεση από τον κ. Καραμπάση. Προσωπικά μου αρέσει να ψάλλεται κάτι μετά την απόλυση, αλλά κάτι πιο... φυσιολογικό από αυτό.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Παντως δεν ειναι επιχειρηματα ουτε το ηχητικο της αδελφοτητας που ειναι αληθεια οτι της αρεσει να ''πειραματατιζεται'' μουσικα, ουτε το οτι το ζηταει ο συνθετης.
..........................................................................................................
.

Μην μου πείτε ότι και η παρακάτω εκτέλεση στίχων της Δοξολογίας του Χουρμούζιου Χαρτοφύλακος, σε Βαρύ εναρμόνιο, από τη χορωδία "Εργαστήρι Ψαλτικής" με χοράρχη τον αξιόλογο Δάσκαλο κ. Αθανάσιο Παϊβανά, αποτελεί περίπτωση χορωδίας, που ''πειραματίζεται' μουσικά"?


Αξίζει να παρατηρήσουμε, ότι σχεδόν σε κάθε στίχο, γίνεται αυτή η αυξομείωση της έντασης του ήχου.
Στο διάλογο της ψυχής του ανθρώπου με το Θεό, λογικό είναι να υπάρχει και ένταση, και ικεσία και θαυμασμός και κατάνυξη. Μια εναλλαγή των συναισθημάτων που εκφράζεται και μέσω αυτής της ενέργειας.
Προσωπικά με εντυπωσιάζει και κατά καιρούς το εφαρμόζω!
Σκέφτομαι να το συστηματοποιήσω κι ας μην το συνήθιζε "ο Άρχοντας των Αρχόντων των αναλογίων" που έχω ως πρότυπο!
 
Last edited by a moderator:

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μην μου πείτε ότι και η παρακάτω εκτέλεση στίχων της Δοξολογίας του Χουρμούζιου Χαρτοφύλακος, σε Βαρύ εναρμόνιο, από τη χορωδία "Εργαστήρι Ψαλτικής" με χοράρχη τον αξιόλογο Δάσκαλο κ. Αθανάσιο Παϊβανά, ότι ''πειραματίζεται'' μουσικά"!

Αξίζει να παρατηρήσουμε, ότι σχεδόν σε κάθε στίχο, γίνεται αυτή η αυξομείωση της έντασης του ήχου.
Πρόκειται για διάλογο της ψυχής του ανθρώπου με το Θεό, που λογικό είναι να έχει και ένταση, και ικεσία και θαυμασμό και κατάνυξη. Μια εναλλαγή των συναισθημάτων που εκφράζεται και μέσω αυτής της ενέργειας.
Προσωπικά με εντυπωσιάζει και κατά καιρούς το εφαρμόζω!
Σκέφτομαι να το συστηματοποιήσω κι ας μην το συνήθιζε "ο Άρχοντας των Αρχόντων των αναλογίων" που έχω ως πρότυπο!

Θα σας το πω. Και απ οτι ακουω και με τα ισοκρατηματα λιγο...
Οχι οτι δεν ειναι αξιολογοι φυσικα. Πολυ δεμενη χορωδια αλλα αυτο δεν εχει να κανει.

Υ.Γ. Ποιος ειναι ο "ο Άρχοντας των Αρχόντων των αναλογίων" ;
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συνάδελφοι . Η Ψαλμωδία εξυπηρετεί την Θεία Λατρεία. Η Ψαλτική τέχνη και τεχνική σήμερα διαθέτει όλα τα τεχνικά μέσα τα οποία δεν υπήρχαν την εποχή του Ναυπλιώτη και παλαιότερα.... Αυτά τα τεχνικά μεσα , μας δίνουν την δυνατότητα να ψάλλουμε με άνεση , χωρίς να καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια για να ακουστουν οι ψαλλόμενοι ύμνοι. Δυστυχώς πολλές φορές κάνουμε κακή χρήση αυτων των μεσων.... Η ψαλτική δεν είναι μόνο τέχνη αλλά και τεχνική. Πολλοι ψάλτες , μεταξύ αυτών και εγώ , εδώ και πολλά χρόνια δυσκολεύομαι πολύ να ψάλλω χωρίς μικρόφωνο... Με τη σωστή χρήση των μικροφώνων , οι καλοι ψάλτες γίνονται καλύτεροι !!! Εδώ φαινεται η τέχνη και η τεχνική του ψάλτη -καλλιτέχνη... '' Κεντάει '' όπως λέμε... Σημασία μεγάλη , προσωπική μου άποψη , αλλά και πολλών συναδέλφων , έχει το σιγά -δυνατά , αναλόγως του νοήματος του ύμνου ... Η συνεχής ψαλμωδία με δυνατή φωνή κουράζει τον ψάλτη και το εκκλησίασμα. Ο Καραμάνης , ο Στανίτσας , και άλλοι μεγάλοι Ερμηνευτές ξεχώριζαν με αυτη την τεχνική και σαγήνευαν το Εκκλησίασμα. Προσωπικά το εφαρμόζω χρόνια... και δέχομαι ευχαριστήρια... το θεωρώ απαραίτητο στη σημερινή πραγματικότητα...!!! Βασ. Τζανάκος.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Η συνεχής ψαλμωδία με δυνατή φωνή κουράζει τον ψάλτη και το εκκλησίασμα...

Ρώτησαν κάποτε την καμήλα, αν προτιμάει τον ανήφορο ή τον κατήφορο, κι αυτή η έρμη απορημένη απήντησε: Γιατί; Χάθηκε το ίσιωμα;
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ρώτησαν κάποτε την καμήλα, αν προτιμάει τον ανήφορο ή τον κατήφορο, κι αυτή η έρμη απορημένη απήντησε: Γιατί; Χάθηκε το ίσιωμα;

Συνάδελφε η σοφή αυτή παροιμία , επιβεβαιώνει αυτό που οι έμπειροι και σωστοι ψάλτες εφαρμόζουν στην πράξη , μέσα στο Ναό.. Προσαρμόζουν την ένταση , το ύψος της φωνής και το χρόνο , ανάλογα με την ώρα, τη διάρκεια της ακολοθίας και βέβαια τις υποδείξεις του ιερουργούντος ιερέως ο οποίος έχει τον πρώτο λόγο. Ολα είναι σχετικά..... Β. ΤΖΑΝ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Στο άμεσο μέλλον, θα "βρω" ηχογραφήσεις είτε χορωδίας, είτε μονωδίας, που με επιτυχία, εξελίσσεται αυτός "ο ηχητικός διάλογος" !
Αν η πλειοψηφία των ασχολουμένων με την ερμηνεία και εκτέλεση των μαθημάτων της ΕΒΜ δεν το συνηθίζει, δεν σημαίνει ότι είναι απαγορευτικό να το εφαρμόζουμε, για τους λόγους που ήδη έχω αναφέρει.
Ακούστε, εδώ, ένα άλλο παράδειγμα, επίκαιρης εκτέλεσης Μ. ύμνων, από την αξιόλογη "Βυζαντινή Πατριαρχική Χορωδία" του Άρχ. Μ. κ. Παύλου Φορτωμά με αυξομείωση της φωνητικής έντασης, κατά την εκτέλεση - ερμηνεία των μελωδιών κι ας μην το έψαλλαν έτσι ο Άρχ. Ιάκωβος Ναυπλιώτης ή ο ακούραστος ερευνητής Σ. Καράς. ;)
 
Last edited by a moderator:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
....κι ας μην το έψαλλαν έτσι ο Άρχ. Ιάκωβος Ναυπλιώτης ή ο ακούραστος ερευνητής Σ. Καράς. ;)

Αυτό από μόνο του δείχνει ότι πρόκειται για νεώτερη εφεύρεση καλλιτεχνικής φύσεως.

Κάτι τέτοια, όπως και οι στιγμιαίες επιβραδύνσεις δημιουργούν θεατρική εντύπωση. Αντίστοιχα στα αναγνώσματα κάποιοι βάζουν πρόζα, ή λένε τους διαλόγους σαν διαλόγους κι όχι στη σταθερή εμμελη απαγγελία.

Γίνονται για την πρόκληση τεχνητής εντύπωσης στον ακροατή. Δεν χρειάζεται και αν είναι συστηματική κουράζει κιόλας.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.......Δεν χρειάζεται και αν είναι συστηματική κουράζει κιόλας.
"Κουράζει η συνεχής ένταση", εκτέλεσης των μαθημάτων από την έναρξη έως το πέρας της μελωδίας!
ΥΓ:
Φαίνεται δεν διαβάσατε τα επιχειρήματά μου, στα προηγούμενα μηνύματα κι ούτε ακούσατε τις σχ. εκτελέσεις από καταξιωμένες χορωδίες, που έχω παραθέσει.
ΥΓ: 1. Στο Πατριαρχείο δεν τα έψαλλαν, έτσι, αλλά ο αείμνηστος Άρχ. Θρ. Στανίτσας σε συναυλίες, το επιχείρησε...
2.
Ξενίζει μια νέα πρόταση τρόπου εκτέλεσης, έως να αρχίσει δειλά - δειλά να εφαρμόζεται αρχ. ατομικά και κατόπιν ευρύτερα..
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
...
2. Ξενίζει μια νέα πρόταση τρόπου εκτέλεσης, έως να αρχίσει δειλά - δειλά να εφαρμόζεται αρχ. ατομικά και κατόπιν ευρύτερα..
Μιθριδατισμός καὶ ξερὸ ψωμί τελικά, ἀλλὰ ξέρεις τὶ ἔπαθε ὁ τελικὰ ὁ βασιλιᾶς Μιθριδάτης (γουγγλαρε το).

Κατὰ τὰ ἄλλα δοκίμασέ το μόνος σου στὸ ἀναλόγιο καὶ μάλιστα χωρὶς μικρόφωνο γιὰ νὰ δεῖς πόσο ἐφικτὸ εἶναι ἔξω ἀπὸ στουντιο.

Ἐγὼ λέω στὰ μικρόφωνὰ μου νὰ βάλω echo ἀπὸ τὴν κονσόλα καὶ νὰ νομίζω πὼς εἶμαι ὁ Χρυσάφης στὴν Αγιὰ Σοφιά.

Φύκια γιὰ μεταξωτὲς κορδέλες ...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Κουράζει αν είναι συνεχής στο διαπασών. Αλλά δεν είπαμε αυτό. Στρωτά πράγματα, να κυλάει το μέλος. Οι απαιτούμενες εναλλαγές (εντός μέλους) γίνονται με την πορεία (που όπως αναφέρθηκε εμμέσως επηρεάζει και την ένταση) και με τις μεταβολές (που επίσης χρειάζονται μέτρο, όχι κάθε λέξη και φθορά).

Για τους περισσότερους από εμάς η ιδέα δεν είναι καινούργια. Έχουμε φάει τα νιάτα μας κάνοντας πρόβες για τέτοια πράγματα στις χορωδίες που θαυμάζεις.

Τα πολλά κόλπα δείχνουν σίγουρα την τέχνη του κάθε χοραρχη, συχνά δίνεται το παράγγελμα και με εντυπωσιακή χειρονομία, η οποία όμως κι αυτή δεν έχει θέση στην τάξη της εκκλησίας.
 
Last edited:
Top